Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIECYK TYPU KOZA-OGRMONY PROBLEM-PROSZE O POMOC!!!


Recommended Posts

Muszę przyznać, ze paliłem w różnych piecach, niekoniecznie znajdujących się w mieszkaniu(nie jestem zawodowym palaczem ;) ), zdarzało się że czasem z braku laku mokrym drewnem, naprawdę mokrym - prawie woda ciekła (wiem, ze to głupota, ale wtedy inaczej myślałem), rzeczywiscie z przewodów wyciekała woda w kolorze brunatno-ciemnym, ale tylko właśnie w przypadku bardzo mokrego drewna !!! Wg mnie nie ma prostszego pieca niż koza i nie ma co się czepiać przewodów, Przy opalaniu drewnem w przewodach powinien być pył a nie maź czy smoła. Jeśli drewno zgasło to zapewne brakło tlenu bądź też nie było "cugu" bo masz za szczelne pomieszczenie. Dodatkowo pewnie masz bardzo dużą wilgotność powietrza w pomszczeniu, co potęguje kondensację wody w piecu. Przy słabym dopływie powietrza koza nie jest w stanie właściwie się nagrzać i z tego powodu jak wiadomo kondensuje się na ściankach kozy i przewodów woda i osadza się smoła.

Jedynym wyściem jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza i ma tu co za dużo gdybać. Aby być pewnym, mozesz jeszcze spróbować napalić w kozie przy uchylonym oknie, wtedy powinna być znaczna różnica w płomieniu i szybkosci spalania się drewna, piec powinien szybciej się nagrzać.

 

Pzdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie.

 

Trzy dni temu panowie montazysci przyjechali, wykuli piekny otwor nawiewu powietrza przyz samej kozie, rozebrali podlaczenie, wyczyscili i rownie pieknie zmontowali calosc. Dzisiaj pierwszy raz rozpalilem koze i oto moje spostrzezenia i przemyslenia:

 

1. Jak rozpalam pale brzoza. Ogien bucha jak diabli, ale gdy juz dorzuce na goracy zar kawalki debu wszystko przygasa... owszem, pali sie ladnym ogniem ale mimo wszystko temperatura szybko spada.

 

2. Ten nawiew powietrza chyba faktycznie pomaga lepiej sie palic, ale dziwne to wszystko, bo wychodzi na to, ze teraz koza grzeje po to, by ogrzac to zimne powietrze co wpada do pokoju przez nawiew. A i tak jest w pokoju caly czas kolo 19 stopni i nie wiecej (mogloby byc cieplej). Wiec troche tego nie rozumiem.

 

Czy mozecie jeszcze raz wypowiedziec sie na ten temat? bardzo prosze.

 

pozdrawiam. Lukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak.. po pierwsze: gdybym o tym wiedzial wczesniej, to prawdopodobnie tez bym doprowadzil powietrze od dolu pod koza, ale niestety wymurowalem piekny podest z cegly klinkierowej i jakos nie widzi mi sie go rozwalac... a po drugie, gdybym mial koze z popielnikiem to moze tez by bylo lepiej z takim nawiewem od dolu, ale w moim przypadku gdy takowego popielnika nie mam i najwazniejszy doplyw powietrza mam taka kratka na gorze kozy, to chyba nie ma to juz znaczenie gdzie bedzie doplyw powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas_art postaraj się zamieścić zdjęcie.

Co do Twojej kozy to niby gdzie zbiera sie pomiół :o

Chyba są ruszta a na dole popieknik. Innej kozy jeszcze nie widziałem.

 

U mnie powietrze doprowadzone jest rurą 50mm, w moim przypadku jest wystarczające. Cały proces spalania odbywa się z powietrza z zewnątrz.

 

Siwy dobrze Ci radzi z tą regulacją dopływu powietrza. Przed Tobą długi okres obserwacji. Musisz dokładnie poznać ile ta Twoja koza potrzebuje powietrza. Ponieważ nadmiar zimnego powietrza wychładza pokój.

Powodzenia i wytrwałości życze.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratke, ktora zainstalowali ma regulacje nawiewu powietrza... taka zgrabna zaluzja, wiec sam moge ingerowac w doplyw powietrza.

 

A jezeli chodzi o koze to jest to dokladnie piecyk wolnostojacy firmy JOTUL model 3TD - czyli wlasnie bez popielnika. W firmie Jotul taki piecyk mi doradzili twierdzac, ze wlasnie w takiej wersji bez popielnika dluzej sie bedzie palilo drewno. Po prostu co jakis czas kiedy przestaje palic musze zlapac za lopatke, szufelke i ladnie wyczyscic palenisko. Zreszta nie robi mi to wielkiej roznicy bo i tak nie pale non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...