Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawet gdyby mieli rację (choć to bardzo zależy od założeń - np. w jakim okresie chcesz ten bufor dogrzewać, oraz jak są te solary ustawione), to i tak 7 kolektorów płaskich to maks. 14 tysi, więc do 40 to sporo brakuje. Moim zdaniem już przy dwóch dobrze umieszczonych panelach (czyli koszcie ok. 4 tysięcy) uzyskasz całkiem sensowne wyniki. Tylko ten bufor to by trza już mieć. No i wcale to nie znaczy, że jest to ekonomicznie uzasadniona inwestycja. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w projekcie jest zapotrzebowanie roczne na energię cieplną na poziomie 20835 KWh /rok strefa klimatyczna 3 temperatura zewnętrzna -20 stopni C..

Ja mam 25480kWh/rok przy chałupie 260m2 więc widzę, że chyba nieźle....

Spalane na poziomie 25kg pelletu na dobę bez CWU przy 0st i 50kg przy -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor juz jest. narazie bez wężownicy, ale niedługo zabieram sie za robotę. Chciałem zastosować lejek i kominek wg założeń Adama, żeby solarem dogrzewać górną część bufora. Miałem nadzieje ze solary bedą kosztowały ok 5000 a tu niespodzianka...chcą 40tys. To już lepiej prądem grzać latem ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor juz jest. narazie bez wężownicy, ale niedługo zabieram sie za robotę. Chciałem zastosować lejek i kominek wg założeń Adama, żeby solarem dogrzewać górną część bufora. Miałem nadzieje ze solary bedą kosztowały ok 5000 a tu niespodzianka...chcą 40tys. To już lepiej prądem grzać latem ;-)

Za 40tys to chyba lepiej kupić pompę ciepła....przynajmniej chodzi w pochmurne dni... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 5 tysi to można se całą instalację kolektorów walnąć razem z zasobnikiem. Do użytku poza sezonem grzewczym to jednak taniej wyjdzie. W sytuacji jak już masz zasobnik, to podpięcie dwóch paneli można zrobić nawet za 2 tysiące, a co by nie było, to jednak tańsze źródło ciepła niż PC. Przy odpowiednio dużym buforze, to nawet brak słońca przez dni parę groźny nie jest... Co i tak wcale nie znaczy, że to jest inwestycja ekonomicznie uzasadniona. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożenie inwestycji w czasie to jeden z podstawowych sposobów na możliwość rozbudowania układu przy ograniczonym budżecie. :)

Musisz tylko już teraz się zastanowić co cię interesuje na przyszłość, i wykonać częściowe instalacje, żeby później uniknąć "prucia ścian". :wink:

Będziesz miał zawsze możliwość dołożenia, żeby stworzyć układ biwalentny.

Wężownica i rury wyciągnięte pod dach to dobry kierunek jeśli w przyszłości myślisz o kolektorach.

Rozważ też ewentualne przygotowanie mocowań pod przyszłe panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku PC, lepiej sprawdzi się pompa ze zintegrowanym zbiornikiem, bo wtedy zwykle w zbiorniku umieszczany jest parownik, co podnosi sprawność całego urządzenia (brak dodatkowego wymiennika), no i umożliwia grzanie wody do wyższych temperatur. Ale oczywiście ma też swoje wady. W każdym razie da się wykorzystać tą samą wężownicę co do solarów, tylko na ciepłą wodę będziesz wtedy dłuuugo czekał - PC grzeje tak do maks 50 stopni normalnie, a przy takim wpięciu, to prawie cały bufor trzeba będzie do tej temperatury zagrzać, żeby mieć ciepłą wodę. Ogólnie przy niskim zasilaniu bardzo istotne znaczenie ma długość wężownicy CWU (bo rozumiem, że chodzi Ci po głowie konstrukcja bufora z przepływowym grzaniem CWU).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...