Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Witam. Dziękuje za odpowiedz.

W międzyczasie zamówiłem już wełnę na ocieplenie. Zdecydowałem się na

Ventilam Alu z Isolver. DLa pomieszczeń nieocieplonych zamówiłem 10cm dla przechodzących przez piony 3cm. Myślę że to wystarczy. Ta wełna jest tak zrobiona że się nie gniecie jak ją owinąć wokół rury tak że skuteczność będzie dobra. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

mam jeszcze dodatkowe pytanie, w chwili obecnej mam część pomieszczeń w domu w ogóle nie wykończoną, czy można wykonac instalację reku w nich także, poczym zaslepic je i uruchomić reku... czy to nie będzie za duże obciążenie dla niego? odnosi sie to zarówno do kanałów nawiewnych jaki i wywierwnych, proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku

http://forum.muratordom.pl/post3400070.htm#3400070

opisałem problem jaki mam z odbiorem kominiarskim. Otóż mam mieć wentylację mechaniczną zrównoważoną a kominiarz usiłuje mnie zmusić do dorobienia wentylacji grawitacyjnej ze względu na kuchenkę gazową oraz piec gazowy z zamkniętą komorą spalania.

Co z tym fantem zrobić?

Pomóżcie :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orko

 

Jest wielu kominiarzy...

Niektórzy nawet dość kumaci...

Poszukałbym.

Net, Panorama Firm....

Adam M.

 

święte słowa :D

Wyobraźcie sobie, że ostatnio właśnie zadzwoniłem do mistrza kominiarskiego - na wstępie zapytał mnie jaki mam duży dom, a jak mu powiedziałem, że ok 180 użytkowej to z jego ust usłyszałem: "Gorąco polecam wentylację mechaniczną z rekuperacją!!!" :D :D :D

Co mistrz, to mistrz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Adamie

 

gdzies tam doczytalem (pewnie jakis twoj inny post)- ze jak jest na nawiewie ponizej 1,5m/s to jest to maxymalny wypas"" w wentylacji i nic a nic nie slychac

 

zachowujac ten warunek przy moich obliczniach - wychodzi ze musze miec 16 nawiewow fi 125 (oblicznie na maxa dla kubatury 1000m3/h), lub 10x fi 150

 

i teraz tu jest moj problem - jesli dam 1 nawiew na pomieszczenie (przy 16)-

to dla pracy wentylacji na poziomie 30% (- 300m3/h dla calosci) nawiew na godzine wyjdzie 18,75m3- czy to nie aby za malo - np w sypialni dzieci o powierzchni 20m2 ?????

 

Jesli to jest nie tak - to widze dwa rozwiazania:

-dwa nawiewy na pokoj - czy to ma sens?

-lub zmiejszam ilosc nawiewow do 4 i pompuja mi na 30% 37,5m3/h

ale wtedy przy max wydajnosci 1000m3/h i zachowaniu srednic, na nawiewach osiagne 2,83m/s

 

to ciagle niski wynik - duzo ponizej 5m/s ale jak sie to wlasnie ma do owego magicznego poziomu 1,5m/s

 

moze przesadzam - ale skoro projektuje na maxa to ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym powtórzyć pytanie zadane przez "Marek i Ewa":

 

czy skrzynka rozprężna "w drugą stronę" działa jak skrzynka sprężna?

 

He? Czyli jak niby? Jesli chodzi ci o wstawienie skrzynki na wywiewie z pomieszczeń, to odpowiedź (?) brzmi - działa tak, jak powinna. Czy "jak skrzynka sprężna" to już nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chałupie o kubaturze rzędu 1000m3 realne zapotrzebowanie na wentylację, aby trzymać w ryzach wilgoć, to około 1/4 tej wydajności.

Czyli około 200-250m3.

Tę ilość trzeba podzielić na cały dom.

NORMALNIE to prędkości wtedy wypadają w zakresie "niesłyszalnym".

Instalacja liczona tak, że puszczona na max, daje nie więcej niż 5m/sek w rurze głównej spełnia te zasady.

JEŻELI po każdym podziale kanału (trójnik czy pucha rozprężna) sumacyjne pole przekroju odpływów jest większe jak dopływu (nawiew) - to "robi się samo"

(W wywiewie sumacyjne pole dopływu).

 

Zazwyczaj wychodzi po jednym kanale fi 100 na przeciętny pokój.

W dużym salonie bywa po dwa takie.

 

Jeżeli są w stropie przepusty (np. odcinki rury fi 160) to robią za puszki rozprężne.

Dochodzi fi 100. Potem ta pucha fi 150 - i prędkość wypływu znacznie spada, choć i tak nie jest duża.

W efekcie - jest cisza.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z radą Adama kupuję rury kanalizacyjne fi 160 (Castorama). Do nich świetnie pasują anemostaty na fi 150 (allegro).

Z tych rur robię ostatnie pół metra instalacji. Będą działały jak puszki rozprężne.

Dojścia z kolei do tych rur z typowych aluflexów (firmy nie pamiętam)- delikatne jak cholera. Ale jak ubiorę w wełnę i folię stretch może będzie ciut lepiej.

Puszki rozdzielcze oraz niewielka ilość trójników z allegro (takie do DGP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chałupie o kubaturze rzędu 1000m3 realne zapotrzebowanie na wentylację, aby trzymać w ryzach wilgoć, to około 1/4 tej wydajności.

Czyli około 200-250m3.

Tę ilość trzeba podzielić na cały dom.

NORMALNIE to prędkości wtedy wypadają w zakresie "niesłyszalnym".

Instalacja liczona tak, że puszczona na max, daje nie więcej niż 5m/sek w rurze głównej spełnia te zasady.

JEŻELI po każdym podziale kanału (trójnik czy pucha rozprężna) sumacyjne pole przekroju odpływów jest większe jak dopływu (nawiew) - to "robi się samo"

(W wywiewie sumacyjne pole dopływu).

 

Zazwyczaj wychodzi po jednym kanale fi 100 na przeciętny pokój.

W dużym salonie bywa po dwa takie.

 

Adam M.

 

Adamie - to jest oczywiste i tak wlasnie projektowalem - zgodnie z twoim rownomiernym , symetrycznym podzialem przeplywu.

Wychodzi mi ze bede mial dwie skrzynki rozprezne i od nich beda odchodzily koncowe rury idace do anemostatow.

 

Pytanie jest czy warto walczyc - aby przy max 1000m3/h na nawiewach bylo tylko 1,5m/s ???

Wlasnie o to mi chodzi czy warto o to walczyc - sugeruje sie oczywiscie tym ze tak gdzies pisales i mi to zostalo w pamieci.

Jasne ze koncowe rozwiazenie ma byc takie aby bylo ponizej 5ms i takie bedzie - ale moze warto aby bylo jeszcze lepsze.

 

Docelowo zakladam ze wentylacja bedzie chodzila na okolo 300m3/h - troszke lepiej nisz piszesz - ewentualnie 400m3/h w nagorszych wypadkach - a to dlatego ze takie zapotrzebowanie na m3 moze miec pompa ciepla do CWU - ktora chcialbym pedzic wywiewanym powietrzem

 

Pozostaje pytanie czy warto walczyc o najmniejsza predkosc na wylocie (przy max wydajnosci)???

oczywiscie przy 200-400m3/h bedzie to o wiele nizsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod wywiew oczywiscie

 

np montuje wywiew do pomieszczenia kolowni - dobre dzwi i mam lekkie nadcisnienie - w tej kolowni jest pompa i sobie pobiera to powietrze (dziala do 8 st) i wyrzuca na zewnatrz

 

jek nie pobiera to jest nadcisnienie i powietrze uchodzi przez jakas inna- zrobiona w tym celu dziurke :)

 

np taka pompa:

http://www.allegro.pl/item689479825_pompa_ciepla_dimplex_bwp_30hlw_promocja_buderus.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie nie zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, czy PRZED czy ZA wymiennikiem?

 

Jak PRZED, to zabierzesz z powietrza ciepło i wymiennik nie będzie działał (ergo - do domu wlatuje zimne powietrze). Jak ZA, to pompa będzie słabo działać, albo wcale.

 

Dwa razy z tego samego powietrza nie odbierzesz energii - o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...