Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Unia Europejska - za, a nawet przeciw


ponury63

Recommended Posts

Jaga35 - jasne ,że tym rolnikom może być gorzej .Z 5-8 ha jeżeli ma się chęć do pracy utrzymasz rodzinę, bo: sprzedasz mleko w swojej spółdzielni mleczarskiej , sprzedasz jajka ,żywiec . Jak pisałam wyżej znam akurat mleczarstwo i przypuszczam ,że tak jest ze wszystkim. Po wejściu do UE nie sprzedasz mleka w tej cenie ,którą ustali Twój prezes -bo nie będzie spółdzielni, nie wydoisz więcej niż nakaże kwota mleczna. Przewiduję wsie parobków pracujących na cudzych polach - za grosze - zobacz jakie latyfundia powstają juz teraz. Co takiej wsi może dać UE. Nic. Nawet w propagandowych sloganach nic już nie ma.:sad:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Marzeno, a co da NIE wejście do UE rolnikom z 5 - 8 ha? Szczęśliwość? zasobność? Jeśli będą produkowali dobre mleko, niezanieczyszczone bakteriami to je będą w stanie sprzedać. Jeśli mleko nie bedzie odpowiadało JAKIMKOLWIEK NORMOM JAKOŚCIOWYM to osobiście wolę pić piwo, niż łykać N00.000 bakterii w 1 ml. (też pracuję w branży spożywczej). To jest niestety, a właściwie na szczęście rynek. Kto co lubi. Czy wiesz, że mleko w Szwajcarii w godzinę po dojeniu ma mniej bakterii w 1 ml niż nasze kupowane w sklepie? (nie UHT)

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku -zanieczyszczenie mleka nie ma nic do tego .To mleczarnie będą zamykane ,a nie gospodarstwa. A Sp.Mlecz. zamkną ,bo przez lata nie miała pieniędzy na inwestycję i są przestarzałe. A jeżeli chodzi o tego rolnika z kilkoma ha to myślę ,że lepiej mu biednie na swoim, niż też biednie u kogoś. I nie dlatego ,że ktos go wykupi. Po prostu nie sprzeda tego co wyprodukuje (np.kwota mleczna)lub nie sprzeda ,bo wyprodukuje za drogo( porównaj dopłaty do produkcji rolne w krajach UE i u nas).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzeno, odpowiedz sobie dlaczego produkuje drogo? Koszty produkcji w Posce są ciągle niższe niż w UE. Dopłaty oczywiscie tę róznicę niwelują, ale - co robią nasi rolnicy by ich produkcja była konkurencyjna? Wybacz, dość często mam okazję to oglądać. Piją "Arizonę" lub podobne miejscowe wynalazki, jeżdżą 500 m na grzyby do lasu traktorem z przyczepą, - ja chodzę piechotą - taniej. odpowiedz sobie na pytanie - co wolisz - polskie "zdrowe" mleko z całym "syfem" czy zgodne z unijnymi standardami pozbawione zbędnych "dodatków". Oczywiscie wielu rolników spełni wymagania unii, ale ci którzy się nie dostosują skazani są na wymarcie (jako rolnicy). To jest rynek, a nie PGR.

Polecam Ci wątek założony przez Smoka dotyczący ekologii.

Serdecznie pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie mleko jest naprawdę zdrowe - wiem to ,bo firma dla której pracuję często zleca badania kontrolne niezależnemu Sanepidowi. Wolę nasze mleko z małego gospodarstwa , niż to unijne produkowane "przemysłowo" Ale nie mam wątpliwości -wejdziemy. Na Litwie dawano proszek i czekoladę , u nas starczy proste "będzie lepiej". Obowiązuje ten sam tok myślenia , dzięki któremu w 89 wszyscy myśleli , że zostaną kapitalistami. Pozdrawiam Marzena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzeno, nie chodzi mi o porównywaniu dużej fermy z małym gospodarstwem. W Szwajcarii widziałem "mlekociąg" z łąki do gospodarstwa. Mleko dojone na pastwisku z dojarki płynie rurą do do domu. Standardem w Szwajcarii (nie jest to kraj należący do UE, wiem o tym) jest 10.000 bakterii w 1 ml mleka w godzine po udoju. Jaka jest dopuszczalna ilość bakterii w mleku Extra? Pracuję, jak napisałem wcześniej w przemyśle spożywczym. Czy znasz Ustawę o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia? Stara, z 1971 r. została zmieniona w 2001 r. Miała być dostosowana do przepisów unijnych. Taki strach padł na "decydentów", że z projektu który miałem okazję opiniować nie zostało sladu. osiągnięto zgodność z dyrektywami unijnymi na poziomie może 10%. W zeszłym roku ustawa ta miałe kilka nowelizacji. Jest prawie zgodna z unijnymi przepisami. Powiesz po co nam unia i jej przepisy. Pracuję w takiej branży która do czasu ostatniej nowelizacji nie miała prawa istnieć zgodnie z przepisami ustawy. To, że zakład w którym pracuję przetrwał 16 lat nonsensów o których mogę opowiadać przy ognisku i piwie godzinami to cud. Właściwie jako szef powinienem gnić w więzieniu za łamanie prawa. (Parę razy stawałem na kolegium d/s wykroczeń, ale kończyło się to bez większych kłopotów dla mnie). Kiedy rozmawiam z kolegami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy innych krajów UE nie mogą zrozumieć naszych nonsensów. Narzekają na biurokrację, ale o naszej biurokracji to im się nie sniło.

Będę głosował na TAK.

A jeśli chodzi o mleko, to jak zamieszkam w swojej remontowanej chałupce, kupię krowę i zapraszam na mleko. Nie wiem wprawdzie jak się to ustrojstwo doi, ale wiem, że przed tą czynnością trzeba umyć to z czego leci mleko! Muszę iść na jakiś przyszpieszony kurs dojenia!

pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem spytać, czy może być mleko kozie? Mój syn ma silne uczulenie na krowę. Kozę może zniesie.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unia nas nie zbawi, dopóki podatki bedą wysokie a tak jest w większości krajów UE trudno będzie wyjść z marazmu. Unia bedzie przeżywać w najbliższych latach poważny kryzys jeżeli się nie zreformuje.Trudno jest ciągnąćna dłuższa metę państwa opiekuńcze i jednocześnie konkurowac skutecznie z USA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze cały czas nie wiem....

Baaardzo mnie denerwuje ta nahalna kampania w mediach ! Węszę jakiś podstęp, że nagle takie świetne udogodnienia (2-dniowe głosowanie, możliwość głosowanie w akaddemikach, na wyjazdach, dla neipełnosprawnych,...) są a przy głosowaniu do sejmu to "nuda".

 

Ale tak naprawdę to wypadałoby pewnie przeczytać traktak akcesyjny (podobno jest przetłumaczony i dostępny w Internecie), żeby mieć więcej faktów... Czy ktoś czytał ?

 

Ogólnie zgadzam się z Jagą, że jak wejdziemy nasze możliwości będą większe i pewne korzyści o których się teraz mówi, będą dostępne w formie możłiwości ! Ponieważ wykorzystanie tychże będzie leżało w gesti naszej administracji (rządu, parlamentu, samorząów) mam poważne obawy czy to się uda (chyba cały czas nie jesteśmy w stanie wykorzystać nawet 50% przyznanych nam obecnie funduszy strukturalnych...)

 

Ciekawe też, że dwa europejskie kraje nie będące w UE (Szwajcaria i Norwegi) mają najwyższe standardy życiowe na świecie (chyba oba w pierwszej piątce...) i będąc tam nie czuje się jakijkolwiek "izolacji"...

 

Tak jak ktoś powiedział wcześniej, gdybyśmy mieli stabilniejszą i silniejszą klasę średnią to nie miałbym wątpliwości. A tak... nie jestem pewny czy jesteśmy gotowi. Z drugiej strony czy i kiedy będzie druga szansa ? Też niewiadomo....

 

No cóż, mam jeszcze 3 dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo mnie denerwuje ta nahalna kampania w mediach ! Węszę jakiś podstęp, że nagle takie świetne udogodnienia (2-dniowe głosowanie, możliwość głosowanie w akaddemikach, na wyjazdach, dla neipełnosprawnych,...) są a przy głosowaniu do sejmu to "nuda".

 

No właśnie, mnie też denerwuje i co więcej wzbudza we mnie ogromne podejrzenia... Co więcej niepokoi mnie to że w tę kampanię dosyć aktywnie właczają się niektóre kraje członkowskie - czyżby aż tak bardzo spieszyły się do tego by do nas "dopłacać"?? :-? :roll: Do tego cała ta afera R. która wybuchła dokładnie w momencie powstawania szumu wokół wynegocjowanych dopłat do rolnictwa :-? .

Z historii nie byłam w szkole najlepsza ale zapamiętałam dobrze jedno zdanie: "W polityce nigdy nie było nie ma i nie będzie bezinteresowności".

Również popieram pomysł stworzenia ankiety :)

Pozdr. B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie szczegolnie zastanawiaja wypowiedzi typu 'nie mam pewnosci ze bedzie lepiej jak wejdziemy, wiec glosuje na NIE' - tzn. co? wedlug Was to ze zostaenimy tak jak jestemy, poza Unia to bedzie bardziej korzystne???

Akceptujecie aktualny stan rzeczy i czujecie sie z tym komfortowo??? Po tym jak do Unii dolacza nasi sasiedzi i ine panstwa bloku CEE, nigdy nie bedzie juz tak samo jak bylo dotychczas i pozycja Polski bardzo sie zmieni na gorsze - poniewaz proferenjce przejda na te kraje ktore do Unii weszly. Decyzja o tym czy wejsc w tej chwili do Unii to nie jest zdeklarowanie czy nam sie ten program integracji podoba czy nie, tylko czy chcemy podjac nowe wyzwanie i podniesc sobie poprzeczke!!!!

Jestem mlody i pomimo tego ze nie wierze ze po wejsci bedzie od razu lepiej, albo latwiej, to jednak chce dac sobie szanse. A ci co w swoje sily nie wierza lub ktorym nie chce sie wysilac, powinni pomyslec przynajmniej o swoich dzieciach - moze im bedzie sie chcialo....

Jestem zdecydowanie na TAK, nie dokonca za takimi warunkami i niekoniecznie za Unia jako taka, ale zdecydowanie na TAK dla wyzwania i mobilizacji sil, ktore bardziej mnie przekonuja niz akceptowanie tego, co dzieje sie w naszym kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marie. Na budowie domu swiat sie nie kończy. Jeszcze taniej można wybudować dom na Białorusi. Chyba tego nie chcesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek 1950.

Współczuję jeśli uważasz że Polska niebyłaby zdolna do niczego innego jak tylko do stoczenia się do poziomu Białorusi.

Chyba nie jesteś typowym betonem SLD-owskim, 1950 jaki piękny był wtedy świat - piękna internacjonalistyczna wspólnota.

Przepraszam za złośliwości- jeden czień muszę odchorowac po historycznej decyzji moich rodaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...