Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Jest tu kilka osób które kupiły reku na ALLEGRO , właśnie miałem trochę czasu i dokonałem kilku pomiarów .

Silnik zasilany napięciem około 42 V , regulacja obrotów PWM według schematu Adama .

Anemometrem mierzyłem przepływ powietrza w otwartej rurze wylotowej ( na początku sprawdziłem odczyty w różnych miejscach na jej przekroju i wuszło mi że odczyt w środku rury jest wiarygodny ) .

Zamontowałem też U-rurkę do pomiaru spadku ciśnienia na dwóch wymiennikach ( tu , z racji metody pomiarowej , mogą być niedokładności - szczególnie przy małych przepływach .

Oto wyniki :

V(m/s.....Q (m3/h).......dP(Pa).......P(W)(1-silnik)

0,5........34............nie mierzalne....20

1,0........68............nie mierzalne....20

1,5........102..........nie mierzalne....20

2,0........136..........nie mierzalne....25

2,5........170................20............30

3,0........204................40............37

3,5........240................60............44

4,0........272................80............53

4,5........306................100..........69

5,0........340................120..........87

5,5........374................140..........113

Gdzie :

V- prędkość powietrza w kanale

Q- przepływ powietrza

dP- strata ciśnienia po przejściu przez wymienniki

P- moc pobierzna z sieci przez jeden silnik - zasilany przez transformator 300VA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest tu kilka osób które kupiły reku na ALLEGRO , właśnie miałem trochę czasu i dokonałem kilku pomiarów .

Silnik zasilany napięciem około 42 V , regulacja obrotów PWM według schematu Adama .

Anemometrem mierzyłem przepływ powietrza w otwartej rurze wylotowej ( na początku sprawdziłem odczyty w różnych miejscach na jej przekroju i wuszło mi że odczyt w środku rury jest wiarygodny ) .

Zamontowałem też U-rurkę do pomiaru spadku ciśnienia na dwóch wymiennikach ( tu , z racji metody pomiarowej , mogą być niedokładności - szczególnie przy małych przepływach .

Oto wyniki :

V(m/s.....Q (m3/h).......dP(Pa).......P(W)(1-silnik)

0,5........34............nie mierzalne....20

1,0........68............nie mierzalne....20

1,5........102..........nie mierzalne....20

2,0........136..........nie mierzalne....25

2,5........170................20............30

3,0........204................40............37

3,5........240................60............44

4,0........272................80............53

4,5........306................100..........69

5,0........340................120..........87

5,5........374................140..........113

Gdzie :

V- prędkość powietrza w kanale

Q- przepływ powietrza

dP- strata ciśnienia po przejściu przez wymienniki

P- moc pobierzna z sieci przez jeden silnik - zasilany przez transformator 300VA

I w zasadzie , przy takim napięciu zasilania (42V) więcej się z tego nie wyciśnie .

Podniesienie napięcia do nominalnego może dać pewnie jeszcze 50-100 m3/h .Tylko nie wiem jak z głośnością - przy 300m3/h jest dość głośno .

Mam nadzieję że przyłączwnie kanałów wentylacyjnych wyciszy .

Próbowałem także zasłaniać rurę (zwiększając opory przepływu) od reku i zauważyłem zmniejszanie poboru mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiew zrobić również w korytarzu a w łazience i trzech sypialniach wywiewy. W sumie przy tak dużej rotacji powietrza chyba nie powinno być problemu? Co o tym myślicie?

Problem jest również w tym, że wszystkie normy, przepisy, zalecenia, itp. mówią, że w sypialniach musi być nawiew. No chyba, że robimy wentylacje zrównowazoną (nawiew i wywiew) dla każdego pomieszczenia osobno. Jesli nie to musi byc tak: powietrze "wlata" w sypialnich, salonie i "wylata" w kuchni i łazienkach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć zapachy łazienkowe w całym domu to proszę bardzo

Jeżeli zużyte powietrze z łazienki będzie zasysane to dlaczego ma być zapach w całym domu??

Jakoś tak szybko przeczytałem , ze zrozumiałem "nawiew w łazience " .

Co do sypialń i obiegu powietrza - jest tak jak napisał sSiwy12 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądałem do tego wątku już wcześnie, ale teraz przejrzałem go dogłębnie i wynotowałem sobie skróty :) - miejsca, które mogą mi się przydać :

Ogólne założenia do obliczeń - autor mosbanie,

Wzory do obliczeń - autor mosbanie,

Korekta obliczeń - autor mosbanie,

Liczenie na skróty - autor adam_mk ;),

Okap w kuchni - autor mosbanie, potwierdzone przez adama_mk,

Przykład obliczeń - autor wicekK,

"best practice" - autor mosbanie,

Inne dane do projektowania (PRO-VENT) - autor wicekK.

 

Zamierzam sam policzyć wentylację w swoim domu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji ( bo ostatnio mało mam czasu ) właśnie położyłem i zamurowałem rury kanałów wentylacyjnych ( zdjęcia w dzienniku) .

W wyniku rozmów fachowcami od rekuperacji zmieniłem trochę koncepcję ( w stosunku do tego co opublikowałem na początku tematu) .

Otóz zamiast instalacji na trójnikach postanowiłem wykorzystać skrzynki rozprężne .Daje to podobno większą równomierność rozprowadzenia powietrza . W skrzynce rozprężnej w każdą gałąź trafia jednakowe ciśnienie . W moim projekcie był to układ szeregowy , na trójnikach . I taki układ , szczególnie przy małych przepływach , może podobno mieć kłopoty z transportem do najdalszych gałęzi ( zaznaczam że w obliczeniach wychodziło mi dobrze ) .

Wydaje mi się to logiczne i właśnie chcąc uniknąć problemów dołożyłem trochę przewodów i nabyłem 2 skrzynki rozprężne .

Na całą instalację poszło mi na razie jakieś 80 m kanałów fi 100 i 20 m fi 125 .

Docelowo bedę potrzebował jeszcze jakieś 20 m setki i może kawałek 125 , no i oczywiście 150-tka ( jakieś 5-7 m na podłączenia do rekuperatora i 8-9 m do wyrzutni dachowej) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Coś widzę, że dyskusja na forum ucichła (ostatni post z maja), ale mam nadzieję, że uda mi się ją wznowić.

 

Oglądałem dziennik budowy od WicekK. Jestem pod wrażeniem. Mam kilka pytań do tego co czytałem i widziałem:

1. Czy stosowane rury to przewody elastyczne flex w otulinie?

2. Czy wzory podawane do liczenia oporów przepływu były dla właśnie tych przewodów elastycznych ocieplonych czy dla sztywnych spiro?

3. Czy można stosować tylko rury elastyczne na odcinkach 10 - 12 metrów? Wiem, że spiro mają mniejsze opory, ale są też głośniejsze i trzeba samemu ocieplać.

4. Zastanawiam się nad zakupem właśnie przewodów elastycznych z izolacją termiczną i akustyczną firmy Domus . Są to przewody SONDEC czy miał ktoś z nimi do czynienia? Czy są jakieś godniejsze polecenia? (lub tańsze?)

5. Wicku, napisz jakie ty stosujesz przewody elastyczne (z jakiej firmy, jak gruba jest otulina) oraz jakie stosujesz typy skrzynek rozprężnych i przepustnic jakiej są firmy i gdzie się w nie zaopatrujesz?

 

z góry dziękuję za informację

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Coś widzę, że dyskusja na forum ucichła (ostatni post z maja), ale mam nadzieję, że uda mi się ją wznowić.

A bo przecie czas budowania nastał i poświęcamy jej każdą wolną chwilę .

Ja dodatkowo część prac wykonuję sam .

No i żeby nie było tak pięknie - cieśle skopali mi dach i właśnie jestem na etapie poprawiania ( przy pomocy innej ekipy - a deski i papę musiałem sam zdjąć )

 

Oglądałem dziennik budowy od WicekK. Jestem pod wrażeniem. Mam kilka pytań do tego co czytałem i widziałem:

1. Czy stosowane rury to przewody elastyczne flex w otulinie?

TAK

2. Czy wzory podawane do liczenia oporów przepływu były dla właśnie tych przewodów elastycznych ocieplonych czy dla sztywnych spiro?

Ja korzystałem z kalkulatora firmy KOSS

3. Czy można stosować tylko rury elastyczne na odcinkach 10 - 12 metrów? Wiem, że spiro mają mniejsze opory, ale są też głośniejsze i trzeba samemu ocieplać.
Wydaje mi się że dla domu jednorodzinnego wystarczą fleksy .

Można też oczywiście stosować spiro , wymagają jednak ocieplania ( choć pewnie byłoby lepsze od tego co mają te fleksy - niby jest tam wełna 5 cm , ale ...)

4. Zastanawiam się nad zakupem właśnie przewodów elastycznych z izolacją termiczną i akustyczną firmy Domus . Są to przewody SONDEC czy miał ktoś z nimi do czynienia? Czy są jakieś godniejsze polecenia? (lub tańsze?)

5. Wicku, napisz jakie ty stosujesz przewody elastyczne (z jakiej firmy, jak gruba jest otulina) oraz jakie stosujesz typy skrzynek rozprężnych i przepustnic jakiej są firmy i gdzie się w nie zaopatrujesz?

Przewody mam IZODUCT od Alnora - bo takie akurat były osiągalne i polecane przez firmę w której kupowałem ( na Bartyckiej )

Co do rodzaju kanałów to radzę podpytać Adama - wszak on jest praktykiem .

Mam nadzieję że znajdę wkrótce trochę czasu to uzupełnię dziennik - zapraszam do lektury i komentarzy .

Skrzynki rozprężne kupiłem gotowe - zrobię zdjęcia i zamieszczę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Napisz mi jeszcze proszę Wicku gdzie i za ile kupiłeś te skrzynki rozprężne oraz przepustnice? Jeśli masz numer do tego sklepu, to byłbym wdzięczny.

 

A ja się właśnie zabieram za budowę nowej skrzynki z profili aluminiowych do reku. Tak jak Ty, kupiłem kiedyś reku na allegro, ale ze względu na ograniczone miejsce w łazience (gdzie muszę go zamontować) chcę zrobić mniejszą skrzynkę a wentylatory zabudować w osobnych skrzynkach - mam nadzieję że to znacznie wyciszy cały układ. Jak coś uda mi się poskręcać, to zdjęcie zamieszczę na forum

 

pozdrawiam

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynki rozprężne kupiłem w W-wie na ul Bartyckiej ( 2 szt , każda ma wlot fi 160 i 9 wyjść fi 100 , wykonane z blachy stalowej , ocynkowanej ) , bez rachunku zapłaciłem po 130 zł za sztukę .

Może jutro zrobię zdjęcia to zamieszcę na forum ,

Te skrzynki są w zasadzie dla mnie za duże ( potrzebuję na 7 wyjść - ale takie były , cena przystępna - a te nadmiarowe wyjścia po prostu pozaślepiam ) .

Przepustnic nie kupowałem - według wstępnych obliczeń układ powinien prawidłowo działać bez nich . Mam anemometr i w razie konieczności będę dokładał przepustnice na wylotach ze skrzynek rozprężnych - to jednak dopiero po uruchomieniu układu ( a na to mam jeszcze czas) .

Sądzę , że każdy dekarz jest Ci w stanie takie coś wykonać , najlepiej jednak znaleźć firmę robiącą elementy do wentylacji - oni się po prostu na tym znają .

Poszukaj również na Allegro .

A jeślo chodzi o wielkość rekuperatora - może do Twojego domu wystarczy jedna para wymienników , to może być pomysł na znaczne zmniejszenie jego wymiarów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno - piszesz , że zamierzasz umieścić reku w łazience .

Do niego dochodzi sporo kanałów . Jeżeli wykonasz układ na skrzynkach rozprężnych to musisz mieć świasomość , że wszystkie kanały schodzą się w jednym miejscu .

Układ szeregowy ( na trójnikach ) , taki jak zamieściłem na poczatku tego wątku , jest prostszy do rozprowadzenia . Tu jednak , szczególnie przy małych przepływach , może na końcu instalacji zabraknąć ciśnienia a co za tym idzie - pomieszczenia mogą być źle ( a może prawie wcale ) wentylowane .

Układ ze skrzynkami rozprężnymi z załozenia daje jednakowe ciśnienie na wszustkich wyjściach .

Nie znaczy to jednak , że układu szeregowego nie da się wyregulować - popytaj Adama_mk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie troszkę inaczej sobie wyobrażałem to, w jaki sposób wykorzystasz skrzynki rozprężne. Tak na prawdę z tego co teraz napisałeś wywnioskowałem, że zmieniasz topologię magistralową (jeden przewód z odczepami) na topologię gwiazdy (wszystkie przewody schodzą się w jednym miejscu - w skrzynce rozprężnej). Ja myślałem, że nadal zostajesz przy rozwiązaniu magistralowym, tyle tylko, że przy każdym odczepie dajesz trójnik ze skrzynią rozprężną. Takie rozwiązanie było by dla mnie idealne, gdyż nie zajmowało by mi miejsca w łazience (będę stosował reku w dużym mieszkaniu w kamienicy, więc nie mam dostępu do piwnicy czy też strychu). Ciekawe, czy użycie skrzynek rozprężnych na każdym odczepie magistrali poprawiłoby rozkład ciśnienia...

 

Jeszcze mam do Ciebie Wicku dwa pytania:

 

1. Na zdjęciach w kronice widziałem, że masz rewelacyjnie wykonane przejścia z otworów prostokątnych w reku na okrągłe. Czy mógłbyś mi zdradzić gdzie je dałeś zrobić i ile Cię to kosztowało? Pewnie znajdzie się fachowiec bliżej mnie (Gliwice) kto to zrobi, ale czy równie dobrze to nie wiem. Wolałbym nawet zrobić troszkę więcej kilometrów, ale skorzystać z usług sprawdzonego fachmana.

 

2. Widziałem, że dałeś zrobić skrzynkę na wentylator i jest ona szeroka na grubość reku (czyli bok skrzynki około 30 cm). Też taką planowałem zrobić, jednak z tego co wyczytałem z forum, zalecają robić skrzynki o boku 1,8 x średnica wentylatora, czyli w naszym przypadku 1,8 x 225mm = 405mm. Czyli dla zapewnienia optymalnej pracy wentylatora zalecana jest skrzynka o 40 cm x 40cm x ok. 20cm. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

 

pozdrawiam

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno

http://images30.fotosik.pl/18/d0c2e4cabac9aa01med.jpg

Co do zastosowania skrzynek rozprężnych w każdym odgałęzieniu - wydaje mi się to zbędne , chyba że masz krótkie odcinki kanałów odgałęzionych . Wówczas taka skrzynka może , przy dużych przepływach , zmniejszyć szum przepływu . Do wyregulowania układu polecał bym raczej przepustnice regulacyjne .

Moje przejścia zrobili mi w firmie trudniącej się wytwarzaniem elementów dla wentylacji ( pojedyńcze sztuki co prawda niechętnie robili - ale są ) .

Ja musiałem im tylko dostarczyć rysunki , Całość kosztowała mnie chyba coś koło 250 zł .

Jeżeli chodzi o skrzynkę na wentylator : fakt -> zachowanie podanych proporcji zapewnia optymalne warunki pracy wentylatora , ja zrobiłem ją po prostu wyższą , a i to dlatego , ze średnica kanału ( 160 ) narzuciła mi ją .

Spijrzyj par postów wyżej - wykonałem pomiary i dla mnie wydajność jest wystarczająca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...