Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Oczywiście że mogę. 150m3 nawiewu masz nie tylko dla salonu ale i kuchni oraz łazienki czy spiżarki jeśli posiadasz ją na tej kondygnacji. czyli ogólnie gdzieś dla około 200m3 i to jest OK. Natomiast zapis

1. czy przy 150m3 kubatury salonu, nawiew 150m3 to nie przegięcie?

2. czy przy kuchni z płytą indukcyjną 120m3 to nie za dużo?

sugeruje że masz dla kubatury 180m3 wymianę na poziomie 270m3 co nie jest prawdą.

 

Ale ja mam kubaturę chałupy ok 600m3 (215m2 pu). WM projektuję na max wydatek 525m3. Pytając o 150m3 dla salonu mówiłem tylko o wydatku dla salonu. Czy teraz się rozumiemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy mógłby jakiś fachowiec ocenić czy takie rozprowadzenie rur nie będzie powodować szumów?

Dodam że prędkość przepływu w głównym kanale będzie około 2.3m/s a w rozgałęzieniach od 1.6m/s do 2m/s.

Kanały poprowadzone będą na strychu nieużytkowym i mam zamiar kupić je ocieplane a dodatkowo przykryć je styropianem 15cm wraz z całym stropem.

W miejscu komina na korytarzu pójdą piony do parteru a także w pomieszczeniu 2/3( lewy dolny róg), pomieszczeniu 2/2 oraz w łazience (2/7).

Proszę o wyrażanie opinii.

[ATTACH=CONFIG]159812[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]159813[/ATTACH]

 

1. nie bardzo kumam jak chcesz puścić kanały dla parteru. możesz wyjaśnić?

2. gdzie będzie czerpnia i wyrzutnia?

3. te kanały na strychu aż prosi się ogarnąć skrzynką rozdzielczą. nie będziesz musiał nic tłumić przepustnicami. jeśli już to długością nitki.

pzdr

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie bardzo kumam jak chcesz puścić kanały dla parteru. możesz wyjaśnić?

2. gdzie będzie czerpnia i wyrzutnia?

3. te kanały na strychu aż prosi się ogarnąć skrzynką rozdzielczą. nie będziesz musiał nic tłumić przepustnicami. jeśli już to długością nitki.

pzdr

 

W miejscu komina w korytarzu chce puścić rury w dół jedną rozdwoić i wypuścić do gabinetu i do jednego nawiewu w salonie a druga posłuży za wyciąg w WC.

W łazience puszczę rurę w dół i posłuży do wyciągu z wiatrołapu i pomieszczenia gospodarczego.

Jedna rura w pokoju 2/2 posłuży jako wyciąg z kuchni i jedna rura w lewym dolnym rogu posłuży za drugi nawiew w salonie.

W miejscu gdzie kreska zakończona jest kółkiem będzie anemostat a gdzie kończy się tylko kreska będzie pion w dół.

 

Czerpnia zaznaczona jest na ciemno niebiesko umieszczona będzie na ścianie od kotłowni koło tylnych drzwi do garażu.

Będzie tam bo ułatwi mi to podłączenie planowanego gruntowego wymiennika ciepła

 

Właśnie już wcześniej pytałem o instalacje na skrzynkach ale nikt nie odpowiedział.

Czy taka instalacja nie jest głośna? Bo słyszałem że giętkie rury lubią szumieć, i jaka instalacja może być tańsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosiek, to wszystko już było. Chybanawet w tym wątku. Przeczytaj, warto. Przeczytanie zajmuje ok 3godzin a dowiesz sie więcej niż byś chciał :)

 

Giętkie rury, tzw fleksy: tanie, łatwe w obróbce, ciche (szumią lub brzęczą to sztywne spiro).

 

Skrzynki rozdzielcze: ok 200 zł sztuka, łatwiej na nich zrobic inst bo układ się łatwiej regulije.

 

Ale serio, poczytaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosiek, to wszystko już było. Chybanawet w tym wątku. Przeczytaj, warto. Przeczytanie zajmuje ok 3godzin a dowiesz sie więcej niż byś chciał :)

 

Giętkie rury, tzw fleksy: tanie, łatwe w obróbce, ciche (szumią lub brzęczą to sztywne spiro).

 

Skrzynki rozdzielcze: ok 200 zł sztuka, łatwiej na nich zrobic inst bo układ się łatwiej regulije.

 

Ale serio, poczytaj ;)

 

Rzeczywiście przekonałeś mnie do skrzynek będzie to dobra opcja. Od nadmiaru informacji mam mały mętlik w głowie i za projektowanie i liczenie tego na skrzynki wezmę się w wolnym czasie. Dzięki i pozdr;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie tylko przegięcie ale przegięcie do kwadratu:o

przeczytaj ustawienia użytkownika, który już mieszka i korzysta: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&p=5739591&viewfull=1#post5739591

jak widzisz, nie jest to przegięcie, tym bardziej do kwadratu ;)

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie policzyłem opory w mojej instalacji i tak to wygląda:

wentylacja schemat.JPG

poddasze.JPG

parter.JPG

obliczenia.JPG

Zastanawiam się teraz, czy nie lepiej wywiewy z garderoby, holu i wiatrołapu zamiast podłączać do puszki przez przepustnice, podłączyć do jednej rury fi 125 i podzielić na trzy odnogi, wtedy suma tych wywiewów byłaby zbliżona do pozostałych.

 

Czy w pomieszczeniu z kotłem gazowym wystarczy tylko wywiew, czy musi być także nawiew? Kocioł kondensacyjny ma ma wisieć w WC i nie będzie tam szczelnych drzwi.

Zastanawiam się też, czy strychu nie podłączyć do WM. Początkowo na strychu miała być wentylacja grawitacyjna, ale pomieszczenie będzie dogrzewane i ma tam być pralnia i będzie wisiał rekuperator. Na wyjściu z reku na nawiewie i wywiewie wstawiłbym trójniki fi 160 z przepustnicami i na strychu zamontowałbym nawiew i wywiew z możliwością odłączania przepustnicami.

 

Poproszę o krytykę i pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie policzyłem opory w mojej instalacji i tak to wygląda:

[ATTACH=CONFIG]161868[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]161870[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]161871[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]161872[/ATTACH]

Zastanawiam się teraz, czy nie lepiej wywiewy z garderoby, holu i wiatrołapu zamiast podłączać do puszki przez przepustnice, podłączyć do jednej rury fi 125 i podzielić na trzy odnogi, wtedy suma tych wywiewów byłaby zbliżona do pozostałych.

 

Czy w pomieszczeniu z kotłem gazowym wystarczy tylko wywiew, czy musi być także nawiew? Kocioł kondensacyjny ma ma wisieć w WC i nie będzie tam szczelnych drzwi.

Zastanawiam się też, czy strychu nie podłączyć do WM. Początkowo na strychu miała być wentylacja grawitacyjna, ale pomieszczenie będzie dogrzewane i ma tam być pralnia i będzie wisiał rekuperator. Na wyjściu z reku na nawiewie i wywiewie wstawiłbym trójniki fi 160 z przepustnicami i na strychu zamontowałbym nawiew i wywiew z możliwością odłączania przepustnicami.

 

Poproszę o krytykę i pozdrawiam

Mariusz

 

Moje skromne uwagi:

Ogólne:

1. anemostaty/wywiewy są za blisko ścian. powinny być odsunięte ok 50-70cm

2. nie bardzo kumam gdzie będzie wyrzut

 

Parter:

3. łązienka (1/04) wywiew przesunąłbym nad kibelek

4. kuchnia - będziesz miał pochłaniacz czy okap? Jeśli pochłaniacz to na FM poleca się aby w jego okolicach dać wywiew, załączany przy gotowaniu. Drugi wywiew z kuchni możesz dać w tych drzwiach oddzielających od salonu, coby na pewno nic nie zalatywało

 

 

Piętro:

5. Sypialnia (2/06) - przesunąłbym anemostat bardziej w lewo - garderoba blisko i może to świeże powietrze za szybko podbierać

6. Klatka schodowa - czy tam jest ten wywiew potrzebny? myślę, że powietrze i tak będzie tamtędy wędrować. Daj ew. więcej nawiewu na dole (jakieś 10%)

7. nawiewy w pokojach (2/03 i 2/04) przesunąłbym blisko przepustów. w obu przypadkach powietrze będzie wtedy miało większą drogę do pokonania zanim doleci do drzwi.

8. łazienka (2/05) - wywiew nad kibelek bardziej

 

ps. bardzo fajny ten arkusz z obliczeniami oporów. mógłbyś go podesłać?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

 

Moje skromne uwagi:

Ogólne:

1. anemostaty/wywiewy są za blisko ścian. powinny być odsunięte ok 50-70cm

Na piętrze nie będzie z tym problemu i tak właśnie chciałem zrobić, ale na parterze musiałbym wtedy zrobić jakąś małą zabudowę na suficie, bo przepusty wykonałem w rogach ścian, ale to raczej nie problem.

 

2. nie bardzo kumam gdzie będzie wyrzut

Rekuperator będzie wisiał obok komina, mam w nim dwa wolne kanały wentylacyjne, więc mam w planie wykorzystać je jako wyrzut. Kanały wentylacyjne zakończone są 4-ma kratkami wentylacyjnymi 14x14.

 

Parter:

3. łązienka (1/04) wywiew przesunąłbym nad kibelek

Ściana, na której będzie zamontowany kibelek ma ok. 150 cm, więc to chyba nie będzie miało wielkiego znaczenia, jeśli wywiew będzie w rogu.

W tym WC będzie wisiał kocioł gazowy kondensacyjny i czy w tym wypadku muszę zrobić też nawiew? Drzwi nie będą szczelne więc wydaje mi się, że wystarczy tylko wywiew.

 

4. kuchnia - będziesz miał pochłaniacz czy okap? Jeśli pochłaniacz to na FM poleca się aby w jego okolicach dać wywiew, załączany przy gotowaniu. Drugi wywiew z kuchni możesz dać w tych drzwiach oddzielających od salonu, coby na pewno nic nie zalatywało

Będzie pochłaniacz. Kuchenka będzie przesunięta w stronę okna. W kuchni nie będzie drzwi, będzie otwarta na salon. Drugi wyciąg w kuchni to byłby mały problem,bo musiałbym w łazience nad kuchnią upchnąć jeszcze jedną rurę i dodatkowo rozkuwać strop.

 

Piętro:

5. Sypialnia (2/06) - przesunąłbym anemostat bardziej w lewo - garderoba blisko i może to świeże powietrze za szybko podbierać

Nawiewu nie chciałem dawać nad łóżkiem, ale wezmę to pod uwagę i umieszczę go jak najbliżej skosu.

 

6. Klatka schodowa - czy tam jest ten wywiew potrzebny? myślę, że powietrze i tak będzie tamtędy wędrować. Daj ew. więcej nawiewu na dole (jakieś 10%)

W projekcie WM, który dostałem razem z projektem domu tak jest to wykonane, pewnie, żeby zrównoważyć nawiewy na piętrze. Penie można się bez niego obejść, chciaż z drugiej strony zaciągałby trochę ciepłego powietrza z nad kominka.

 

7. nawiewy w pokojach (2/03 i 2/04) przesunąłbym blisko przepustów. w obu przypadkach powietrze będzie wtedy miało większą drogę do pokonania zanim doleci do drzwi.

Tu jest ten am problem, co w sypialni, nie chciałbym umieszczać anemostatów w skosach, ale umieszczę je jak najbliżej.

 

8. łazienka (2/05) - wywiew nad kibelek bardziej

Wezmę pod uwagę.

 

ps. bardzo fajny ten arkusz z obliczeniami oporów. mógłbyś go podesłać?

pzdr

Na poprzedniej stronie rzucałem, ale wrzucę jeszcze raz!

 

Air_Duct_Calculator.zip

 

Jest z nim mały problem, bo średnice rur przeliczone są z cali, ale ja liczyłem przekroje dla przewodów elastycznych w pierwszym wierszu w ten sposób, że podawałem długość przewodu, wymianę powietrza, ilość kolanek, a zmieniałem opory przepływu w kanale, żeby arkusz dobrał średnicę rury z typoszeregu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Maron79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję wykonać instalację wentylacji w mieszkaniu jak w załączniku. Chcę ją oprzeć na centrali luna 200

(Wydatek powietrza (100 Pa): 200 m3/h

SpręŜ dyspozycyjny: 0-350 Pa

Średnica przyłączy wentylacyjnych 150 mm)

i przewodach elastycznych izolowanych Izol-flex -izolacja 25mm położonych na nieużytkowym poddaszu. Proszę o opinie co do rozmieszczenia nawiew/wywiew oraz pomoc w doborze średnic przewodów.

WM.jpg

Edytowane przez hermik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję wykonać instalację wentylacji w mieszkaniu jak w załączniku. Chcę ją oprzeć na centrali luna 200

(Wydatek powietrza (100 Pa): 200 m3/h

SpręŜ dyspozycyjny: 0-350 Pa

Średnica przyłączy wentylacyjnych 150 mm)

i przewodach elastycznych izolowanych Izol-flex -izolacja 25mm położonych na nieużytkowym poddaszu. Proszę o opinie co do rozmieszczenia nawiew/wywiew oraz pomoc w doborze średnic przewodów.

[ATTACH=CONFIG]163989[/ATTACH]

 

Polecałbym Ci taki układ kanałów.

 

Łatwiej to wyregulować potem. Gdzie będzie czerpnia i wyrzutnia? Jeśli chodzi o izolflex to podają chtyba na stronie jakie mają prędkości przy danych wydatkach i średnicach.

pzdr

reku2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem i uzupełniłem rzut pomieszczeń o zakładane przepływy m3/h , opory itd. (same obliczenia z info na forum nie takie trudne - zrobiłem Excela i wszystko ładnie się liczy) ale wracając do meritum :

1-proszę spojrzeć i sprawdzić zakładane prze zemnie przepływy na pomieszczenia

2-na forum wszyscy piszą że Anemostat opór ~ok 30Pa .... moja przyszła wentylacja Luna 200 na 200m3/h przy 100Pa - jak to czytać to znaczy że jak mam 4 Anemostaty po 30Pa każdy - po moja Luma nie uciągnie 200m3/h bo to 4*30=120Pa ? proszę o wyjaśnienie

3-z DTR-ki Luny 200 wiem że ma wydatek 200m3/h rozumiem że ma 200m3/h na nadmuchu jak i 200m3/h na wywiewie?

4-co do umiejscowienia Luny 200 to jeszcze się zastanawiam - najlepiej dla mnie umieścić by było ją na strychu (nie ogrzewanym tylko dachówka) ,ale w ostateczności w pomieszczeniu na schemacie opisanym "piecyk"- tu proszę również o opinię

 

Proszę również o inne uwagi które przyjdą wam do głowy. - mi na razie nie daje spokoju ten opór na Anemostatach i LUNA 200 - opisane na schemacie

 

poprawiony+oblliczenia.jpg

Edytowane przez hermik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem i uzupełniłem rzut pomieszczeń...

 

ad1. to zależy jaką sobie założyłeś max wymianę. Wg przepisów to coś pomiędzy 0,6-0,8 jak dobrze pamiętam jest ok. Tu na forum zaleca się nawet do 1 wymiany.

a. Ja bym zwiększył wywiew z kuchni (jaką masz kuchenkę i będzie okap czy pochłaniacz?).

b. zwiększył bym nawiew w salonie

c. jak zwentylujesz kotłownię?

d. no i gdzie masz czerpnię i wyrzutnię

e. do sypialni wystrarczy fi100. do kuchni i salonu możesz wrzucić fi125. Do skrzynek dojeżdżasz fi150/160 a może i 200. Z czerpni i do wyrzutni fi200.

 

ad2. interesują Cię tylko opory na najdłuższej nitce. Dla niej liczysz opory i ta suma nie może być większa niż max opór cetrali

ad3. moim zdaniem tak

ad4. wygodniej w kotłowni, bo wymiana filtrów, obsługa, etc, ale musisz sobie to rozrysować i zobaczyć czy starczy miejsca na wszystkie graty.

 

5. pochrzaniło mi się coś z tymi izolflexami - myślałem że będziesz robił te drogie "plastiki" o małych średnicach. Osobiście proponowałbym takie http://sklep.e-mur.com.pl/product/image/730/FLEX.gif i samemu je ocieplić + na to folia strecz. W mojej opinii są wytrzymalsze niż te izolflexy.

 

ps. nie jestem specem. pomagałem na razie kumplowi z instalacją no i co to tu piszę wyczytałem na FM ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. to zależy jaką sobie założyłeś max wymianę. Wg przepisów to coś pomiędzy 0,6-0,8 jak dobrze pamiętam jest ok. Tu na forum zaleca się nawet do 1 wymiany.

Ja zakładam 1 wymianę na godzinę , ewentualnie później zmniejszę na Lunie200 np do 0,8

a. Ja bym zwiększył wywiew z kuchni (jaką masz kuchenkę i będzie okap czy pochłaniacz?).

b. zwiększył bym nawiew w salonie

c. jak zwentylujesz kotłownię?

d. no i gdzie masz czerpnię i wyrzutnię

e. do sypialni wystrarczy fi100. do kuchni i salonu możesz wrzucić fi125. Do skrzynek dojeżdżasz fi150/160 a może i 200. Z czerpni i do wyrzutni fi200.

ad.a/b - z wyliczeń z kubatury i standardów sanitarnych wychodzi bardzo podobnie - salon ~60m3/h kuchnia ~50m3/h ale nie ma problemu przyjmijmy salon 2 x 35m3/h - kuchnie 60m3/h - gdyż nie chce doprowadzić do sytuacji kiedy wywiew bedzie większy od nawiewu...?

-w kuchni mam okap do którego chce właśnie podpiąć wywiew ...... ale tu również proszę o opinie czy można podpinać ?

ad.c - w kotłowni przy piecyku gazowym mam mam zwykła kratkę podłączoną do komina

ad2. interesują Cię tylko opory na najdłuższej nitce. Dla niej liczysz opory i ta suma nie może być większa niż max opór cetrali

.

i tu nie do końca mogę się zgodzić - proszę więc innych forumowiczów o wypowiedź w tej sprawie aby jednoznacznie stwierdzić co i jak ...tz czy liczymy sumę wszystkich oporów czy tak jak pisze kolega pedronx tylko najdłuższej nitki , a jak nitki to rozumieć mam od reku do rozdzielacza czy od reku przez rozdzielacz no najdalszego Anemostatu.

Dodatkowo dam dwie dane z DTR-ki Luny200 z prośbą o wyjaśnienie:

-Wydatek powietrza (100 Pa): 200 m3/h - co to jest to 100Pa ?

-Spręż dyspozycyjny: 0-350 Pa

-do czego porównuje się opory w instalacji - mają nie przekroczyć 100 czy 350Pa

ad4. wygodniej w kotłowni, bo wymiana filtrów, obsługa, etc, ale musisz sobie to rozrysować i zobaczyć czy starczy miejsca na wszystkie graty.

wygodniej dla mnie na strychu bo właśnie nie zagracał bym i tak małego pomieszczenia, ale chodzi mi głownie czy mi ten reku Luna200 nie zamarznie ?

PS. proszę bardzo innych forumowiczów o wyjaśnienie tego cićnienia i oporów - co do czego ....

 

Obliczenia oporów liczone z wzorów msobanie dla każdego elementu osobno i każdej nitki osobno i z tego zrobiłem sumę i porównałem z wydatkiem powietrza 200m3/h i 100Pa a nie wiem czy nie miałem się odnieść do ciśnienia dyspozycyjnego 350Pa ?

Edytowane przez hermik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam 1 wymianę na godzinę...

 

ad1 a/b - zalecane jest aby nawiew był delikatnie większy od wywiewu.

ad okap - zaleca się pochłaniacz a w jego pobliżu drugi wywiew w kuchni, który może się otwierać podczas gotowania. pochłaniacz oczyszcza powietrze a one już czyste jest wywiewane. Okap/wywiew zabuczy Ci równowagę wywiew/nawiew. no i straty...

ad.c - a masz tam nawiew? ja robię w kotłownie wm zrównoważoną, czyli nawiew i wywiew.

 

Opory - od reku do najdalszego anemostatu. poczytaj, było...

 

ad wydatek powietrza 100pa - to jest opór jaki pokona ta centrala przy wydatku 200m3/h

spręż - na moją wiedzę - to jest max opór jaki może pokonać ta centralka, ale wtedy przepchnie odpowiednio mniej powietrza niż te 200m3/h. ale mogę się mylić...

 

ps. już się nie wcinam.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I. doczytałem :

I tak :

1-„Opory przepływu powietrza liczymy na linii od wentylatora do najbardziej niekorzystnego punktu”

2- I sumujemy straty na wszystkich fragmentach (lini do najbardziej niekorzystnego punktu)i otrzymujemy wartość strat ciśnienia w całej instalacji .

-z tym że dotyczy to instalacji nazwał bym to szeregowej czy w nazwijmy gwieździe jest tak samo ?

 

II. w takim razie co to jest : -Spręż dyspozycyjny: 0-350 Pa

 

 

edit:

AD II ~7417308.jpg już wiem o co chodzi 350Pa z wykresu przy 0m3/h , więc koledzy mieli rację 200m3/h przy 100Pa

 

Podsumowując :

1 -Opory na sieci w moim przypadku (na schemacie) to przy założonych przekrojach ~ od reku do rozdzielacza Q=150m3/h ,L=7m,D=150=(15Pa) + rozdzielacz (20Pa) +do rozdzielacza np. do sypialni Q=50m3/h,L=10m,D=150=(3Pa) + Anemostat ~=(30Pa) = 68Pa

-to wszystko jest za wentylatorem i tu pytanie : chyba mogę uznać że jest ok ?

 

2- planuje dać filtr skrzynkowy i rozumiem że umieszczam go za wentylatorem reku ? i dodaje do obliczeń ~30Pa

 

3- czy mam dodawać jeszcze opory na czerpni do nawiewu ? czy tak jak pisałem wyżej tylko opory za reku ?

Edytowane przez hermik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...