Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Poszukuję wszelkich uwag użytkowników systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opartym na rekuperatorze - ile tak naprawdę oszczędza się na kosztach ogrzewania domu, jak wyglądaja praktyczne aspekty użytkowania takiego systemu, wszelkie uwagi związane z montażem oraz późniejszym użytkowaniem systemu. Z góry dziękuję!

 

Pozdrawiam

 

Maciej Kosowski

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6949-odzysk-ciep%C5%82a-rekuperator-wentylacja-mechaniczna/
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czytam wypowiedzi uczestników Formu i nasuwa mi się kilka bardzo ciekawych wniosków:

1. Dobieranie przekrojów kanałów powietrznych "na oko" grozi bardzo poważną konsekwencją: jeśli przekrój będzie za mały, prędkość powietrza wewnątrz kanału przekroczy 5m/s i... zacznie się świst powietrza w kanałach i na anemostatach który nie da nam spać i zmusi do wyłączania całej instalacji. Naprawdę warto poświęcić kilka złotych na projekt lub dogadać się z firmą oferującą wszystko kompleksowo (projekt, centralę, kanały, kształtki itp) - wtedy można na wszystko dostać fakturę z 7% VAT i profesjonalny projekt mieć w cenie lub prawie w cenie.

2. Instalowanie w ścianach przewodów nieizolowanych prawie na pewno zmusi nas do demontażu części lub całości instalacji za jakieś 2 lata. Skropliny powstające na przewodach spowodują gnicie gipsu od środka i "załatwią" nam przezabawny zapach w domu, o pleśni i grzybie nawet nie wspomnę...

3. Umieszczanie wylotów powietrza z rekuperatora za grzejnikami na pewno przyblokuje strumień powietrza i może spowodować powstanie "martwych stref" w pomieszczeniu, gdzie powietrze wogóle nie będzie się ruszać... Więc warto poradzić się kogoś od wentylacji, gdzie najlepiej umieścić anemostaty.

4. Dobierany typ rekuperatora: osobiście do mego domu dobieram rekuperator według dwóch podstawowych zasad: po pierwsze musi być on CICHY i TRWAŁY! - oparty na wysokiej klasy wentylatorach, zaizolowany termicznie i akustycznie. Niestety odpadają tu rekuperatory metalowe (rezonans powstający po kilkunastu miesiącach pracy) oraz rekuperatory z wymiennikiem obrotowym (z założenia głośnym jak licho). Po drugie - tani w eksploatacji (pobór prądu i koszt filtrów). Uważam, że opłaci się wydać 300-400 PLN więcej za wyższej klasy centralę, która to różnica zwróci się praktycznie w ciągu pierwszego roku użytkowania.

 

Jest jeszcze jeden szczególik techniczny - tzw. spręż centrali. Jeśli wartość ta wynosi 100 Pa, to oznacza to w praktyce, żę wentylator "przepcha" powietrze przez maksymalnie kilkanaście metrów przewodu wentylacyjnego i może zdarzyć się, że na trzecim lub czwartym anemostacie... z rury już nic nam nie będzie wiało!. Polecam do domu raczej centrale o sprężu od 250-300 Pa wzwyż. Niezłe są MISTRALE - opisy techniczne są na rekuperatory.pl.

I jeszcze jedna uwaga praktyczna - Jeśli dobrze dobierzemy rekuperator, średnice przewodów, anemostaty i zmontujemy to zgodnie z pewnymi zasadami - to niepotrzebne będą tłumiki czy inny kosztowny osprzęt wyciszający lub osuszający, który montuje się według moich doświadczeń głownie po "zchrzanieniu" instalacji w czasie montażu lub projektowania. Naprawdę warto zadzwonić do specjalistów od wentylacji domków jednorodzinnych, którzy projektów i instalacji zrobili już wiele, albo popatrzeć, co piszą użytkownicy tego typu instalacji na Forum (np. Marek13 -napisał kilka naprawdę cennych uwag!)

 

W razie pytań jestem do dyspozycji Forumowiczów!

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6949-odzysk-ciep%C5%82a-rekuperator-wentylacja-mechaniczna/#findComment-105045
Udostępnij na innych stronach

Ważnym aspektem jest też umiejscowienie rekuperatora, czerpni itp. Dlatego zgadzam się że jeżeli dajemy firmie firmie wykonać instalację to w tej cenie powinien być zawarty projek.

Co do doboru rekuperatora to rotacyjny może czasem przenosić zapachy dlatego ze względu na popularność i brak kontaktu powietrza wywiewanego z nawiewanym polecam wymiennik krzyżowy.

Nawiewy (anemostaty) raczej umieszczać w takim miejscu aby powietrze przechodziło przez całe pomieszczenie.

Wywiewy podobnie jak w went. grawitacyjnej w pomiesczeniach typu łazienki, WC, pom gospodarcze. Nie polecam łączyć powietrza wywiewanego z okapu w kuchni gdyż to może "zalepić" instalację.

Najlepiej stosować wywiew bezpośredni z okapu.

A ha i ważne przy doborze rekuperatora jest to jaki hałas przedostaje się do przewodów i do otoczenia. Trzeba to uwzględnić podczas obliczeń inst. zwłaszcza przy anemostatach nie daleko od rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6949-odzysk-ciep%C5%82a-rekuperator-wentylacja-mechaniczna/#findComment-105048
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ważne jest pozostawienie swobodnego przepływu powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Czyli od nawiewu (sypialnia, salon) do wywiewu (kuchnia, ubikacja). Najlepiej poprzez pozostawienie pod drzwiami szpary o szer. ok. 1,5 cm lub poprzez umieszczenie w drzwiach otworów umożliwiających swobodny przepływ powietrza.

Jeśli "uszczelnimy" wszystkie pomieszczenia, zostanie zakłócony ruch powietrza w budynku i cała instalacja... przestanie działać!

 

 

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6949-odzysk-ciep%C5%82a-rekuperator-wentylacja-mechaniczna/#findComment-105052
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...