Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wojtek.

No to super!Teraz trzeba tylko wymyślić jak na bazie kaloryfera zbudować prosty wymiennik.

O tym żeliwie,to może gdzieś znajdę.Poradnik był stary i na dodatek dla jeszcze starszych zdunów.Może chodziło o inne żeliwo.

Mam taki wstępny projekt,gdzie jeden kaloryfer będzie w piecu a dwa w wymienniku i do niego w piety bufor.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bogusław.

Poradnik inżynierski podaje nawet dla stali "lambdę" w zakresie 22 do 45, a dla żeliwa węglowego 35 do 50.

 

Pozdrawiam

 

Artykuł podaje nawet:

Współczynnik przewodności cieplnej żeliwa szarego 45-58 W/m*deg.

Gęstość 7000 – 7500 kg/m3

 

Współczynnik przewodności cieplnej stali węglowych i niskostopowych 42-50W/m*deg.

Gęstość 7850 kg/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to JEST super produkt!

Jest WPROST dopasowany do kotła i komina!

Tyle, że ma mało nowoczesny wygląd - to won! (i zaczynają się kłopoty).

Ale coś za coś!

Jak najpiękniejsze są takie np. Regulusy....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

A wodę da się nad ogniskiem zagotować nawet w papierowym kubku czy butelce PET - to o uszczelki w kaloryferze ZALANYM wodą można się przesadnie nie obawiać...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław.

Poradnik inżynierski podaje nawet dla stali "lambdę" w zakresie 22 do 45, a dla żeliwa węglowego 35 do 50.

 

Pozdrawiam

 

Artykuł podaje nawet:

Współczynnik przewodności cieplnej żeliwa szarego 45-58 W/m*deg.

Gęstość 7000 – 7500 kg/m3

 

Współczynnik przewodności cieplnej stali węglowych i niskostopowych 42-50W/m*deg.

Gęstość 7850 kg/m3

 

Tylko dla porządku - w tych dwóch cytatach są inne jednostki, co zaznaczyłem. Chociaż liczbowo po przeliczeniu nie będzie jakiejś wielkiej różnicy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie może ktoś gdzie można kupić złączki na przejścia miedzi przez zbiornik?

Witam wreszcie zaczynam składać buforek ,miałem go robić z gotowej rury ale najcieńsza ścianka jaka była w firmie Hermes, która handluje takimi rurami to7mm, średnica 70cm, długość2,40m, koszt takiej rury to ok800zł a gdzie tu jeszcze cała reszta.

Postanowiłem w końcu ze zrobię zbiornik z blachy 4mm(nie za cienka może5mm?) ,średnica 70cm i wysokość 180cm ,niestety większy do piwnicy mi nie wejdzie(jeśli sie sprawdzi dołożę obok drugi taki sam) wysokość piwnicy to 206cm,10cm styroduru pod zbiornikiem(zbiornik bez nóżek) i 16cm nad powinno chyba wystarczyć?

 

Z tej blachy będzie wykonany walec na giętarce dno będzie przyspawane ,a górny dekiel będzie odkręcany, wspawane będzie 13króćców z gwintem i łuki hamburskie koszt 1600zł cena chyba w miarę przyzwoita ,środek będę upiększał sam

Ponawiam również pytanie odnośnie przejśc miedzi przez zbiornik wężownica od solara będzie miała18mm

wężownica do cwu chyba 15mm jakiej średnicy króćce wspawać?

 

I jeszcze jedno pytanie czy dawac osobne króćce do pieca gazowego czy może wpiąć się za pomocą trójników do króćców od pieca węglowego?

Pozdrawiam i proszę o pomoc :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo na raz.

 

"A wie może ktoś gdzie można kupić złączki na przejścia miedzi przez zbiornik?"

Tak. Wie.

Ja.

:lol:

 

Te wężownice...

CWU fi 22

Solar 2 x fi 16 (równolegle)

Tak bym radził (było tu wściekle liczone czas jakiś temu)

Piec gazowy - ?

A co on "lubi?" (jaki to typ?)

 

A te przejścia to dla większej pewności, to ja lutuję lutem twardym.

Ag45...

A złączki to widziałem ostatnio w Castoramie (wszystkie mają to samo).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

O CO CIEBIE IDZIE?

Bierzesz rurkę nówkę z metką (12mb) odcinasz ile Ci trzeba a resztę oddajesz na złom i... Ci się bardzo cena nie podoba!!!

Bierzesz taką z odzysku i duży młot.

Karcisz urządzenie raz koło razu do trzeciego potu...

Żelazo utlenione na odpowiednim poziomie (zwykle Fe2O3) w płatkach wymiatasz "zmiotką do odgarniania śniegu z autka".

Rurkę odtaczasz w okolicę spawarki.

Tam dokonujesz odpowiednich czynności dalszych.

Powoli lub szybko powstaje praktyczna realizacja projektu.

Stawiasz ją gdzie należy i podpinasz jak należy.

Napełniasz wodą "rurzaną" i grzejesz.

Po odgazowaniu i zrzuceniu węglanu wapnia i magnezu na ścianki buforka zład staje się nieaktywny a ścianki zabezpieczone przed dalszą jakąkolwiek degradacją. (zwykle od 3 dni to trwa do tygodnia)

A jakby jeszcze jaki płatek rdzy się zapętał to majestatycznie opada na dno.

Tam jest sporo miejsca!

Celowane - około 1000 literków.

Nie ma problemu...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

O CO CIEBIE IDZIE?

 

Adam M.

 

A mam takiego zardzewiucha z tego samego komina co Piczman, Piczmanowy złom głaskany był od środka kątówka z drucianą szczotką i powleczony jakimś pięknym podkładem. Ja chciałem mój lekko podczyścić Karcherem z piaskiem ino zima mnie zaskoczyła. Od młota tam nic nie odskoczy bo rdza twarda dobrze przylega, a na ocieplenie nie zanosi się. Nawet do piaskowania już przymiarkę robiłem tylko mi zal dwóch stówek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

 

Wczoraj miałem możliwość wreszcie poobserwować jak się zachowuje buforek w trakcie pracy na wysokich temperaturach gdy dom jest nagrzany wreszcie :-)

No i coś nieciekawego zaobserwowałem...

temperatura w buforze szybko się uśrednia... bo gdy zawory termostatyczne na grzejnikach się zamkną/prawie zamkną pompa przetłacza ciepłą wodę z góry na dół bufora...

Mam zawór trójdrożny... na razie ręcznie sterowany.

ustawiony gdzieś 1/2...pompa..najmniejszy bieg..(5W)

 

jak elegancko zbudować układ, żeby powrót był zimny, a jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło w domu było zrealizowane?

 

Pozdrawiam

 

 

Edit: Po rozmowie z Piczmanem doszedłem do wniosku że któryś kaloryfer może być gorący na całej połaci... i przepuszczać gorącą wodę przez siebie.... muszę to sprawdzić...może coś z głowicą termostatyczną? w chacie 15st... grzejniki na ustawione na 1-2...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat..robić cyrkulacje czy nie. Pomóżcie. Przepływowe podgrzewanie w buforze powoduje to, że woda będzie miała temperaturę bardzo zróżnicowaną, nawet czasami 90stopni. Mieszacz za buforem odpada bo momentalnie go rozładuje. Bez mieszacza, to trzeba robić w miedzi i wszędzie baterie termostatyczne. Z kuchennymi może być problem. Dodam jeszcze że woda z własnej głębinówki i przydomowa oczyszczalnia więc straty wody nie aż takie kosztowne. Łazienki - dolna obok a górna nad kotłownią, jedynie do kuchni dalej (ok 10m). Doradźcie czy mam racje żeby zrezygnować z cyrkulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jak to jest u niego zrobione. Bez poboru wody cyrkulacja pracuje jako obwód zamknięty. Jak w takim przypadku mieszacz doda zimną wode żeby nie poszło mu na krany 90 stopni ?
Np. tak jak opisałem to w tym wątku trochę wcześniej : http://forum.muratordom.pl/post1792555.htm#1792555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...