Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Witam.

Jestem w trakcie budowy domu, tzn, żona "buduje" ja na niego zarabiam daleko od domu. Od początku zamierzałem zainstalować WM, chciałbym w miarę możliwości wykonać to "tymi ręcami". W chwilach wolnych zaczytuję się na forum, lecz póki co im więcej czytam tym wydaje mi się, że mniej wiem. Jednak się nie poddaję. Dom z projektu "W sam raz" wer. D z biura Horyzont. Ścianka kolankowa podniesiona.

Obliczyłem kubaturę pomieszczeń, wyznaczyłem planowane nawiewy/wywiewy, zaplanowałem którędy poprowadzę kanały. Jednak pojawiły się problemy i tu prosiłbym o wyrozumiałość, pomoc, ewentualnie nakierowanie mnie na dobry tor.

 

Do przewentylowania jest 500m3.

 

Parter nawiew:

 

Salon ( z antresolą) dołaczony do poddasza

jadalnia 32 m3

pokój 40 m3

gabinet 19 m3

 

Parter wywiew:

kuchnia (z okapem) 26 m3

ubikacja 5 m3

wiatrołap 10 m3

łazienka 10 m3

 

Komunikacja bez nawiewu/wywiewu, kotłownia i garaż wentylacja grawitacyjna. W kuchni okap, bez wyciągu na zewnątrz. Zrezygnowałem z komina wentylacyjnego w kuchni. Nawiew na salon, z racji tego że jest z antresolą planuję doprowadzić wysoko (pod dachem) razem z instalacją poddasza, dołączając do nawiewu poddasza.

 

http://images63.fotosik.pl/93/1fc13c192fc5d8cfm.jpg

 

Poddasze nawiew:

salon 108 m3

Pokój 1 43 m3

pokój nad gar 50 m3

pokoj 19 m3

 

 

Poddasze wywiew:

łazienka 26 m3

komunikacja 77 m3

 

Nie wiem, czy ten wywiew na korytarzu ( komunikacji ) to dobry pomysł, jednak wydaje mi się, że jeżeli wywiew byłby w samej łazience mógłby być odczuwalny przeciąg (mogę się mylić).

 

http://images64.fotosik.pl/93/4c251a8b40d350b8m.jpg

 

 

Kanały na parterze planuję poprowadzić płaskie w ociepleniu płyty, na poddasze i salon giętkie spiro, ocieplone puszczone nad sufitem podwieszanym. Chciałbym wykonać na 4 skrzynkach rozpręznych, po dwie na kondygnację. Główne kanały rozdzielić trójnikami z przejsciem na jedną "odnogę" o przekroju płaskim ( na parter ) drugi okrągły do góry na poddasze.

 

Proszę o pomoc (wytłumacznie) w:

1. doborze przekrojów kanałów, nie mogę sobie poradzić z obliczeniem,

2. czy rozwiązanie dla salonu jest dobre?

3. czy wywiew na korytarzu na poddaszu to dobry pomysł?

4. czy dobrze rozlokowane są nawiewy/wywiewy

 

Jeśli ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie bardzo proszę o sugestie, podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez dagzer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam takie pytanie, centrala ma maksymalna wydajność 300 m3/h z centrali za 4 wyjścia o śrenicy 125. Przy maksymalnej wydajności prędkośc w kanale 125 to koło 6,8 m/s, z tego co przeczytałem to chyba zadużo. Z drugiej strony centrala będzie normlanie pracowała na 50% wydatku czyli dla 150 m3/h prędkość wynosi 3,5. Czy po wyjściu z centrali prześc na knały 160? czy zostawić 125?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A ja mam pytanie odnosnie dławienia. Mam skrzynke rozdzielczą na 4 kanały nawiewne. rury będą mieć średnice 63mm. Jednakże w jednym pomieszczeniu wydatek ma być mniejszy o 15m3/h od tych 3 pozostałych. Skąd mam wiedzieć, ile dokładnie zdławienie Pa spowoduję ten mniejszy przepływ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem w trakcie budowy domu, tzn, żona "buduje" ja na niego zarabiam daleko od domu. Od początku zamierzałem zainstalować WM, chciałbym w miarę możliwości wykonać to "tymi ręcami". W chwilach wolnych zaczytuję się na forum, lecz póki co im więcej czytam tym wydaje mi się, że mniej wiem. Jednak się nie poddaję. Dom z projektu "W sam raz" wer. D z biura Horyzont. Ścianka kolankowa podniesiona.

Obliczyłem kubaturę pomieszczeń, wyznaczyłem planowane nawiewy/wywiewy, zaplanowałem którędy poprowadzę kanały. Jednak pojawiły się problemy i tu prosiłbym o wyrozumiałość, pomoc, ewentualnie nakierowanie mnie na dobry tor.

 

Do przewentylowania jest 500m3.

 

Parter nawiew:

 

Salon ( z antresolą) dołaczony do poddasza

jadalnia 32 m3

pokój 40 m3

gabinet 19 m3

 

Parter wywiew:

kuchnia (z okapem) 26 m3

ubikacja 5 m3

wiatrołap 10 m3

łazienka 10 m3

 

Komunikacja bez nawiewu/wywiewu, kotłownia i garaż wentylacja grawitacyjna. W kuchni okap, bez wyciągu na zewnątrz. Zrezygnowałem z komina wentylacyjnego w kuchni. Nawiew na salon, z racji tego że jest z antresolą planuję doprowadzić wysoko (pod dachem) razem z instalacją poddasza, dołączając do nawiewu poddasza.

 

http://images63.fotosik.pl/93/1fc13c192fc5d8cfm.jpg

 

Poddasze nawiew:

salon 108 m3

Pokój 1 43 m3

pokój nad gar 50 m3

pokoj 19 m3

 

 

Poddasze wywiew:

łazienka 26 m3

komunikacja 77 m3

 

Nie wiem, czy ten wywiew na korytarzu ( komunikacji ) to dobry pomysł, jednak wydaje mi się, że jeżeli wywiew byłby w samej łazience mógłby być odczuwalny przeciąg (mogę się mylić).

 

http://images64.fotosik.pl/93/4c251a8b40d350b8m.jpg

 

 

Kanały na parterze planuję poprowadzić płaskie w ociepleniu płyty, na poddasze i salon giętkie spiro, ocieplone puszczone nad sufitem podwieszanym. Chciałbym wykonać na 4 skrzynkach rozpręznych, po dwie na kondygnację. Główne kanały rozdzielić trójnikami z przejsciem na jedną "odnogę" o przekroju płaskim ( na parter ) drugi okrągły do góry na poddasze.

 

Proszę o pomoc (wytłumacznie) w:

1. doborze przekrojów kanałów, nie mogę sobie poradzić z obliczeniem,

2. czy rozwiązanie dla salonu jest dobre?

3. czy wywiew na korytarzu na poddaszu to dobry pomysł?

4. czy dobrze rozlokowane są nawiewy/wywiewy

 

Jeśli ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie bardzo proszę o sugestie, podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

1.Dobierz tak średnice, aby przy najniższym biegu prędkość oscylowała wokół 1,5-2 m/s. Najniższy bieg będzie wykorzystywany głównie w nocy, więc ma być wentylacja nieslyszalna. Jak dasz max bieg, policz jaką będziesz mieć prędkość. Tutaj juz lekko wentylacja może być słyszalna, ale sam sobie odpowiedz kiedy będziesz wykorzystywać max wydajność ( jakieś party w domu gdzie będzie więcej osób, wtedy większy szum nikomu nie będzie przeszkadzał :) )

 

2. Rozwiązanie do salonu jest średnie, daj 2 rury mniejsze do salonu niż jedną wiekszą, będzie lepszy podział strug powietrza i będzie lepiej zrównoważyć instalację bo będą podobne opory a tak wpakowałbyś jedną wiekszą do salonu i trzeba by kombinować.

3.Tak, bo masz tylko wywiew w łazience a taki wywiew w korytarzu usprawni wentylacje.

4. Tak

Pozdrawiam

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie, centrala ma maksymalna wydajność 300 m3/h z centrali za 4 wyjścia o śrenicy 125. Przy maksymalnej wydajności prędkośc w kanale 125 to koło 6,8 m/s, z tego co przeczytałem to chyba zadużo. Z drugiej strony centrala będzie normlanie pracowała na 50% wydatku czyli dla 150 m3/h prędkość wynosi 3,5. Czy po wyjściu z centrali prześc na knały 160? czy zostawić 125?

 

Zdecydowanie daj 160. Wtedy prędkość się obniży (mniejsze szumy i straty) ale nie zejdziesz poniżej 2 m/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam.

Jestem w trakcie budowy domu, tzn, żona "buduje" ja na niego zarabiam daleko od domu. Od początku zamierzałem zainstalować WM, chciałbym w miarę możliwości wykonać to "tymi ręcami". W chwilach wolnych zaczytuję się na forum, lecz póki co im więcej czytam tym wydaje mi się, że mniej wiem. Jednak się nie poddaję. Dom z projektu "W sam raz" wer. D z biura Horyzont. Ścianka kolankowa podniesiona.

Obliczyłem kubaturę pomieszczeń, wyznaczyłem planowane nawiewy/wywiewy, zaplanowałem którędy poprowadzę kanały. Jednak pojawiły się problemy i tu prosiłbym o wyrozumiałość, pomoc, ewentualnie nakierowanie mnie na dobry tor.

 

Do przewentylowania jest 500m3.

 

Parter nawiew:

 

Salon ( z antresolą) dołaczony do poddasza

jadalnia 32 m3

pokój 40 m3

gabinet 19 m3

 

Parter wywiew:

kuchnia (z okapem) 26 m3

ubikacja 5 m3

wiatrołap 10 m3

łazienka 10 m3

 

Komunikacja bez nawiewu/wywiewu, kotłownia i garaż wentylacja grawitacyjna. W kuchni okap, bez wyciągu na zewnątrz. Zrezygnowałem z komina wentylacyjnego w kuchni. Nawiew na salon, z racji tego że jest z antresolą planuję doprowadzić wysoko (pod dachem) razem z instalacją poddasza, dołączając do nawiewu poddasza.

 

http://images63.fotosik.pl/93/1fc13c192fc5d8cfm.jpg

 

Poddasze nawiew:

salon 108 m3

Pokój 1 43 m3

pokój nad gar 50 m3

pokoj 19 m3

 

 

Poddasze wywiew:

łazienka 26 m3

komunikacja 77 m3

 

Nie wiem, czy ten wywiew na korytarzu ( komunikacji ) to dobry pomysł, jednak wydaje mi się, że jeżeli wywiew byłby w samej łazience mógłby być odczuwalny przeciąg (mogę się mylić).

 

http://images64.fotosik.pl/93/4c251a8b40d350b8m.jpg

 

 

Kanały na parterze planuję poprowadzić płaskie w ociepleniu płyty, na poddasze i salon giętkie spiro, ocieplone puszczone nad sufitem podwieszanym. Chciałbym wykonać na 4 skrzynkach rozpręznych, po dwie na kondygnację. Główne kanały rozdzielić trójnikami z przejsciem na jedną "odnogę" o przekroju płaskim ( na parter ) drugi okrągły do góry na poddasze.

 

Proszę o pomoc (wytłumacznie) w:

1. doborze przekrojów kanałów, nie mogę sobie poradzić z obliczeniem,

2. czy rozwiązanie dla salonu jest dobre?

3. czy wywiew na korytarzu na poddaszu to dobry pomysł?

4. czy dobrze rozlokowane są nawiewy/wywiewy

 

Jeśli ktoś ma jakieś lepsze rozwiązanie bardzo proszę o sugestie, podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

 

Witam,

jak myślicie czy w moim przypadku to dobrze ze planuje zrobic to na 4 skrzynkach ( 2 nawiew, 2 wywiew), czy nie lepiej zrobic cała instalacje na 2, tylko gdzie ją umiejscowic, aby wszystkie kanały były w miare równe??

mam jeszcze jedno pytanie, czy nawiew w salonie, z anemostatem przy samym suficie ( salon z antresolą) nie jest za wysoko?? co o tym sadzicie, czy nie lepiej zejsc po ścianie nieco nizej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnie potrzebuje pomocy! jutro mają mi i innym lokatorom wiercić otwór w wielkości 10cm i zamontować rurę z kratką wentylacyjną na zewnątrz z kuchni na ulice ponieważ tak sobie zażyczył kominiarz budynek jest z lat 60 i kiedyś tam były takie otwory ale gdy ludzie zaczęli montować C.O. zamurowali je i w miejsce tych otworów dali grzejniki. My ocieplamy budynek nie po to żeby mieć nawiew z zewnątrz ....zaznaczam że w kuchni jest już komin dymowy i wentylacyjny doprowadzony na dach..... PROSZE O POMOC BO JUTRO Z RANA MAJĄ MI W ŚCIANIE WIERCIĆ ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas było podobnie, pani projektant tak sobie zaplanowała - otwór went w ścianie kuchni, głównie po to aby polepszyć napowietrzenie pomieszczeń po ociepleniu (przeciwko grzybom + tlen do kuchenki gazowej). po mocnej dyskusji odpuściła :) i kratek nie robiono. w sumie wystarczy rozszczelnienie okien albo zamontowanie nawiewników.. o to mają dbać lokatorzy, czy będą to inna kwestia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość poprowadzenia kanałów tak aby zastosowac po jednej skrzynce nawiew i wywiew to zrób tak, ale przy dwu kondygnacyjnym budynku chyba ciężko to zrobic, bynajmniej mam ten sam problem co ty. ale jesli stosowac po dwie skrzynki to inaczej tego nie osiagniesz jak trojnikiem

No własnie na jednej skrzynce wychodziły by duże różnice w długościach przewodów Tylko teraz czy lepiej trójnik czy np skrzynka rozprężna 1 wejście 2 wyjścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze trojnik wystarczy, tylko z odnogami o mniejszym przekroju niz głowny, ja u siebie tak dam, jeśli nie wymysle gdzie dobrze umiejscowic skrzynki zeby tylko po jednej zastosowac. gdzies czytalem ze roznca w kanalach moze spokojnie byc to 2-3 metrow, uklada da sobie rade. Na jakich przewodach bedziesz montowal instalacje??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Twoje wytłumaczenie nic nie zmienia... wybacz ale nie masz pojęcia o co pytasz.

Zrozum, że zadałeś(aś) pytanie bardzo szerokie bez podania jakichkolwiek danych, od których ta odpowiedź jest totalnie zależna.

Jak ktokolwiek ma ci odpowiedzieć ile możesz odzyskać, jak nie wiemy "czym" i "z czego"?

Czy te 15st to dobrze? Jest masa czynników które mają na to wpływ.

Widzisz multum odpowiedzi??? Zastanów się dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...