Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, wielkopłaszczyznowym, dużych oszczędności bufor Ci nie da, ale...

Bardzo zwiększy elastyczność systemu grzewczego.

Powietrzna PC zgromadzi W DZIEŃ, gdy temperatury zaokienne są wyższe, łatwiej potrzebną energię.

SCOP będzie lepszy.

Rzadziej popracują grzałki.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to właściwie jest z PC powietrznymi: lepiej korzystać z nocnej taryfy, czy lepiej korzystać z ciepła za dnia?

No i aby produkować ciepło "na zapas" do bufora, to trzeba grzać troszke wyżej niż CO zasila - kolejny argument osłabiający ten pomysł. Tylko nie wiem o ile, bo nie mam liczb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciekawostek.

Wykorzystanie wartości opałowej a wydajność bufora

Regeneracyjne generatory ciepła, takie jak kotły na drewno lub jednostki kogeneracyjne, zwykle wymagają regulowanej minimalnej temperatury powrotu. Jest to często około 60 ° C i powstaje przez dodanie wody przepływowej do zimnego powrotu z dolnego przyłącza buforowego.

 

rte.jpg.9fddf23589f5a17fc358db3d56aa8266.jpg

 

Ze względu na ładowanie jednostrefowe dużo wody zasilającej kocioł trafia na powrót kotła, a niewiele do bufora.

 

 

Ten tak zwany wzrost powrotu (RLA) może być stosowany z rendeMIX 2 × 3 do szczególnie wydajnego dwustrefowego ładowania zbiornika buforowego. Przy ładowaniu dwustrefowym górna część bufora jest najpierw podgrzewana tak szybko, jak to możliwe, pobierając ciepłą wodę ze środkowego przyłącza bufora.

 

ttt.jpg.94cb14fa6a621c984d164314aaf70c9f.jpg

 

Dzięki dwustrefowemu obciążeniu rendeMIX 2 × 3 mniej wody zasilającej kocioł dostaje się do powrotu kotła, a więcej do bufora.

 

 

Mimo, że temperatura na dolnym przyłączu bufora wzrasta wraz ze wzrostem obciążenia bufora, a wraz z nim proporcja wody zasilającej kocioł, która dociera do bufora, to wzrost temperatury na dolnym przyłączu bufora zwykle wskazuje na rychły koniec pochłaniania ciepła przez bufor pojemności, ponieważ ładowanie musi być zakończone, gdy temperatura na dolnym przyłączu bufora przekroczy wymaganą temperaturę powrotu do kotła.

 

yyy.jpg.2f8a3d2edf230bcebee3ed54cd85412d.jpg

 

Dopiero na krótko przed zakończeniem ładowania jednej strefy wzrost temperatury na dolnym połączeniu bufora prowadzi do wyższej prędkości ładowania.

 

 

Gdy tylko temperatura wody buforowej na środkowym przyłączu jest wyższa od wymaganej temperatury powrotu, dwustrefowe ładowanie rendeMIX 2 × 3 ma dostęp do zimnej wody na dolnym przyłączu.

 

uuuu.jpg.8fbf64fc104a537b13570e02b22cf9ba.jpg

 

Dwustrefowe ładowanie rendeMIX 2 × 3 zapewnia bardziej ekonomiczne wykorzystanie deficytowego zasobu „zimnej wody” dla znacznie wygodniejszego i wydajniejszego ładowania bufora.

 

 

Przy takim samym zasilaniu bufor nagrzewa się szybciej na górze i dłużej pozostaje zimny na dole. Zatem większy komfort (szybsza ciepła woda) nie jest sprzecznością pod względem większej wydajności (dłuższa zimna woda).

 

Porównania między tymi dwoma systemami wykazały, że czas między rozgrzaniem kotła na drewno a dostępnością ciepłej wody można skrócić o połowę, jednocześnie podwajając zdolność absorpcji ciepła przez bufor!

 

2020-11-09-be_und_entladung_p01_v05-JB.gif

 

https://www.baunach.net/blog/abgaskondensator-ruecklaufanhebung-und-puffereffizienz

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?

(...) Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).

 

Takową zrobiłem, podzielę się doświadczeniami.

Bufor 1,5 x1,5 x 1,5m stal 4mm, działa od 2006r, wężownica cpu grzałki (kilka na różnych wysokościach) piec na paliwo stałe. Postanowiłem dla wygody i względów inwestycyjnych (las za płotem ale trochę lat na karku) sprawić PC 5,5kW, no i skraplacz wstawić do bufora. Wzór wężownicy (i obudową z kominem) wziąłem z netu jak do solarów. Skraplacz wykonałem w formie stożka, wys. ~70cm z rury miedzianej 15mm, 2 x 25m, dałem zewnętrzną osłonę i komin perforowany zakończony kilka cm wyżej płaską czapką (co by ewentualny strumień nie mieszał najwyższej warstwy). Działa, ale dupy nie urywa.

Przy okazji rewizji bufora wstawiłem nową, większą wężownicę cpu - 50 mb fi15miedź. Teraz temperatura wody jest dla nas komfortowa jak góra bufora ma od 39C. Byłem mile zaskoczony brakiem korozji w buforze po kilkunastu latach eksploatacji, chociaż mułu trochę było. Bufor kiedyś zalałem z wodociągu, dodałem środka zmiękczajączego i potem dolewałem demi, ale nawet sufit był ok, mimo nie do końca dobrze działającego naczynia wyrównawczego (powietrze często było pod sufitem).

Z perspektywy krótkiego czasu wydaje mi się błędem wzorowanie na wężownicy solarów ; wymiennik do solarów nie jest skraplaczem i jest tam inny rozkład temperatur i stany skupienia. Z solara dopływa ciecz o określonej temperaturze i sprawa jest stosunkowo prosta, natomiast ze sprężarki PC do skraplacza idzie przegrzana para (ma "wysoką" temperaturę, para dużo wolniej od cieczy przekazuje ciepło) następnie całe skraplanie (zakładając czynnik jednorodny) następuje w jednakowej temperaturze, potem kondensat jest przechładzany. W praktyce zdecydowanie większa część ciepłą z PC jest przekazywane w fazie skraplania. Uważam, że przy dużym buforze zakładając głównie pracę PC, skraplacz w przybliżeniu powinien mieć kształt X, od góry do dołu i bez osłon. Oczywiście mówię o warunkach mojej instalacji, wyjścia z bufora na różnych wysokościach, możliwość kierowania w podłogę czy grzejniki odpowiednich temperatur, góra bufora determinuje cpu.

Edytowane przez tom324
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to właściwie jest z PC powietrznymi: lepiej korzystać z nocnej taryfy, czy lepiej korzystać z ciepła za dnia?

 

Posiadacze DOBRYCH pomp twierdzą że róznica w wydajności jest niewielka warto grzać w nocy. Ja jako posiadacz słabego chińczyka jak widzę że w nocy będzie minus dwa a w dzień plus 5 to wiem że w dzień pompa coś nagrzeje a w nocy stracę tylko na defrosty podgrzewanie i dodatkowo jej COP drastycznie spadnie. Mając PV i pompę warto mieć bufor aby nagrzać go wdzień darmowym prądem a w nocy to ciepło odebrać. Tyle tylko że w zimie owe PV niewiele produkują . Jak zawsze więc - wybór należy do właściciela zabawek i jego konkretnej sytuacji. Ja używam PC powyżej 5C i tylko w najtańszym okienku w taryfie G13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oraz czy da się zrobić przepływowe grzanie CWU wężownicą w buforze?

 

I to tak bezpośrednio pod 877 stronami tematu ? Ręce i cycki opadają.

 

a propo rendemix :

Kolego Animuss ten pomysł z wykorzystaniem średniej temp wody całkiem ok ale do realizacji juz w fazie projektowej bo potrzebne dodatkowe przyłącze. Inna rzecz że wykorzystanie dwóch takich urządzeń -bo jak widać podobnie rzecz się ma po stronie odbioru -to już zapewne spory koszt.

Jest pytanie czy zysk z tego tytułu jest wart tej inwestycji.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by obliczyć całkowity koszt wyprodukowania 1 jednostki ciepła produkowanej w dzień i w nocy i porównać.

Przykładowo iż w nocy będzie miała COP X2 po 40 gr to w dzień już by musiała mieć COP X4 przy 80 gr.

Cena za prąd jest podana przykładowa.

Jak mamy ciepłomierz na instalacji grzewczej i licznik podpięty do pompy to możemy sprawdzić kiedy lepiej grzać. Czy w dzień czy w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało sylikonu skoro opadają :lol2:

 

Oczywiście że sie da zrobic CWU z wężownicy w buforze, na czysteogrzewanie pl jest pokazany jej kształt, a tu na forum jest opis jak ja wykonać (że powinna zaczynac się w 1/3 wysokosci bufora (patrząc od dołu) i zagęszczać zwoje im bliżej góry bufora będzie, wyjście CWU wyżej niz wyjscie na CO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takową zrobiłem, podzielę się doświadczeniami. (...) góra bufora determinuje cpu.

 

Jak Pan ocenia współpracę pompy ciepła z buforem? I dlaczego pompa gruntowa? Jak wykonane jest dolne źródło? Warto zrobić skraplanie w buforze czy jednak lepiej wymiennik po za. Sam przymierzam się do budowy układu pompa ciepła+kominek+bufor ciepła i jestem ciekaw jak to będzie działać, czy warto podłączyc pompę ciepłą pod bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało sylikonu skoro opadają

Panie - na tych 877 stronach pewnie ze 300 jest o wężownicach - jak je robić i czy działają -

Naprawdę nie chciało się choć pobieżnie poprzeglądać ? To policzek w twarz wszystkich którzy tu dzielili i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Jak takie pytania będzie się tu rozpatrywać to ten temat za chwilę osiągnie 10 tysięcy stron i nic już się nie da w powodzi tych pytań odszukać.

Proszę modów o usunięcie mojego postu za dwa dni. Włąsnie po to aby tak się nie stało.

Dopowiem - wężownica przepływowa w buforze działa bardzo dobrze o ile jest odpowiednio dobrana i do bufora i do zapotrzebowania- Jej największą zaletą jest brak obaw o rozwój legionelli - czyli zawsze świeżo podgrzana woda.

A co do wzorów na opory grawitacji to lipa bo :

 

I choćbyś znalazł tysiąc uczonych

i każdy fragment miał pomierzony

i każdy zakręt co się gdzieś zwęża

to nie obliczą – taki to ciężar

 

a nie obliczą bowiem kolego

nikt nie zna zwężek i domu Twego

i choć są wzory co gdzie i ile

to wynik prawdę zostawi w tyle

 

Gdzie cieplej zimniej – gdzie zaś pod górę

i jaką woda temperaturę,

ma na gałezi lewej i prawej

a to utrudnia całą zabawę

 

Ja więc w liczenie tego nie wierzę

ale...... od czego przepływomierze ?

Wszak zmierzyć mozna to wszystko ślicznie

i poznasz prawdę lecz empirycznie

 

Niestety jutro ta prawda już będzie nieaktualna . Pomyśl dlaczego.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I choćbyś znalazł tysiąc uczonych

i każdy fragment miał pomierzony

i każdy zakręt co się gdzieś zwęża

to nie obliczą – taki to ciężar

 

a nie obliczą bowiem kolego

nikt nie zna zwężek i domu Twego

i choć są wzory co gdzie i ile

to wynik prawdę zostawi w tyle

 

Gdzie cieplej zimniej – gdzie zaś pod górę

i jaką woda temperaturę,

ma na gałezi lewej i prawej

a to utrudnia całą zabawę

 

Ja więc w liczenie tego nie wierzę

ale...... od czego przepływomierze ?

Wszak zmierzyć mozna to wszystko ślicznie

i poznasz prawdę lecz empirycznie

.

 

Piękne! :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co co wężownicy CWU w buforze dodać mogę tyle, że gdy w górnej części bufora temp wody spada poniżej 40 stopni, woda w kranie jest "tylko" ciepła.

Niestety, jak woda nieprawidłowo się uwarstwia w buforze, a tak niestety często może się zdarzać, wtenczas mamy mnóstwo ciepłej wody użytkowej a nie gorącej. Do wanny niestety to się nie nadaje, pod prysznic jak najbardziej.

Trzeba mieć ten "aspekt" na uwadze posiadając wężownice CWU w buforze.

 

Praktyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...