Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Witajcie.

Planuję montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla.

Wykonalem wstępny projekt umieszczenia rekuperatora i anemostatów

Generalne zalożenia to poprowadzenie dwóch kanalów (fi 160 lub 200) do skrzynek rozprężnych na strychu nad poddaszem umiejscowionych centralnie dla zachowania zbliżonej dlugości kanalów.

Kanaly na parter poprowadzę w skosach poddasza i ściankach kolankowych oraz ściankach dzialowych.

 

 

PARTER 113,3

1. Wiatrołap 6,0

2. Hol 8,1

3. Gabinet 8,3

4. Kuchnia 10,0

5. Jadalnia 8,0

6. Salon 30,4

7. Łazienka 4,0

8. Kotłownia 6,1

9. Garaż 32,4

 

http://images35.fotosik.pl/28/9be4b93c79747a34.jpg

 

 

PODDASZE 64,0 (97,9)

1. Hol 9,3 (9,3)

2. Pokój 11,0 (19,2)

3. Pokój 9,4 (16,7)

4. Pokój 11,1 (13,1)

5. Łazienka +10 pralnia 9,6 (16,0)

6. Hol i schody 2,5 (4,1)

7. Garderoba 1,0 (3,9)

8. Pokój 6,6 (12,1)

9. Schody 3,5 (3,5)

 

http://images40.fotosik.pl/28/47541f3917102966.jpg

 

Teraz moje pytania:

1 Jak zrównoważyć różną dlugość kanalów parteru i poddasza. Moje opcje to

a) przepustnice na kanalach poddasza

b) regulacja anemostatami ??

c ) podzielenie kanalu glównego i zastosowanie oddzielnych skrzynek dla parteru i poddasza

2 czy prawidlowa jest lokalizacja czerpni i wyrzutni

 

Wszelkie uwagi doświadczonych użytkowników forum będą dla mnie bardzo cenne.

 

Pozdrawiam Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można też tak:

Z centrali dwie rury. Jedna na potrzeby piętra a druga na potrzeby parteru. Identyczne średnice. Na poziomie podłogi piętra przejście na kanały płaskie i nimi do potrzebnych wlotów/wylotów w przepustach stropu - wentylacja parteru.

Przepustnica na jednej z tych rur pozwoli na bilansowanie rozpływu parter-piętro.

 

Można i tak - że im dłuższa rura tym większej średnicy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony wypowiedziami Forumowiczów też zamierzam sam zaplanować i wykonać instalację wentylacji. Pomysł miałem podobny jak michalwdowski ale po odpowiedzi Adama_mk sam już nie wiem, pewnie rozważę kilka wariantów. Ze skrzynkami rozprężnymi i bez.

 

Dom z poddaszem, 135m2 użytkowej, kubatura 350m3.

Na razie policzyłem nawiewy i wywiewy ( wg norm higienicznych ,następnie przeskalowane do kubatury). No i mam kilka wątpliwości:

 

na poddaszu są 3 sypialnie i łazienka. Łączny nawiew po przeskalowaniu 40+40+80=160m3/h. Wystarczy do tego jeden wywiew w łazience? Przy maksymalnych obrotach przez szczelinę w drzwiach do łazienki będzie przelatywało 160m3/h. Myślę że może trochę "ciągnąć po gaciach". Tu wpadłem na pomysł, żeby dać drugi wywiew nad schodami. Co o tym sądzicie?

 

Aby jeszcze ulepszyć, a może pogorszyć? dzieło wprowadziłem różnice w wymianach między parterem a poddaszem. A oto efekt końcowy, w m3/h:

 

Nawiew parter:

salon - 130

gabinet - 40

wiatrołap - 20 razem 190

 

Nawiew poddasze:

syp. podw. - 80

sypialnia 2 - 40

sypialnia 3 - 40 razem 160

 

Wywiew parter:

kuchnia - 110

łazienka - 70

nad kominkiem - 30

wiatrołap - 20 razem 230

 

Wywiew poddasze:

łazienka - 80

nad schodami - 40 razem 120

 

Łącznie wywiew = nawiew = 350

 

Jak sądzicie, zadziała toto? Wszelkie komentarze, w tym konstruktywna krytyka mile widziane :)

 

Pozdrawiam Dudezm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma sprawa prowadzenia kanalów w ściankach poddasza. Planuję ścianki na stelażu metalowym. O ile pamiętam to profile mają 100mm - więc na ścisk powinien wejść kanal fi100.

 

Ale

 

Czy przy kontakcie z plytą karton-gips nie będzie rezonowal

czy lepiej zabudować to w jakąś skrzynkę i wygluszyć np. welną

 

Zapewne użytkownicy WM borykali się juz z tymi zagadnieniami i będą mogli sie wypowiedzieć.

 

Pozdr. Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja czeka na wykonanie, a jeszcze sporo do wyjaśnienia mam :-)

Szukałem, szukałem i się nie doszukałem...

 

Na początek:

- Czy czerpnia/wyrzutnia mogą znajdować w skośnej podbitce dachowej czy też powinna to być płaska pionowa ściana?

 

- Co sądzicie o wyrzucie powietrza do garażu zamiast na zewnątrz? Ktoś stosuje takie rozwiązanie? Z jednej strony, to czego nie odbierze reku, to wykorzystane będzie w garażu, z drugiej zastanawia mnie czy do samochodu da się rano wsiąść. A jeszcze dla utrudnienia: w garażu jest wentylacja grawitacyjna.

 

- Czy stosunek długości kanałów nawiewnych do wywiewnych ma jakieś znaczenie dla sprawności układu?

 

 

Ktoś pomoże? Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Co sądzicie o wyrzucie powietrza do garażu zamiast na zewnątrz? Ktoś stosuje takie rozwiązanie? Z jednej strony, to czego nie odbierze reku, to wykorzystane będzie w garażu, z drugiej zastanawia mnie czy do samochodu da się rano wsiąść. A jeszcze dla utrudnienia: w garażu jest wentylacja grawitacyjna.

 

Było juz gdzies o tym.

Ogólnie odradzano (duża wilgotność, brudzenie ściany)

 

 

- Czy stosunek długości kanałów nawiewnych do wywiewnych ma jakieś znaczenie dla sprawności układu?

 

Ktoś pomoże? Dzięki!

 

Idealnie, gdyby tak było (takie same opory).

Niestety, zazwyczaj tak sie nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja czeka na wykonanie, a jeszcze sporo do wyjaśnienia mam :-)

Szukałem, szukałem i się nie doszukałem...

 

Na początek:

- Czy czerpnia/wyrzutnia mogą znajdować w skośnej podbitce dachowej czy też powinna to być płaska pionowa ściana?

 

- Co sądzicie o wyrzucie powietrza do garażu zamiast na zewnątrz? Ktoś stosuje takie rozwiązanie? Z jednej strony, to czego nie odbierze reku, to wykorzystane będzie w garażu, z drugiej zastanawia mnie czy do samochodu da się rano wsiąść. A jeszcze dla utrudnienia: w garażu jest wentylacja grawitacyjna.

 

- Czy stosunek długości kanałów nawiewnych do wywiewnych ma jakieś znaczenie dla sprawności układu?

 

 

Ktoś pomoże? Dzięki!

ad.1. mogą, choć pewnie są sytuacje w których to nie będzie pożądane

ad.2. zdania uczonych podzielone, w skrajnych przypadkach możesz nawiewać sobie temp. ujemne

ad.3. ma znaczenie, jeśli wentylatory nie dostosowują prędkości do ustawionej wydajności (gdy opory wzrastają) to możesz tworzyć pod/nadciśnienie którego nie chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi - już jestem ciut mądrzejszy.

 

Zastanawiam się teraz nad umieszczeniem rekuperatora. Mogę zastosować dwa warianty (oba na strychu):

1. daleko od sypialni = gwarancja ciszy, niestety do czerpni będzie wtedy ponad ok.15 m, do wyrzutni ok.10 m.

 

2. w korytarzu nad sypialnią = krótkie kanały do czerpni i wyrzutni (odpowiednio 4 i 2 m), ale obawiam się, że może trochę warczeć i szumieć w pokojach.

 

Nie mogę się przekonać do żadnego z wariantów... cisza czy krótkie rury?

Pomożecie?

;-)

 

PS.

mam w zanadrzu jeszcze jeden temat, ale to następnym razem... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję: cisza (dobrze zaizolowany akustycznie rekuperator) i krótkie rury NARAZ.:)

 

 

No właśnie tu mam dylemat, bo jak odsunę reku, to nie mam kłopotów z izolacją akustyczną. A że leniwy jestem to szukam łatwiejszych rozwiązań :)

Czy odległość od czerpni/wyrzutni robi różnicę czy też nie ma znaczenia czy będzie to 15 czy 5 metrów? Można to pominąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy my naprawdę myślimy o tym samym?!

Rekuperator = wymiennik. Mniejszy lub większy klocek z odpowiednio ułozonymi kanałami. Cichy jak martwy indianin. ZAWSZE!!!

Napęd = dwa wentylatory. Nawiewu i wywiewu. Często połączone z filtrami EU3.

CENTRALA WENTYLACYJNA Z REKUPERATOREM (wewnątrz) = Kombajn zawierający ten komplet. Wszystko w jednym pudle.

Tyle, że jak coś jest do wszystkiego to jest do.......

 

To CO Ty tam chcesz umieścić?

Reku? Może być tam, gdzie chcesz! Jest cichy jak martwy....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu mam dylemat, bo jak odsunę reku, to nie mam kłopotów z izolacją akustyczną. A że leniwy jestem to szukam łatwiejszych rozwiązań :)

Czy odległość od czerpni/wyrzutni robi różnicę czy też nie ma znaczenia czy będzie to 15 czy 5 metrów? Można to pominąć?

Jeśli rura będzie wystarczająco "gruba" do przewidywanych ilości m3/h to nie ma tutaj wielkiego znaczenia. Opory (jak również hałas) większe będziesz miał na samej czerpni/wyrzutni a nie na rurze. No chyba, że dasz fi 125 dla wydatku 500m3/h ...

 

btw. budowa własnymi łapkami dla leniwych :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam mam pytanie do adama mk bo może czegoś nie doczytałem chodzi mi o wentylację nawiewno wywiewną bez reku bo chyba taką zakładasz jak rozumiem 2 wentylatory itp itd ale czy ten wentylator na czerpni przy -10 to nie zamarznie skoro reku mają problemy jeśli coś skiepściłem to prosze mnie poprawic pozdrawiam a swoją drogą to bardzo dziwne iż ludzie ładują kupe kasy w nowe domy a nie widzą problemu wentylacji bądz robią grawitacyjną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam napisał Do wentylacji mechanicznej, zrównoważonej, rekuperator dołożyć można ZAWSZE, jak zostawisz na niego miejsce na ścianie... Tak samo jak GWC.

Technicznie - ma sens! Ekonomicznie - już nie zawsze!

GWC ma sens i techniczny i , najczęściej, ekonomiczny.

 

I podobnie jest z każdym innym kawałkiem tego, co budujesz! Od fundamentów po dach i wyposażenie.

 

Wentylacja mechaniczna jest bezsprzecznie doskonalsza od grawitacyjnej. Oferuje wiele wygód. Jest całoroczna (grawitacyjna jest sezonowa). Jest sterowalna w pełni. Pozwala na filtrowanie powietrza, którym oddychasz!

Zapewnia duży komfort i wcale dużo nie musi kosztować jej bieg nieustanny. (około 20zł/miesięcznie) jak dobrze zrobiona! To, że zawsze jest głośna - to mit, który szerzą ci, którzy jej nie maja!

to chyba o czymś świadczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

langerob25 napisał Adamto pewnie dużo rzeczy zakładał Wg mnie nawiewno wywiewna to nieporozumienie.Albo tradycja,czyli grawitacyjna(może czasem wspomagana),albo z odzyskiem.

ale mechaniczna jak adam napisał działa coły rok (jak jest prąd)a z grawitacyjnej czasem zawiewa a przy wyższych temperaturach i dużej wilgotności robią się wykwity np nad oknami w rogach pomieszczeń itp i itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...