Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

No to jeszcze tu wrzucę - może się komuś przyda

Przerobiłem "Air duct calculator" - tzw suwak wentylacyjny do obliczania przewodów wentylacyjnych; wkurzało mnie wpisywanie w calach. Jest bardziej przejrzysty i wpisuje się wartości w jednostkach metycznych:

 

http://www.plikus.pl/images/button_pobierz.gif

 

//

Jeśli ktoś ma uwagi, to bardzo proszę.

Ps. W arkuszu nr 2 jest tabela (jedna komórka obliczająca straty ciśnienia przewodów elastycznych z pierwszego arkusza odwołuje się do niej). Niiestety, są tam wartości tylko dla rur calowych i przydało by się wstawić metryczne, ale nie wiem co to za wartości. Może ktoś podpowie albo drogą analizy obecnych wartości poda wzór na obliczenie tych ułamków dla wymiarów metrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oryginalny Air Duct Calculator został stworzony bodajże w Stanach i dla wielkości calowych. Wszystkie obliczenia (formuły) są nie zmienione i dokonują się jak w oryginale; ja dodałem komórki metryczne, wartości z nich są przeliczane na calowe, obliczane i z powrotem przeliczone na metryczne.

Obliczenia w tej akurat komórce odwołują się do tabeli w arkuszu 2. Tabela ta jest stworzona tylko dla rur calowych i tym rurom przyporządkowane są jakieś wartości ułamkowe - nie wiem co to jest i jakie byłyby te ułamki dla rur metrycznych. Zależność jest zdaje się logarytmiczna, ale nie podjąłem się tworzenia nowej tabeli. Jeśli ktoś podałby formułę do obliczenia kolejnych wartości w drugiej kolumnie drugiego arkusza, to zrobię tabelę dla rur metrycznych. Wtedy zadziała bez "zgrzytów"

 

Pozdrawiam, Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Chopaki pomożecie ?:oops:

 

Poniżej rzuty

Dane:

Kubatura ok. 400 m^3

Dom nie podpiwniczony z możliwością zabudowy poddasza (brak łazienki, tylko pokoje)

Strop monolityczny

CO i CWU – GZ50, piec zwykły albo turbo (raczej jednofunkcyjny + zasobnik ok. 150l)

kominek zwykły (chyba)

Poddasze niekoniecznie tak zabudowane jak w projekcie

 

Z nad kominka chcę troche odebrac ciepła.

 

W pomieszczeniu gosp. (będzie tak piec gazowy z zamkniętą komora spalania) będzie dodatkowy kanał grawitacyjny.

 

1. Okap kuchenny będzie najprawdopodobniej pracował jako pochłaniacz i oddawał powietrze pod wywiew. Kuchnia będzie gazowo-elektryczna

- czy przy takim układzie nie będzie problemu z odbiorem kominiarskim?

- czy lepiej użyć okapu jako wyciągu podłączonego do reku + dodatkowy wywiew?

 

2. Czy anemostaty można montować w skosach?

 

Co do rozprowadzenia kanałów (okrągłe przez poddasze – dłuższe lub płaskie w wylewce-nie pasują przekroje) i umiejscowienia reku (pomieszczenie gosp, poddasze, garaż) jeszcze się zastanawiam

 

I jeszcze jedno czy wartości podane poniżej sa w miare poprawne?

http://i9.tinypic.com/7yfm6me.jpg

 

Jeśli bedzie potrzeba to wrzuce rzuty parteru i poddasza.

 

pomózcie.

Dzięki i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To ja odpowiem, ale nie jestem jakimś super fachowcem - więc bierz poprawkę.

 

Witam.

Chopaki pomożecie ?:oops:

1. Okap kuchenny będzie najprawdopodobniej pracował jako pochłaniacz i oddawał powietrze pod wywiew. Kuchnia będzie gazowo-elektryczna

- czy przy takim układzie nie będzie problemu z odbiorem kominiarskim?

- czy lepiej użyć okapu jako wyciągu podłączonego do reku + dodatkowy wywiew?

Okap do wentylacji mechanicznej, jako jedyny wywiew w kuchni. Będzie dobrze - tak mówi adammk i ja mu wierzę :)

 

2. Czy anemostaty można montować w skosach?

Czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chopaki pomożecie ?:oops:

1. Okap kuchenny będzie najprawdopodobniej pracował jako pochłaniacz i oddawał powietrze pod wywiew. Kuchnia będzie gazowo-elektryczna

- czy przy takim układzie nie będzie problemu z odbiorem kominiarskim?

- czy lepiej użyć okapu jako wyciągu podłączonego do reku + dodatkowy wywiew?

Okap do wentylacji mechanicznej, jako jedyny wywiew w kuchni. Będzie dobrze - tak mówi adammk i ja mu wierzę :)

 

Slyszalam ze wyciagu z reku nie mozna robic nad kuchenka bo tluszcz...

Czy zatem filtry przeciwtluszczowe w okapie wystarcza? Czy okap powinien byc wlaczony czy wylaczony - wystarczy ciag od wentylacji mech? Przepraszam za pytania, ale po pierwsze jestem kobieta, a po drugie blondynka :wink:

I jeszcze jedno - czy sugerowac sie wydajnoscia okapu, czy wystarczy ze zainwestuje w okap o malej wydajnosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze wyciagu z reku nie mozna robic nad kuchenka bo tluszcz...

Czy zatem filtry przeciwtluszczowe w okapie wystarcza? Czy okap powinien byc wlaczony czy wylaczony - wystarczy ciag od wentylacji mech? Przepraszam za pytania, ale po pierwsze jestem kobieta, a po drugie blondynka :wink:

I jeszcze jedno - czy sugerowac sie wydajnoscia okapu, czy wystarczy ze zainwestuje w okap o malej wydajnosci?

 

Ja mam zamiar zrobić w ten sposób:

Instaluję w kuchni dwa wywiewy- jeden normalny, a drugi to wyciąg kuchenny . W momencie włączenia wyciągu kuchennego WM powinna przestawic się na najwyższą wydajnośc. Takie mam załozenia (przy obliczaniu i projektowaniu opieram sie na danych zawartych na stronie pro-vent). Czy to wszystko zadziała i będzie dobrze to nie wiem. Zobaczymy co o tym myslą pozostali Forumowicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze wyciagu z reku nie mozna robic nad kuchenka bo tluszcz...

Czy zatem filtry przeciwtluszczowe w okapie wystarcza? Czy okap powinien byc wlaczony czy wylaczony - wystarczy ciag od wentylacji mech? Przepraszam za pytania, ale po pierwsze jestem kobieta, a po drugie blondynka :wink:

I jeszcze jedno - czy sugerowac sie wydajnoscia okapu, czy wystarczy ze zainwestuje w okap o malej wydajnosci?

 

Ja mam zamiar zrobić w ten sposób:

Instaluję w kuchni dwa wywiewy- jeden normalny, a drugi to wyciąg kuchenny . W momencie włączenia wyciągu kuchennego WM powinna przestawic się na najwyższą wydajnośc. Takie mam załozenia (przy obliczaniu i projektowaniu opieram sie na danych zawartych na stronie pro-vent). Czy to wszystko zadziała i będzie dobrze to nie wiem. Zobaczymy co o tym myslą pozostali Forumowicze.

 

Też obawiałem się tłuszczu z nad kuchenki, więc zamontowałem osobny kanał najkrótszą drogą nad dach (w sumie wyszedł pionowo). Aby mi powietrze nie uciekało z domu w połowie drogi jest zawór, który jest podnoszony, gdy załączam wentylator - podnosi go ciąg powietrze wywołany przez wentylator. Wentylator jest tuż pod dachem, więc w kuchni będę miał ciszę, nawet przy pracy na najwyższych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze wyciagu z reku nie mozna robic nad kuchenka bo tluszcz...

Czy zatem filtry przeciwtluszczowe w okapie wystarcza? Czy okap powinien byc wlaczony czy wylaczony - wystarczy ciag od wentylacji mech? Przepraszam za pytania, ale po pierwsze jestem kobieta, a po drugie blondynka :wink:

I jeszcze jedno - czy sugerowac sie wydajnoscia okapu, czy wystarczy ze zainwestuje w okap o malej wydajnosci?

 

Ja mam zamiar zrobić w ten sposób:

Instaluję w kuchni dwa wywiewy- jeden normalny, a drugi to wyciąg kuchenny . W momencie włączenia wyciągu kuchennego WM powinna przestawic się na najwyższą wydajnośc. Takie mam załozenia (przy obliczaniu i projektowaniu opieram sie na danych zawartych na stronie pro-vent). Czy to wszystko zadziała i będzie dobrze to nie wiem. Zobaczymy co o tym myslą pozostali Forumowicze.

 

Też obawiałem się tłuszczu z nad kuchenki, więc zamontowałem osobny kanał najkrótszą drogą nad dach (w sumie wyszedł pionowo). Aby mi powietrze nie uciekało z domu w połowie drogi jest zawór, który jest podnoszony, gdy załączam wentylator - podnosi go ciąg powietrze wywołany przez wentylator. Wentylator jest tuż pod dachem, więc w kuchni będę miał ciszę, nawet przy pracy na najwyższych obrotach.

Ten zawór to niby w porządku - jest tylko pytanie : czy aby układ nawiewno/wywiewny bedzie na tyle dokładnie zrównoważony aby w czasie normalnej pracy powietrze z domu nim nie uciekało ?

Jeżeli zastosujesz choćby delikatne nadciśnienie to masz ciągłą wedrówkę powietrza na zewnątrz .

A w czasie wiatru zrobi się podciśnienie i też ciepełko z domu frrrruuuu do nieba .

Ja osobiście zrobiłem dwa kanały : jeden typowy wyciągowy pod sufitem , drugi w miejscu powieszenia okapu . Ten pod sufitem bedzie otwarty cały czas , ten drugi wówczas , gdy zechcę skorzystać z okapu ( okap bez silnika , z filtrem przeciwtłuszczowym ) .

Rozwiązanie z jednym kanałemwywiewnym w kuchni też powinno się sprawdzić : to z podłączonym do niego okapem -> cały czas powietrze wędruje przez okap , dla tych co się boją zatłuszczenia kanałów -> kratka wywiewna pod sufitem i okap z filtrem oddający powietrze do pomieszczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka....

Przemiana fazowa....

Ciepło własciwe....

Pojemność cieplna.....

 

Myślenie....

 

To jest tak:

Filtr przeciw tłuszczowy powinien być z tych "grubszych" kratek. Tłuszcz w postaci aerozolu napotykając na niego, i posiadając bardzo małą pojemność cieplną (w porównaniu z para wodną) natychmiast się na nim zestala! W dalszą drogę kanałem wywiewnym udają się jedynie aromaty i para wodna.

JEST skuteczny (jak jest poprawnie zamontowany!!!).

Robienie dodatkowego wywiewu mija się wtedy z celem!

Możecie mi wyjaśnić PO CO go tam stosować?

Mieszanie wywiewów poza systemem wentylacji mechanicznej z wentylacją wymuszoną uważam za błąd i rozrzutność!

Można, oczywiście. Tylko po co? Więcej z tego kłopotów niż zalet!

Okap NIE POWINIEN mieć własnego napędu. Zwykle to są hałaśliwe napędy o potężnej wydajności, które wszystko popsują (z 500-600m3).

Tak myślę...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka....

Przemiana fazowa....

Ciepło własciwe....

Pojemność cieplna.....

 

Myślenie....

 

To jest tak:

Filtr przeciw tłuszczowy powinien być z tych "grubszych" kratek. Tłuszcz w postaci aerozolu napotykając na niego, i posiadając bardzo małą pojemność cieplną (w porównaniu z para wodną) natychmiast się na nim zestala! W dalszą drogę kanałem wywiewnym udają się jedynie aromaty i para wodna.

JEST skuteczny (jak jest poprawnie zamontowany!!!).

Robienie dodatkowego wywiewu mija się wtedy z celem!

Możecie mi wyjaśnić PO CO go tam stosować?

Mieszanie wywiewów poza systemem wentylacji mechanicznej z wentylacją wymuszoną uważam za błąd i rozrzutność!

Można, oczywiście. Tylko po co? Więcej z tego kłopotów niż zalet!

Okap NIE POWINIEN mieć własnego napędu. Zwykle to są hałaśliwe napędy o potężnej wydajności, które wszystko popsują (z 500-600m3).

Tak myślę...

Adam M.

 

Czyli lepiej zrobić w ten sposób?

W kuchni jest tylko jeden wywiew, którym jest wyciąg kuchenny.

1. Oka podpięty do WM czy nie?

2. Jeśli podpięty to z filtrem?

3. W planach jest kuchnia gazowa. Czy w tym przypadku jeden wywiew wystarczy (wyciąg podpiety do WM) czy muszą być 2 wywiewy?

 

CDN... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli lepiej zrobić w ten sposób?

W kuchni jest tylko jeden wywiew, którym jest wyciąg kuchenny.

1. Oka podpięty do WM czy nie?

Według mnie tak

2. Jeśli podpięty to z filtrem?

Zdecydowanie tak

3. W planach jest kuchnia gazowa. Czy w tym przypadku jeden wywiew wystarczy (wyciąg podpiety do WM) czy muszą być 2 wywiewy?

Prawdopodobnie wystarczy jeden . No i przy braku kratki grawitacyjnej trzeba znaleźć kominiarza który to odbierze - a rozmawiałem z kilkoma i prawie wszyscy są konserwatywni i wymagają grawitacji .

 

CDN... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wystarczy jeden . No i przy braku kratki grawitacyjnej trzeba znaleźć kominiarza który to odbierze - a rozmawiałem z kilkoma i prawie wszyscy są konserwatywni i wymagają grawitacji

A czy kominiarz funkcjonuje na podobnej zasadzie jak urzędnik państwowy? :) Pytam się, bo czy w razie problemów z odbiorem będę mógł zażądać podania przyczyn odmowy na piśmie?

 

Wszak zgodnie z prawem budowlanym robimy te instalacja prawidłowo(?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wystarczy jeden . No i przy braku kratki grawitacyjnej trzeba znaleźć kominiarza który to odbierze - a rozmawiałem z kilkoma i prawie wszyscy są konserwatywni i wymagają grawitacji

A czy kominiarz funkcjonuje na podobnej zasadzie jak urzędnik państwowy? :) Pytam się, bo czy w razie problemów z odbiorem będę mógł zażądać podania przyczyn odmowy na piśmie?

 

Wszak zgodnie z prawem budowlanym robimy te instalacja prawidłowo(?).

Oni mają swoje przepisy i one podobno nie przewidują wentylacji mechanicznej - dla nich jedyną skuteczną wentylacji jest grawitacja i taka jest wymagana przy instalacji urządzeń gazowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz nie kumaty w wentylacji mechanicznej to DU.PA a nie kominiarz! :lol:

 

Trzeba poszukać mistrza kominiarskiego, bo taki MUSI się na tym znać!

Mają , zresztą, osobny kwit odbioru do wentylacji mechanicznej!

 

A jak są kwity, to i musi być ktoś, co je umie wypełnić...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...