Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Wracając do obliczeń ;) , Mam dwa pytania:

1. Co z garażem w bryle budynku – tylko wywiew czy nie podłączać tego pomieszczenia

2. Co z pomieszczeniem „technicznym” (np. pomieszczenie z reku rozdzielnią elektryczną, bojlerem), wydziela się tam sporo ciepła teoretycznie, czy uwzględniać je w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile kosztowały cie te wentylatorki ??? Mozesz przesłac link jakies stronki z której je zamawiałes???

Spojrzałem na Allegro i jest .

Kupiłem dokładnie coś takiego

http://www.allegro.pl/item183030542_rekuperator_odzysk_ciepla_wentylacja_wymiennik.html

Co prawda sprzedawca był inny - myślę jednak że to może być ta sama osoba , tylko o innym nicku . Ten sprzęt jest na Allegro od kilku miesięcy i się sprzedaje .

Trochę tego już sprzedali - do mnie zwracało się kilka osób z pytaniem o sterowanie .

Ja kupiłem bez pośrednictwa Allegro , kosztował mnie 500 zł .

Tu na forum Adam podrzucił schemat generatora PWM , przetestowałem , zaadoptowałem i działa .

Szczegóły znajdziesz w wątku o Reku tymi recami robiony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do obliczeń ;) , Mam dwa pytania:

1. Co z garażem w bryle budynku – tylko wywiew czy nie podłączać tego pomieszczenia

2. Co z pomieszczeniem „technicznym” (np. pomieszczenie z reku rozdzielnią elektryczną, bojlerem), wydziela się tam sporo ciepła teoretycznie, czy uwzględniać je w instalacji?

Ja u siebie garażu nie ogrzewam , w projekcie miałem nie izolowaną ścianę garaż/dom , teraz ocieplam ją 5 cm styro .

Generalnie garaż powinien być od części mieszkalnej oddzielony szczelnymi drzwiami , może też być bez przejścia do domu .

Z tego wynika że albo robimy w nim nawiew i wywiew ( po przekątnej ) , albo nie robimy wentylacji mechanicznej ( ja instaluję kratki nawiewno-wywiewne) .

Podobnie z pomieszczeniem gospodarczym ( jeżeli szczelnie oddzielone od części mieszkalnej ) .

U mnie cała kotłownia i reku będzie w piwnicy - przewidziałem tam kanał wentylacji grawitacyjnej i kratkę nawiewną .

Ja bym w pomieszczeniu w krórym ma być piec nie stosował wentylacji mechanicznej ( chyba że dokładnie zbilansowana nawiew/wywiew , z ewentualnym naddatkiem nawiewu ) - bo mogą być problemy z płomieniem , z odejściem spalin itp .

Chyba że będzie to piec z zamkniętą komorą spalania i powietrze dostarczamy z zewnątrz - np piec kondensacyjny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w pomieszczeniu w krórym ma być piec nie stosował wentylacji mechanicznej ( chyba że dokładnie zbilansowana nawiew/wywiew , z ewentualnym naddatkiem nawiewu ) - bo mogą być problemy z płomieniem , z odejściem spalin itp .

Chyba że będzie to piec z zamkniętą komorą spalania i powietrze dostarczamy z zewnątrz - np piec kondensacyjny .

Tylko jedna uwaga, w przypadku np. pieca gazowego bez względu na rodzaj wentylacja MUSI być grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie elektryczne wiec niema problemu z piecem, wentylacji grawitacyjnej niema bo jest mechaniczna, a garaż w bryle budynku już sie buduje wiec na zmiany za późno, izolacja miedzy garażem a domem będzie, drzwi też cieplejsze tylko nie wiem co z wentylacją kratki w ścianie wolałbym unikać (ciepełko ucieka) ale wentylować trzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie elektryczne wiec niema problemu z piecem, wentylacji grawitacyjnej niema bo jest mechaniczna, a garaż w bryle budynku już sie buduje wiec na zmiany za późno, izolacja miedzy garażem a domem będzie, drzwi też cieplejsze tylko nie wiem co z wentylacją kratki w ścianie wolałbym unikać (ciepełko ucieka) ale wentylować trzeba.

To ja bym dał po prostu wyciąg - ciepełko wpadnie do reku a i ewentualne spaliny wyciągniesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja bym w pomieszczeniu w krórym ma być piec nie stosował wentylacji mechanicznej ( chyba że dokładnie zbilansowana nawiew/wywiew , z ewentualnym naddatkiem nawiewu ) - bo mogą być problemy z płomieniem , z odejściem spalin itp .

Chyba że będzie to piec z zamkniętą komorą spalania i powietrze dostarczamy z zewnątrz - np piec kondensacyjny .

Tylko jedna uwaga, w przypadku np. pieca gazowego bez względu na rodzaj wentylacja MUSI być grawitacyjna.

A to dlaczego?

Czy to wynika z jakichs przepisow?

Mnie sie wydaje (wydaje, nie znam przepisow), iz w przypadku kotla z zamknieta komora spalania nie powinno byc przeciwskazan.

W moim przypadku (propan-butan) formalnie rzecz biorac musze miec dziure przy podlodze (w razie wycieku LPG - ma wyplynac na zewnatrz).

Mam tez normalna kratke went. grawitacyjnej.

Jak zrobie went mechaniczna to zamkne obie i wstawie czujnik wykrywajacy propan.

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A to dlaczego?

Czy to wynika z jakichs przepisow?

Mnie sie wydaje (wydaje, nie znam przepisow), iz w przypadku kotla z zamknieta komora spalania nie powinno byc przeciwskazan.

W moim przypadku (propan-butan) formalnie rzecz biorac musze miec dziure przy podlodze (w razie wycieku LPG - ma wyplynac na zewnatrz).

Mam tez normalna kratke went. grawitacyjnej.

Jak zrobie went mechaniczna to zamkne obie i wstawie czujnik wykrywajacy propan.

Mirek

Ano wynika z przepisów :-?

Tu nie chodzi o to skąd piec bierze powietrze do spalania tylko, że w razie wycieku/nieszczelności gaz musi móc "wydostać" się z pomieszczenia.

I system awaryjny (czyli wentylacja) musi być niezależna od jakiegokolwiek zasilania energią. Dlatego takiego czegoś jak piszesz kominarz nie ma prawa odebrać. Oczywiście potem zrobisz jak chcesz, mówię tylko o przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest podwójnie przekichane! :roll:

Już widzę, jak ten ulatniający sie butan wypływa tą niską kratką!

Pewnie z ciepłym (nagrzanym od powierzchni pieca) powietrzem. Razem! :evil:

 

Czujnik mocowany na glebie pod propan-butan koniecznie! Tylko sprawdź co na nim pisze (przed zakupem) bo większość, to te montowane pod sufitem (metan, gaz ziemny). Te na glebę i te na wysokość oczu (CO) to ja zamawiam. "Normalne" zwykle leżą na półkach.

 

Zamknięta komora, butan jako napęd. Dałbym i nawiew i wywiew i czujnik.

Zadziałanie czujnika powinno załączać wentylację na maxa. Jeden przekaźnik to zrobi. Wygodne jest też powiadomienie osobiste z alarmu.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm! :evil:

Przemyślałeś problem?

Mechaniczna to dwie pompy: nawiewna i wywiewna.

 

Opisz mi, proszę, ak to ten gaz wypłynie grawitacyjnie z CIEPŁEGO pomieszczenia na zimny dwór.... :-?

 

Dopiero co to gdzieś analizowałem.

 

Weź sporo butanu i zrób opisany eksperyment.

Zamów karetkę i nowe materiały budowlane. :cry:

Jak Cię łapiduchy puszczą to akurat będzie dostawa i zrobisz tę budę jeszcze raz. :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm! :evil:

Przemyślałeś problem?

Mechaniczna to dwie pompy: nawiewna i wywiewna.

 

Opisz mi, proszę, ak to ten gaz wypłynie grawitacyjnie z CIEPŁEGO pomieszczenia na zimny dwór.... :-?

 

Dopiero co to gdzieś analizowałem.

 

Weź sporo butanu i zrób opisany eksperyment.

Zamów karetkę i nowe materiały budowlane. :cry:

Jak Cię łapiduchy puszczą to akurat będzie dostawa i zrobisz tę budę jeszcze raz. :lol:

Adam M.

Czy przemyślałem ? starałem się jak mogłem :lol:

Nie wyobrażam sobie jak wentylacja miałaby płynny gaz wyciągnąć z pomieszczenia. Jedna pompa wrzuca powietrze lżejsze od butanu druga je wyciąga. Jak butan ma się podnieść i wypłynąć przez rury spiro do wyrzutni ?

 

A co do ciepłego pomieszczenia i wypłynięcia gazu z niego to nie analizowałem tego aż tak, przyjmuję, że jak coś jest cięższe to wypadnie, zwłaszcza, że nie jest to zatkana butelka bez denka tylko ma otwartą górę. Powinno być tak samo jak z wodą w takim przypadku. Dopóki butelka od góry zatkana, dopóty woda pozostaje w niej. Jak odetkasz górę to wypłynie dołem.

 

A co do łapiduchów i dostaw, nie mam czasu, do lipca musi stać pod dachem

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :roll: Jak już musi... :roll:

Załatw sobie tylko jakiś superciężki butan, bo normalny nie wypłynie dołem.

Różnica gęstości powietrza i tego butanu MUSI być bardzo znaczna, aby tak się działo.

Wywal dziurę na dole tak z 5 razy większą niż u góry to i butan możesz brać normalny...

 

A jak to robi mechaniczna? Normalnie..

Robiłem to. Zlecili, wykonałem, odebrali...

Działa..

Czasem czujnik zadziała (bo tam już tak jest)...

Wtedy ta wentylacja robi swoje.

Fakt! Nadmuch jest na dole a wywiew u góry.

 

Nie przesadzałbym. Powiesiłbym piec na wspólnym bezpieczniku z wentylacją i dał czujkę. Spałbym spokojnie. Przy każdym rozwiązaniu. Nawet bez wentylacji.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z garażu? Kolejne pytanie, czy podciśnienie w garażu nie będzie zasysać zimnego powietrza przez nieszczelną bramę garażową? Dodatkowo do układu dochodzi spora kubatura garażu (dwa stanowiska).

No to daj nawiew i wywiew ( po przekątnej ) ,jak zrównoważysz strumienie to powinno być ok .

Ja garaż pozostawiam nie ogrzewany i poza układem reku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Byłem dziś u adriana z forum , oglądałem jego instalację reku wykonaną przez http://www.rekuperatory.pl .

Niestety , nie dało się obejrzeć tego o co mi najbardziej chodziło - czy są przepustnice na .Kolega Adrian nie był przy montażu i nie wiedział .

Sądząc jednak z jego wypowiedzi -żadnych przepustnic nie montowali .

Cały układ został najpierw zmontowany , dopiero po jakimś czasie firma przyjechała wyregulować instalację : polegało to na regulacji anemostatami .

Cała instalacja wykonana fleksami , zabudowana , anemostaty wszystkie sufitowe . W pomieszczeniu z reku tylko jedna przepustnica , sterowana czujką temperaturową ,przełączająca czerpnię ścienną i GWC .

Zagadaliśmy się na inne tematy , jemu się spieszyło ,więc nic więcej się nie dowiedziałem .

To co widziałem upewnioa mnie jednak w przekonaniu że da się zrobić samemu .

Ja u siebie zrobię chyba poziomy z rur spiro fi 160 , do tego trójniki i reszta na fleksach .

A właśnie dostałem info o promocjach na kształtki i rury sporo .

ANG WENTYLACJA Sp.z o.o.

Modlnica 315, 32-085 Modlnica

tel.: +48 012 398 07 00

fax: +48 012 398 07 10

e-mail: [email protected] Oddział Wrocław

ul. Krakowska 37, 50-424 Wrocław

tel.: +48 071 782 86 68

fax: +48 071 341 39 05

e-mail: [email protected]

Obniżki o 35-40 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

A ja cały czas zastanawiam się nad tanim połączeniem reku z kominkiem. Na parterze to pestka ale problem zaczyna się na piętrze. U mnie wygląda to tak . Centralnie umieszczony jest korytarz a w koło niego przylegają trzy sypialnie i łazienka. Pod korytarzem znajduje się kominek. Najprościej ciepłe powietrze wyrzucić w górę na korytarz dwu-metrowa rurą.... tylko co z obiegiem. I tak zastanawiam się co by było gdyby odwrócić wędrówkę powietrza z reku i nawiew zrobić również w korytarzu a w łazience i trzech sypialniach wywiewy. W sumie przy tak dużej rotacji powietrza chyba nie powinno być problemu? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I tak zastanawiam się co by było gdyby odwrócić wędrówkę powietrza z reku i nawiew zrobić również w korytarzu a w łazience i trzech sypialniach wywiewy. W sumie przy tak dużej rotacji powietrza chyba nie powinno być problemu? Co o tym myślicie?

Jeżeli chcesz mieć zapachy łazienkowe w całym domu to proszę bardzo .

Zwróć także uwagę na rozprowadzaną po chałupie wilgoć ( kąpiel ) - fakt , czasem byłaby wskazana .

A co do "dużej rotacji powietrza" - to zwykle instalacja pracuje na minimum (20-30 % mocy) , większe wydajnosci bywają sporadycznie ( goście , intensywne wietrzenie itp) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilka osób które kupiły reku na ALLEGRO , właśnie miałem trochę czasu i dokonałem kilku pomiarów .

Silnik zasilany napięciem około 42 V , regulacja obrotów PWM według schematu Adama .

Anemometrem mierzyłem przepływ powietrza w otwartej rurze wylotowej ( na początku sprawdziłem odczyty w różnych miejscach na jej przekroju i wuszło mi że odczyt w środku rury jest wiarygodny ) .

Zamontowałem też U-rurkę do pomiaru spadku ciśnienia na dwóch wymiennikach ( tu , z racji metody pomiarowej , mogą być niedokładności - szczególnie przy małych przepływach .

Oto wyniki :

V(m/s.....Q (m3/h).......dP(Pa).......P(W)(1-silnik)

0,5........34............nie mierzalne....20

1,0........68............nie mierzalne....20

1,5........102............nie mierzalne..20

2,0........136............nie mierzalne..25

2,5........170................20............30

3,0........204................40............37

3,5........240................60............44

4,0........272................80............53

4,5........306................100..........69

5,0........340................120..........87

5,5........374................140..........113

Gdzie :

V- prędkość powietrza w kanale

Q- przepływ powietrza

dP- strata ciśnienia po przejściu przez wymienniki

P- moc pobierzna z sieci przez jeden silnik - zasilany przez transformator 300VA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...