Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Czy poprawne będzie usytuowanie króćców w sposób przedstawiony na rysunku?

http://images47.fotosik.pl/248/41e1a720660151edmed.jpg

 

michalwdowski, adam_mk,

 

Czy nie lepiej te kroćce zamontować w odwrotnym kierunku?

 

...jeżeli woda w buforze kręciłaby się w lewo to miałaby "lżej" bo jej wirowy ruch wspomagany byłby grawitacyjnie (lub rotacją Ziemi)

(str. 21 tego wątku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:o :o :o

OCZYWIŚCIE - TAK!

 

Sprawa jest tak naturalna, że nie zwróciłem uwagi! :roll:

Zład ma się kręcić tak, jak woda w wannie po wyjęciu korka.

Ten kierunek każdy może zweryfikować sam w 5 minut.

 

Posypuję łysy łeb popiołem! :oops:

 

WSZYSCY wiemy, że się kręci....

 

Korba się odruchowo z tego obrotu zrobiła.... korbą kręcimy w prawo... :cry:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zład ma się kręcić tak, jak woda w wannie po wyjęciu korka.

 

BTW, chciałbym doprecyzować jedną sprawę, istotną, jak sądzę dla michalwdowski'ego, jak i innych budujących bufor.

 

Jaki powinien być kierunek zawijania wężownicy cwu i wężownicy solarnej?

 

Drobiazg, ale walczymy o każdy wat enerii.

Samir pisał o "przeciwprądzie", również na str. 21. Czy ma znaczenie kierunek zawijania wężownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być kierunek zawijania wężownicy cwu i wężownicy solarnej?

Drobiazg, ale walczymy o każdy wat enerii.

Samir pisał o "przeciwprądzie", również na str. 21. Czy ma znaczenie kierunek zawijania wężownicy?

 

Owszem pisałem ale wydaje mi się, że w tym przypadku kierunek wirowania zładu aż tak istoty nie jest bo wspomniany przeciwprąd to ten powstały przy wpłynieciu wody w poprzek nawiniętych zwojów wężownicy miedzy talerzami. Jeśli ktoś sprawdzi doświadczalnie, że jest inaczej tzn. lepiej chętnie posłucham. Poza tym taki bufor to nie urządzenie laboratoryjne więc z tym pojedyńczym watem bym nie przesadzał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek uzwajania tej wężownicy miedzianej większego znaczenia nie ma.

To przepona.

Te ciecze się nie mieszają.

Każda sobie jest tam, gdzie trzeba i płynie we własnym obiegu.

Są do siebie tylko przytulone przez tę ściankę.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor traci ciepło przez ścianę. Wzdłuż nich jest najniższa temperatura zładu w każdej warstwie. To wychładzanie wzdłuż ścian wywołuje naturalną cyrkulacje zładu.

Centralna cześć każdej warstwy będzie zawsze najcieplejsza.

Wiec jeśli już ma być tak dokładnie to dając zasilanie CWU od zewnątrz otrzymujesz wyjście w w najcieplejszej warstwie.

Widziałem konstrukcje zarówno z obiegiem przeciwbieżnym, jak i równoległym.

I znowu obieg przeciwbieżny będzie o coś efektywniejszy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam jak podpiąć zasilanie zimnej wody do wężownicy cwu (podwójny ślimak pomysłu Samira) czy od strony zewnętrznej czy wewnętrznej i czy woda w obu ślimakach ma płynąc w tym samym kierunku, czy to ma jakieś znaczenie?

 

Moim zdaniem, nie ma, poprzez analogię z kierunkiem zawijania wężownic - ścianki oddzielają.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że chcesz zamontować dwa niezależne dopływy i dwa niezależne odpływy? Czyli dwie niezależne wężownice?

 

Chodzi chyba o to, by dwie wężownice były "zrównoleglone" wewnątrz bufora, a nie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam jak podpiąć zasilanie zimnej wody do wężownicy cwu(podwujny ślimak pomysłu Samira) czy od strony zęwnętrznej czy wewnętrznej i czy woda w obu ślimakach ma płynąc w tym samym kierunku, czy to ma jakieś znaczenie?

 

Opisz to dokładniej (najlepiej narysuj) bo jeśli dobrze zrozumiałem to właśnie chcesz "rozwalić" wymiennik przeciwprądowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kierunek skręcania wężownic wewnątrz buforów MA znaczenie. Skoro cały zład wody ma się kręcić w lewo, to wężownica skręcana od dołu do góry w LEWO bezie wspomagać konwekcję ciepłej wody i będzie "wspomagać" tenże ruch wirowy zładu wody w buforze.

 

Jak nic jeden miliwat do zaoszczędzenia. :lol:

 

Piczman , czyli rozumiem, że nawet jak zjedzie się do Ciebie cała rodzina i wszyscy zaczną brać prysznic, a bufor będzie nagrzany na 70 stopni i w kotle będzie się palić to tej ciepłej wody starczy na kilkanaście pryszniców ? (czy Twoim zdaniem jest to na bank bardziej wydajne źródło ciepłej wody niż np bojler 300litrów?) Jak długą masz wężownicę od CWU i jakiej średnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam jak podpiąć zasilanie zimnej wody do wężownicy cwu(podwujny ślimak pomysłu Samira) czy od strony zęwnętrznej czy wewnętrznej i czy woda w obu ślimakach ma płynąc w tym samym kierunku, czy to ma jakieś znaczenie?

 

Opisz to dokładniej (najlepiej narysuj) bo jeśli dobrze zrozumiałem to właśnie chcesz "rozwalić" wymiennik przeciwprądowy.

 

Przyglądnąłem się twojej wężownicy i chyba zobaczyłem tej przeciwprąd :lol: ale puszczenie wody w ślimakach w przeciwnych kierunkach chyba nie ma znaczenia mniej by było wtedy lutowania potrzebne by były tylko dwa trójniki i jedno kolano :roll: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądnąłem się twojej wężownicy i chyba zobaczyłem tej przeciwprąd :lol: ale puszczenie wody w ślimakach w przeciwnych kierunkach chyba nie ma znaczenia mniej by było wtedy lutowania potrzebne by były tylko dwa trójniki i jedno kolano :roll: :roll:

 

No i chwała Najwyższemu bo już myślałem, że tyle pisaniny na darmo.

Zimna woda z sieci musi być prowadzona z dołu zbiornika przez kanał aż do środkowej części górnych talerzy i tu czy ją rozdzielimy na dwie, trzy, cztery strugi to mniej ważne ale zasilanie (wlot) do wężownicy c.w.u jest kontynuacją rury biegnącej przez kanał. Dalej i to już zależy od posiadanego miejsca i możliwości wykonania "kręcimy" jedną, dwie itd. zrównoleglone wężownice z których na połączonych końcach mamy upragnione gorące "c.w.u". Taką kolejność wykonania ma mój wymiennik jeśli ktoś robi inaczej bo zużyje jedno kolanko mniej to niestety niepodpisuję się pod tym :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman , czyli rozumiem, że nawet jak zjedzie się do Ciebie cała rodzina i wszyscy zaczną brać prysznic, a bufor będzie nagrzany na 70 stopni i w kotle będzie się palić to tej ciepłej wody starczy na kilkanaście pryszniców ? (czy Twoim zdaniem jest to na bank bardziej wydajne źródło ciepłej wody niż np bojler 300litrów?) Jak długą masz wężownicę od CWU i jakiej średnicy ?

 

Myślę że tak, dodam jeszcze że nie musisz wtedy w kotle palić :wink:

No chyba że to będzie więcej niż te kilkanaście pryszniców bo to co dobre kiedyś się kończy.

Moje zdanie jest takie że jeśli zapewnisz w buforze na całej wysokości wodę o temp. tych 50-60 C to nigdy nie zabraknie ciepłej wody w kranie, a czy jest to lepsze rozwiązanie niż zasobnik 300 L to sam musisz sobie odpowiedzieć bo liczą się też inne sprawy.

Ja mam 25 mb fi 22 chyba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...