Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Śledzę wątek i mam jedno pytanie. Chodzi mi o o skrzynki/puszko rozprężne.

Czy jeśli będę miał znaczą różnicę w średnicy kanału nawiewnego i nawiewnika to należałoby zamontować puszkę rozprężną. Na poddaszu nie stanowi to problemu, bo można je umieścić tuż nad zabudową płyt. Natomiast co w przypadku parteru. Czy wtedy pozostaje tylko założyć wyższą kondygnację i robić podwieszany sufit?

I podobnie sprawa ma się do skrzynek rozprężnych na kanałach zbiorczych. Gdzie je wtedy lokalizować.

 

I jeszcze dopiszę pytanie. Przy wentylacji mech. domu z użytkowym poddaszem kanały naw-wyw dla parteru raczej robicie w suficie podwieszanym (strata wysokości pomieszczeń, większe koszty związane z wykonaniem sufitu podwieszanego), czy raczej staracie się podejść kanałami w warstwach podłogowych poddasza (stropu), ale jak tam upchać kanały (prostokątne oczywiście) np razem z podłogówką. Jak zmieścić mijankę kanały nawiewnego i wywiewnego, bo czasem nie da rady bezkolizyjnie. Strop standard 15 cm płyta, 4 cm styropian, 6 cm wylewka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno trafiłam na ten wątek - w przyszłym tygodniu mamy montaż instalacji. Sprawę rekuperatora pilotuje mąż, a ja - poza ogólną ideą - wiem niewiele. :oops: :oops:

 

Czy kobieta jest w stanie ogarnąć problem wentylacji mechanicznej? Sprawdzić wyliczone przepływy, spadki ciśnień, znać się na przepustnicach, wyliczać delty i lambdy?

 

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Jestem w trakcie remontu mieszkania na poddaszu w około trzystu letnim domu w Szklarskiej Porębie. Wymieniliśmy okna i nie chcemy mieć problemów z wentylacją, której teraz po prostu nie ma - nie ma w domu nawet kominów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna-wyciągowa nie wchodzi w grę ponieważ jest kuchenka gazowa. Zdecydowaliśmy się na wentylację wywiewno-nawiewną z odzyskiem ciepła - głownie ze względu na komfort. Rozglądając się za ofertami stwierdziliśmy, że ceny są zaporowe np. rekuperatory.pl - stwierdzili, że 23000zł + bez ocieplenia poddasza nieużytkowego się nie da zrobić (swoją drogą niezły absurd - jak zaproponowałem bardziej docieplić kanały, facet stwierdził, że tak się nie praktykuje). po próbach (nieudanych) znalezienia kogoś kumatego u nas stwierdziłem, że biorę się sam do roboty. Sporo czytam, ale potrzebuje pomocy.

 

Zaczynamy:

Oto rzut mieszkania (nad nim znajduje się strych, w którym poprowadzimy instalację)

 

http://c14.wrzuta.pl/wm19175/d9bce867002b552f48cec71b/projekt%20szklarska

 

Objaśniam - patrzymy na numerki przy wysokościach pomieszczeń. (sorki za taką kichę a nie rzut)

1. salon

2. kuchnia częściowo otwarta na salon (ażurowe okno

3. korytarz

4. łazienka

5. sypialnia

6. kibelek

7. sypialnia

8. korytarzyk

9. sypialnia

10. gabinet

 

Kubatura z tego co liczyłem to około 290m3

 

Centralę wentylacyjną planuje umieścić nad pomieszczeniem numer 3 czyli większym korytarzem. Powoli biorę się za wyznaczenie przebiegu kanałów wentylacyjnych i wyliczenia spadku ciśnienia, ale założenia są takie:

1. Instalacja raczej a trójnkach

2. Sporo przewymiarowana ( zależy mi na ciszy oraz zawsze to mniejsze opory)

3. Regulacja wydatków na przepustnicach za trójnikami (wezwę kominiarza chyba)

4. Kanały ogólnie wszystkie flex, ale kupione jako zwykłe nie ocieplone - chciałbym je ocieplić minimum 5cm wełny przy użyciu sposobu Adama_mk - wełna+folia stretch.

5. Okap wpięty w instalację - tylko filtr antytłuszczowy.

 

Muszę wybrać centralę (najpierw policzyć opory:) ) chcę coś tańszego - nie zależy mi na jakimś fenomenalnym odzysku ciepła oraz wypasionej automatyce.

 

Zastanawiam się nad:

1. jangaz

 

Którą mógłbym kupić tutaj: na allegro

2.tywenty

 

Domyślam się, że takie sprawy jak izolacja w tych centralach kuleją, ale myślę, że mógłbym to jakoś poprawić.

 

Dzięki z góry za ustosunkowanie się do tych wypocin:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post jest kontynuacją tematu z wątku "O wentylacji.." ale nie chciałem tam Adamowi zaśmiecać. :)

 

Zmieniłem trochę koncepcję, zamiast 5 nawiewów będą tylko 4, ale za to jeden o większej średnicy. Wyglądałoby to tak:

 

http://lh3.ggpht.com/jajozaza/SNCmmFOuVYI/AAAAAAAACyc/EJnkUNiS6qI/s800/wentylacja.jpg

 

W środku stoi sobie skrzynka z wejściem fi160, 3x wyjście 100mm i 1x wyjście 125mm.

 

Będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z rysunku widać, że system powinien pracować poprawnie. Dla podobnej długości kanałów rozkład ciśnień też będzie podobny, i o to chodzi.

Wywiewy pracują w przeciwnym kierunku, ale zasady są takie same. Krótka i szeroka rura to duże ssanie. Wąska, długa i "pokręcona" to ssanie małe.

Z tego wychodzi podział strugi...

Sokolik

Wrysuj w rysunek jakieś propozycje przebiegu kanałów. Łatwiej będzie coś ocenić, doradzić.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem obecnie na etapie zalewania stropów i pomyślałem - że dobrze by zostawić dziury w stropie cobym później nie musiał kuć i te sprawy.

 

Sprawa dotyczy oczywiście reku i instalacji oczywiście temi ręcami robionej - o ile mi ich starczy :D

 

Ale do rzeczy, mój pomysł jest taki

http://images35.fotosik.pl/12/5eb84da20e5cb093.jpg

 

chodzi o sam parter. W łazience pewnie będzie ścianka rozdzielająca ją na pralnio suszarnię i łazienkę (choć jeszcze nie jest to pewne) stąd dwa wyciągi

w przedsionku będzie po prawo szafa i w niej myślę dać wyciąg

w kuchni wyciąg będzie podpięty do okapu - i na razie jest tyle - czy nie dać jeszcze drugiego?

Czy nawiew w kuchni potrzebny?

Czy w salonie nie dać wyciągu? (nikt nie pali i nie będzie palił -tak nawiasem)

Garaż i kotłownia - went. grawitacyjna - nieogrzewane

 

Pomysł z kanałami jest jak tu wiele razy był omawiany zejść kanałami po podłodze - nie wiem jeszcze jakie rurki wstawić w strop - 110 będą OK?

Anemostaty mają zazwyczaj 100 albo 125 - które radzicie

 

Z góry dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience pewnie będzie ścianka rozdzielająca ją na pralnio suszarnię i łazienkę (choć jeszcze nie jest to pewne) stąd dwa wyciągi

w przedsionku będzie po prawo szafa i w niej myślę dać wyciąg

jeśli w szafie będą kurtki, ciuchy itp a szafa zabudowana to może być kiepsko z przepływem powietrza

w kuchni wyciąg będzie podpięty do okapu - i na razie jest tyle - czy nie dać jeszcze drugiego?

szkoły są takie :

- wyciąg osobno

- wyciąg przez okap

- wyciąg osobno a okap jako pochłaniacz "syfu"

to jest wersja 4-ta ale chyba za bardzo wydumana :wink:

 

Czy nawiew w kuchni potrzebny?

m.in. kwestia interpretacji przepisów, jeśli kuchenka gazowa to musi być WM zrównoważona - co automatycznie implikuje odpowiedź na Twoje pytanie

 

Czy w salonie nie dać wyciągu? (nikt nie pali i nie będzie palił -tak nawiasem)

Raczej nie ma sensu, niektórzy chcą wyciagać powietrze ciepłe z nad kominka i odzyskiwać je w reku - pytanie po co ...

 

Pomysł z kanałami jest jak tu wiele razy był omawiany zejść kanałami po podłodze - nie wiem jeszcze jakie rurki wstawić w strop - 110 będą OK?

Anemostaty mają zazwyczaj 100 albo 125 - które radzicie

jeśli idziesz płaskimi to dlaczego nie przejść płaskimi ? są kratki regulacyjne na kanały prostokątne a i zwykłe kratki wentylacyjne prostokątne w większym wyborze

co do średnicy, im bardziej przewymiarowane tym ciszej ale bardziej po oczach kłuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience pewnie będzie ścianka rozdzielająca ją na pralnio suszarnię i łazienkę (choć jeszcze nie jest to pewne) stąd dwa wyciągi

w przedsionku będzie po prawo szafa i w niej myślę dać wyciąg

jeśli w szafie będą kurtki, ciuchy itp a szafa zabudowana to może być kiepsko z przepływem powietrza

w kuchni wyciąg będzie podpięty do okapu - i na razie jest tyle - czy nie dać jeszcze drugiego?

szkoły są takie :

- wyciąg osobno

- wyciąg przez okap

- wyciąg osobno a okap jako pochłaniacz "syfu"

to jest wersja 4-ta ale chyba za bardzo wydumana :wink:

 

Hmm W szafie będą kurtki ale będą też buty wstawiane na dół - czytaj wilgoć w szafie - dam sporo luzu i najwyżej jakieś ozdobne dziurki na dole celem przepływu powietrza

 

w kuchni zaś myślałem tak aby ogólnie nieźle wyciągało ( z całego salonu i z nawiewu kuchni) więc podzielę wyciąg na dwa - jeden będzie okap drugi w drugim rogu - zmywanie i inne wilgoci których w kuchni co nie miara

 

tak sobie myślałem że okap jest niżej niż sufit i czasami jak się ostro pogotuje to pod sufitem aż biało, więc wtedy drugi pomoże

a nie chcę aby przez ten okap gwizdało a tak będzie cicho i wydajnie

 

dzięki Michał po raz kolejny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej okap i podwójnej średnicy kanałem...

Jak normalne są fi 100 to okap fi 125.

Kotleta Ci nie poderwie i z patelni nie zabierze.

Przy smażeniu frytek i tak będzie za mało. Normalnie - w zupełności wystarcza.

Powietrze w pomieszczeniach się stale miesza. Nie będzie chmury pary pod sufitem.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy kuchenka gazowa w kuchni ( i związany z nią osobny wyciąg powietrza )ma znaczenie dla wentylacji mechanicznej ( i na odwrót) ?

Czy w kanałach rozprowadzających powietrze o różnej długości będzie to samo ciśnienie, czy należy stosować np. wentylatory, jesli do najbliższego pomieszczenia jest 2m a do najdalszego 7 m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się teraz wymądrze :D

 

A poczytaj kolego ten wątek od początku - tylko 6 stroniczek :D

 

No dobra dzisiaj jestem pan wszechwiedzący więc tak:

- kuchenka ma znaczenie

- na odwrót niekoniecznie (czasami coś kominiarz kręci nosem)

- w kanałach 7 i 2 m z zasady będzie różne ciśnienie

- wentylatory - są jedne i wystarczą - lepiej 2+7 i podzielić na dwa = 4,5 m :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się teraz wymądrze :D

 

A poczytaj kolego ten wątek od początku - tylko 6 stroniczek :D

 

No dobra dzisiaj jestem pan wszechwiedzący więc tak:

- kuchenka ma znaczenie

- na odwrót niekoniecznie (czasami coś kominiarz kręci nosem)

- w kanałach 7 i 2 m z zasady będzie różne ciśnienie

- wentylatory - są jedne i wystarczą - lepiej 2+7 i podzielić na dwa = 4,5 m :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się teraz wymądrze :D

 

A poczytaj kolego ten wątek od początku - tylko 6 stroniczek :D

 

No dobra dzisiaj jestem pan wszechwiedzący więc tak:

- kuchenka ma znaczenie

- na odwrót niekoniecznie (czasami coś kominiarz kręci nosem)

- w kanałach 7 i 2 m z zasady będzie różne ciśnienie

- wentylatory - są jedne i wystarczą - lepiej 2+7 i podzielić na dwa = 4,5 m :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem natury nie obliczeniowej ale technicznej. Planuję wentylację mechaniczną dla domu parterowego http://www.z500.pl/projekt/z24/rzuty.html przykrytego wiązarem dachowym. Centrala wentylacyjna będzie nad pomieszczeniem gospodarczym. Myślałem, że puszczę przewody do pomieszczeń bezpośrednio nad sufitem podwieszonym, ale pojawia się problem przejścia przez ściany nośne i belki żelbetowe. W ścianie nie przeprowadzę bo od sufitu do dołu wieńca mam 7cm i tutaj nie zmieszczę przewodu fi 125cm. W belkach nie można puścić. Zmieściłyby się w wieńcu (h=24cm) ale tak chyba nie mogę zrobić. Prowadząc przewody nad wieńcem (w strychu) musiałbym je dodatkowo ocieplać od góry. Jednocześnie mogą te rury przeszkadzać przy ewentualnym zaadaptowaniu poddasza.

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to puść płaskie kanały i po problemie :roll:

W tej sytuacji, czy jest sens dawać przewody o przekroju prostokątnym tylko na przejściach przez ściany a pozostałe o przekroju okrągłym? Będzie problem z ewentualnym czyszczeniem przewodów? Chciałbym przewody okrągłe, bo mają więcej zalet niż prostokątne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Rozmawiałem z KB. Daję tylko rury okrągłe. Mogę przewodami wentylacyjnymi w rurze osłonowej "przekroczyć" wieniec. Ważne, aby nie naruszyć zbrojenia (pręty i strzemiona) i zachować wymaganą grubość otulenia prętów. Niestety będę miał niektóre przewody dłuższe niż wcześniej planowałem , bo nie mogę puścić prosto przez belki :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...