Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Ale chodzi mi po głowie pytanie czy w wiatrołapie powinna być WM a jeśli to raczej wywiew chyba?. Też właśnie mam wiatrołap 4m2.

 

Tak, powinien być wywiew. W razie konieczności (jak bilans nie wychodzi) można dać nawiew i wywiew (niekoniecznie o takim samym wydatku).

 

A z tego co proponuje Qter to tak:

- kanały w podłodze - bardzo polecam (poniżej mój projekt, uwzględnia wszystkie złączki i rzeczywiste wymiary)

- przejście na piętro fi200 - po co?? skoro wejściową rurę ma też 200, a jest ona na dwie kondygnacje

- przepustnica na piętro - może się przydać (ja zrobiłem ale mi się nie przydała)

- jeden wyciąg w kuchni - ja bym dał dwa. Jeden na środek kuchni o wydatku 2x, drugi obok kuchenki o wydatku 2-3x

- czerpnia fi250 - koniecznie! (nawet gdy rura 160). Minimum do czerpnia o rząd większa od głównej rury.

 

Rury prostokątne w podłodze, ściany parteru:

http://img46.imageshack.us/img46/3023/abcut.jpg

 

Rury naniesione na ściany poddasza (nie widać gdzie należało wykuć dziury bo nie zaznaczyłem drzwi, ale tylko 3 na szczęście)

http://img13.imageshack.us/img13/4200/defl.jpg

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepustnica na obu rurach - i nawiew i wywiew.

Co do średnicy rury - spokojnie możesz pozostawić fi100, ale fi125 też źle nie będzie :)

Dla 100m3/h przy fi100 struga ma prędkość 3,5,/s. A możesz w zasadzie lecieć do 5m/s. Ja bym zostawił fi100.

 

Mówisz, ze masz SSZ, no ale wylewek nie masz, prawda? Te kanały lecą w styropianie.

Wywiercenie fi100 w stropie może nie jest banalne, ale i dużo kłopotu też nie sprawia. (choć ja miałem zostawione przepusty).

Ale jak masz mieć wszędzie sufity podwieszane - to wyjdzie ci tylko taniej za rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie wydajności ci wyszły?

A sorki dojrzałem że ok 520.

Kurcze mocno chcesz wentylować.

 

Brink Large ma 400m3/h i przy tym bierze ogromne ilości energii elektr. :).

Więc nie polecam lecieć nim dłużej na max wydajności.

Może poszukaj czegoś mocniejszego.

Ale wiedz, że w lecie może się przydać, w zimie będziesz leciał na 100m3/h i jeszcze wyłączał na 8-10godzin...

 

Ile masz m2 pu?

Kumpel ma jakieś 190m2 i jemu 400tka starczyła...

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max wydatek to po tuningu 430m3. Pow. uż. to 215m2 + garaż (w bryle, ale odizolowany od strefy ogrzewanej)

Więc brink powinien styknąć.

Co do prądożerności to bym powiedział, że jest ok - poza oczywiście 3cim biegu.

 

Z ciekawości, jakie macie reku?

wydatki.JPG

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to fajnie. Widzę Świstak81, że będziemy mieli ten sam zestaw gratów w kotłowni: Immergasika i Brinka ;)

Czy ten Large to ściema? Czy on rzeczywiście może dmuchnąć 400m3/h? Bo w kartach ma tylko 300 - albo znowu nie tam patrze gdzie trzeba...

Będę wdzięczny za link do specki.

Czy też może ten przełącznik ma tak tylko ustawione na te 300 a można podkręcić do 400?

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dane z tabeli są ustawieniami standardowymi dla biegów 1, 2 i 3.

Wydajność dla każdego z biegów możesz zmienić. Max wydajność to 400m3/h i może tyle dmuchnąć dla danych max oporów (bodajże 150Pa).

Imergas - jaką moc? :)

Ja mam 12kW i kumpel (1,5x większy domek) też ma taki sam. Obliczeniowo mam 4,5kW, on 7kW przy -20st.

Dodam, że ja grzeję nim od ponad 2mcy. On zaczął 2-tyg temu i po kilku dniach padł mu elektrozawór gazu. (ale to zły człowiek i miał za karę) :D

Był jakiś wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pendrox

 

fi 200 - mniejsze prędkości strugi - ale o tym wiesz ;)

 

przepustnica zarówno na nawiewie jak i wywiewie

 

co do czerpni i wurzutni to ten pierwszy kawałek bym zrobił fi 250 jeśli jeszcze możesz potem był dał za nią skrzynke rozprężną z filtrem (lecz nie obowiązkowo) a dopiero potem GWC (super ze masz !)

 

jeśli chodzi o same centrale wentylacyjne to wybór jes spory na rynku - ja planowałem bartosza, założyłem Jangaza...

 

jeśli chodzi o wydajności to tak naprawdę wszystko zależy od użytkowników i sposobu prowadzenia domu

 

nie wiem ile osób będzie mieszkac przez 95% czasu ale tak podejrzewam, że na max. centrala będzie chodziła sporadycznie...

 

aha - pamietaj o naprawdę dobrze zaizolowanych kanałach

 

i jeszcze jedno - masz w planach kominek (bo nie dopatrzyłem)

 

jak tak to daj jeden wyciąg w jego okolicy - jak będziesz palił to będziesz miał taką namiastkkę DGP lecz bez kurzu - ja ostatnio jak w swoim piecu napaliłem to na piętrze miałem nawiewane cieplejsze powietrze niż w pomieszczeniach średnio o 1,5-2 C

 

pzdr

 

Qter

Edytowane przez Qter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do czerpni i wurzutni to ten pierwszy kawałek bym zrobił fi 250 jeśli jeszcze możesz potem był dał za nią skrzynke rozprężną z filtrem (lecz nie obowiązkowo) a dopiero potem GWC (super ze masz !)

Qter

 

Może źle to nazwałem... U mnie jest tak: reku > rurafi200 > nagrzewnica/chłodnica ggwc > rurafi200 przez ścianę > skrzynka 40x40cm na 30cm głęboka (cała schowana w ociepleniu; zamiast ścianki zewnętrznej są filtry przeciwowadzie)

 

Też się cieszę, że mam GGWC. Mam nadzieję, że dobrze wyszło. Zabawy było z tym co niemiara, ale po 2dniach rura zakopana.

dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od ponad roku zastanawiam się nad wentylacją mechaniczną z reku a grawitacyjną. Od początku skłaniałem się do wm ale kiedy dostałem wyceny z kilku firm złapałem się za głowę. Dom buduję samodzielnie, teraz jestem na etapie 0. Pomyślałem, że może i wentylację mógłbym zrobić sam.

Buduję "Dom w poziomkach 4" z Archon'u http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-poziomkach-4/m47ecd097b61e4 Zastanawiam się czy nie można by zrobić wentylacji na zasadzie reku->rozdzielacz na 5 kanałów (kanał nawiewny do każdego z pokojów na parterze (wg projektu 4 i 5) i na poddaszu (4,5,6)) fi125 na rzecz wdmuchiwanego powietrza i potem odebrać to tymi samymi średnicami (z parteru 5,3 na piętrze 7,2,3) kończąc rozdzielaczem podłączonym do reku. Nawiew i wywiew byłby zrównoważony. Myślałem o reku Mistral Econo250. Układ pomieszczeń jest taki, że kanały ze strychu można by estetycznie ukryć. A w razie potrzeby byłby do nich dostęp bez wielkich zniszczeń. Sprawdziłby się taki system?

Edytowane przez dbbddb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dbbddb,

 

jeśli chodzi o parter to można podać powietrze po podłodze piętra lub schowac pod sufitem podwieszanym (kto co lubi)

ja bym zrobił nawiewy w pomieszczeniach:

- 5 - 1 szt.

- 4 - 2 szt

- 1 - 1 szt.

 

i wyciągi:

- 6 - 1szt

- 3 - 1 szt

- 4 - 1 szt (wyciąg z okolic kominka)

 

jeśli chodzi o poddasze to:

 

- 6

- 5

- 4

 

po 1 szt nawiewu

 

oraz

 

-7

-2

-3

 

po 1 szt wyciągu

 

kubatur ani wydatków nie liczyłem - dużo zależy od ułożenia kanałów.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź!

Tylko nie rozumiem dlaczego nawiew do 1 na parterze? Czyli ten opis jaki dałem (zrobiłem szybki szkic) http://img708.imageshack.us/img708/8918/rekf.png

 

Uploaded with ImageShack.us

będzie w porządku? wtedy kanały obojętnie którędy pójdą czy podłogą czy przy ścianie. Myślałem o fi 125 bo z tego co czytałem tutaj na forum to ta średnica powinna zapewnić mniejszą prędkość powietrza czyli powinno być ciszej. Żeby wyregulować równy nadmuch w kanałach i żeby do dalszych nawiewów szło tyle samo powietrza można by dać przepustnice za rozdzielaczem na kanałach. Dobrze to sobie wyobrażam?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź!

Tylko nie rozumiem dlaczego nawiew do 1 na parterze? CUT!

 

mea culpa!

 

własciwie to w 1 powinien być i nawiew i wywiew ale ja u siebie dałem tylko wywiew + planuje szczelinę 1cm pomiedzy drzwiami sieni a resztą domu

 

przepustnice najlepiej dawac na podziale parter - poddasze

 

jak sie uprzesz mozesz dac tez przy puszce - tylko musisz ją dobrze wytłumic i mieć jako-taki dostęp żeby RAZ wyregulowac i zostawić

 

przy skrzynkach rozpręznych - tak jak narysowałeś nie ma problemu jak zachowasz mniej więcej równe długosci kanałów za puszkami (i ich podobne ułożenie)

 

PZDR

 

Qter

Edytowane przez Qter
dodatkowe info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę instalację wentylacji mechanicznej. Czerpnia 600mmx600mm w formie redukcji na 400mmx400mm przymocowana do chłodnico-nagrzewnicy lamelowej potem redukcja z kwadratu 400mmx400mm na kanał okrągły 250mm, przygotowany do Selen 500. Kanały główne 250mm zakończone skrzynkami rozdzielaczowymi 8x80mm (nawiew) i 6x80mm (wywiew). Kanały 80mm po 10 metrów długości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę instalację wentylacji mechanicznej. Czerpnia 600mmx600mm w formie redukcji na 400mmx400mm przymocowana do chłodnico-nagrzewnicy lamelowej potem redukcja z kwadratu 400mmx400mm na kanał okrągły 250mm, przygotowany do Selen 500. Kanały główne 250mm zakończone skrzynkami rozdzielaczowymi 8x80mm (nawiew) i 6x80mm (wywiew). Kanały 80mm po 10 metrów długości.

 

Możesz zamieścić zdjęcia z instalacji lub przesłać na mail'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie:

Koledzy w innym watku mieli problem z mostkiem pod brama garazowa (garaz w budynku a dom prawie pasywny, wiec walka o kazda pierdolke).

Wykombinowalem cos takiego (sorki jesli to ktos juz to "wynalazl", ale nie czytam wszytskiego) - nie jest to eliminacja tego mostka ale zmniejszenie strat przez niego powstajacych-jesli tak to moge nazwac.

Otoz, myslalem zeby zrobic wyrzutnie z reku w garazu a nie na zewnatrz. Jakby nie patrzec wyrzucasz jakies +15 na dwor a mozesz wpompowac do garazu - zeby nie rozwalic nadcisnieniem wentylatorkow reku mozesz zrobic zwykly otwor w scianie garazowej z membrana ustawiona na ...iles tam Pa mniej niz wywalaja wentylatorki, zeby ci sie nie cofalo lub ich nie spalilo.

Myslicie ze takie cos zadziala (nie znam sie na reku i WM prawie wcale)?

Mostek bedzie dalej ale temp. w garazu bedzie wyzsza i lekkie nadcisnienie stad migracja zimna do domu mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...