Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ławy fundamentowe


Recommended Posts

Czy ławy fundamentowe to konieczność? Rozmawiałem wczoraj z ekipą cieszącą się dobrą sławą w powiacie sieradzkim, która to stwierdziła, że nie ma sensu wylewać ław, wystarczy metrowy zbrojony fundament. Co Wy na to?

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: MarcinT dnia 2002-02-18 12:17 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od gruntu, ale ten pomysł jest trochę niebezpieczny. Szerokość ław dobiera się tak, aby pod fundamentem występowały mniej więcej jednakowe naciski (wtedy budynek jednakowo osiada). Ściany budynku przekazują różne obciążenia, te, na których opiera się dach i wewnętrzne konstrukcyjne zwykle większe i tam daje się szersze ławy, a ściany osłonowe mniejsze, i tam można ławę zwęzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałam sie z takim rozwiązaniem, nie będzie to aby droższe (ścian fund. jest "więcej", policz objętość betonu)? Zresztą łatwiej wykonać ławy różnej grubości niż ściany, nie bez powodu od lat stosuje sie takie rozwiązania. No i czy konstruktor sprawdził w projekcie jak to jest z tym gruntem, czy wytrzyma ? Jeśli dostarczy Ci takie rozwiązanie z obliczeniami i się pod tym podpisze, to może będzie OK, ale na pewno jest to rozwiązanie nietypowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT - gdzie masz cieńsze?

Alanta - o co chodzi z tą ścianą osłonową

 

U mnie ława jest 70cm pod ściany zewnętrzne 3-warstwowe w domu i ścianę nośną wewnętrzną, 50 cm pod ściany dostawionego garażu, a 30cm pod brzeg tarasu i podcienia, a ścianki działowe 12cm beton komórkowy są stawiane po prostu na płycie podłogowej. 70-tki i 50-tki są zbrojone.

Dobór ław do gruntu jest chyba pobożnym życzeniem. Jak nie wiesz od razu, że masz podejrzany grunt, to projektant Ci wpisze jakiś standard z zapasem (dość dobrym zapasem) i albo masz szczęście, albo dobrego kierownika co oceni, że jednak coś jest nie tak z gruntem. Przyłączam się do Alanty - jak ktoś Ci da na piśmie, że możesz robić węższe i jest wypłacalny, to rób węższe. Jak nie to nie ryzykuj. Często fachowcy mają wyczucie, ale czy na tym można polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie fundamenty to określa projekt domu. Na podstawie rodzaju gruntu projektant określa czy ławy fundamentowe powinny być mocniejsze czy wystarczą słabsze. Wszystko powinno być na piśmie. Jeśli kupiłeś projekt i nie masz kontaktu z projektantem polecam zatrudnić inspektora nadzoru. Nie jest to duży koszt a dopilnuje, aby wszystko było tak jak trzeba (jeżeli solidny). Zaoszczędzi ci to siwych włosów no chyba, że budujesz na sprzedaż to nie musisz się martwić. Porady słowne fachowców są ciekawe, ale to ty będziesz mieszkał i może się okazać, że co wiosnę będziesz remontował popękane ściany. W niektórych etapach budowy oszczędzanie może później dużo kosztować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai,

w projekcie fundament pod ścianami nośnymi zewnętrznymi ( 3-warstwowe: gazobeton i styropian - razem 46 cm) ma 38 cm, tak też pod kominami. Pod wewnętrzną nośną (gazobeton 24 cm) ma 25 cm. W miejscu gdzie są schody jest fundament 12cm.

O uzasadnienie tej koncepcji mnie nie pytaj, bo nic nie odpowiem, ale jeśli masz jakieś wątpliwości to będę wdzięczny jak się nimi podzielisz.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: MarcinT dnia 2002-02-19 17:43 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT - ja mam też ścianę 3-warstwową, więc dam Ci ostrzeżenia. U mnie w projekcie było tak: ściana fundamentowa: 24+8(pol.extr.)+12, ściana 24+12(styropian)+12(klinkier). Projektant zapomniał, że chciałem wełnę, a wtedy absolutne minimum to 2 cm pustki i max. wysunięcie, to 1/3 cegły czyli 4cm. Zmieszczę więc tylko 10cm wełny i to z trudem (specjalna do murów bez pustki. Przy klinkierze muszę jednak ją dać). W Twoim wypadku rozumiem, że nie przewidziano ocieplenia fundamentów, a te 8cm (46-3:cool: będzie wystawać po 4cm z każdej strony. Lekkie ocieplenie (5-8cm) fundamentów moim zdaniem się przydaje i najlepiej jak jest ciągłe. Nie jestem z branży, więc nie wiem, jak to ze ścianą 3-warstwową w fundamencie (może zależy od jej wysokości). Zapytaj projektanta co i dlaczego. Ja bym wolał w Twoim wypadku, żeby ściany fundamentowe były 24+10+12. Będzie i stabilnie i ciepło.

 

Alanta - z tym się zgadzam, ale przypominam, że pisałaś o "szerszych ławach". Przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź. Ja nie jestem z branży i wolę się upewnić, czy dobrze rozumiem i nie mylę pojęć, dlatego tak się przyczepiłem. Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...