Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Drogi ziolku76,

 

Odpowiedzi na Twoje pytania są - w tym lub pokrewnych wątkach. Czy dobrze poszukałeś? Podpis pod Twoim nickiem właśnie taką radę Ci daje, i całkiem słusznie.

 

Ale jestem Dobry Wujek, więc masz:

 

1. O ile zachowasz takie same pola przekroju - to sam sobie odpowiedz.

2. W zasadzie wszędzie, ale nikt nie wie dlaczego ;)

3. Prostokątnych izolowanych nie ma. Można zaizolowac samemu. Jak idą w posadzce to się oczywiście tego nie robi. Jak idą w posadzce, to i tak zazwyczaj leżą w warstwie styropianu.

 

Wszystko ma plusy i minusy. Poszukać zdjęc z instalacji Adama, gdzie układał na podłodze płaskie kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj

Przedwczoraj włamanie do mojej rudery.

Straty - szklenie dwóch okien.. (generalnie straciłem - czas).

Autko, którym jeżdżę nareszcie robi co JA każę (nowe elementy zawieszenia, też czas).

Telefon już się gotuje, bo wiosna nareszcie sobie o nas przypomniała.

Ale obiecuję: Zabieram się za zaległości w emilkach itp.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zona troche Was meczyla z pytaniami, to teraz moja kolej. Szukam skrzynki rozpreżnej z wejsciem na fi 200, wyjsciem fi 125 i bocznymi wyjsciami fi 100, szukalem na internecie ale nie moge znalezc. Wiem ze mozna samemu zrobic ale brak czasu. Moze wiecie gdzie mozna taka kupic lub podobna z wiekszymi wyjsciami wtedy najwyzej redukcje sie zalozy.

Bardzo bylbym wdzieczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie

jeszcze małe dodatkowe pytania

1 / czy każdy anemostat powinien być wysposażony w przepustnicę?

2 / czy puszka rozprężna może być w odległości 2 metrów od reku, tak mi wychodzi ze reku jest prawie w centralnym miejscu domu potem dwa metry rury fi 200 puszka rozprężna i odchodzą dwa rurociągi 160 do poszczególnych częsci domy i od nich rozchodza sie fi 100 do pomieszczeń :-) - czy wykonać puszki rozprężne na końcach tych rurociągów 160 - bo moge taka opcje też zastosować

3 / czy przy czerpni z GWC powinienm zainstalować trójknik z obejściem? GWC jak kiedys pisałem planuje o wymiarach 4m/5m żwirowy!

4 / istalatorzy próbowali namówić mnie na tłumik akustyczny? czy mam gdzieś go umiejscowić?

5 / czy mogę odprowadzenie powietrza podłaczyc do komina? przkerój kratki 14/14?

 

Adamie móglbyc pomoc :-)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrze zaprojektowanej instalacji nie każdy, a co najwyżej nieliczne anemostaty powinny być wyposażone w przepustnicę.

 

Puszka rozprężna może być przy samym reku.

 

Przy GWC powinien być trójnik sterowany. Albo czerpnia ścienna albo GWC.

 

Tłumiki zwykle są potrzebne, jak wentylatory zachowują się jak młockarnia...

 

Rozumiem, że stary kanał wentylacji grawitacyjnej... Tak. Można. Wyprowadzi zbędne powietrze ponad dach.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wlasnie wrocilem z budowy (robie przebicia przez strop do reku bo przed zalaniem stropów nie wiedzielem ze takie cos istnieje i z czym to sie je :oops: ), ale do rzeczy, Adam duzo mi podpowiedziel i rozjasnil w glowie ale mam jeszcze pytanko dotyczace przepustnic, czy na poddaszu przed nawiewami do pokoi dac przepustnice (tak jak Adam doradzil bedzie tam skrzynka rozprezna),bo boje sie ze moze byc za maly nawiew do salonu na dole.

Zeby nie ganiac po stronach podaje link do schematu :p

http://img55.imageshack.us/gal.php?g=parter.png

 

Bardzo dziekuje Adamie za poprzednie wskazowki i rady. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zakończyłem instalację mojego reku. Dzięki Waszemu wsparciu oczywiście! ;)

 

Instalacja jeszcze niewyregulowana, mimo to chodzi bezszelestnie przy pracy "normalnej", na maksa słychać delikatny szum. Reku chodzi już tydzień na 10% mocy (nastawa 10 na programatorze ze 100). W domu cały czas, szczególnie w pomieszczeniach o małej kubaturze a sporej strudze powietrze, czuć taki dziwny zapach, ciężko to opisać. Zastanawiam się co to jest. Czy powietrze jest zbyt przesuszone, czy może instalacja musi się przewietrzyć?

 

Miał ktoś podobną sytuację?

 

Acha, dom w trakcie budowy, nie zamieszkany. Przy wyłączonym reku tego zapachu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zadania domowego!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Nie doczytałeś - a ja pisałem! :lol:

 

Te rury, co je sobie zamontowałeś, to się w fabryce ROBI.

Robi się je na maszynach, co je gną z taśmy.

Jakby ich nie posmarowali - to by się porwała i rur by nie było!

To zapaszek oleju.

 

Wywietrzeje. Zawsze tak jest. To przejściowe i jednorazowe.

Ten efekt po wywietrzeniu (którego czas zależy od temperatur zewnętrzych/wewnętrznych) nigdy już nie wraca.

Nie mieszkasz a buda świeża, mokra.

Puść to na 3/4 i poczekaj. Po tygodniu czy dwóch przejdzie.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zadania domowego!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Nie doczytałeś - a ja pisałem! :lol:

 

Te rury, co je sobie zamontowałeś, to się w fabryce ROBI.

Robi się je na maszynach, co je gną z taśmy.

Jakby ich nie posmarowali - to by się porwała i rur by nie było!

To zapaszek oleju.

 

Wywietrzeje. Zawsze tak jest. To przejściowe i jednorazowe.

Ten efekt po wywietrzeniu (którego czas zależy od temperatur zewnętrzych/wewnętrznych) nigdy już nie wraca.

Nie mieszkasz a buda świeża, mokra.

Puść to na 3/4 i poczekaj. Po tygodniu czy dwóch przejdzie.

 

Pozdrawiam Adam M.

 

:D Cieszę się bardzo ;)

 

Tak przy okazji, to dziękuję Wszystkim a przede wszystkim Tobie Adamie za pomoc i wsparcie. Tak jak pisałeś - satysfakcja bezcenna, nie ważne koszty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie jeszcze jedno pytanie tak przy okazji, trochę z innej beczki.

 

U siebie na działce mam 4 sekcje kolektora spiralnego. Każda sekcja po 200 mb rury fi32. Rowy są długie na 14 -16 m. Planowałem 3 sekcje przeznaczyć na pompę ciepła a jedną na gwc wodny, ale tak przy okazji wykonywania rozdzielacza zacząłem się zastawiać, czy aby nie było bardziej ekonomicznie uzasadnione podłączyć tych 4 sekcji do jednego, wspólnego rozdzielacza a z niego zrobić dwa odejścia: jedno fi 40 do PCi, drugie fi32 do nagrzewnicy?? Co myślisz o takim pomyśle?

 

Wspomnę jeszcze tylko, że mam na działce b.dobre warunki gruntowe. Kolektory są zakopane w kurzawie na głębokości 2m. W okresie b.suchym min. 0,5 m wody nad rurami, w okresie mokrym ok 1,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Panowie, ja mam pytanie trochę inne.

Jestem po etapie projektu, reku tez leży na strychu i czeka na montaż. Kupiłem również rury i kanały i cały osprzęt do nich.

Latem najpóźniej zabiorę się za zmontowanie ustrojstwa. Mam jednak pytanie, jaką grubą izolację kanałów które znajdują się na nieogrzewanym i nieocieplonym strychu. Po długich rozmyślaniach i poszukiwaniach znalazłem ciekawe rozwiązanie http://www.isover.pl/products.php?p=o&category_id=119&parent=118&level=4.

Zastanawiam się tylko jaka ma być grubość tego ocieplenia. 4 - 5 a może 8 centymetrów ?

Czy warto izolować rury doprowadzające/odprowadzające przechodzące przez ogrzewane pomieszczenia - chodzi mi o główne arterie które dostarczają i odbierają powietrze z parteru a przechodzą przez pierwsze piętro.

 

Pozdrawiam

 

ps. Jeśli to ma znaczenie to wymiana powietrza ok. 350 m3 na godzinę, rury do ocieplenia stalowe sztywne spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panowie, ja mam pytanie trochę inne.

Jestem po etapie projektu, reku tez leży na strychu i czeka na montaż. Kupiłem również rury i kanały i cały osprzęt do nich.

Latem najpóźniej zabiorę się za zmontowanie ustrojstwa. Mam jednak pytanie, jaką grubą izolację kanałów które znajdują się na nieogrzewanym i nieocieplonym strychu. Po długich rozmyślaniach i poszukiwaniach znalazłem ciekawe rozwiązanie http://www.isover.pl/products.php?p=o&category_id=119&parent=118&level=4.

Zastanawiam się tylko jaka ma być grubość tego ocieplenia. 4 - 5 a może 8 centymetrów ?

Czy warto izolować rury doprowadzające/odprowadzające przechodzące przez ogrzewane pomieszczenia - chodzi mi o główne arterie które dostarczają i odbierają powietrze z parteru a przechodzą przez pierwsze piętro.

 

Pozdrawiam

 

ps. Jeśli to ma znaczenie to wymiana powietrza ok. 350 m3 na godzinę, rury do ocieplenia stalowe sztywne spiro.

 

Ja ocieplałem wszystkie kanały wełną isover o grubości 15 cm, na to folia stretch a poźniej geowłóknina aby te całe "babole" się nie porwały wkładając to na mój malutki stryszek. Kanały idące przez ogrzewane pomieszczenia izolowałem też 1/4 a jak się dało to 1/2 grubości wełny 15 (przedzierałem ją na 2 lub 4). Do tego też folia, bez geowłókniny już. Wszystko jest tak, że w domu nie widać ani jednego kanału. Co mogę jeszcze powiedzieć: jest cicho i wieje :) i to mi rekompensuje te parę zł wyrzuconych na dodatkową izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...