Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

luxfery


Recommended Posts

Jestem na etapie zakupu okien. Dom który buduję ma ok 160 m2 ale okien zostało w nim zaprojektowanych 34 !!! ( co prawda są 2 niejsca gdzie 3 tworzą jedną całość . Ostatnio stwierdziłem że 3 z nich będące jednym otworem chcę zamienić na luxfery. Niewiele o tym wiem ale podoba mi się. Czy może ktoś ma jakieś porady praktyczne? No i gdzie to kupić żeby nie zbankrutować? Barwione w masie czy .... itd. Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pamietaj o tym, że ciepłochronność luksfer jest nieco mniejsza niż okien. Pustaki barwione w masie stosuje się głównie na zewnątrz ze wzgledu na zminne warunki atmosferyczne.

Warto też układać je na specjalną zaprawę- wtedy nie pękają ;-(

Luksfery to droga impreza- warta świeczki o ile nie potrzebujesz otwieranego okna.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając sprawy techniczne to czy jesteś zadowolony z tych pustaków i czy efekt jest taki jakiego oczekiwałeś? Nie widziałem tego jeszcze na"żywo" w ścianie zewnętrznej. Jaką firmę polecasz? A co do parametrów to może to lipa ale w jakiejś ofercie czytałem że nie jest aż tak tragicznie w stosunku do okien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem na etapie montażu- okna w garażu, obok głównych drzwi i na klatce schodowej. W większości luksfery były z góry założone jako wykończenie tych otworów, więc o walory estetyczne się nie boję, ale o ciepło owszem :sad:

Jeśli chodzi o sam montaż, to jeden z majstrów sam powiedział, że fuchy nie będzie odwalał i kupił zaprawę do pustaków :smile:

Ja ze swojej strony wymogłem, żeby w każdej fudze załozyli pręt o śred. 6 mm- dla własnego bezpieczeństwa.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprawa do pustaków to jedno ale odseparowanie od muru to drugie zbrojenie jest oczywiście konieczne zwłaszcza przy większych otworach. Nie zapominać też o nadprożach. W Muratorze było chyba przy pomocy gotowych szkieletów (ramek z tworzywa) jak klocki lego. Jeżeli chodzi o izolacyjność cieplną to są zimniejsze i koniec bo część pustaka to samo szkło. A i jeżeli zamiast okna to może warto pomyśleć o parapecie przy układaniu żeby nie zaciekało. Jeżeli chodzi o same pustaki to ja mam bezbarwne ale wiem że są różnie barwione: gaz jest kolorowy lub dodawany barwnik czy coś takiego lub barwione jest szkło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę w kolorze i z tego co już wiem z wcześniejszych wypowiedzi to raczej barwione w masie. Ma to być w zasadzie zewnętrzna ścianka( miały tam być trzy fix-y) o wymiarach ok.300cmx250cm. Zbrojenie raczej konieczne. Słyszałem o montowaniu za pomocą (chyba) ametalowych profili ale z tego co wiem to już bardzo droga zabawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układałem sam. Ramkę zrobiłem z aluminiowych kontowników bo nie znalazłem odpowiedniego c-ownika. Ale może wystarczy (powinno) profil stalowy np. do rusztu wełny mineralnej (dopiero jak zrobiłem to takie rozwiązanie odkryłem). Styropian 1cm do dylatacji, pręty do zbrojenia i już. A koniecznie takie specjalne krzyżyki do pustaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem 2 okna z luksferów (produkcji Czechy) w łazienkach ponieważ dom stoi za blisko granicy (3.5m) nie mogłem zrobić zwykłych okien. Początkowo chcieliśmy zrobić małe okna 3x3 luksfery ale zdecydowaliśmy się na duże okna (jak dobrze pamiętam: na dole 3x6 (60cm x 120 cm) – pod oknem wanna, na górze 3x10 (60cm x 200cm). Murowałem na specjalna zaprawę na szerokość fugi 6 mm (specjalne krzyżyki). Nie kładłem zbrojenia ale radził bym zrobić. Okna te osadziłem w ramie z ceownika aluminiowego (ponieważ całą łazienkę mam wygipsowaną a stal rdzewieje w kontakcie z gipsem) o szerokości wewnętrznej 8cm. Najpierw wypełniłem ceownik paskami styropianu tak aby zaprawa wchodziła w ceownik na ok. 2cm. Chodziło tutaj o kompensowanie ewentualnych odkształceń cieplnych luksferów Oczywiście całość należy zafugować. Termicznie rzeczywiście są gorsze od okien k=0.3. Mimo dużych okien w wannie nie było zimno nawet w czasie tegorocznych mrozów (grzejnik łazienkowy o mocy 800W zawieszony również nad wanna obok okna łazienka niecałe 4m2). Ponieważ okna te są ze strony południowej domu efekt jest super szczególnie rano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieć w swoim domu doświetlenie klatki schodowej - wielką płaszczyznę luksfer ciągnącą się przez dwie kondygnacje. Żeby było cieplej zaprojektowano to jako podwójną ściankę z pustaków luksferowych z pustką powietrzną w środku. Nie wiem co z tego wyjdzie... ale przez te 2 warstwy ma nie być aż takie zimne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...