Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Halo! Potrzebuję pilnej pomocy!!!

Dzisiaj zaskoczyła mnie ekipa, która niespodziewanie pojawiła się na budowie i zaczęła kończyć, przerwane z powodu mrozu, prace.

Mieli się zjawić dopiero na wiosnę (ale "zapotrzebowali" kasy i chcą ukończyć etap piwnic). Ustaliłam z Kierownikiem, że ok, niech robią jeśli pogoda się utrzyma.

Ale pozmieniało mi to plan działań:-(

Miałam mieć czas do wiosny na wybór firmy od rekuperacji i na projekt, a tu się okazuje że w czwartek chcą wylewać strop żelbetonowy!

Ups... do tego czasu muszę wiedzieć jak przewidzieć wentylację!

Z projektem się nie wyrobię. Potrzebuję porady.

Czy można zrobić profilaktycznie więcej otworów na wentylację (a może nie trzeba), żeby się później nie okazało, że zabraknie i spokojnie przygotowywać projekt, a potem w te otwory wprowadzić odpowiednie rury? Mówimy o 1 stropie - między piwnicą (w której jest kotłownia i dwa pomieszczenia do ewentualnego zamieszkania) a parterem.

A może wystarczy jeden otwór?

Gdzie i jak go przeprowadzić?

Cholercik! Nie chcę tego schrzanić...

Musi być reku - bo mamy silkę.

Proszę o POMOC.

 

PS informowałam ekipę, że chcę mieć wen-mech i żeby to uwzględnili podczas wylewania, ale jak widać nie można się na nich całkowicie zdać:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Swego czasu dotarlem takze do takich oto "best practice":

Stosowane srednice kanalow:

nawiewy do sypialni i gabinetu: 100 mm

pokoju dziennego 135 mm

wywiewy z lazienek, toalet, pom gosp 100 mm

wywiew z kuchi 125 mm

Nie powinno sie przekraczac nastepujacych wydatkow dla srednic:

fi 100 mm - max 100 m3/h

130 mm - max 190 m3/h

160 mm - max 300 m3/h

200 mm - max 450 m3/h

250 mm - max 700 m3/h

Mozna sobie z tego policzyc predkosci w kanale (max)

Przy zachowaniu powyzszego, mozna policzyc straty jak nizej:

2 Pa/mb dla prostych kanalow

3 Pa dla luku

4 Pa dla trojnika

30 Pa dla anemostatu (nawiewnego badz wywiewnego)

 

Moje oszacowania mowia, ze powyzsze wartosci daja zawyzone wyniki - ale to dobrze, bo mozna wstepnie z zapasem oszacowac czego nam trzeba.

Acha, czerpnia i wyrzutnia po 20 Pa.

Pozdrawiam

Mirek

 

Coś tu jest nie za bardzo.

Jak typowy rekuperator ma spręż powiedzmy 150-200Pa.

To mi same rury jednej kondygnacji wyszły 210Pa +10 anemostatów daje ogromne 510Pa.

 

A tak szybko przeliczyłem wzorem z pierwszej strony - i dla prostego odcinka 1mb fi100, prędkości 0,5m/s - spadek 0,04Pa co znowu wydaje mi się za mało...

 

A oto co chciałem policzyć:

http://img51.imageshack.us/img51/922/72817044.jpg

Nie zwracajcie uwagi na wychodzące lub niedociągnięte kanały. Dla celów projektowych było tak łatwiej. Za powyższe wyliczyłem cenę 1500zł brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższy czas sprecyzować plany wentylacji mechanicznej w naszym domu.

Proszę doświadczonych kolegów, o opinię mojego projektu.

Kierowałem się wskazówkami z tego wątku, ale może da się coś poprawić.

W załączniku schemat połączeń dla instalacji nawiewu i wyciągu oraz plany ułożenia instalacji.

 

Nawiew: nawiew1..jpg

http://img810.imageshack.us/img810/5817/nawiew1.png

Wywiew:wywiew1..jpg

http://img29.imageshack.us/img29/7598/wywiew1.png

 

Do obliczeń przyjąłem: (Pomieszczenie: Pow.: [m2] Wymiana: [m3/h])

 

kuchnia 12,8m2 -60m3/h

spiżarnia 1,7m2 -15m3/h

salon 1 24m2 75m3/h

salon 2 75m3/h

ciepło z kominka (?) -50m3/h

gabinet 11m2 30m3/h

łazienka dół 4,4m2 -50m3/h

wiatrołap 4,3m2 -15m3/h

hol 12m2 0

piętro sypialnia 1 16m2 30m3/h

piętro sypialnia 2 16m2 30m3/h

piętro sypialnia 3 12m2 30m3/h

łazienka góra 7m2 -50m3/h

garderoba góra 3m2 -15m3/h

korytarz piętro 14m2 -15m3/h

strych 30m2 30m3/h

strych 30m2 -30m3/h

 

Łącznie wymiana 300m3/h

Niewielkie nadciśnienie na piętrze.

 

W kuchni, łazienkach i salonie anemostaty 125, reszta 100.

Prędkości < 2m/s.

Po przeskalowaniu do kubatury pomieszczeń (wymiana 600m3/h) prędkości < 3,5m/s

 

Plan: plan..jpg

http://img26.imageshack.us/img26/2651/planu.png

Centrala na nieużytkowym ocieplonym poddaszu, nad korytarzem.

Garaż, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze wentylowane osobno - grawitacyjnie.

 

Rozprowadzenie kanałów do pomieszczeń na piętrze jest proste - wszystko w poddaszu.

 

Na nawiew dla parteru mam pomysł, aby w podłodze w garderobie zrobić skrzynkę rozprężną.

Następnie kanałami płaskimi po podłodze i otworami w stropie rozprowadzić powietrze do salonu i gabinetu.

 

Kanały wywiewne z parteru mógłbym przeprowadzić z kuchni przez spiżarnię i wiatrołap na poddasze. (mam właśnie taki wysoki wiatrołap)

Z łazienki na parterze będzie konieczne prowadzenia kanału przez pomieszczenia gospodarcze do drugiego pionu.

Niestety kanały wywiewne mają bardzo różne długości. Czy mam się tym bardzo martwić? Dam radę to wyregulować?

 

Chciałbym też wykorzystać ciepłe powietrze z kominka. Pytanie, gdzie się nim wpiąć:

1. Jako zużyte powietrze do rekuperatora (najprościej, ale spore straty)

2. W kanały nawiewu, za rekuperatorem (wtedy potrzebuję chyba osobny wentylator dla powietrza z kominka i klapki zwrotne)

3. W kanały nawiewu, za wymiennikiem, ale przed wentylatorem. (wentylator mógłby część powietrza zasysać z kominka, a część z reku.)

 

Proszę również o praktyczne rady:

4. W którym miejscu pomieszczeń umieścić nawiewy? (w rogach, przed oknem, na środku)

5. Czy kanały muszą mieć jakieś spadki, szczególnie wyciągi?

6. Czy płaskie kanały nawiewu w podłodze się sprawdzą?

 

Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie i praktyczne rady.

Edytowane przez chomiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z pewnością nie miałem okazji przeanalizować projektu tak dokładnie jak Ty.

Nie ma tu również kilku informacji, ale mam pytanie.

1. Jak zamierzasz dostarczyć np. 30m3 do gabinetu i 75m3 do salonu przy bardzo zbliżonych oporach? Takich punktów jest więcej. Chyba, że będą tam przepustnice regulujące, bądź chcesz to osiągnąć na anemostatach i podajesz opory samych kanałów.

Masz w taki razie anemometr?

 

2. Co do regulacji , sprawdź charakterystykę rekuperatora, a właściwie wentylatorów ,czy przy danym przepływie i oporach uciągnie tyle ile sobie założyłeś.

 

3. Powietrze z kominka najbezpieczniej dać na wywiew. Owszem straty… ale jeśli znalazłby się tam w jakiś sposób CO, albo choćby zapach spalenizny? Rozprowadzisz to po całym domu?

Dałbym wyciąg z przestrzeni kominka, a nie z salonu z okolic kominka.

Różnice w temp. są znaczne i z przestrzeni kominka mieszając się z wywiewnym potrafi ogrzać to nawiewane czasami aż nadto. W każdym razie poprawisz bilans znacząco.

 

4. Spadki kanałów jeśli przewidujesz wykraplanie się w nich wilgoci, a to może się zdarzyć zawsze. Jeśli będziesz miał spadki w kierunku anemostatów, skutek wiadomy – zapytaj żonę o zdanie wynikłego efektu wizualnego!

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest nie za bardzo.

Jak typowy rekuperator ma spręż powiedzmy 150-200Pa.

To mi same rury jednej kondygnacji wyszły 210Pa +10 anemostatów daje ogromne 510Pa.

 

 

Chyba coś nie tak liczysz, takie mam wrażenie, bo nie analizowałem całości.

Liczysz najdłuższy odcinek, albo o największych oporach, a nie sumujesz wszystkie.

Sprawdzasz co masz na tym najbardziej wymagającym rurociągu, a inne regulujesz średnicami, przepustnicami i anemostatami.

Najlepiej, aby tej regulacji było jak najmniej, a przepływy bilansowały się na kanałach.

Tak nigdy nie będzie idealnie, ale do tego należy dążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za krytyczne spojrzenie.

 

1. Jak zamierzasz dostarczyć np. 30m3 do gabinetu i 75m3 do salonu przy bardzo zbliżonych oporach? Takich punktów jest więcej. Chyba, że będą tam przepustnice regulujące, bądź chcesz to osiągnąć na anemostatach i podajesz opory samych kanałów.

Masz w taki razie anemometr?

 

Zamierzam w kilku miejscach dać przepustnice (szare fragmenty knałów na schematach). Szczególnie przy gabinecie, łazienkach i kuchni.

Starałem się co się da rozdzielić po równo trójnikami, a tylko problematyczne miejsca ustawić przepustnicami. Różnice kilku Pa wyrównam na anemostatach.

Anemometru jeszcze nie mam. Mam nadzieję, że wystarczy pomiar porównawczy, a nie wynik liczbowy - mam kilka pomysłów.

Chyba nie będzie różnicy, czy więcej powietrza wyciągnę z korytarza czy z garderoby.

 

2. Co do regulacji , sprawdź charakterystykę rekuperatora, a właściwie wentylatorów ,czy przy danym przepływie i oporach uciągnie tyle ile sobie założyłeś.

 

Ok, centralę dobiorę jak będą gotowe kanały.

 

3. Powietrze z kominka najbezpieczniej dać na wywiew. Owszem straty… ale jeśli znalazłby się tam w jakiś sposób CO, albo choćby zapach spalenizny? Rozprowadzisz to po całym domu?

Dałbym wyciąg z przestrzeni kominka, a nie z salonu z okolic kominka.

Różnice w temp. są znaczne i z przestrzeni kominka mieszając się z wywiewnym potrafi ogrzać to nawiewane czasami aż nadto. W każdym razie poprawisz bilans znacząco.

 

Czy wpuszczenie gorącego powietrza z kominka na wymiennik wymusza wymiennik aluminiowy?

 

4. Spadki kanałów jeśli przewidujesz wykraplanie się w nich wilgoci, a to może się zdarzyć zawsze. Jeśli będziesz miał spadki w kierunku anemostatów, skutek wiadomy – zapytaj żonę o zdanie wynikłego efektu wizualnego!

 

Ale co zrobić, jeśli z kuchni i łazienki na parterze mam najpierw fragment poziomo, a następnie pionowo na poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wpuszczenie gorącego powietrza z kominka na wymiennik wymusza wymiennik aluminiowy?

 

Ale co zrobić, jeśli z kuchni i łazienki na parterze mam najpierw fragment poziomo, a następnie pionowo na poddasze?

Z wymiennikiem entalpicznym jeszcze chyba nikt nie próbował. :)

Warto tu zwrócić uwagę na fakt że wentylatory centrali wentylacyjnej raczej nie lubią pracować w temperaturze powyżej 60oC.

Zapewnienie tego parametru powinno zapewnić odpowiednie zmieszanie strug powietrza jeszcze przed rekuperatorem.

Jeśli jesteś wstanie zapewnić ten parametr to wymiennik polipropylenowy też nie powinien ucierpieć.

 

Jeśli chodzi o wywiewy z pomieszczeń parteru to przeważnie w większości przebiegają wewnątrz (w strefie ciepłej), ale jeśli planujesz rekuperator umieścić na nieogrzewanym poddaszu, to należy je zaizolować na tyle dobrze, żeby jakiekolwiek wykraplanie wilgoci z powietrza wentylacyjnego następowało dopiero i wyłącznie na wymienniku.

 

Rozważ również zastąpienie trójników skrzynkami rozprężnymi. Przy odpowiednim kryzowaniu poszczególnych odnóg znacznie łatwiej uzyskać zbliżone spadki ciśnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chomiq, dwie dodatkowe uwagi:

ad4. Ja w miarę możliwości dam anemostaty w rogu najbardziej oddalonym od drzwi ok metra od ścian (żeby mi potem nie wyszedł w jakiejś szafie).

 

Na Twoim projekcie może powstać "dukt głosowy" pomiędzy Sypialną 1 i Sypialnią 2, oba pomieszczenia są połączone dość krótkim kanałem . Może wydłuż trochę rury za trójnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam wszystkich.

Aktualnie jestem na etapie obliczania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Proszę osoby znające się na temacie o cenne uwagi czy to będzie jakoś działać .

Dom jest z poddaszem użytkowym o obj.410m3, a w widocznym projekcie uwzględniłem maksymalny wydatek 1kubatury/h (400m3)

Reku będzie w garażu, gdzie dwoma okrągłymi kanałami 200mm wywiew i nawiew będą prowadzone piony na strych.

Kanały wywiewne i nawiewne do parteru będą prowadzone kanałami prostokątnymi w stropie(55x110 i 60x204 plastik), natomiast do pomieszczeń poddasza będą prowadzone elastycznymi na strychu.

 

Załączniki:

 

Pozdrawiam Dj_

klasyka_ostateczne_2 copy.JPG

klasyka_ostateczne_podd copy.JPG

rzut ppionowy nawiew.jpg

rzut ppionowy wywiew.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu całego wątku mam więcej pytań niż uzyskałem odpowiedzi. Więc może zacznę od najważniejszego.

 

1. Jak przy takim ułożeniu kanałów jak na schemacie poniżej uzyskuje się wymagane prędkości przepływu powietrza. Przecież czym bardziej oddalony anemostat, tym większy spadek ciśnienia na rurze i mnieszy przepływ - mam rację?

 

2. Jjak uzyskać wymagane wywiewy w sąsiadujących pomieszczeniach gdzie mają być spore różnice wywiewu (np kuchnia 70m3/h i garderoba 15m3/h) kiedy do tych pomieszczeń dochodzi jedna główna rura i potem rozgałęzia się ona do tych pomieszczeń. Skręca się anemostat w garderobie?

 

3. Dlaczego maksymalną wydajność reku liczy się dla najdłuższego kanału. Jeżeli powiedzmy opór najdłuższego kanału ma 150Pa to jaki spręż musi mieć centrala? Dlaczego nie liczy się wszystkich kanałów? O co w tym chodzi czy o to aby na końcu tego najdłuższego kanału coś w ogóle leciało? W przykładzie z rysunku rekuperatorów pro-vent jest zapis: "Znając straty ciśnienia i wymagane wydajności dobieramy centralę, która przy sprężu ok. 150 Pa ma wydatek 260-280 m3/h. " Co to oznacza, bo dla mnie tyle, ze przy najwyższym biegu przy spadku ciśnień 150Pa na końcu tego kanału będzie przepływ 260m3/h? Przecież tyle ma lecieć wszystkimi anemostatami - nic z tego nie rozumiem

 

4. Po co obliczenia ile wywiewamy i ile nawiewamy m3 skoro i tak musi to być zrównoważone. W jaki sposób o się równoważy? Wentylatory rozumeim pracują z tą samą mocą i nawiewają tyle samo powietrza co wywiewają niezależnie ile kanałów i anemostatów pozakładamy?

 

Milion pytań i nie wiem czy mi ktoś pomoże bo głupszy jestem niż byłem przed przeczytaniem tego wszystkiego.

 

http://www.pro-vent.pl/obrazki/rzut.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od razu drugi temat ;-) (przepraszam ale nie mogę spać)

Na rysunku poniżej zamieściłem projekt mojego nowego domu. Czy przy takim rozłożeniu anemostatów jakie zaplanowałem lepiej będzie zrobić instalacje na skrzynkach rozprężnych czy z główną magistrala i odejściami? Bardzo istotną rzeczą jest, że poddasze chce mieć jako graciarnię więc nie wyobrażam sobie pałętających się kanałów pod nogami. Chciałbym je ułożyć przy ścianach zewnętrznych budynku. Na szczęście strop w tym domu jest drewniany, mogę więc kanały "główne" prowadzić przy ścianach zewnętrznych budynku na podłodze poddasza a do anemostatów puszczać je pomiędzy belkami stropowymi pomiedzy podłoga poddasza a sufitem podwieszanym parteru. Wydłuży to długość kanałów ale i tak zamierzam robić je z rur flex więc drogo nie będzie. Powierzchnia domu 100m2 więc kubatura będzie ok 270m3.

 

Wstępnie wymyśliłem bardzo prostą instalację. Główne kanały fi 160, odchodzące fi 100. Oglądając różne rozwiązania praktyczne stwierdziłem, ze bez żadnych obliczeń centrala musi mieć wydajność 300m3/h maks. Spręż jeszcze nie policzyłem ale nawet przy umieszczeniu czerpni po przeciwległych stronach budynku będzie gdzieś na oko ;-) ze 120Pa. Te prostokątne coś to skrzynki rozprężne a pozostałe rozprowadzenia na trójnikach Y.

 

Zastanawiam się nad wentylowaniem kotłowni (będzie tam kondensat) czy dać anemostaty jeszcze na rurach głównej magistrali czy dopiero na poddaszu i wypuścić anemo przez sufit?

 

http://img14.imageshack.us/img14/9788/m95rzutprojektwentylacj.jpg

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu całego wątku mam więcej pytań niż uzyskałem odpowiedzi. Więc może zacznę od najważniejszego.

 

1. Jak przy takim ułożeniu kanałów jak na schemacie poniżej uzyskuje się wymagane prędkości przepływu powietrza. Przecież czym bardziej oddalony anemostat, tym większy spadek ciśnienia na rurze i mnieszy przepływ - mam rację?

 

2. Jjak uzyskać wymagane wywiewy w sąsiadujących pomieszczeniach gdzie mają być spore różnice wywiewu (np kuchnia 70m3/h i garderoba 15m3/h) kiedy do tych pomieszczeń dochodzi jedna główna rura i potem rozgałęzia się ona do tych pomieszczeń. Skręca się anemostat w garderobie?

 

3. Dlaczego maksymalną wydajność reku liczy się dla najdłuższego kanału. Jeżeli powiedzmy opór najdłuższego kanału ma 150Pa to jaki spręż musi mieć centrala? Dlaczego nie liczy się wszystkich kanałów? O co w tym chodzi czy o to aby na końcu tego najdłuższego kanału coś w ogóle leciało? W przykładzie z rysunku rekuperatorów pro-vent jest zapis: "Znając straty ciśnienia i wymagane wydajności dobieramy centralę, która przy sprężu ok. 150 Pa ma wydatek 260-280 m3/h. " Co to oznacza, bo dla mnie tyle, ze przy najwyższym biegu przy spadku ciśnień 150Pa na końcu tego kanału będzie przepływ 260m3/h? Przecież tyle ma lecieć wszystkimi anemostatami - nic z tego nie rozumiem

 

4. Po co obliczenia ile wywiewamy i ile nawiewamy m3 skoro i tak musi to być zrównoważone. W jaki sposób o się równoważy? Wentylatory rozumeim pracują z tą samą mocą i nawiewają tyle samo powietrza co wywiewają niezależnie ile kanałów i anemostatów pozakładamy?

 

Milion pytań i nie wiem czy mi ktoś pomoże bo głupszy jestem niż byłem przed przeczytaniem tego wszystkiego.

 

http://www.pro-vent.pl/obrazki/rzut.gif

 

Ad 1.

Każdy metr rury, każde kolano, trójnik, anemostat stawia określony opór i to trzeba policzyć, zsumować.

Prędkość to m/s a reku "pcha m3/s, jeśli połączysz te jednostki z przekrojem rury a=pi*r2, to stanie się jasność.

 

Ad2.

w pierwszej kolejności przekrojami rur i ich długościami, dalej przepustnicami, na końcu anemostatami,

 

Ad3.

instalacja wentylacyjna jest jednym "ciałem".

weź sobie gumową rękawiczkę i nadmuchaj. Zobaczysz, że powietrze rozchodzi się do wszystkich paluszków ;-)

Dlatego liczymy dla najdłuższego kanału, gdyż on będzie stawiał największe opory ( zazwyczaj, ale nie zawsze ).

 

Masz spręż dyspozycyjny wentylatorów i centrali. Ten drugi uwzględnia opory wymiennika i innych ustrojstw w centrali jeśli są np. nagrzewnice.

Dane centrali podawane są np. 500m3 przy sprężu 150Pa, czyli masz do dyspozycji opory instalacji do 150Pa, jeśli to przekroczysz to nici z 500m3.

 

Ad 4.

Po to liczymy opory instalacji nawiewnej i wywiewnej, aby je zrównoważyć.

Aby opory były podobne, gdyż w przeciwnym przypadku będziesz miał podciśnienie, lub nadciśnienie.

Instalację projektuje się tak, aby było lekkie nadciśnienie.

Liczysz tak, aby powietrze przepływało w określonym kierunku np. z salonu do łazienki, jak tego nie policzysz i nie zaprojektujesz, to możesz dostać kierunek odwrotny

Może okazać się, że tam gdzie ma wyciągać to nic się nie będzie działo, a tam gdzie powinno dmuchać z powodu nadciśnienie nie będzie

( w ekstremalnym przypadku ).

Co z tego, że założysz wyciąg w toalecie z jakimś ekstremalnym oporem na instalacji, jeśli w kuchni będzie taki cug, że pociągnie ci przez cały dom powietrze z toalety do kuchni. Fajnie by było, nieprawdaż?

To przejaskrawione przykłady, aczkolwiek może dadzą Ci obraz potrzeby projektu.

 

Jednak musisz jeszcze troszkę doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiele mi rozjaśniłeś choć nie wiem czy nie kupię sobie projektu tak na wszelki wypadek. Lepiej wydać kilka stów niż rozbierać i składać od nowa całość ;-)))

 

Mam jeszcze 4 pytania:

 

1. pytanie do punktu 4. Co w wypadku kiedy sobie już zaprojektowałem magistralę wywiewną i nawiewną pod kątem wyciągu odpowiednich wartości m3/h ale nie mamy zachowanej równowagi? Powiedzmy, że mamy za duże nadciśnienie to montujemy na kanale głównym części nawiewnej przepustnicę stawiającą opór? I czy liczy się stosunek opór całej części wywiewnej do nawiewnej czy tylko ich najdłuższych obwodów?

2. Pewnie to pytanie z fizyki na poziomie podstawowym ale jak obliczyć ilość wtłaczanego powietrza przez anemostat mając wyliczony opór danej nitki idącej do anemostatu? Przychodzi mi na myśl takie logiczne rozumowanie. Odczytujemy jaką wydajność ma reku przy oporach najdłuższego obwodu - daje nam to maksymalną wydajność reku. Sumujemy opory wszystkich nitek instalacji i z proporcji oporów liczymy sobie jaka część tego przepływu wyleci nam przez dany anemostat?

3. Czy anemostaty można montować nad głowami (w salonie nad kanapą, w sypialnie nad łóżkiem) czy powoduje to dyskomfort?

4. Przyjmuje się, że anemostat ma 30Pa oporu ale przecieżto regulowane ustrojstwo - w jakim więc zakresie?

 

Dziękuję za pomoc

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego liczymy dla najdłuższego kanału, gdyż on będzie stawiał największe opory ( zazwyczaj, ale nie zawsze ).

 

Masz spręż dyspozycyjny wentylatorów i centrali. Ten drugi uwzględnia opory wymiennika i innych ustrojstw w centrali jeśli są np. nagrzewnice.

Dane centrali podawane są np. 500m3 przy sprężu 150Pa, czyli masz do dyspozycji opory instalacji do 150Pa, jeśli to przekroczysz to nici z 500m3.

 

Myślę i myślę nad tym i nie mogę pojąć jednak dlaczego liczymy tylko najdłuższy kanał. Przecież jeżeli mam w tym kanale opory 150Pa i reku wydoli przy takim sprężu 500m3 to czy gdyby to był jedyny kanał to przez anemostat wydostawałoby się 500m3??? A co się dzieje z wydajnością reku kiedy do tego kanału np. w połowie dodajemy drugą nitkę z mniejszym oporem? Do obliczenia wydajności reku nie ma to znaczenia, a przecież musi to wpłynąć na dystrybucję powietrza. Przepraszam za te laickie pytania ale nigdzie nie znalazłem przystępnych informacji na ten temat.

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tu" czyli gdzie? P.S. Jak się uczyłem nie było gimnazjum ;-) Wiem, wiem że to siara ale cóż kto pyta nie błądzi i chętnie przypomnę sobie zajęcia z fizyki. Aż trudno w to uwierzyć ale to był mój ulubiony przedmiot ... cóż za dużo masła robi swoje. Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jeżeli mam w tym kanale opory 150Pa i reku wydoli przy takim sprężu 500m3 to czy gdyby to był jedyny kanał to przez anemostat wydostawałoby się 500m3??? A co się dzieje z wydajnością reku kiedy do tego kanału np. w połowie dodajemy drugą nitkę z mniejszym oporem?

 

Tak powinno być. Powinno być około 500m3/h.

A co się dzieje jak dołożysz odnogę? A to samo jak z wodą, rzekami i jej odnogami (kierunek mniej ważny, ale rzeki i jej dopływy to tak jak zasysanie powietrza z "brudnych" pomieszczeń).

Jedno zapamiętaj WAŻNE - im większy przekrój tym mniejsze opory. Dodając odnogę ZWIĘKSZASZ przekrój jaki widzi centrala.

Zwiększa się przekrój, zmniejszają się prędkości strugi, zmniejszają się opory...

Dlatego liczy się najbardziej oporną odnogę. Każda inna sprawi, że centrali będzie lżej (przy tym samym wydatku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego liczy się najbardziej oporną odnogę. Każda inna sprawi, że centrali będzie lżej (przy tym samym wydatku).

 

No właśnie skoro centrala tylko przy jednej odnodze ma wydatek 500m3/h i tyle sobie policzylismy z jej wykresu przy najdłuższym odcinku (i teoretycznie braku pozostałych tyle powinno lecieć z anemostatu) , to teraz jak dodamy tych odnóg kilkanaście czyli jak piszesz centrala zobaczy sumarycznie większą dziurę i będzie jej lżej to powinna wydolić znacznie znacznie więcej. To tak jakby policzyć ile wody w ciągu minuty wypłynie z baniaka z jedną dziurką. Baniak ma wydajność 1 litr/min ale jak go podziurawimy jak ser szwajcarski to będzie lecieć "dziesiąt" litrów/min.

 

I tu mi coś nie gra. Bo skoro chcemy aby centrala w całym domu maksymalnie wymieniała nam 500m3/h przez CAŁĄ instalację to jeżeli jest to wstanie zrobić przez najdłuższy odcinek (według wykresu) to przez cała instalację wydmucha nam chałupę w kilka minut bo spręż tej instalacji będzie łacznie kilkukrotnie mniejszy niż najdłuższego kanału.

 

Co w moim rozumowaniu jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wentylatorów.

Całkowicie błędny tok rozumowania, włącznie z przykładam baniaka.

Jeśli dla nauki jesteś wstanie poświęcić kilka złoty to zrób taki eksperyment.

Odkręć słuchawkę od prysznica i zatkaj wannę.

Następnie przez wąż prysznicowy zacznij napełniać wannę.

Zmierz czas napełnienia.

Spuść wodę.

Teraz ponacinaj, nawierć ten wąż w kilku miejscach i zacznij ponownie napełniać wannę.

Zmierz ponownie czas i porównaj z poprzednim pomiarem.

Wyniki opublikuj na forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...