Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdecydowałeś się już na typ wymiennika dymowego?

Na przykład ten przedstawiony na zdjęciu poniżej ma dojść niską sprawność

 

Jeszcze nie..trzeba przemyśleć sprawe i poczytać więcej. Czy te rurki miedziane mają większą sprawność niż wymienniki dymowe? Widziałem kilka na Allegro w cenach od 600 do 1200zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas się z tym problemem przespać! :lol: :lol: :lol:

Zaczynasz uprawiać wymyślactwo!

 

Zaczęliśmy od zwykłego kominka, palonego dla nastroju i przyjemności.

Trochę ciepełka do domu a większość - w komin!

 

Potem przeszliśmy przez prosty i bezpieczny system umieszczający część wytwarzanego ciepła w cieczy a cieczą przenosimy je do magazynu (bufora) gdzie zostaje nam "na potem".

 

Teraz zaczynasz kombinować jak z tego stworzyć wysokowydajny kocioł CO.

 

Uważam, że trzeba zabrać tego ciepełka tyle, ile kawałek rurki umie i nie cudować.

Im dokładniej uda Ci się tę rurkę ukształtować - tym lepiej.

Zysk i satysfakcja już jest.

 

Dalej zaczynają się kosztowne kombajny i etat palacza salonowego! :lol: :lol: :lol:

Kotły, jak mają mieć i sprawność i skuteczność - to buduje się inaczej.

Wyrzuć szybę. Przenieś to cudo do kotłowni. Zadbaj o bardziej masywne palenisko i lepszy sposób dokładania paliwa jak od frontu...

:lol:

Dobra!

Odstawiam piwo na jaką godzinę!

:lol: :lol: :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: :oops:

Poważne przejęzyczenie. Będzie mi wybaczone? :wink:

Jasne. Mnie nie chodziło o to, żeby Cię strofować! Chciałem tylko dla porządku doprecyzować, co by ktoś kiedyś nie poszedł do sklepu i nie kupił czegoś, co mu nie jest potrzebne tylko coś zupełnie innego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te rurki miedziane mają większą sprawność niż wymienniki dymowe? Widziałem kilka na Allegro w cenach od 600 do 1200zł ?

 

Na pewno porównywalną z wymiennikiem dymowym z dodatkowymi opłomkami :wink: , dla którego konstruktor podaje moc 7 - 10 kW.

Wszystkie te konstrukcje tworzą układ dodatkowego odbioru ciepła. Nie są więc konstrukcjami o takiej wydajności jak typowy kominek z PW.

Pozwalają za to wykorzystać cześć ciepła dla potrzeb np. CWU

 

Niezaprzeczalnym plusem wężownicy jest prosta budowa i prawie żadna ingerencja w budowę kominka i kanał dymowy. Odbiór ciepła następuję z przestrzeni do której normalny kominek ma jej dostarczać najwięcej :wink:

 

Kominek jest wspomagającym urządzeniem grzewczym. Palimy w nim przeważnie dla przyjemności.

Łatwo przekombinować i zrobić z salonu kotłownię o czym wspomniał już adam_mk..

Głownie chodzi o to, że jak już korzystasz z kominka to masz wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Montując taką np. wężownicę oprócz przyjemności obcowania z ogniem łapiesz jeszcze trochę ciepła do bufora na potem.

Żeby odzyskać trochę ciepła z tego co idzie w komin zastosuj coś podobnego do takiego radiatora, który montuje się na czopuchu.

 

http://www.kratki.com/images/elementy/d/radiator.jpg

 

Powinieneś tanim kosztem uzyskać układ wspomagania ładowania bufora z jednoczesnym odzyskiem części energii, która normalnie idzie w komin.

Takie dodatki nie tworzą też z kominka przekombinowanej konstrukcji. :D

Pozwalają za to wyssać jak najwięcej z normalnego wkładu. IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś może mi podpowiedzieć jakiej średnicy gniazdo z gwintem po grzałkę elektryczną wspawać w bufor czy są to jakieś standardowe średnice ? i czy lepsza będzie grzałka na siłę czy kilka na na 220v?

 

I jak sterować piecem na gaz , bufor mam zamiar grzać piecem na węgiel lub drzewo a gazowym chce tylko podtrzymywać temperature tak w 1/4 zbiornika czy powrot od gazowego dać na jednej czwartej wysokości zbiornika i jakiś czujnik gdzieś na tym powrocie czy może dać powrót na dole zbiornika a czujnik który będzie włączał /wyłączał piec gdzieś tam na zbiorniku na odpowiedniej wysokości???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kasecie kominkowej"produkuje się"ciepło,którego ok. 50% wylatuje kominem.

Można je "złapać całe"do odbiornika:ceglanego,wodnego lub powietrznego jeśli schładzanie gorących spalin będzie z góry na dół.

Radiator,który pokazał Jani powinien wtedy pracować w pionie.Należałoby wziąć takie trzy, połączyć je górą i dołem jak starego typu kaloryfer.Dołem i górą trzeba to podłączyć do komina, z tym że w górnym podłączeniu trzeba umieścić szyber.Gorące spaliny dostarczać górą(tak jak ciepłą wodę do kaloryfera) i jak komin złapie ciąg,to szyber przymknąć i spaliny będą schodzić tymi trzema radiatorami w dół naturalnie przez wychłodzenie i wylecą kominem.

Ilość tych radiatorów(kanałów)jest dowolna,dobrać ją trzeba do mocy kasety(paleniska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kasecie kominkowej"produkuje się"ciepło,którego ok. 50% wylatuje kominem.

Można je "złapać całe"do odbiornika:ceglanego,wodnego lub powietrznego jeśli schładzanie gorących spalin będzie z góry na dół.

Radiator,który pokazał Jani powinien wtedy pracować w pionie.Należałoby wziąć takie trzy, połączyć je górą i dołem jak starego typu kaloryfer.Dołem i górą trzeba to podłączyć do komina, z tym że w górnym podłączeniu trzeba umieścić szyber.Gorące spaliny dostarczać górą(tak jak ciepłą wodę do kaloryfera) i jak komin złapie ciąg,to szyber przymknąć i spaliny będą schodzić tymi trzema radiatorami w dół naturalnie przez wychłodzenie i wylecą kominem.

Ilość tych radiatorów(kanałów)jest dowolna,dobrać ją trzeba do mocy kasety(paleniska).

Hmmm, a jak komin się wychłodzi to straci ciąg i spalinki do saloniku??? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schłodzić spaliny trzeba do temperatury,która nie zagraża cofnięciu spalin.Jeśli dobrze funkcjonuje komin i urządzenie grzewcze,to spaliny na wejściu powinny mieć 150 *C a na wyjściu z komina 50*C.Bardzo ważna jest temperatura na wyjściu, by nie była niższa,ponieważ może się zawilgocić komin.

Mogą być jednak takie kominy,w których żeby na wylocie osiągnąć 50*C,to na wlocie wystarczy dostarczyć ok. 100*C a ciąg kominowy będzie odpowiedni.Wtedy można schładzać spaliny do 100*C.

Dobrym sposobem jest budowa schładzacza większego niż potrzeba,a temperaturę w kominie można regulować wtedy szybrem w górnym połączeniu z kominem (Temperatura Dodana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a jak komin się wychłodzi to straci ciąg i spalinki do saloniku??? :-?

 

Przy prawidłowej eksploatacji temperatura czopucha wacha się w przedziale 180 – 250 st.

Jeśli palisz na FULL to może mieć i 400 st.

Jeśli cześć tego ciepła odbierzesz przez wężownicę i rozwiniętą przez radiator powierzchnie czopucha, to przy założeniu że do zapewnienia prawidłowego ciągu wystarcza temperatura 50 st na wylocie z komina nie ma prawa dojść do żadnej cofki.

Automatyka dba żeby odbiór ciepła przez wężownice nie wychładzał za bardzo spalin na wejściu, a radiator powoduje tylko rozwiniecie powierzchni oddawania ciepła przy naturalnej cyrkulacji powietrza.

Jak Bogusław_58 napisał, można powierzchnie oddawania ciepła rozwinąć pamiętając jednak o mocy nominalnej kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele typów lipnych pieców do c.o. można "ujarzmić"w podobny sposób jak z tą kasetą.Zasada wynalazku podobna, tylko za miast radiatorów należy zbudować ogniotrwałą "skrzynkę",w której należy umieścić kilka żeberek od kaloryfera żeliwnego,który trzeba podpiąć do pieca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...