Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Posadzka pod parkiet egzotyczny.


jac73

Recommended Posts

Witam. Mam taki dylemat. Zaplanowałem położenie ok. 50 m parkietu z merbau. Nie wziąłem jednak pod uwagę kosztów "doprowadzenia do ładu" posadzki w kamienicy z 60 lat. Po zerwaniu płytek pcv okazało się, że podłoga jest wylana nie najlepszej jakości betonem. Dzisiaj posadzkarz wycenił pracę na 89 pln od metra. Jestem w lekkim szoku cenowym Ponoć najbardziej kosztowne ma być zagruntowanie starej posadzki gruntem poliestrowym, który ją odpowiednio utwardzi (30pln od 1m). Później 5 mm grubości wylewka masą samopoziomującą. Powiedzcie mi moi drodzy czy taki koszt to nie przesada? Czy może jest jakiś tańszy sposób przygotowania podłoża pod parkiet z merbau albo tańsi fachowcy :) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak poważnej sprawie napisanie czegokolwiek mądrego na podstawie Twojego opisu jest niemożliwe. :( Może zamieściłbyś zdjęcia i napisał bardzo dokładnie jak wygląda ta Twoja podłoga po zerwaniu plytek PCV. Np.

- czy jest popękana?

- czy jest twarda?

- czy jest stabilna?

- czy jest piaszczysta?

itp, itd. :roll:

 

P.S.

5 mm wylewki samopoziomującej to nie jest dobry pomysł przy podłodze drewnianej. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i napisał bardzo dokładnie jak wygląda ta Twoja podłoga po zerwaniu plytek PCV. Np.

- czy jest popękana?

- czy jest twarda?

- czy jest stabilna?

- czy jest piaszczysta?

itp, itd. :roll:

 

P.S.

5 mm wylewki samopoziomującej to nie jest dobry pomysł przy podłodze drewnianej. :(

 

Hmm... generalnie z tego co się dowiedziałem to stropy są zrobione z płyt żerańskich i na nie jest wylana zaprawa betonowa, nie najlepszej jak się okazuje jakości. Ten stary beton ma gdzieniegdzie spękania/rysy przecinające całe pomieszczenie. Poza tym jest raczej sypki/piaszczysty a nie twardy Przejechanie z niewielkim naciskiem szpachelką po powierzchni, pozostawia ślady zadrapań. Postaram się sfotografować posadzkę i wstawić zdjęcia.

Przy okazji dlaczego 5 mm wylewki to nie jest dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja rada jest taka -obsadzić i wypoziomować listwy tynkarskie na gipsie po wyschnięciu gipsu wylać wylewkę nową na wysokość listew .Wcześniej przed wylaniem należy zamleczyć cementem starą wylewkę.

Wylewkę wykonujemy z mieszaniny cementu kleju /najtańszego/ do płytek+ żółty piasek ale drobny bardzo dobrze i dokładnie to wymieszać najlepiej mechanicznie.Po wyschnięciu wylewka przejmuje kolor ciemno popielaty przechodzący do jasnego popielu ,wtedy się ją moczy wodą w celu mocnego związania i umocnienia nawierzchni wylewki.Następnie jak wyschnie to należy na nią położyć folięizolasyjną grubą łączyć ją na zkładkę około 20-30 cm i wtedy możemy kłaść parkiet na gombce 3mm.Radzę jeżeli ktoś tego nierobił to lepiej niech się za to niebierze bo wtym temacie jest wymagana dokładność i solidność czynnika ludzkiego.

Zyczę powodzenia i Pozdrawiam P.B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka zdjęć. Brązowawa substancja pokrywająca posadzkę to stary klej, który przytwierdzał płytki pcv. Warstwa jest cienka i posadzkarz mówił, że bezproblemowo zejdzie pod szlifierką. Przebijające biało-szare plamy to właśnie stary sypiący się beton, który dość łatwo się rysuje - co widać na zdjęciach.

Widać też rysy i spękania. No i co o tym sądzicie?

P.B. dzięki za radę - rozważę w ostateczności taką możliwość.

 

http://img413.imageshack.us/img413/6986/dsc0038wu5.th.jpg

 

http://img325.imageshack.us/img325/8610/dsc0026jk5.th.jpg

 

http://img171.imageshack.us/img171/6032/dsc0028au4.th.jpg

 

http://img242.imageshack.us/img242/7946/dsc0032jr9.th.jpg

 

http://img163.imageshack.us/img163/7312/dsc0024bu1.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no - nieciekawie wygląda. Gruntowanie jest oczywiście potrzebne, ale najważniejszego nie widać - powinno się ustalić (za pomocą młotka) jak mocna jest warstwa wylanej zaprawy i czy dobrze się trzyma podłoża. Przy skurczu drewna wywołanym zmianami wilgotności powstają ogromne siły, które mogą oderwać taką warstwę. To samo dotyczy 5 mm wylewki samopoziomującej.

Lepiej dać drewno warstwowe - nie pracuje tak jak deska parkietowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawić Twoją podłogę można na kilka sposobów mniej/bardziej kosztownych. Ja proponuję zdecydowanie najprostszy i najszybszy w wykonaniu. :D

Nie pisałeś nic na temat poziomu swojej podłogi, wnioskuję więc, że powierzchnia jest w miarę równa (tzn. na 2 metrowej łacie do 5 mm nierówności). I taką wersję przyjmuję. :lol:

A teraz do rzeczy: JAK NAPRAWIĆ TWOJĄ PODŁOGĘ???

1. Przeszlifować podłogę papierem 36. Chodzi o to aby usunąć luźne/słabo przylegające kawałki kleju.

2. Zagruntować podłogę gruntem dyspersyjnym.

3. Klejem dyspersyjnym/rozpuszczalnikowym/poliuretanowym przyklejamy podkład przeciwprężny UZIN Multimoll. http://www.uzin-utz.com/UZIN_pl/Produkte/Tabelle.asp?P=85&S=3&B=2&G=7&UG=43

4. I po 3-7 dniach możemy układać parkiet. W wypadku zastosowania kleju poliuretanowego możemy układać matę i parkiet równocześnie. :D

 

i to tyle. 8)

 

Koszt (zakładając zużycie kleju na poziomie 1kg/m2, zużycie gruntu na poziomie 150 gr/m2):

- stosując klej dyspersyjny: około 45-50 zł/m2.

- stosując klej rozpuszczalnikowy: około 48-55 zł/m2.

- stosując klej poliretanowy: około 62-68 zł/m2.

Czas wykonania:

- nie przekroczy jednego dnia roboczego (6-10 godzin).

Zalety:

- szybkość wykonania;

- brak ryzyka rozwarstwienia wylewki;

- niwelacja naprężeń własnych podłogi: zminimalizowanie efektu klawiszowania wylewki.

Wady:

- narzekanie parkieciarza:...Panie to nie będzie dobrze... . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzięki za odpowiedzi.

Niestety podłoga nie jest równa. Między kuchnią a pokojem dziennym została wyburzona ściana i jak się okazało poziom podłogi w kuchni i w pokoju jest różny. Podobnie rzecz się ma w przypadku sypialni i garderoby, która została wydzielona z drugiego pokoju i przebito do niej wejście z sypialni - tutaj też poziom podłogi jest różny w tych dwóch połączonych obecnie pomieszczeniach. Dlatego ta wylewka jest chyba konieczna, żeby wyrównać poziom podłogi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś nam chłopie dokładnie opisał swoją podłogę. :evil:

Zastanów się czy to już wszystko co musimy wiedzieć (czy np. czasem rury grzejnikowe nie idą wzdłuż podłogi :evil: :lol: ), bo znowu wyjdzie na to, że radzimy nie na temat. :(

 

A tak na marginesie: w kuchni też kładziesz podłogę drewnianą? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się jak mogłem ale jak się okazuje coś mi mizernie poszło :roll: Rury - o dziwo - nie idą przy podłodze ;) To chyba jedyny problem, który nie występuje.

 

Tak myślę, co tu jeszcze mogłoby być ważne i jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że w miejscach, gdzie były ścianki działowe (których już nie ma) są jakby wyrwy po tych usuniętych ścianach. Wyrwy zostały zalane przez naszego wykonawcę ścianek masą cementowo-gipsową. Te zalane kawałki mają być wg naszego fachowca od posadzek połączone ze starą posadzką klamrami.

 

Boorg - jak po tym opisie obecnej posadzki oceniasz to co zaproponował nasz fachowiec? Czy takie rozwiązanie zda egzamin i będzie można bezpiecznie położyć parkiet? Po wypowiedziach, które się pojawiły zaczynam się zastanawiać, czy to w ogóle nie jest zbyt ryzykowna zabawa przy takiej posadzce, jak nasza, ale bardzo nie chcemy rezygnować z parkietu.

 

W kuchni będzie położony gres :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bezlitosny: szkoda Twoich pieniędzy. :roll:

Robienie wylewki na takiej podłogowej sieczce (tu dziura, tu gips, tu pęknięcie, tu piaseczek) to pomyłka. :( Co z tego, że to wzmocnisz, co z tego, że zrobisz wylewkę samopoziomującą. To nie wystarczy.

Dodatkowo musiałbyś sklamrować każdy kawałek starej podłogi ze sobą, musiałbyś ją potem frezować/śrutować, musiałbyś ją posklejać gruntem głębokopenetrującym (ja używam i polecam PROSFAS firmy Mapei). Dopiero po tych zabiegach możesz robić wylewkę samopoziomującą i to nie byle jaką a raczej tylko taką o bardzo wysokich parametrach użytkowych (min. o dużej odporności na zginanie pow. 6 MPa) i o grubości całkowitej nie mniejszej niż 10 mm. I to by było na tyle. :roll:

 

O kosztach wolę nie mówić: Twoje serce mogłoby tego nie wytrzymać... . :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg - po raz pierwszy zdarzyło mi się zwątpić w to, co mówisz - chodzi o poprzedni post. Aż sobie obejrzałem ten podkład rozdzielający, bo nie mogłem uwierzyć, że istnieje takie cudo, które zamieni pseudowylewkę w nośne podłoże. Na szczęście po następnym odzyskałem wiarę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - posadzkarz, który to oglądał ceny nie zawyżył. Tyle to musi kosztować. Muszę się więc mocno zastanowić, czy w takim układzie nie zrobić innej podłogi. Może jakieś deski na legarach? Sam nie wiem ale paneli kłaść na pewno nie będę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne rozwiązania. Najprostsze to skorzystać z gotowych płyt podłogowych (np. OSB 19 mm z pióro-wpustem, płyty gipsowe podłogowe, płyty poliestrowe (czy jakoś tak to nazywają :oops: )). Wybór jest spory a koszt m2, w wielu wypadkach nie przekroczy tej kwoty, o której pisałeś. :roll:

 

P.S.

Moja wiedza w tej dziedzinie nie jest zbyt imponująca :oops: : w końcu jestem tylko parkieciarzem a nie specjalistą od wylewek i betonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne rozwiązania. Najprostsze to skorzystać z gotowych płyt podłogowych (np. OSB 19 mm z pióro-wpustem, płyty gipsowe podłogowe, płyty poliestrowe (czy jakoś tak to nazywają :oops: )).

 

hmm...a to mi daje zupełnie nowe perspektywy poszukiwań tańszej posadzki.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów kładł może na podobną podłogę parkiet egzotyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Tak. Kładłem różne parkiety/deski.

Większy sens jest w takiej kombiacji, niż w doprowadzaniu Twojej podłogi do jako-takiego stanu. :wink:

 

 

Czy ja mogę poprosić o podanie kolejności układania właśnie parkietu egzotycznego na wylewce, czym ją najlepiej zagruntować i co się kładzie pod sam parkiet. Będę wdzięczna za pomoc. Czy parkiety egzotyczne też się cyklinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przygotowanie podłoża: przeszlifowanie całości papierem 36/cegłą/tarczą z kamieniami.

2. Gruntowanie podłogi (wałkiem).

3. Przebieranie drewna pod kątem wystepowania wad technicznych/kolorystycznych.

4. Docinanie/przymierzanie/klejenie parkietu.

5. Przerwa technologiczna (3-30 dni (a czasem nawet dłużej :wink: )).

6. Cyklinowanie/szpachlowanie/lakierowanie.

7. Przerwa technologiczna (5-14 dni (im dłużej tym lepiej :D )).

8. Parapetówka. :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przygotowanie podłoża: przeszlifowanie całości papierem 36/cegłą/tarczą z kamieniami.

2. Gruntowanie podłogi (wałkiem).

3. Przebieranie drewna pod kątem wystepowania wad technicznych/kolorystycznych.

4. Docinanie/przymierzanie/klejenie parkietu.

5. Przerwa technologiczna (3-30 dni (a czasem nawet dłużej :wink: )).

6. Cyklinowanie/szpachlowanie/lakierowanie.

7. Przerwa technologiczna (5-14 dni (im dłużej tym lepiej :D )).

8. Parapetówka. :wink: :lol:

 

 

 

Po kilkudniowej lekturze forum - wybrałam. Bedą deski dębowe rustic olejowane. Parkieciarz wymienił kolejność prac jw, więc jestem w miarę spokojna.

Lecz: czy grunt PU31 oraz klej L38 Kerakoll to słuszny wybór? Jeśli nie, to co polecasz?

Widziałam deski dębowe zaolejowane Carl'sem i bardzo mi się podobały, ale kilka postów wcześniej przeczytałam o kłopotach z tym olejem i znów dylemat. Chciałabym uzyskać podobny efekt, czy olej, który Ty preferujesz pozwoli go uzyskać?

I ostatnie pytanie. Jaki lakier chemiczny zastosować na deski sosnowe, aby uwidocznił sęki i słoje, a resztę pozostawił jasną?

 

Pozdrawiam

Wielkie dzięki za wszystkie cenne info - bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...