Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kto zmusił? I jak? W moim projekcie napisano:

"W projektowanym budynku przewiduje się wykonanie następujących instalacji: elektryczną, gazową, (...) oraz centralnego ogrzewania. Dla instalacji należy wykonać oddzielne opracowania projektowe na postawie projektu budowlanego oraz warunków technicznych (...).

Nikt nigdy i nigdzie nie wnikał gdzie chcę mieć piec, kaloryfer, prysznic czy gniazdko z prądem....

W różnych urzędach różnie do tego podchodzą. Zgodnie z aktualnymi przepisami projekt budowlany powinien zawierać części instalacyjne, w tym wentylacyjną.

Zazwyczaj jest tak, że urzędnicy podchodzą do tego spraw liberalnie do czasu, aż na ich terenie z powodu takich braków w projekcie coś się złego wydarzy (np. zaczadzenie mieszkańców w nowym budynku, dla którego urzędnik "przepuścił" projekt budowlany bez części instalacyjnej). Wiem, że zaraz podniesie się larum, że przecież od tego jest jeszcze kierownik budowy, kominiarz, itp. To wszystko racja, pod warunkiem, że kierownik budowy pełni swe obowiązki zgodnie z przepisami (jest obecny na budowie, a nie tylko w "papierach"), że kominiarz sprawdzi i odbierze wentylację mechaniczną.

 

Jako kolejny przykład podam instalacje co z kotłami na paliwo stałe, które zgodnie z przepisami powinny być wykonywane w układzie otwartym, a wcale nierzadko "fachowcy" wykonują je w układzie zamkniętym :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas do projektu był dołączony projekt wentylacji mechanicznej. W projekcie, w części opisowej, jest też napisane, że przy wentylacji mechanicznej można zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej, poza kotłownią i garażem.

 

Lokalny projektant przybił na tym pieczątkę, bez żadnych zmian, i to nam przyjęli w starostwie. Ale projekt chciała kobita już od samego początku załatwiania pozwolenia. Załatwialiśmy w 2008.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałam projekt w ramach usługi.

 

Na etapie adaptacji projektu nie miałam pojęcia kto będzie wykonawcą, ani jak się do tego zabrać. Projekt dostałam dopiero przed obiorem kominiarskim, tak na wszelki wypadek bo i tak (poza mną) nikt nie chciał go oglądać.

 

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam taką wieczorną rozterkę co do lokalizacji wyrzutni powietrza z centrali wentylacyjnej. Budynek jest na razie w fazie projektowania. Centrala ma znajdować się w kotłowni na parterze.

 

Na rysunku zaznaczyłem lokalizację czerpni (naściennej) i 2 alternatywne lokalizacje wyrzutni (naściennej).

 

http://rpilski.rchomepage.com/budowa/parter_wyrzutnia_czerpnia.jpg

 

Budynek przedstawiony jest na rysunku zgodnie z jego usytuowaniem względem stron świata (północ na górze rysunku).

 

Ze względu na przeważające wiatry zachodnie jakoś nie pasuje mi umieszczenie wyrzutni przy bramie garażowej (zachodnia ściana garażu). Na ile prawdopodobne oceniacie występowanie zjawiska nawiewania z powrotem do czerpni powietrza z wyrzutni ?

 

Jako alternatywę wymyśliłem umieszczenie wyrzutni na północnej ścianie kotłowni. Nie wiem tylko czy przy takiej lokalizacji odległość czerpni i wyrzutni nie będzie zbyt mała ? Linkair podaje minimalną odległość w takiej sytuacji 5m http://www.linkair.pl/rekuperacja02.php ale ja jakoś nie mogę odnaleźć takiego ograniczenia w przepisach . Czy są jakieś inne przepisy określające minimalną odległość między czerpnią i wyrzutnią niż te przedstawione np. na stronie http://www.wentylacja.com.pl/przepisy/przepisy.asp?ID=1072 ?

 

Lepsze byłoby wywiewanie powietrza po drugiej stronie garażu, ale tam znowu są okna a przepisy mówią o odległości czerpni min. 3 m od okien.

 

Doradzicie coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę w zakresie nawiewników przy oknach dachowych Fakro w domu z wentylacją mechaniczną.

 

Stosują dwa typy V10 - przepływ 10m3/h i V40P - określany jako "automatyczny" z przepływem 20-48 m3/h. Przypuszczam że przy różnych ciśnieniach przepływ jest różny.. ale może się mylę, czy przepływ ustawia się ręcznie?

 

Wydaje się, że najlepiej byłoby kupić okna bez nawiewników, żeby nie zaburzać bilansu (w domu 11 sztuk okien dachowych). Są dwa (conajmniej) ALE:

1. brak prądu, inne "awarie" i okresy przejściowe - nawiewniki się przydają

2. okna bez nawiewników są 10% droższe !

 

Czy nawiewniki w oknach fakro można zamknąć (ustawić przepływ na 0)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa (conajmniej) ALE:

1. brak prądu, inne "awarie" i okresy przejściowe - nawiewniki się przydają

 

Wydaje mi się, że tych awarii będziesz miał bardzo mało. Ile razy w ciągu roku nie ma prądu? U mnie bardzo bardzo rzadko i jeśli już to na krótko. Wolę uchylić okno .. niż zaburzać WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sam przygotowuję się do montażu rekuperatora, kupiłem centralę Bartosza.

Dużo czerpię z tego wątku.. Mam jednak pytanie którego odpowiedzi nie widziałem. Jeśli chodzi o regulację całego systemu. Jakie jest najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o ustalenie przepływu na pojedynczym anemostacie.

Czy reguluje sie przepływ powietrza samym anemostatem czy tez lepiej jest przed anemostatem wstawić przepustnicę regulowaną. Rozwiązanie drugie widziałem w instalacji wentylacyjnej w mojej pracy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam czy nie wstawić tych przepustnic :roll:

 

Póki jeszcze mam wszystko łatwo dostępne, mam jednak wrażenie że przepustnice są antidotum na spieprzoną instalacje, podobnie jak tłumiki ,,,

 

Dobrze policzona i wykonana instalacja nie wymaga przepustnic, minimalna regulacja anemostatem powinna wystarczyć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam czy nie wstawić tych przepustnic :roll:

 

Póki jeszcze mam wszystko łatwo dostępne, mam jednak wrażenie że przepustnice są antidotum na spieprzoną instalacje, podobnie jak tłumiki ,,,

 

Dobrze policzona i wykonana instalacja nie wymaga przepustnic, minimalna regulacja anemostatem powinna wystarczyć !

generalnie przepustnice nie powinny być potrzebne ale czasami są.

Albo jak jest spieprzona instalacja albo ja mimo szczerych chęci w jakimś miejscu musimy na tyle mocno zdławić, że na anemostacie będzie zbyt głośno po dokręcieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się nad tym zastanawiam, projekt sobie policzyłem, sprawdziłem x razy.. wychodzi wszystko ok.. Ale jak by dołożyć przepustnice, wydatek nie będzie wielki.. to ma się pewność że wszystko da się dobrze wyregulować..

To jest tak : jak przepustnice będą w miejscach dostępnych to można je założyć później a jak w miejscach niedostęnych to nie ma sensu zakładać :wink:

Oczywiście można założyć regulację przed zabudowaniem i zostawić na stałe dane ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

CD. FIRMY REKUPERATORY

Firma przysłała mi pismo z jakiegoś biura doradczego, że mam zaprzestać pisania na Forum ,bo im to niszczy wizerunek :evil: Daje to do myślenia - prawda?

No to uwaga : bywa, że klient ma pojęcie o polskim prawie i tak się składa, że mamy wolny rynek i tak się składa, że Pan Kosowski miał klienta "gdzieś" i mnie olał, a teraz martwi się o wizerunek?!!!!!!!!!!

Otóż napisałam prawdę i jako klient mam prawo napisać - o ile jest to prawda - co mi się w obsłudze firmy nie podoba.

Firma Rekuperatory sp. z o.o., na którą - mimo nacisków personelu Pana Kosowskiego i firmy Rekuperatory - nie przeniosłam moich wierzytelności, posiada kapitał zakładowy wysokości 62 000 zł, a moja inwestycja kosztowała 31 000 zł! Czyli kapitał firmy "żaden" i wiarygodność dla mnie żadna - nowa firma z małą kasą. Wszystkie inwestycje Rekuperatory realizują za pieniądze klienta - ponoszą zerowe finansowe ryzyko, bo zawsze należy przedpłacić! nim przystąpią do pracy. Tylko ostatnia transza w mojej umowie (5000 zł) była zabezpieczona zapisem, że zapłacę po instalacji Rekuperatora.

Zamiast obsłużyc mnie należycie i dotrzymać terminów i umów firma postanowiła mnie straszyć kancelariami i firmami windykacyjnymi! Jak ktoś lubi takie przygody, to może sobie ich nająć. Zastanawiam się jak krótkowzroczny jest właściciel tej firmy.

Zdaję sobie sprawę, że to nie sklep z bułkami i klient raz obsłużony juz do nich nie wraca, więc pozostaje nam ostrzegać się wzajemnie na Forum! Do czego moi drodzy jak najbardziej mamy prawo!

ps. Po mojej stronie stanął Rzecznik Praw Konsumentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam! A ciekawe co powiecie na projekt znanej firmy D, który jest dodawany do projektów pewnego biura na A.

 

PARTER

http://img21.imageshack.us/img21/7457/87977434lw0.th.jpg

 

PIĘTRO

http://img27.imageshack.us/img27/745/59720070am2.th.jpg

 

A TO DANE KTÓRE PRZYJĘTO DO KALKULACJI

http://img167.imageshack.us/img167/8535/30379855ez8.th.jpg

 

No cóż... Wygląda to dość skomplikowanie... No ale przecież firma D to "fachowcy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam! A ciekawe co powiecie na projekt znanej firmy D, który jest dodawany do projektów pewnego biura na A.

 

Firma na D to i projekt do D :D A tak poważnie, też mam ich projekt. Przeliczenia możesz zostawić, będziesz wiedział gdzie i ile powietrza ma iść (tak z grubsza) a kanały trzeba sobie samemu rozplanować, te ich rysunki to tragedia. U mnie rury szły na rysunku ponad dachem :o, ale co tam, na rysunku ładnie wyglądało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adam_mk jesteś wielki - może i mi pomożesz (a w zasadzie rozstrzygniesz wątpliwości)

 

Na początek parametry

Domek pow. 135m2 kubatura 390 m3 (parter 205 piętro 184 - obliczone z natury)

 

Pomieszczenia (kubatura))

Parter

Salon 86m3

Kuchnia 34m3

Gabinet 39m3

Łazienka 10m3

Hol składzik schody razem 37 m3

 

Piętro

Sypialnia 1 50m3

Sypialnia 2 43m3

Sypialnia 3 30m3

Łazienka 36m3

Korytarz ze schodami 26m3

 

Na dole (uwzględniając wymogi higieniczne i max wydajność ok. 1 wymiany na godzinę założyłem)

Nawiew

Salon 60 + 90=150 m3/h (dwa ane 125 mm))

Gabinet 60m3/h (jeden ane 125))

Razem 210m3/h

 

Wywiew

Kuchnia 70+70=140m3/h (dwa ane 125)

Łazienka 30m3

Hol 30m3/h

Pom gosp. 5m3/h

razem 205 (czyli lekkie nadciśnienie - słyszałem że dobrze?

 

Piętro

Trzy sypialnie nawiewy po 60m3/h - razem 180

Łazienka - dwa ane po 60m3/h

Hol 60m3/h (coby w łazience nie wiało....)

 

Korzystając z porad forumowiczów porozliczałem prędkości, spadki ciśnienia itd itp - obecnie zaprojektowałem układ kanałów nawiewnych co prezentuję na rys poniżej (spadki na przewodach uwzględniają kolana - na spisie ich nie ma)

Rysunki robię A9CAD firmy A9tech - bezpłatny!

http://www.grzesio.pl/budowa/reku_jpg.jpg

A tu w nieco lepszej rozdzielczości

http://www.grzesio.pl/budowa/reku_bmp24.bmp

 

Oczywiście proszę o opinie

Ogólne spadki na końcach wyszły mi ok +- 1Pa (chyba że gdzieś wzory schrzaniłem) to przepustnice chyba zbędne ...

Problem

Rekuperator to ekozefir RK 350SPE tutaj link http://www.ekoklimax.com.pl/pix/users/file/Katalog%202007/RK-350-SPE.pdf

(możę ktoś ma i korzysta?)

 

Sęk w tym iż średnice krućców we/wy to 125 mm ... do czerpni chcę dać 200 - pierwsza rura na nawiew to też 200 - czyli muszę dać króciec 125/200

i czy nie będzie gwizdać na przewężeniu? (125mm przy max 350 to 8m/s - lekko dużo)

 

Pytanie 2 - teraz biorę się za wywiewy

W pobliżu kominka - obok obudowy daję dodatkową czerpnię na pobór powietrza ciepłaego sterowaną automatycznie w zależności od zadanej temp nawiewu

Jak będzie ciepło to się zamknie i już

Jak to ująć w ogólnym bilansie wywiewu jeśli prawdopodobnie przez większość czasu będzie domknieta? a może dać np tylko max 20m3/h i lekko zmniejszyć wywiewy na kuchni?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...