Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

"Powiedziano mi że 6m2 solara mogę sobie odpuścic...nie nagrzeje takiej objętości."

 

Kompletna bzdura!

To tylko kwestia czasu...

Ale - fakt!

Realnie to z cieplutkiej wody w NORMALNYM buforze szybko nie skorzystasz.

Bo uśrednia temperaturę całej zawartości.

 

Właśnie taka budowa, gdzie wężownica solarka umieszczona jest w odwróconym lejku sprawia, ze nie ważna staje się pojemność bufora!

Ciepło przekazywane jest do zładu z największą możliwą skutecznością dzięki zawsze największej możliwej wewnątrz bufora i przy jego dnie różnicy temperatur.

Objętość chmurki ogrzanej dość wysoko wody nie jest duża w danej chwili, ale też nie jest ROZPRASZANA.

Prowadzona tym lejkiem "jak za rączkę" trafia od razu pod szczyt baniaczka i tam się gromadzi.

Ile się zgromadzi - tyle masz, za to NATYCHMIAST!

Naprawdę, w takim układzie to bufor może mieć i 6 ton.

Im większy tym więcej pomieści.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:o :o :o

Przecież to się lutuje lutem twardym!

Miedź z miedzią łączy każdy, jaki w łapę wpadnie.

Za 1.20 laska...

Kupisz więcej (tylko po co) to za 0,60 zł też dostaniesz...

Palnik butanowy to koszt około 100zł w markecie..

 

Kształtek wszelakich miedzianych jest od groma!

MOŻNA sobie zrobić test i naukę lutowania...

Do 30 minut zajmie co bardziej pojętnym...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imadło jakie mało palne sobie znajdź.

Kup czyścik do miedzi. To taka włóknina, sztywna szmatka podobna do papieru ściernego w dotyku...

Oczyść to co masz polutować.

Wstaw jedno w drugie i złap w to imadło.

Potem grzej miejsce lutowania.

Zakładam, że jesteś praworęczny, to będziesz grzał z prawej w lewo...

Palnik MAŁO AGRESYWNIE ustaw.

UZBRÓJ SIĘ W CIERPLIWOŚĆ!!!!!!!!

To, co znasz to grzanie STALI!

Miedź jest wściekle inna. Grzejesz ją i grzejesz a ona wcale się nie rozgrzewa (jak Ci się wydaje).

Trzeba ją w płomieniu potrzymać tak z 6 razy dłużej jak jakie żelastwo, żeby zaczęła się świecić na czerwono żarem.

Potem, jak już się rozżarzy dotykasz delikatnie końcem lutowia do tego miejsca, gdzie elementy się schodzą, trzymając lut w lewej ręce i celując w obiekt PO PRZECIWNEJ STRONIE od płomienia palnika.

CAŁY CZAS GRZEJESZ TAK SAMO I W TO SAMO MIEJSCE.

Lut się rozpłynie i zassa kapilarnie w szczelinkę pomiędzy elementami.

Odrobina wprawy i wyłapiesz ile go dać aby zrobiła się śliczna obrączka.

 

Pamiętaj!

Jak spłynie po przeciwnej stronie palnika, to im bliżej niego tym ma cieplej.

Zassa z pewnością!

 

Zrób to raz jeden jedyny zgodnie ze sztuką, to potem nawet jak będziesz robił w pośpiechu i na odpier... to będzie szczelne i mocne.

Najwyzej nie będzie takie śliczne... :lol:

Adam M.

 

Luty do miedzi zawierają fosfor, a on odtlenia.

Robi za topnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

Przecież to się lutuje lutem twardym!

Adam M.

 

No właśnie :( ja polutowałem moją wężownice pod solara lutem miękkim. Po pierwsze dlatego ze nie opanowałem lutów twardych jakoś mi to grzanie nie wychodziło :( a może miałe zbyt małą zawartość srebra - no ale nie wychodziło. Polutowałem miękkim bo doszedłem do wniosku, że nawet jakby się tam i gorąco zrobiło i możne jakieś ciśnienie nawet to w buforze raczej dosyć gwałtownie schłodzi się i zagrożenia dla lutu miękkiego być nie powinno no ale może jestem w błędzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z was ma może umieszony akumulator ciepła, (bufor) na zewnątrz budynku. Szukam opcji postawienia zbiornika 1000l bez ocieplenia,

- pierwsza opcja to na drugim końcu kotłowni (1,5m szeroka, 6m długa) po przeciwnej stronie kotła, tym wypadku rury musiałyby miec po około 5m(między kotłem a zbiornikiem) i przechodzić nad drzwiami, straty ciepła po drodze no i kilka kolan

- druga opcja to to obok kotła, ale za ścianą na dworze. Wtedy musiałbym wylać mały fundament, zabudować i wyłożyć wewnątrz wełną, pytanie czym najlepiej zabudować i ile wełny, żeby w zimę taki bufor nie odczuł różnicy w trzymaniu temperatury, no i czy takie rozwiązanie byłoby dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, Samir

czy moglibyście rzucić okiem na ten schemat?

 

http://images49.fotosik.pl/242/43f1e3c88eeacf5cmed.jpg

 

Chcę położyć rurki pod solar bo zabudowuję poddasze (później będzie trochę ciężko :D )

Pytanie brzmi: Czy mogę wyjść pod szczyt dachu obiema rurkami a potem wrócić na dół "zimną" rurką do podłączenia pierwszego kolektora?

Nie będzie to sprawiało później problemów z odpowietrzeniem etc?

Lepiej połączyć je szeregowo czy równolegle?

Jakaś sugestia co do przekroju rurek (zalecany przepływ przy tych kolektorach to 2l/m)

 

Przepraszam za lekki off-topic ale wiele osób planuje jednocześnie bufor i solary i może też skorzystają z tych informacji.

 

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można by tak wszystko naraz? :)

Muszę zachować układ jak na schemacie bo jedyna połać na której mogę zamontować kolektory jest pomiędzy koszem i narożem dachu kopertowego.

Więc muszą być w tej powiedzmy kaskadzie.

 

Co do potrzeb to tak jak pisałem wcześniej. Grzanie bufora 800l (Twojego pomysłu) i zapewnienie komfortu CWU

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wytłumaczę to prościej, bo nie którzy nie zrozumieli mojego posta lub nie doczytali do końca, ja nie mam zamiaru umieszczania zbiornika bez ocieplenia jak niektórzy zrozumieli tylko z ociepleniem wełny - ja kupiłem zbiornik bez ocieplenia i właśnie chcę go ocieplić, dlatego pytania dotyczące opcji postawienia bufora na dworze dotyczyło ile tej wełny ma być, żeby bufor nie odczuł różnicy w trzymaniu temperatury, żeby ciepło nie uciekało z niego??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest jaśniej...

Masz problem dodatkowych 40stC.

 

MARGINALNY!!!

Przy jakości obecnie stosowanych materiałów ociepleniowych.

Ale...

Co z wodą? Parą wodną?

Jak ta wata zamoknie to będzie tak, jakbyś goły baniak postawił.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dlatego pytania dotyczące opcji postawienia bufora na dworze dotyczyło ile tej wełny ma być, żeby bufor nie odczuł różnicy w trzymaniu temperatury, żeby ciepło nie uciekało z niego??

O problemie dodatkowej różnicy temperatur wspomniał już adam_mk

Jeśli upierałbyś się dalej przy stawianiu bufora poza domem (na dworze) to opcje masz właściwie dwie.

Albo zakopać go w ziemie, czego zdaje się nie masz zamiaru robić,

albo wybudować mu osobny domek, skoro nie chcesz go widzieć w swoim.

Inaczej będziesz się borykał z problemami o których też wspomniał Adam.

IMHO

W Twoim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się pierwsza opcja którą sam zaproponowałeś. Porządne ocieplenie 5m odcinka rur między kotłem a buforem będzie najłatwiejsze do wykonania i rodziło najmniej problemów na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałbym pod ten bufor mały "kurnik" ze ścianą na jedną cegłę stawianą sztorcem i dobrze go zadaszył.

Ułożyłbym ciepłociąg i zalał perlitobetonem (lepszej termoizolacji nie znajdziesz).

Kurnik po podłączeniu wszystkiego, co potrzebne i sprawdzeniu szczelności zasypałbym perlitem sypkim. Do pełna.

Tak 30cm na ściankę...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...