Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie pieca gazowego a zuzycie gazu -pyta laik :)


Luki76

Recommended Posts

Witam,

Starałem się przed napisaniem znaleźć gdzieś odpowiedz na moje pytanie ale raczej na tak konkretne nie było oto sytuacja:

Kupiłem stary dom 300m2, Rozpocząlem remont odświeżający oraz wymieniłem okna na nowe i wykonałem zewnętrzną elewację (syropian plus tynk akrylowy) wymieniłem tez kaloryfery na nowe Cosmo z termostatami.

Pytanie dotyczy optymalnego ustawienia pieca gazowego. Nigdy nie korzystałem z pieca gazowego, wykonałem serwis pieca jest to Vaillant plus zasobnik na wode i instalator ustawił piec w/g zegara (22-6). Mam pytanie jak korygowac ustawienie takiego pieca aby uzyskać w miare niskie koszty przy zachowaniu rozsądnej temp ok 21c. Czy sterować piecem (krzywą) czy raczej bawić się termostatami na grzejnikach. Teraz piec utrzymuje temp 60 stopni, ciepła woda jest wyłączona (jeszcze się nie wprowadziłem) termostaty grzejników są na 1 a licznik gazowy wskazuje zuzycie dzienne na poziomie 20m gazu - chyba troche dużo! Czy ktoś może wytłumaczyc laikowi jak ustawic taki piec i ile powinno wynosić dzienne zuzycie gazu gdy tylko grzeje dom i to minimalnie? (instrukcji do pieca niestety nie było :(

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem jest sterownik pogodowy + sterownik pokojowy - umieszczony w dobrym miejscu w domu+ termostaty na grzejnikach.

Ustawić wtedy trzeba dosyć wysoką krzywą grzewczą ( układ z grzejnikami ) a termostaty na grzejnikach na np. "3".

Ideałem wtedy jest następujące działanie układu:

- kocioł grzeje na max, tak aby przykładowo przy +2st na zewnątrz osiągnąć temperaturę zasilania np. 60st - bo tak mu podpowiada krzywa grzewcza, która jest ustawiona wyżej niż powinna być, teraz do akcji wkracza sterownik pokojowy, ustawiony np. na +22st i po dojściu w pomieszczeniu temperatury do tych +22st wyłącza kocioł, który nie osiągnął jeszcze temp. 60st. na zasilaniu. Aby komfort cieplny był wysoki w całym domu sterownik pokojowy powinien być zamontowany w najdłużej dogrzewającym się ( najchłodniejszym ) pomieszczeniu w całym domu ( pomijamy oczywiście garaż, komórkę, spiżarnię etc. ), takie pomieszczenie znajduję się poprzez rozkręcenie wszystkich grzejników na max. i wyłączeniu sterownika pokojowego. W pomieszczeniu ze sterownikiem pokojowym nie zakładamy głowic termostatycznych lub pozostawiamy je zawsze rozkręcone na max, w reszcie pomieszczeń ustawiamy żądaną temperaturę za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach.

Każdego instalatora, który podpowiada aby założyć sterownik pokojowy w salonie ( chyba że ten okaże się najchłodniejszym pomieszczeniem w całym domu ) gnamy kijem.

Oczywiście można inaczej ale tak jest najprościej.

Napisałem to z doświadczenia a nie z teorii, bo ta niestety mija się nieco z praktyką, przynajmniej teoria wykładana przez większość instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

Na tą chwile mam ustawiony czynnik pogody krzywa chyba na I - kocioł trzyma temp ok 50-60 stopni, grzejniki na 2, dom porządnie ocieplony a spalanie gazu 20 m3 dziennie - dom stoi pusty moze dlatego tyle pali :(

 

Nie masz sterownika pokojowego ?

Tu bym upatrywał winę.

Mój kocioł ( też Vaillant ) zanim zdecydowałem się na miejsce zainstalowania i zainstalowanie sterownika pokojowego też kotłował jak wściekły. Sterownik wyciszył go do tego stopnia że częściej teraz grzeje C.W.U niż C.O. dom też 300m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na taka powierzchnie domu to bardzo dobry wynik!!! Ale jak chcesz sie bawic w ustawianie pieca to rozkrec termostaty na 3 i wtedy probuj tylko nie odwalaj numerow ze przykrecisz temp na kotle i za 15 min bedziesz znow zmienial ustawienia. Nowe ustawienia powinny popracowa ok 2-3 dni! Jak bedziesz grzal wode to ustaw tez grzanie w godzinach jak ktos przebywa w domu... ja mam CWU 5.30-7.30 i 14.00-22.00 mam temp 44 stC a w pomieszczeniach mam 21 stopni a tryb nocny tj 23-6 mam 15 stopni. Do tego jest podlaczona czujka pogodowa a wiec jak temp drastycznie spadnie to nie zamarzne we wlasnym lozku. jak co ja mam viessmana vitogas 100 + zasobnik vitocell 100 o pojemn 160l dom ma powierzchnie 140 m2 i na dobe przepala mi ok 10 m3 gazu. Poki co jest dobrze zobaczymy jak bedzie jak beda solidne mrozy.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz kocioł?

jeżeli atmosferyk czy też turbo to korzystniejsze jest utrzymywanie wyższych temperatur pracy, gdy kondensat to temperatury jak najniższe,

zużycie jakie masz to przy tej powierzchni jest bardzo dobrym wynikiem,

obniżenie nocne większe niż 4C jest nieuzasadnione ekonomicznie,

dom zbytnio się wychładza i koszt energii którą trzeba zużyć, aby mieć znowu temperaturę dzienną przewyższa nocne oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestię zaznacze iż zuzycie 20 m3 doba nie zawiera ogrzewania wody - poniewaz jeszcze nie zamieszkuje tego domu (remont). Piec sprawdze ale jest kupowany ok 7 lat temu. czy ktoś wie ile kosztuje czujka pokojowa wraz z instalacją czy trzeba kuć sciany (juz tynki zrobione i pomalowane)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zamieszkujesz w tym domu, to wnioskuję, że tempratura jest na poziomie 18st., a nawet tyle to jest za dużo, bez zamieszkiwania.

Równiez polecam programator pokojowy, bezprzewodowy. Rozważ takie modele:

http://www.allegro.pl/item156732229_rewelacyjny_termostat_bpt30_bezprzewodowy_.html

http://www.allegro.pl/item153552022_termostat_bpt21_bezprzewodowy_termoregulator_bpt.html

Osobiście użytkuję ten ostatni i jestem bardzo zadowolony.

Zużycie gazu (rozumiem, że ziemnego GZ-50) na poziomie 20m3/24h to jest trochę za dużo jak na Twoją powierzchnię, przy obecnych temperaturach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...
Gdy używam w domu sterownika auraton 2005 zauważyłem że kocioł wyłącza się przy dobiciu to zadanej temperatury na piecu np 65 stopni spada do jakiejś i następnie się uruchamia ponownie. Gdy zaś odłączę sterownik od pieca całkowicie, wówczas piec po dobiciu do temperatury np 65 stopni jeszcze przez jakiś czas ją utrzymuje a następnie się wyłącza. Moje pytanie jest takie: z punktu ekonomicznego które z zachowań jest lepsze i do jakiej temperatury piec powinien ochładzać wodę przed ponownym uruchomieniem się ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Szukam porady, mamy taki dylemat:

kominek zamontowaliśmy na parterze - wkład Oliwia 18kW, dystrybutor na 4 otwory, podłączone są: pokoik na parterze, dwa pokoiki na poddaszu i jak myślicie, czy jest sens podłączyć trzeci pokoik na poddaszu oddalony w linni prostej 4m, chciałbym puścić rurę okrągłą ocieplaną przez strych, wylot byłby w suficie. (posadzką odpada, bo już zrobione mamy wylewki, odradzono nam, ze względu na pękanie płytek..) Czy to będzie działać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam wszystkich serdecznie

Wiem, że wątek stary, ale najbardziej pasujący. Dom jednorodzinny dwupoziomowy z hadykówki oraz ocieplony styropianem 12cm. Cały dach na poddaszu wyłożony wełną o grubości 15-20cm jak dobrze pamiętam. Okna oczywiście nowe. Powierzchnia do ogrzania to ok. 100m^2. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe (czyli ok. 40m^2) sterowane pompą z 3 zakresową prędkością dodatkowo sterownik gdzie mogę ustawić temp. załączenia podłogówki oraz jej histerezę. Pozostałe pomieszczenia wyposażone w kaloryfery aluminiowe. Kocioł Valliant atmotec pro vuw 240/3-3 oraz sterownik pogodowy Auraton 2025. Chciałbym, aby ktoś podpowiedział jak tym wszystkim dobrze wysterować. Poprzedniej zimy sam robiłem pomiary, ale były takie rozbieżności temp. na zewnątrz, aż sam już nie wiem jakie będzie dobre ustawienie. Spisywałem zużycie o jednej godzinie, średnią temp. wyciągałem na podstawie temp. zewnętrznej o godzinie pomiarów oraz minimalnej jakiej była podczas tej doby. Temp na auratonie ustawiona na cały czas 22*C (zmniejszanie na noc powodowało większe zapotrzebowanie na gaz), podłogówka 3,1 (max 4,5) oraz temp. załączania pompy 40*C i histereza 2*C oraz pompa na 2 biegu. Reszta ustawień podana w tabeli w poniższym linku.

http://www60.zippyshare.com/v/ncGcZcTs/file.html

Prosiłbym o jakieś wskazówki jak to optymalnie ustawić

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...