Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam jak myślicie schemat bufor- kocioł jest w porządku :)

 

Czy powyższy schemat w układzie otwartym jest ok ?

 

1) Układ pompy będzie powyżej kotła celem wyeliminowania cofania wody z bufora po wygaśnięciu kotła

 

2) rury przekrój 5/4 po za pompą, filtrem skośnym, zaworami

 

3) zawór zwrotny klapowy 5/4 i esbe vtc 511 też 5/4

 

4) brakuje w tym schemacie sterowania, jak myślicie jak to najlepiej rozwiazać

 

5) Czy w tym układzie jest potrzeba coś dokładać, mam obawy czy bufor nie będzie ładował grawitacyjnie kotła

 

6) W buforze mam wspawane 4 rurki 1/2 cala ( 15 cm wystają) pod czujniku temperatur - czy wykorzystać je w jakiś sposób

 

7) mam zamiar założyć separator zanieczyszczeń afristo ads 160 , lepiej go założyć na krótkim obiegu kotłowy ( jeśli tak to w jakim miejscu) czy za buforem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak myślicie schemat bufor- kocioł jest w porządku :)

 

Czy powyższy schemat w układzie otwartym jest ok ?

 

1) Układ pompy będzie powyżej kotła celem wyeliminowania cofania wody z bufora po wygaśnięciu kotła

 

2) rury przekrój 5/4 po za pompą, filtrem skośnym, zaworami

 

3) zawór zwrotny klapowy 5/4 i esbe vtc 511 też 5/4

 

4) brakuje w tym schemacie sterowania, jak myślicie jak to najlepiej rozwiazać

 

5) Czy w tym układzie jest potrzeba coś dokładać, mam obawy czy bufor nie będzie ładował grawitacyjnie kotła

 

6) W buforze mam wspawane 4 rurki 1/2 cala ( 15 cm wystają) pod czujniku temperatur - czy wykorzystać je w jakiś sposób

 

7) mam zamiar założyć separator zanieczyszczeń afristo ads 160 , lepiej go założyć na krótkim obiegu kotłowy ( jeśli tak to w jakim miejscu) czy za buforem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż klapowy zwrotny za manometrem w miejscu strzałki.

Ciepła nie cofnie się do kotła.

 

Kup termostat do jakiegoś piekarnika (300stC), mieszkowy z TRZEMA wyprowadzeniami.

Sondę przydrutuj do czopucha a termostat ustaw na 60stC.

Styki wykorzystaj jako wyłącznik pompy ładującej bufor.

Palisz - pompa startuje.

Dopali się - pompa stanie.

 

Układ jest bardzo poprawny, choć pracowałby też na mniejszych przekrojach rurek.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry panowie,

 

Teoretycznie jestem dopiero na etapie murowania ścian, ale, już powoli chce sobie rozplanować system ogrzewania w domu (dla swojego świętego spokoju, i małżonki :lol2: ).

 

Dom piętrowy (parter + piętro użytkowe) około 156 m do ogrzewania, raczej dobrze zaizolowany ściany silikatowe 24 cm + 20 cm styro/lub wełna fasadowa tutaj jeszcze nie wiem, dach wełna mineralna lub drzewna 25 cm.

 

Zastanawiałem się nad zastosowaniem pieca zagazowywujacego firmy Atmos w połączeniu z buforem około 1000 litrów, bojler 200 - 250 litrów jak na razie, wszystkie pomieszczenia podłogówka bez grzejników. Do całego systemy chciałem dodać panele solarne w okresie słonecznym do podgrzewania wody w buforze.

 

Tylko pytanie, czy taki system będzie miał prawo bytu i działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Tylko pytanie, czy taki system będzie miał prawo bytu i działania.

 

Tak ma prawo bytu i działał bedzie dobrze pod warunkiem zgody na bycie palaczem w swoim nowo wybudowanym i dobrze ocieplonym domu. Sa rózne sposoby spędzania wolnego czasu, jak widac obsługa kotłowni tez sie do nich zalicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma prawo bytu i działał bedzie dobrze pod warunkiem zgody na bycie palaczem w swoim nowo wybudowanym i dobrze ocieplonym domu. Sa rózne sposoby spędzania wolnego czasu, jak widac obsługa kotłowni tez sie do nich zalicza.

 

 

Jestem tego świadomy, ale w naszej okolicy gazu nie ma. Ceny gazu w butli też nie najlepsze. Zostaje ekogroszek/pellet lub drewno. Ciężko powiedzieć, jak się będą zmieniać ceny eko i pelletu po ostatnich wydarzeniach a PC to jak dla mnie śliski temat, może kiedyś jak w końcu mądre głowy z Brukseli dojdą do porozumienia czy to może być, czy nie i czy czynnik w PC jest szkodliwy i go nie zabrania ;D.

 

A obstawiam, że przy takim set upie, nie będę musiał palić codziennie tylko raz na dwa — trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bojler 200 - 250 litrów jak na razie, "

 

Będziesz hodował legionellę? Po co?

Bo ostatnio modna?

 

Wstaw do bufora wężownicę CWU.

 

Adam M.

 

Jak wstępnie myślałem o systemie ogrzewania to o Legionelli nic nie było, ale może faktycznie warto by zamienić.

Jako pierwszy przyszedł mi na myśl bojler bo w obecnym domu tez jest zainstalowany.

 

Może faktycznie warto pochylić się nad takim rozwiązaniem. Pytanie tylko czy woda zdąży się nagrzać w trakcie przepływania przez bufor w trakcie np. brania prysznica czy kąpieli ? Fakt faktem na razie będą korzystać tylko dwie osoby ale w przyszłości kto wie?

 

Bufor 1000l wystarczy jako taki dobry zapas czy warto może dobrać jeszcze jeden o podobnej pojemności ? Kotłownia na szczęście duża także z tym nie byłoby problemu. Patrzę pod względem wariantu z kolektorami słonecznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie

 

Czy pompę zakładać w poziomie, czy może lepiej na odcinku pionowym obejścia ( zaznaczone na schemacie) kierunkiem w dół tylko nie wiem czy tak można

 

No i o co chodzi z tym wirnikiem że ma być w poziomie

 

https://zapodaj.net/plik-vLUPqMYPh5

Edytowane przez kon2747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszyscy w tym wątku grzeją wodę przepływowo, wężownicą. Po prostu działa, przy prysznicu też.

 

Jeśli wychodzi taniej, i bez żadnych problemów w użytkowaniu to tak na pewno zrobię. Nie sądze żeby większośc osób z formum sie myliła :D

 

Warto dokładać drugi bufor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie wychodzi za drogo to zawsze warto dać drugi zwłaszcza że ten drugi nie musi mieć wężownic a więc może być sporo tańszy.

 

No i o co chodzi z tym wirnikiem że ma być w poziomie

Nie tyle wirnik co wał pompy ma być poziomo po to aby jego masa rozłozyła się na oba łożyska -wał umieszczony pionowo obciaża bardziej to dolne. Tak obrazowo to po prostu pompa nie może patrzeć w sufit lub na podłogę jak jest na rurze poziomej. Pracując na rurze pionowej łatwiej się sama odpowietrza .

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie wychodzi za drogo to zawsze warto dać drugi zwłaszcza że ten drugi nie musi mieć wężownic a więc może być sporo tańszy.

 

No i o co chodzi z tym wirnikiem że ma być w poziomie

Nie tyle wirnik co wał pompy ma być poziomo po to aby jego masa rozłozyła się na oba łożyska -wał umieszczony pionowo obciaża bardziej to dolne. Tak obrazowo to po prostu pompa nie może patrzeć w sufit lub na podłogę jak jest na rurze poziomej. Pracując na rurze pionowej łatwiej się sama odpowietrza .

 

 

OK super wyjaśnione, dziękuje bardzo

 

Podpowiesz jeszcze czy jeśli bym chciał zastosować zawór 3 drogowy z siłownikiem jako ochronę powrotu i do tego sterownik euroster 11m to jestem w stanie panować nad pracą w krótkim obiegu

 

Dodatkowo czy można zastąpić zawór 3 drogowy 4 drogowym i zaślepić jedno wyjście.. Bo nie raz ktoś sprzedaje 4 drogowy po pieniądzach , a drogowych jest mniej na rynku wtórnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie wychodzi za drogo to zawsze warto dać drugi zwłaszcza że ten drugi nie musi mieć wężownic a więc może być sporo tańszy.

 

No i o co chodzi z tym wirnikiem że ma być w poziomie

Nie tyle wirnik co wał pompy ma być poziomo po to aby jego masa rozłozyła się na oba łożyska -wał umieszczony pionowo obciaża bardziej to dolne. Tak obrazowo to po prostu pompa nie może patrzeć w sufit lub na podłogę jak jest na rurze poziomej. Pracując na rurze pionowej łatwiej się sama odpowietrza .

 

Dzięki bardzo za poradę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z siłownikami ale osobiście wolałbym dać zawór 3d termostatyczny - raz ustawiony działa bez potrzeby sterowania czymkolwiek.

Co do zamiany zaworów trudno powiedziec bo jak mówię nie mam doświadczenia w używaniu siłownika i tego sterownika - niby powinno się udać. Osobiście jestem zwolennikiem jak najprostszych instalacji stąd polecam grawitacyjne podłączenie kotła z buforem a użycie pompy obiegowej jedynie po przekroczeniu temperatury powrotu np przy 80 C gdy grawitacja już nie nadąża studzić kotła a chcemy bufor nabić wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z siłownikami ale osobiście wolałbym dać zawór 3d termostatyczny - raz ustawiony działa bez potrzeby sterowania czymkolwiek.

Co do zamiany zaworów trudno powiedziec bo jak mówię nie mam doświadczenia w używaniu siłownika i tego sterownika - niby powinno się udać. Osobiście jestem zwolennikiem jak najprostszych instalacji stąd polecam grawitacyjne podłączenie kotła z buforem a użycie pompy obiegowej jedynie po przekroczeniu temperatury powrotu np przy 80 C gdy grawitacja już nie nadąża studzić kotła a chcemy bufor nabić wysoko.

 

Ja jestem za pompami, bo grawitacyjnie dłużej schodzi i ciężko nabić na 90 stopni bufor... Ogólnie też byłem zdecydowany na esbe vtc511 70 stopni jednak kolega mnie zwiódł i mówi że 3 drogowy jest dużo łatwiej serwisować i ustawić, a termostatyczny jak sie przytnie to kiepsko.. Chociaż w to wątpie przy średnicy 5/4 i kvs 14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...