Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytam wyjątkowo nie dlatego, że mało było informacji w wyszukiwarce, lecz dlatego, że jest ich tam ZA DUŻO :o i trudno znaleźć odpowiedź na kilka pytań. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość http://www.mbp.olsztyn.pl/~krisker/img/emoty/dziekuje.gif

 

1. Mam taki komin pod kominek:

http://www.mbp.olsztyn.pl/~krisker/galeria/cyrkon/024.%20Kominy.%20Komin%20pod%20kominek.JPG

 

Komin ten ma stanowić częściową zabudowę wkładu. Pomijając walory estetyczne, czy należy zaizolować od wewnątrz tylną i boczne ścianki komina? Chodzi mi o to, czy komin od zewnątrz (z drugiej strony będzie kuchnia) nie będzie się za bardzo nagrzewał od kominka. O ile rozgrzane boki nie będą problemem, to jeśli z drugiej strony mają być np. szafki itp, to czy temperatura nie będzie zbyt wysoka? Dodam, że cegły zostają nieotynkowane (surowy komin).

 

2. Czy przy mechanicznym DGP kratka wentylacyjna (lub kilka sztuk) w zabudowie będą odpowiednio nagrzewać pomieszczenie, w którym stoi kominek i ew. sąsiednie, nie przedzielone żadną przegrodą? Czy turbina nie zasysa na tyle mocno, żeby przez ww. kratki powietrze było wsysane zamiast wypuszczane? A może to kwestia doboru (nie przewymiarowania) wydajności turbiny?

 

3. Czy rury almuminiowe z izolacją będą wystarczające w przypadku, gdy chcę je puścić przez nieocieplone fragmenty poddasza? Czy też może trzeba je dodatkowo zaizolować wełną?

 

4. Czy stosuje się dodatkowe obejście bezpieczeństwa polegające na awaryjnym (automatycznym) otworzeniu odejścia do kanału, który ma wyprowadzenie np. na zewnątrz lub ponad część użytkową poddasza?

 

Z góry dziękuję za cierpliwość i ew. porady.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68886-dgp-zasady-w-okre%C5%9Blonych-warunkach/
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję :D

Ad1. Trzeba zaizolować bo będzie się nagrzewać i to mocno .(Specjalna welna odporna na wysoką temperaturę pokryta folią).

Ad.2 Moc turbiny musi być dobrana odpowiednio do długosci rozprowadzenia i ilosci ogrzewanych pomieszczeń.Pomieszczenie w którym stoi kominek jest ogrzewane przez kratki ale tez przez szybę wkładu(duża powierzchnia) problemem jest raczej nadmiar ciepła (zalezy tez od powierzchni salonu)

Aby nie zasysało przez gorną kratkę trzeba umiescic rurę zasysajacą od turbiny ponizej.

Ad 3. zależy jakich rur użyjesz tzn. jak gruba będzie izolacja (od 20mm do 50mm).

Ad 4.Takie obejscie stosuje się dla ochrony turbiny(silnika ) przed stopieniem (by-pass) W przypadku braku energi elektrycznej poprzez obejście z systemem przepustnic cieplo ma mozliwośc rozchodzić sie po pomieszczeniach grawitacyjnie

 

Ale u mnie i tak skopali kominek. :(

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68886-dgp-zasady-w-okre%C5%9Blonych-warunkach/#findComment-1532395
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na jedno z twoich pytań:

http://www.emen.krakow.pl/html/porady6.html

Ja daje na wkład płaszcz powietrzny (dystrybutor do dgp) i w ten sposób obniżę temperaturę na wewnetrznej stronie obudowy (też z cegieł), tak że nie będe jej musiał izolować.

pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68886-dgp-zasady-w-okre%C5%9Blonych-warunkach/#findComment-1533124
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...