Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć Eksperci.

 

Mam pytanie odnośnie układu kocioł-bufor i grzania CWU w bojlerze. Hydraulik zrobił u mnie coś takiego (obrazek na moim dysku google - link poniżej, z jakichś powodów nie mogę dodać obrazu wprost). Czy to będzie poprawnie działać?

Zasilanie bojlera w moim układzie jest poprowadzone wprost z kotła. Chodzi mi o umiejscowienie powrotu z bojlera (powrotu wężownicy grzejącej CWU w bojlerze) względem bufora i kotła. U mnie hydraulik podpiął powrót z bojlera do powrotu z instalacji, tuż przed wejściem do bufora.

Z tego, co zauważyłem zazwyczaj umieszcza się ten powrót pomiędzy buforem a zaworem termostatycznym.

Czy taki układ jak u mnie może powodować jakieś problemy? Mam zawór termostatyczny z wkładką 55 stopni.

 

https://drive.google.com/file/d/1A9TA-iduixrbUtifoW0L0R6uuDPeqTNI/view?usp=sharing

Edytowane przez tewu80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie przez wymiennik może zwiększyć uwarstwienie zladu ale sprawność solara spadnie.

Do kolektorów trafiać będzie większa temperatura glikolu i do większej może się nagrzać. Ale im większa temperatura glikolu w solarach tym mniejsza sprawność układu.

U siebie zastosowałem funkcje w sterowniku na dwa zbiorniki CWU. Lecz mam jeden bufor z 2 wężownica mi. Jedna (priorytet na górze dla CWU) górna i dolna.

I jak mam priorytet na górę ustawiona by osiągnęła min 50⁰C i potem może grzać dolna jak by nie było warunków grzania góry to wtedy mam mniejsze uzyski z kolektorów.

 

Moim zdaniem lepiej jest wykorzystać na maxa solary a górna część dogrzewać kociołkiem lub grzałką ( pv jak ktoś posiada).

 

Dzięki za odpowiedź.

 

W tym momencie dochodzę do wniosku, że tak naprawdę nie ma co kombinować z dodatkowymi wymiennikami. Lepiej nie obniżać sprawności układu, gdyż na spodzie bufora, prawie zawsze będzie miejsce na energie uzyskaną z kolektorów. Po prostu kocioł nie będzie grzał na bufora do samego spodu, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Czujnik przełożę ciut wyżej, i po temacie. A energia, jak wspomniałem wcześniej i tak zostaje w buforze, i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę budował bufor ciepła ze zbiornika 2700 litrów. Musze wspawać króćce do podłączenia kotła i podłogówki, oraz wykonać wężownicę do CWU. Wspawanie króćców nie będzie problemem, nie mam natomiast pomysłu jak umieścić wężownicę w środku, chciałbym uniknąć rozcinania zbiornika. W zbiorniku jest właz rewizyjny o średnicy około 20cm. Ma ktoś jakieś pomysły?

Zbiornik jest po propanie wygląda tak:

https://www.olx.pl/d/oferta/zbiornik-na-gaz-plynny-butla-2700-l-CID628-IDKnbwH.html#1628a4c9d9

Postawie go oczywiście w pionie.

Edytowane przez tomek_461
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę budował bufor ciepła ze zbiornika 2700 litrów. Musze wspawać króćce do podłączenia kotła i podłogówki, oraz wykonać wężownicę do CWU. Wspawanie króćców nie będzie problemem, nie mam natomiast pomysłu jak umieścić wężownicę w środku, chciałbym uniknąć rozcinania zbiornika. W zbiorniku jest właz rewizyjny o średnicy około 20cm. Ma ktoś jakieś pomysły? ...

Postawie go oczywiście w pionie.

 

Zdajesz sobie sprawę z konieczności zachowania pewnych specjalnych wymogów bezpieczeństwa przy pracy z takim zbiornikiem?

Co do wężownicy, to zastanów się, jakie ograniczenia będzie miała wężownica wepchnięta przez otwór 20cm.

 

P.S. Miałem kiedyś dokładnie taki sam pomysł. Stare zbiorniki po propanie bywają tanie jak barszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Ludzie modele żaglowców budują w butelkach o węższych szyjkach.:D

 

Trzeba przemyśleć umieszczenie wężownicy z rury nierdzewnej karbowanej. Jest sprężysta i może uda się wsunąć ją tak, aby się rozprężyła w zbiorniku.

Oczywiście estetyką wykonanie nie będzie grzeszyć, ale ważne żeby zwoje wisiały w górnej części bufora.

Króćce wej/wyj. umieściłbym w deklu otworu rewizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kiedyś na jakimś filmiku, że jakiś "buforowiec" z USA nie rozcinał a miał włożoną wężownicę na całą średnice zbiornika. Potem jakoś ją podwiesił.

Włożyć można na kilka sposobów jak i zrobić dla niej oparcie też na kilka sposobów. Ważne by zwoje co kilka wiązać by nie hałasowały jak będzie odkręcany kran.

Jak Chińczycy zaczną nagrywać filmiki z buforami , to oni w takich sztuczkach są dobrzy ... wiec pokażą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.rok temu zrobiłem również bufor ciepła 1000l do kotła zgazowującego drewno atmos .bufor bez wężownic,z tego bufora zasilam c.w.u poprzez wymiennik ciepła,a także poprzez wymiennik płytowy podłączyłem solary -grawitacyjnie,niestety ale poprzez brak mozliwości montażu ,układ zamknięty (100+50l)ciśnienie w układzie po zagrzaniu bufora do 82 C -1 atm.(przy 40 ok,0,5) obecnie palę ok.5 godz.co 2 dzień .jedyny problem na jaki napotkałem to cofanie się ciepłej wody do kotła mimo zamontowanego zaworu klapowego,muszę to przerobić (tak myslę ,że zawór zwrotny bez sprężynki zrobi robotę),podłączenie rury czarne 5/4.obecnie przy cenach gazu to naprawdę dobra alternatywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój buforek dokładnie według projektu P. Adama, 1800l kocioł atmos dc25gd. Pełne naładowanie dwa wsady, mieszkam już 2 tygodnie wiec na razie testy. Tamtą zime przy pracach budowlanych palone co 3-4 dni przy mrozach. Którędy ci tą wodę cofa zasilaniem bo powrotem to chyba nie ma opcji. Nie mam żadnych zaworów zwrotnych tylko mieszający termostatyczny 5/4 nic nie idzie z powrotem. Jedyne co to podczas ładowania ciepła woda idzie na strych do naczynia zbiorczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...