Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jacekss - pobierać w sensie zainstalować w okolicy wywiew (wyciąg) np. taki jak dla dużej łazienki lub kuchni otwierany na czas palenia w kominku - pisze żeby nie było nieporozumień - jego zadaniem jest zbieranie ciepłego powietrza spod sufitu i odzyskiwanie z niego energii cieplnej w rekuperatorze...

 

dokładnie o to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, jeżeli jest to możliwe, skrzynką rozdzielczą umieścić w pobliżu obudowy kominka. Jam tak uczynił, dodatkowo główny kanał wywiewny również przebiega z bliskim sąsiedztwie kominka - z założenia kominek będzie dodatkowo ogrzewał powietrze wędrujące do pomieszczeń oraz brudne powietrze. Anemostat wywiewny w okolicach kominka będzie miał sens w przypadku częstego palenia w kominku, w przypadku okazjonalnego rozpalania moim zdaniem nie ma potrzeby robienia wywiewu w salonie (nad kominkiem) - będzie to powietrze znacznie chłodniejsze od tego w kuchni czy w łazience, a przecież "walczymy" o odzysk ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

jeśli mały łuk to najpierw ocieplałem i strzeczowałem "na gotowo" a dopiero potem układałem tak jak mi wygodnie

 

jak duży łuk lub kolano to najpierw wszystko spinałem wszystko na sztywno a dopieo potem ocieplałem i strzeczowałem - dośc upierdliwe to było...

 

obecnei jestem na etapie zabudowy wszystkich kanałów w karton gips - mam nadzieje, że nie będę musiał się do tego więcej dotknąć ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ekipa robiaca zabudowe poddasza niestety zgniotla jeden kanal (na razie wiem o jednym).

Nie zycze nikomu takich poprawek - rozciac kanal w miejscu zgniecenia, wyprostiowac, zalozyc zlaczke (tu jest najtrudniejszy moment) - masakra :(

 

Nie wyobrazam sobie samemu zakladac izolacji na gotowej instalacji :(

Bede musial co najwyzej wygiac rure (mam kilka takich waskich zakretow do zrobienia) i zaizolowac na lezaco. Reszta musi "przezyc" wyginanie w postaci zaizolowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Może ktoś z was będzie zainteresowany, mam do odsprzedania pozostałości po montażu instalacji wentylacyjnej. Wszystkie elementy z blachy stalowej ocynkowanej (mogą być trochę przybrudzone po przechowywaniu w blaszaku):

- rura sztywna spiro fi100mm 3m - 9 szt. (+ kilka ścinków)

- rura sztywna spiro fi200mm 3m - 3 szt. (+ kilka ścinków)

- kolano fi100/90st - 7 szt.

- kolano fi100/45st - 1 szt.

- redukcja fi200/fi180 - 4 szt.

- redukcja fi125/fi100 - 1 szt.

- tójnik fi200/fi160/fi200 - 1 szt.

- złączka fi125 - 2 szt.

- złączka fi160 - 1 szt.

- kominek wentylacyjny VH czerpnia/wyrzutnia fi200 - 1 szt.

- przepustnica z uszczelką (doprowadzenie powietrza do kominka) fi160 - 1 szt.

http://img59.imageshack.us/img59/2169/img0780y.th.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/4067/img0782hg.th.jpg

http://img835.imageshack.us/img835/2797/img0778i.th.jpg

Cena do ustalenia. Kontakt na priv. Do odbioru w Wiązownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Hej,

Rzućcie proszę okiem czy dobrze to liczę:

Edit: Tu wcześniej był nieczytelny bełkot. Mam nadzieję, że teraz będzie przejrzyściej.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=78859&stc=1&d=1318350016

 

Poprawcie mnie proszę jeśli gdzieś robię błąd (wiem, że było ze sto razy, jednak wciąż za mało łopatologicznie jak na moje możliwości :) ):

 

Na przykładzie parteru:

1. przypisuję dla pomieszczeń ilości powietrza wg norm higienicznych i ilości osób, które w nich przebywają (sypialnia rodziców 30m3/h x 2)

2. przewymiarowywuję nawiewy i wywiewy, żeby zbliżyć się do wymiany jednej kubatury w ciągu godziny (czyli np dla parteru będzie to 300m3/h)

3. dla tych przewymiarowanych wartości dobieram średnice rur

4. dobieram wentylatory i wymiennik tak, aby był najwydajniejszy dla - przy 5cio osobowej rodzinie - ok 200m3/h, ale też, żeby nie stwarzał zbyt dużych oporów przy tzw przewietrzeniu (kiedy to trzeba przepchać tą jedną kubaturę, czyli w moim przypadku ok 550m3/h)

 

Wydaje mi się, że najlepszy będzie GS 35/450 Klingenburga.

 

Czy dobrze kombinuję?

Pozdro

reku.JPG

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pendrox

 

Dlaczego do WC na parterze, które ma 2m2 dajesz aż 30m3/h - będzie ci ciągnąć po .... pupie ;)

 

Czy antresola to korytarz na piętrze?

 

 

Nie obraź się lecz zamiast zakładać wymiany wrzuć lepiej projekt z naniesionymi rurami - wtedy można kombinować...

 

a jak widzę idziesz w dobrym kierunku.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Pendrox

 

Dlaczego do WC na parterze, które ma 2m2 dajesz aż 30m3/h - będzie ci ciągnąć po .... pupie ;)

Tak wychodzi z norm - w łazience wywiewamy 50 a w wc 30 m3/h.

 

 

Pendrox

Czy antresola to korytarz na piętrze?

Nie, to ma być biblioteczka etc. Wiem, że powinien tam być nawiew, ale przewiduję, że będzie się tam zbierać nagrzane powietrze z dołu od dużych przeszkleń, więc dobrze by to powietrze czymś zebrać.

 

Pendrox

Nie obraź się lecz zamiast zakładać wymiany wrzuć lepiej projekt z naniesionymi rurami - wtedy można kombinować...

Już się robi:

Parter

https://www.dropbox.com/s/sp46t67awe64uab/PARTER-NOWY-reku5.jpg

 

Piętro

https://www.dropbox.com/s/lqxdrmdcgwji2xe/PARTER-NOWY-reku4.jpg

 

Kurcze, sory że tak późno odpisuję, ale jakoś przegapiłem Twój wpis :)

 

Pytanko:

jak wyregulować odcinek od reku (a raczej od skrzynki rozprężnej "S") do tegoż wc?

 

Pozdro

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy normami ale zdrowy rozsądek trzeba zachować. Wystarczą 3 wymiany na godzinę.

Wówczas nawet na najniższym biegu (w reguły 1/3 wydajności obliczeniowej) zachowamy 1wym/h.

To w zupełności wystarczy. Więc przyjmij tam 15m3/h.

 

Co do wyrównania WC - ja bym nie podłączał tego pod skrzynkę.

W prawo i na dół lecisz z fi100. Potem masz załamanie poniżej WC po prawej.

Tam daj trójnik i wracaj do WC.

Jak ktoś kiedyś napisał - lepiej poświęcić trochę rury teraz, niż potem męczyć się anemostatami i narażać się na nieprzyjemne dźwięki.

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstak81 dzięki za pomoc.

 

Co do wymian w wc, to z drugiej strony wyobraź sobie, że na pierwszym biegu korzystasz "dłużej" z wc - przy wymianie 1 kubatury (czyli te powiedzmy 15m3/h), zapachy unoszą się tam dość długo zanim zostaną wywiane. Po prostu boję się, że to za mała wymiana.

 

Czy to miałeś na myśli:

https://www.dropbox.com/s/sp46t67awe64uab/PARTER-NOWY-reku5.jpg

 

Dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojej myśli - tak, ale duużo dalej. Ta nitka co idzie w dół, potem w prawo, i potem znowu w dół.

Na tym załamaniu daj trójnik. Czyli jakieś 3-4 długości dalej niż dałeś obecnie.

 

1. Ta 1 wymiana jest wystarczająca. Chcesz by w 5 minut zabrało ci zepsute powietrze? Da się, ale czy warto? Lepiej psiknąć antyzapachowcem i po sprawie.

2. Albo - Brinki mają możliwość podpięcia przełączników. Na ustalony czas zmieniają reku na określony bieg (przewietrzanie). Do jest prawidłowe rozwiązanie.

Daje się taki przełącznik (dzwonkowy) przy wyjściu z ubikacji i w kuchni.

3. Gdy założysz teraz 15m3/h, anemostatem i tak będziesz dławił tę nitkę. Spokojnie będziesz mógł sobie to zwiększyć "w praniu" w razie potrzeby.

 

Gdzie polecam jeszcze większą wymianę? W wiatrołapie (tam gdzie zostawiamy my i goście buty). Mam wiatrołap 4m2. Wyciąg obliczeniowo na 2x.

Za mało. Bez problemu zwiększyłem do 4x (anemostatem tylko), gdyż na razie stale używam 1/3 wydajności.

 

I jeszcze uwaga na koniec.

Nie myślcie (ci co jeszcze nie mają), że WM będzie służyć do szybkiego przewietrzania domu. Ona nie od tego jest.

Ona ma powoli i w sposób kontrolowalny dostarczać świeże powietrze.

 

Aby przewietrzyć "w miarę" dom, trzebaby na max wydajności lecieć ze 2-3h.

To nie jest tak, jak otworzycie okno i po 5min. macie świeżo (i zimno zarazem).

 

Zauważcie, że otworem fi200 wentylujemy CAŁY dom. Okno strzelam fi700 (powierzchnia naście razy większa) szybko wentyluje JEDNO pomieszczenie.

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia, nie kumam z tymi rurami. Nie wiem czy o tej samej nitce gadamy.

Podsyłam powiększenie

https://www.dropbox.com/s/bikvrid1v0fag83/wc.jpg

Ta nikta co od skrzynki idzie w w prawo>w dół>w prawo> do góry > w prawo do wc - jej nie da się niżej poprowadzić bo tam jest ściana.

 

ps. napisałeś że tej fi100 nie podpinałbyś pod skrzynkę - no to gdzie ją podłączyć?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze uwaga na koniec.

Nie myślcie (ci co jeszcze nie mają), że WM będzie służyć do szybkiego przewietrzania domu. Ona nie od tego jest.

Ona ma powoli i w sposób kontrolowalny dostarczać świeże powietrze.

 

Aby przewietrzyć "w miarę" dom, trzebaby na max wydajności lecieć ze 2-3h.

To nie jest tak, jak otworzycie okno i po 5min. macie świeżo (i zimno zarazem).

 

Zauważcie, że otworem fi200 wentylujemy CAŁY dom. Okno strzelam fi700 (powierzchnia naście razy większa) szybko wentyluje JEDNO pomieszczenie.

 

Dzięki za informację, ja z tych co jeszcze nie ma :)

 

Ale chodzi mi po głowie pytanie czy w wiatrołapie powinna być WM a jeśli to raczej wywiew chyba?. Też właśnie mam wiatrołap 4m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pendrox - mam jeszcz pytanie - ty juz masz "jakiś" stan budynku czy dopiero zaczynsz budowę? Bo może te kanały można by zaplanowac np. po podlodze piętra - wówczas sporo łatwiej by było. Jesli nie to trudno. To co bym proponował przemyśleć (oprócz wcześniejszych sugestii kolegów) to:

- przejście na piętro fi 200,

- w przejście wstawienie przepustnicy (wtedy wpuszczasz na górę tyle ile potrzebujesz - znacznie ułatwia finalną regulację),

- jeden wyciąg w kuchni

- przesunięcie nawiewu w salonie koło korytarza pod okno (tam koło pustki - wówczas przesuwa ci się też trójnik)

- czerpia/wyrzutnia fi 250

- nie mogę znaleźć na dropboxie rzutów piętra

 

PZDR

 

Qter

 

P.S.

Sorki, że tak rożnie piszę ale zaganiany jestem ... chyba jak każdy ostatnio

Aha, pomyślo o GWC jakimś - może masz dobre warunki i warto się zastanowić (popatrz w odpowiedni wątek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstak81 wielkie dzięki za myk.

Gdzieś tam (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82&p=1592660&viewfull=1#post1592660) kiedyś wyczytałem, że dla fi 100 przyjmować nie więcej niż 100m3/h - więc sumując wc20 + kotłownia15 + wiatrołap30 = mieszczę się i jeszcze mam zapas. Zastanawiam się tylko czy do tych 3ech pomieszczeń nitka z puszki do trójnika nie powinna być fi125 (potem już fi100). Co sądzicie?

 

Qter - chałupa stoi - stan surowy zamknięty, więc podłoga odpada - choć przyznam, że nie przekonywało mnie pchanie w nią kanałów (wiercenie w stropie etc - mam sufity podwieszane więc po co mi to).

 

Co do fi200 w przejściu na piętro - policzę jakie tam będą prędkości przy max wydatku dla piętra.

Myślałem o tym - przepustnica powinna być i na nawiewie i wywiewe - czy tak? Na logikę tak, ale wolę dopytać :)

Te dwa wyciągi w kuchni to stąd, że jeden ma być przy pochłaniaczu a drugi taki ogólny.

Przesunięcie anemo w salonie wydaje mi się zbędne, bo i tak cała ta masa powietrza będzie szła w kierunku kuchni. Dodatkowo wydaje mi się, że jakby było przy pustce to powietrze od razu waliłoby do góry do wywiewu na antresoli.

Czerpnie już mam fi 200 + skrzynka rozprężna z filtrami.

GWWC zrobiony w zeszłym tygodniu: ok 180mb fi25 na ok 1,7-2,0mppt.

 

Poprawione rzuty:

https://www.dropbox.com/s/sp46t67awe64uab/PARTER-NOWY-reku5.jpg

https://www.dropbox.com/s/4e6zvcwq63gb0sc/PIETRO-NOWY-reku4.jpg

 

Panowie, bardzo dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...