Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisaliście że kanały typu flex owijacie wełną, a następnie folią stretch.

Jaka jest wydajność takiej folii? Ile kilogramów folii potrzeba na owinięcie 100 metrów kanału?

Znalazłem w internecie przeliczenie, z którego wynika, że 1kg folii stretch o grubości 23um i szerokości 500mm, to około 85-90 metrów folii.

 

Ale czy nie lepiej, wełnę ocieplającą kanały, owijać sznurkiem, zamiast folią? Folia będzie paroszczelna, nie wypuści wilgoci (co prawda, nie mam pomysłu, skąd miała by się tam wziąć wilgoć) i całą izolację diabli wezmą a i hodowla powstanie.

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie krzyczcie. Mam proste pytania, czytam i czytam ten wątek i inne, ale niektóre wypowiedzi są dla mnie za trudne. Ale do czego zmierzam. Zaczynam budowę domu i myślę o reku wraz z GWC. Mam wysoki poziom wód gruntowych tj. aktualnie na poziomie 60 cm. poniżej terenu jest woda. Czytałam o glikolowym GWC ale teraz zastanawiam się na rurowym, żeby rozprowadzić wokół domu. Co Wy na to? Mam jeszcze watpliwości co do szczelności takich rur.Myśle nad gotowym urządzeniem np. Nikol mój mąż niestety do tego się nie rwie, a ja się boję, że niegługo będzie za późńo na takie inwestycje. Po Świętach wchodzi ekipa do budowy.

 

Zrezygnowałam już z DGP i odkurzacza centralnego przy reku to bezsensu inwestycja.

Chyba, że polecacie reku innych firm? Rury wokół domu mąż sam ułoży.

 

 

 

Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrezygnowałam już z DGP i odkurzacza centralnego przy reku to bezsensu inwestycja.

Chyba, że polecacie reku innych firm? Rury wokół domu mąż sam ułoży.

zrezygnuj raczej z GWC na korzyść DGP, odkurzacz też fajna sprawa ...

kup sobie rekuperator bez skroplinowy i pozakładaj markizy na nasłonecznione okna to lepiej na tym wydziesz:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W załączniku jest schemat wentylacji poddasza, problem mam w doborze elementów kanału nawiewnego (kolor czerwony).

rura główna będzie 200 dalej będzie rozdzielana i tu mam pytanie co lepiej czy czwórnik 45st. (wejście 200/ wyjście 3x200 czwórnik 45st.) czy czwórnik 90stopni, czyli 3 strugi rozdzielane pod kątem 90 stopni czwórnik 90stopni, dalej z każdego kanału będzie redukcja 200/150 i już kanał 150 do każdego z pokoi.

 

Pozdrawiam Dj_

went.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djcezar

 

Widzę że podzieliłeś strugę na trzy nierówne strumienie 2 x 34m i 1x100. Jak zamierzasz to uzyskać na czwórniku, bo na anemostatach takiej różnicy raczej nie uzyskasz?

Jak nie chcesz stosować przepustnic to lepiej zrób trójnik który podzieli strugi na pół - jedna do sypialni a druga do dwóch pokoi. Potem kolejny trójnik na dwa pokoje.

Poza tym dlaczego tą samą ilość powietrza dostarczasz fi 200 a odbierasz fi 150? Będą różnice ciśnień to raz i dwa różnice prędkości w kanałach, które nota bene i tak wydają mi się za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W załączniku jest schemat wentylacji poddasza, problem mam w doborze elementów kanału nawiewnego (kolor czerwony).

rura główna będzie 200 dalej będzie rozdzielana i tu mam pytanie co lepiej czy czwórnik 45st. (wejście 200/ wyjście 3x200 czwórnik 45st.) czy czwórnik 90stopni, czyli 3 strugi rozdzielane pod kątem 90 stopni czwórnik 90stopni, dalej z każdego kanału będzie redukcja 200/150 i już kanał 150 do każdego z pokoi.

 

Pozdrawiam Dj_

Za duże przekroje, zmniejsz je i zwiększ ilość kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Układ przedstawiony na rysunku będzie bardzo głośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurowy w wodzie to same kłopoty. Rób glikolowy.

No właśnie też do tego doszłam. Co myślicie na temat zamówienia gotowego projektu reku w Archonie? Projekt domu mam od nich. Czy wyprowadzenie glikolowego GWC ma znaczenie dla urządzenia, które kupie w przyszłości. Czy to wszystko jedno jakiej firmy/

 

Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też do tego doszłam. Co myślicie na temat zamówienia gotowego projektu reku w Archonie? Projekt domu mam od nich. Czy wyprowadzenie glikolowego GWC ma znaczenie dla urządzenia, które kupie w przyszłości. Czy to wszystko jedno jakiej firmy/

 

Dzięki za zainteresowanie.

 

Wentylację z rekuperacją najlepiej zaprojektować sobie samemu wedle własnych potrzeb.

Wymiennik do glikolowego gwc można umieścić na dole ław fundamentowych, wtedy jedyny koszt to niebieska rura do wody, 1000zł zaoszczędzone na koparce pozwala na zakup wymiennika lamelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djcezar

 

Widzę że podzieliłeś strugę na trzy nierówne strumienie 2 x 34m i 1x100. Jak zamierzasz to uzyskać na czwórniku, bo na anemostatach takiej różnicy raczej nie uzyskasz?

Jak nie chcesz stosować przepustnic to lepiej zrób trójnik który podzieli strugi na pół - jedna do sypialni a druga do dwóch pokoi. Potem kolejny trójnik na dwa pokoje.

Poza tym dlaczego tą samą ilość powietrza dostarczasz fi 200 a odbierasz fi 150? Będą różnice ciśnień to raz i dwa różnice prędkości w kanałach, które nota bene i tak wydają mi się za duże.

 

Witam dzięki za odpowiedź, podzielenie strugi to dobry pomysł, i tak zrobię,

co do różnicy nawiewu i wywiewu to jest zbalansowane, ponieważ jest jeszcze wentylacja parteru a zdjęcia nie wklejałem.

 

Tomek B..

Za duże przekroje, zmniejsz je i zwiększ ilość kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Układ przedstawiony na rysunku będzie bardzo głośny.

 

Myślę, że przekroje są w sam raz i przy małych przepływach kanały będą cichsze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...