Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Barti44 jeszcze raz i powoli. :-? :lol:

 

 

Co do mokrego węgla, to czy jest suchy czy mokry nie ma aż tak dużego znaczenia jak w przypadku drewna ponieważ w przeciwieństwie do drewna nie chłonie aż tak dużo wody.

Potwierdzam. Przynajmniej jeśli chodzi o palenie w piecach, często jest stosowana praktyka polewania (dojść intensywnego skrapiania) węgla przed przyniesieniem do domu i późniejszym załadunkiem.

Głównie chodzi o unikniecie pyłu w pomieszczeniu.

Wpływ na spalanie jest znikomy, a syfu w koło dużo mniej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Przynajmniej jeśli chodzi o palenie w piecach, często jest stosowana praktyka polewania (dojść intensywnego skrapiania) węgla przed przyniesieniem do domu i późniejszym załadunkiem.

Głównie chodzi o unikniecie pyłu w pomieszczeniu.

Wpływ na spalanie jest znikomy, a syfu w koło dużo mniej. :wink:

ale energie na odparowanie wody trzeba zużyć inaczej się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona zawsze mi mówi, że nie ciężko mnie zrozumieć :)

 

To może z innej strony. Rozmawiałem z gościem z ATMOPOLA, który ma mi zrobić ofertę na kotłownie. I ze wszelkich sił stara się mnie odwieść od pomysłu instalowania bufora z wężownicą CWU. Twierdzi, że dużo lepszym rozwiązaniem jest postawić bufor bez wężownic, a obok bojler zwykły, powiedzmy 300 l.

 

Mnie się wydaje, że jak już stawiam zbiornik 1000l (wspomniany bufor), to po co mam kupować jeszcze osobny zasobnik CWU? Zajmuje to więcej miejsca a dodatkowo tracą energie już dwa zbiorniki.

 

Argumenty gościa z ATMOPOLA:

1. w wężownicy CWU będzie się wytrącał kamień (nie będzie, bo zainstaluję centralny odkamieniacz)

2. wg niego, przez tworzenie się warstw wody o różnej temp. w buforze, taka CWU w pewnym momencie (np po wannie wody i prysznicu) powie DOŚĆ.

Wężownica w górnej części wykożysztuje ciepło z górnej części bufora.

W pewnym momencie temp. w tej części zbiornika osiągniemy temp. niewystarczającą do przepływowego ogrzania wody. Zakładaliśmy, ze cały zbiornik jest nabity do 50-60 stopni. Droga ciepłej wody z dołu zbiornika do góry trochę trwa. Tak chyba jest?

Czyli interesuje mnie czy gość mówi prawdę, że jest możliwość przejściowego braku ciepłej wody.

Mam nadzieję, że teraz sytuacja jest bardziej czytelna.

Co o tym myślicie?? A raczej co o tym wiecie?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym węglem to jest tak że mam sporo miału, jak ten miał nasiąknie wodą to z 15 kg robi się 16 i to jest różnica, która może zakłócić moje "badania" :wink:

Ale jak tu nabrać węgielki bez miału, ciemno jak w d.... u ( wiadomo kogo) i latarkę piec zeżarł :-?

Dziś sprawdzę, tak rzetelnie !

 

Barti44 ja mam wężownicę zaczynającą się na dole a kończącą się na górze a zresztą jakie ma to znaczenie.

Bufor wychładza się zawsze od dołu, nawet jak bierzesz od góry.

Jak się zjedzie rodzinka to kapią się wszyscy po kolei bez problemów z brakiem cwu jak bufor od połowy wysokości w górę ma przynajmniej te 50 C a to jest u mnie mniejsza połowa zapasu jaki sobie produkuję.

 

Pozdrawiam piczman!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barti44

Ominąłeś w szkole ważną lekcję! :lol:

O konwekcji.

Weź szklankę wody. Wrzuć do niej kryształek KMnO4 (nadmanganian potasu, Kali do płukania gardła). OBSERWUJ co się stanie jak lekko podgrzejesz dno szklanki.

 

Bez tego - to Ty tego bufora nie zrozumiesz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będe miał bufory.Dokładnie 2 sztuki po ok 800 litrów.Posugestiach i przemyśleniach w całości podłogówka.Garaż mam mieć nieogrzewany,ale pomyślałem ,że po naładowaniu bufora można pozostałość tego co w kotle puścić na kaloryfer w garażu.Co myślicie o tym? Tylko w związku z tym mam małe pytanko.Pozwoliłem sobie przerobić troszkę rysunek @Adam_MK,mam nadzieję ,że nie bezie miał nic przeciwko.

 

http://img194.imageshack.us/img194/9954/grzanieinstalacja.jpg

 

Myślę robić tak:

Grzeję bufory na maksa,zawory kulowe na grzejnik zamknięte.

Bufor nagrzany ,odcinam go od kotła(zasilanie i powrót) i otwieram to co zostało na kaloryfer w garażu.

Tylko wtedy odcinam bufor od naczynia wzbiorczego.I pytanie ,czy dawać drugie naczynie (mniejsze) tylko na kaloryfer ,a duże naczynie zostawić buforom(odpowiednio zmienić położenie zaworu kulowego na zasileniu bufora) ?

Czy zrobić dodatkowe naczynie przeponowe dla buforów ?

Trochę namieszałem.Jakoś skłaniam się do wersji z drugim (małym)naczyniem wzbiorczym dla kaloryfera.Dla instalacji z buforem mam już 140 litrowy zbiornik ,kupiłbym tylko jakiś mały do kaloryfera.Ma to sens?NIe dyskutowałem jeszcze o tym z moim wykonawcą CO.Na razie tak sobie kombinuję tylko

 

Edit

Chcę zrobić coś takiego,czy to jest poprawnie rozwiązane?

http://img36.imageshack.us/img36/9240/grzanieinstalacja2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do langerob25

 

Nie musisz instalować dodatkowego naczynia wyrównawczego, czy przeponowego, to by bardziej skomplikowało układ.

Najprostszym rozwiązaniem będzie nie zamykanie dwóch zaworów a tylko jednego. Tzn. Jak chcesz odłączyć piec od bufora to zamykasz tylko jeden z zaworów do niego, wtedy woda z naczynia zbiorczego będzie mogła popłynąć s powrotem. Co do grzejnika tego w garażu też wystarczy zamknąć jeden z zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem bo u mnie kocioł stoi również w kotłowni i robi za grzejnik.

Ucieczkę ciepła ograniczam tylko zamknięciem czopucha oraz zetki.

Do -10 jest ok, ale jak mroźniej to wychładza kotłownię do ok. 15 C.

 

Jeśli nie dajesz grzejnika lub podłogowego w tym pomieszczeniu i dobrze zaizolujesz bufory to może się okazać że kilka godzin palenia dziennie nie wystarczy aby dogrzać to pomieszczenie!

Kocioł wtedy świetnie się sprawdza ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś, lub widział jakieś ciekawe rozwiązanie z buforem i podgrzewem cwu w buforze dla pompy ciepła? Przykłady tutejsze to głownie źródła ciepła wysokotemperaturowe.

Czy lepiej grzać do wyższej temp. górną część bufora pompą ciepła czy grzałką elektryczną w taniej taryfie ? A może przepływowy dogrzewacz już na wyjściu z bufora? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obok buforów w kotłowni

Ten kaloryfer w garażu chcesz pędzić dodatkową pompą, czy kotłownie masz w piwnicy?

Na tym sam poziomie grawitacyjnie to nie pójdzie.

 

Pompa będzie tak czy inaczej do bufora.

 

Jeśli nie dajesz grzejnika lub podłogowego w tym pomieszczeniu i dobrze zaizolujesz bufory to może się okazać że kilka godzin palenia dziennie nie wystarczy aby dogrzać to pomieszczenie!

Kocioł wtedy świetnie się sprawdza ! :D

 

Na to liczę,że kotłownia się trochę ogrzeje.Bufor mam zamiar zabudować i ocieplić minimum 20 cm wełny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ma ktoś, lub widział jakieś ciekawe rozwiązanie z buforem i podgrzewem cwu w buforze dla pompy ciepła? Przykłady tutejsze to głownie źródła ciepła wysokotemperaturowe.

Czy lepiej grzać do wyższej temp. górną część bufora pompą ciepła czy grzałką elektryczną w taniej taryfie ? A może przepływowy dogrzewacz już na wyjściu z bufora? pozdr adam"

 

Bufor i pompa ciepła ze względu na sposób działania trochę się "gryzą" logicznie.

Bufor jest dla zasilań wysokotemperaturowych i odbiorów niskotemperaturowych rozwiązaniem idealnym.

Co miałby robić przy pompie ciepła?

Zmuszanie pompy do pracy wysokotemperaturowej JEST możliwe, ale nie ma uzasadnienia ekonomicznego. COP dąży do jedności.

Wtedy grzałka jest tańsza jako inwestycja!

Grzałka w nocnej taryfie i bufor to to samo co PC z COPem =2.

Tyle, że zbudowanie grzałki jest prostsze.

Jaki cel chcesz tak osiągnąć?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor bardziej jako sprzęgło niż akumulator ciepła. Pompa ciepła nagrzewa cwu np. do 40 stopni a powyżej tej temperatury jakiś dogrzewacz. Co będzie korzystniejsze do grzania cwu: grzałka w buforze, przepływowy elektryczny, czy może mniejszy zasobnik grzany elektrycznie ? Do bufora podpięte również solary które kilka miesięcy w roku dadzą radę zapewnić ciepłą wodę. Czy jest sens zakładać dogrzewacz np. 14 kW aby podnieść temp z 40 do 50 stopni przy przepływie 10l/min czy mniejsza moc będzie lepsza ? pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaloryfer mam zamiar wsadzić do środka przed zaspawaniem bufora, w taki sposób żeby króćce wystawały na zewnątrz,

 

Zdaje sobie sprawę,że moje opowiadanie "bajek" na czterech wątkach o zastosowaniu kaloryfera, nikomu się nie przyda.

Pomysł z kaloryferem podpatrzyłem w Niemczech,gdzie montuje się je w zbiornikach(od ok. 10 lat)po to,by zawartość tych zbiorników chłodzić lub podgrzewać.Zbiorniki te narażone są na działanie agresywnych substancji zawartych w soku z owoców i wykonane są wyłącznie ze stali szlachetnej.Kaloryfer wykonany jest również ze stali szlachetnej i jest to zwykły "blaszak" znany u nas pod nazwą:kaloryfer panelowy.

Montuje się je najprościej jak można,tak samo jak napisałeś:przez zbiornik wychodzą króćce i je spawają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poprawne będzie usytuowanie króćców w sposób przedstawiony na rysunku?

http://images47.fotosik.pl/248/41e1a720660151edmed.jpg

Bufor będzie w kącie i mam do wykorzystania jedynie jedną jego ścianę na wspawanie króćców. Jakie mogą być konsekwencje takiego układu?

Powroty dla każdego urządzenia będą w lini prostej na dole bufora.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...