Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

awaryjne zasialnie c.o.


pokerzysta

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów

mam nadzieję że jesteście w stanie mi pomóc, a chodzi mianowicie a rozwiązanie dotyczące awaryjnego zasilania pompy lub nawet całej elektroniki (sterownik+dmuchawa+pompa) centralnego ogrzewania

nie mają tutaj wiekszego problemu użytkownicy starego układu c.o gdzie istnieje także obieg grawitacyjny - niestety mój układ nie jest w stanie wymósić grawitacyjnego obiegu co zaczyna sie robić duzym problemem w czasie wyłaczenia prądu!!!!

szukając na www znalazłem rozwiązanie ( w zasadzie podpoiwedź), iż mozna do pompy obiegowej podłączyć przetwornicę prądu 12V-220V i akumulator, gdzieś dalej znalazłęm dodatek że potrzebny jest zasilacz

i w zasadzie nie wiem nic konkretnego

kto z was zastosowała tego typu rozwiązanie lub podobne, jak wygląda i jakie są tego koszty

w skrócie

CO ZROBIĆ GDY WYŁĄCZĄ PRĄD ŻEBY KOCIOŁ MIAŁOWY NIE WYLECIAŁ W POWIETRZE , A GRAWITACJA NIE DZIAŁA :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

awaryjny ups w swej niezmienionej formie podtrzyma napiecie prze ok. 6-15 min.

z tego co przesledziłem na www (pisałem wyżej) w gre wchodzi akumulator z przetwornicą ale niestety nigdzie nie znalazłem jak to fizycznie weygląda tj. co jest i o jakich parametrach potrzebne do tego typ[u rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro znajdziesz UPS do tego celu jest to akumulator żelowy przetwornica i ładowarka. Zrobione jest tak że w czasie gdy jest prąd ładowarka ładuje akumulator a gdy braknie prądu automatycznie przechodzi na zasilanie kotła Długość czasu zasilania zależy od poboru prądu to niech wyliczą Ci elektrycy akumulator ma 12V 7 Ah

cena 500 zł

Możesz taniej kupić przetwornicę 12V/230V w media markt widziałem taką za 100zł o mocy 100W do napędu pompy wystarczy tylko na czas zasilania musisz wymontować akumulator z samochodu. W tym przypadku nie ma zautomatyzowania czyli jak zabraknie prądu musisz iść i podłączyć akum. i przetwornicę do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co tu piszecie to prawda z jednym ale

przetrwornica musi byc DOBRA

jesli nie bedzie to na wyjsciu zamiast sinusoidy bedzie prostokat

co po pierwsze powoduje spore straty a po 2 moze szkodzic odbiornikom indukcyjnym (czyli np pompie) jak juz kupicie dane rozwiazanie

proponuje przeprowadzic prosty test

przelaczyc zasilanie pompy na przetwornice i jesli pompa nie bedzie wydawala innych dziekow niz do tej pory podczas pracy to bedze to oznaczalo ze kupiliscie dobra przetwornice natomiast jesli pompa zacznie wydawac jakiekolwiek inne dzieki bedzie to oznaczac ze przetwornica nie generuje sygnalu zblizonego do sinusoidy co bedze skutkowało skróceniem czasu dzialania na akumulatorach

oraz moze spowodowac uszkodzenie pompy

warto tez zwrucic uwage na moc przetwornicy

te lepsiejsze przetwornice maja moc podana w "VA" i w "W" natomiast te gorsze tylko w VA

spowodowane jest to tym e te gorsze maja mniejsza sprwanosc i nagle moze sie okazac ze do przetwornicy majacej 600VA mozemy podlaczyc urzadzenia majace np max 200W generalie im mniejsza różnica miecdzy "VA" i "W" tym wieksza sprawnosc przetwornicy a co za tym idzie lepsze odwzorowanie sinusoidy i dluzsza praca na akumulatorach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Już dwukrotnie korzystałem z przetwornika prądu. Mam przedłużacz z garażu do kotłowni, zasilam przetwornik (moc 150W) z gniazda zapalniczki w samochodzie lub z akumulatora. Jest niezbędny przy kominku z pw, piecu gazowym, oraz panelach solarnych. Dodam, że po 10 godzinach samochód odpalił bez ładowania, czyli obciążenie akumulatora nie jest duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namyślałem się cały czas nad tego typu urządzeniami i oczywiście do podtrzymania zasilania przez krótki czas jaknajbardziej się nadają.

sam miałem opcję:

http://www.cyfronika.com.pl/zasilaczeawaryjneco.htm

natomiast po obliczeniu zapotrzebowania mocy ok.200-250W (pompy kominka z pw, kociol gazowy, rekuperator) (przy aku 45Ah ok. 2h pracy) oraz ostatnim wylączeniu prądu na 32h stwierdzilem ze agregat prądotwórczy moze zalatwic sparwę.

Czy macie jakies doswiadczenie w agregatach - nie chodzi tu o dobór ale raczej jak eksploatacje (jak czesto trzeba go odpalać? i robić przegląd) i jakie są warukni jeżeli chodzi o usytuowanie (przede wszystkim chodzi o hałas i o sąsiadów)

 

Podzdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jesli producent pisze prawde to sa to naprawde dobre przetwornice

jak bym niemial dużego upsa to pewnie bym sie skusil

a co do agregatu to sam sie zastanawialem ale wydaje mi sie ze kupowanie dwusuwa mija sie z celem pozatym tanie agregaty niemaja sabilizacji napieciowej

wiec trzeba albo przepuscic zasilanie jeszcze potem przez ups online-owy albo nie zasilac tym zadnej elektroniki

zastanawialem sie natomiast nad awaryjnym wykorzystaniem samochodu jako generatora - ktos wie ile spala przecietny samochód chodzac na luzie (oczywiscie na godzine)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...