Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odpaliłem w piątek bufor 600l córce i dałem tylko klapowy na powrocie z bufora do kotła. Kocioł jest podpiety prawie bezpośrednio ok 30 cm rurą 6/4 z zaworem kulowym 2 cale. Po naładowaniu kocioł uwarstwia sie dokładnie tak jak bufor i chyba nie będę mu przeszkadzał -jest po prostu integralną częścia bufora i muszę tylko pamietać coby go szczelnie zamykać bo mi kominem wydmucha pewnie. Nie mam co prawda pewności czy nie lepsze jest zamykanie zaworu kulowego ale coś mi mówi ze szkoda tej wody kiedy kocioł gaśnie a od dołu do góry jest 80 C. Myślę że przy tak małym zapasie dom szybciej zjada to ciepło niż studzi się woda w kotle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kgracjank gdybym robił wężownicę do bufora z myślą o PC, to bym je zrobił dwie: dolna do CO i górna do CWU. Pompy są przygotowane do takiej pracy dwuzmianowej: raz efektywnie produkują letnią na ogrzewanie, a okresowo mniej efektywnie gorącą kranówę.

Pobór wody na podłogówkę dałbym tak z 10-20cm poniżej wężownicy górnej, aby nie podkradać droższej wody.

 

A jeśli PC pracuje na wodzie, nie na glikolu to może bez wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest monoblok.

Napisał, że przerabia klimę na pc.

Więc split.

 

Cześć

 

Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?

Z racji wielkości wątku nie mogę znaleźć. Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).

 

OK dzięki

Czyli najprościej będzie wykorzystać wężownicę solarną do PC.

 

fi 22 x 25 mb na pewno wystarczy tak myślę

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie czy grawitacja działa niezależnie od temperatury czy jest jakaś minimalna temperatura startowa?

Ogólnie chodzi mi o to czy grawitacja będzie pracować przy 30 stopniach aby rozładować bufor do zera?

 

Grawitacja będzie działać, tylko słabiej. Temperaturę w domu masz określoną. Czym mniejsza różnica temperatur pomiędzy pionem zasilającym i pionem powrotnym, tym słabiej będzie działać obieg grawitacyjny. Na to nakłada się jeszcze nieliniowość rozszerzalności cieplnej wody. W niższych temperaturach woda mniej się rozszerza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę o rozwiązanie dylematu:

Dom jak z analizy https://cieplo.app/wynik/lpy3

Posiadam pompę ciepła 10 kW + fotowoltaikę 9,5 kW. Mam taryfę G12w i:

zastanawiam się nad montażem bufora 1000l dostępnego na rynku (bez przeróbek) + ewentualne grzałki, aby dogrzewać go w niskiej taryfie, w nocy + 2h w ciągu dnia. Czy w ogóle ma to sens? Prosiłbym o jakieś porady/doświadczenia w podobnej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...