Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto


Recommended Posts

Że też Ci się chciało, te 2 lata czekać, żeby opierdolić ludzi, którzy opierdalali ludzi za rzeczy, których już dawno nie pamiętają ;).

hm.. musiał być jakiś błąd systemu - bo topic był na pierwszej stronie w dziale wymiana doświadczenia i dałbym sobie rękę uciąć - że ten wpis co komentowałem był nowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 566
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

pierwszy raz się odważyłem o coś zapytać na tym jakże pomocnym forum także proszę o wyrozumiałość, ale do rzeczy....

 

Potrzebuję fachowca od wentylacji co by mi zrobił koncepcję (projekt) wentylacji mechanicznej w moim, właśnie budowanym domku.

Pracownicy bartosz-a robią takie rzeczy, ale najbliższe terminy mają za 2 miesiące co mi strasznie nie pasuje.

Domek z poddaszem mieszkalnym w najbardziej prostej bryle (prostokątny znaczy ;) ).

 

Tak więc chciałbym komuś zapłacić co by mi tą koncepcję zrobił, policzył ile rur, anemostatów i innych gadgetów potrzebuję. Wiem, że nie jest to wiedza tajemna, ale wolałbym się tylko na własnych informacjach nie opierać.

 

Z informacji, które to pozyskałem wynika, że chcę mieć reku Bartosza no i pewnie resztę również z ich sklepu bo po co kombinować tym bardziej, że ceny wydają się być atrakcyjne...

 

U mnie, a mieszkam w Zielonej Górze nie udało mi się znaleźć żadnego szpeca ;) w tej materii. Owszem, są u nas rekuperatory.pl, ale oni mi instalację wycenili na "co najmniej" 20kpln co z opinii, również zaczytanych tutaj, jest ceną z duuuuużą marżą co jak wiadomo średnio mnie interesuje. Mi z grubsza wyszło 12kpln patrząc po cenniku bartosza także 8kpln w kieszeni (znaczy będzie również strudnia ;) )

 

Tak więc, znacie jakieś namiary na kogoś kto wie więcej niż ja w tej materii i może mi doradzić? będę niezmiernie wdzięczny za taki namiar. A może ktoś z szanownych forumowiczów mógłby poświęcić te parę chwil by rzucić okiem na mój projekt. Propozycje mile widziane, najlepiej PW.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Cześć, jest firma Tora Wentylacje z Częstochowy, Koszt projektu to ok 350zł. Możesz znaleźć jej namiary nawet na allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
A ja zapytam prosto z mostu:

Doszliście w końcu do wniosku czy się opłaca czy nie? Czy warto?

Bo jednak przebrnąć przez 28 stron wątków pobocznych to ponad moje siły :p

 

Jak kiedyś się będę jeszcze raz budował to dwie rzeczy będą na pewno, podłogówka w całym domu i wentylacja z rekuperatorem. Nie ma takiej opcji by tego nie było;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bede dom budowal bez rekuperatora, decyzje taka podjalem po rozmowie z architektem. Nie lubil ani reku ani klimy i twierdzil ze zle sie czuje w pomieszczeniach z takimi urzadzeniami. I mial racje. Mysle o zalozeniu klmiatyzacji typu spiter. Temat sledzilem w roznych miejscacach, interesowaly mnie koszty ekspoatacji tych urzadzen. U dealera powiedziano mi serwis jest raz w roku podczas ktorego sa wymiane filtry. Co ciekawe instrukcja obslugi, co prawda nie polska ale ang (nie wiem co podaje polska), podaje ze filtry sie czysci co 2 tyg i sa one wielorazowego urzytku. Serwisanci wciskaja ciemnote, chcac miec dodatkowy dochod, i obnizaja jakosc i komfort urzytkowania. Nie dziwi mnie fakt ze wymianiaja filtry po roku urzytkowania, kiedy te powinny byc czyszone co 2 tyg, do niczego innego pewnie sie nie nadaja jak do wyrzucenia.

 

Mysle ze swiadomosc prawidlowego zastosowania i eksploatacji urzadzenia ma znaczenie na komfort. We wczesniejszych watkach ktos pisal ze w reku filtry wymienia 2xroku. Ile one koszstuja? Sytuacja wydaje mi sie podobna do tej z filtrami klimatyzatorow. Moze jeszcze raz przemysle sprawe reku zanim rozpoczne budowe.

Mysle ze architekt mogl faktycznie zle sie czuc w pomieszczeniach z klimatyzaja czy rekuperacja jezli byly niewlasciwie eksploatowane. Z tego co rozumiem klimatyzaja wrecz oczyszcza powietrze, jezeli jest wlasciwie eksplowatowana.

Czy mozna zrobic sterowanie zeby reku nie wentylowal calego domu non-stop a tylko wybrane pomieszczenia? Dajda pewnie jakies kryzy, sluzy, silowniki, silniki krokowe, sterowniki... i ile to moze kosztowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak ktoś lubi mieszkać w dobrze zaizolowanym domu w zaduchu i smrodku z kibelka to nie dziwne że świeże powietrze przez 24/h go męczy.

Ciekawe czy ten architekt od siedmiu boleści mieszkał choć raz w jakimś przyzwoitym hotelu. Jak może komuś przeszkadzać świeże powietrze, kompletnie tego nie czaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz C Z całym szacunkiem i sympatią: Po to napisałem że nie chce mi się przedzierać przez 28 stron wątków pobocznych by uzyskać od forumowiczów jasną i w miarę zwięzłą odpowiedź w stylu "Tak/Nie, Warto bo u mnie...". A nie po to by znów czytać o opinii kogoś kto reku nie ma, nie używa i wypowiada się przez pryzmat zasłyszanych opinii ludzi którzy (o zgrozo!) też reku nie mają i nie używają! Przez takie wypowiedzi przebrnięcie przez gąszcz zbędnych (w stosunku do zadanego pytania) wypowiedzi jest dla użytkownika forum męczące i zniechęcające! I dlatego powielane są tematy postów bo zamiast przez 30-50 stron czytać wypowiedzi jak "nie mam, ale od ciotki wujka syna sąsiadki z Pułtuska słyszałem, że..." nowi użytkownicy wolą założyć nowy post bo potrzebują jasnej, klarownej, popartej własnym doświadczeniem innych forumowiczów opinii. W końcu co innego dyskusja na dany temat, a co innego forumowa odpowiedź na zasadach pytanie-odpowiedzi!

Mimo wszystko mam szczerą nadzieję nadal uzyskać jasną odpowiedź od użytkowników i/lub fachowców/instalatorów na zadane nieco wyżej pytanie.

Z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spider_RD, wentylacja z rekuperacją to niesamowity komfort za który warto zapłacić w sumie niewiele więcej niż za wentylacje grawitacyjną. Ja mam ogrzewanie pompą ciepła i dlatego zyski z rekuperatora uważam za sprawę drugorzędną, za to komfort świeżego powietrza przez cały rok przy zamkniętych oknach bez komarów, much i wszelkiego innego robactwa jest fantastyczny. Ja jestem w szoku jak czytam jakie to ludzie chałupy stawiają po kilkaset metrów a oszczędzają na wentylacji! Dla mnie to tak samo ważne jak ogrzewanie, a nawet ważniejsze. Człowiek do życia potrzebuje świeżego powietrza i takie należy dostarczyć do naszego domu. Mam rekuperację od dwóch lat i po za tym że wybrał bym inny reku (z automatycznym bypassem) to jestem wielkim fanem tego rozwiązania. Tak jak napisałem, w następnym moim domu na bank będzie WM z rekuperatorem. No i podłogówka.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz C Z całym szacunkiem i sympatią: Po to napisałem że nie chce mi się przedzierać przez 28 stron wątków pobocznych by uzyskać od forumowiczów jasną i w miarę zwięzłą odpowiedź w stylu "Tak/Nie, Warto bo u mnie...". A nie po to by znów czytać o opinii kogoś kto reku nie ma, nie używa i wypowiada się przez pryzmat zasłyszanych opinii ludzi którzy (o zgrozo!) też reku nie mają i nie używają! Przez takie wypowiedzi przebrnięcie przez gąszcz zbędnych (w stosunku do zadanego pytania) wypowiedzi jest dla użytkownika forum męczące i zniechęcające! I dlatego powielane są tematy postów bo zamiast przez 30-50 stron czytać wypowiedzi jak "nie mam, ale od ciotki wujka syna sąsiadki z Pułtuska słyszałem, że..." nowi użytkownicy wolą założyć nowy post bo potrzebują jasnej, klarownej, popartej własnym doświadczeniem innych forumowiczów opinii. W końcu co innego dyskusja na dany temat, a co innego forumowa odpowiedź na zasadach pytanie-odpowiedzi!

Mimo wszystko mam szczerą nadzieję nadal uzyskać jasną odpowiedź od użytkowników i/lub fachowców/instalatorów na zadane nieco wyżej pytanie.

Z pozdrowieniami

 

Wyglada na to ze wlasnie mial racje. Bo jak takie urzadzenia czysci sie 2x roku ub 1xroku to nie ma mowy o swiezym powietrzu.

 

 

Poza tym wydaje mi sieze chcesz slyszec historie ktore juz znasz. Maja ludzie wkolko pisac ze swieze powietrze jest swize a nie swieze nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Ciezko bedzie Ci znalezc kogos kto uzywa wentylacji mechanicznej z reku od conajmniej pieciu lat.

Pewnie juz dawno nie zaglaaja na forum i zapomnieli, ze sie budowali :)

Powinno wystarczyc Ci to co napisza "mlodsi starzem" uzytkownicy, ktorym jeszcze chce sie cos wogole napisac :) bo za pare lat i Oni (my) znikniemy stad a pozostana jedyni uslugodawcy, sprzedawcy etc., wiekszosc jest jednak bardzo pomocna :)

BTW: Ja tez wymieniam filtry co 2-3 miesiace i ich koszt roczny oscyluje w granicach 30-40 zl a mam Renovent Brink HR Large 400. Nalezy tez czyscic w miare regularnie czerpnie jesli ktos ma siatke zalozona bo kurz skutecznie zmniejsza przekroje i powoduje wzrost oporow systemu tak samo jak brudne filtry (wloknina).

 

@Mariusz Cegla

Wyglada na to, ze Twoj architekt nie ma pojecia czym jest wentylacja mechaniczna i rekuperator, myli ja z klimatyzacja a to raczej nie powinno miec miejsca w dzisiejszych czasach. Takie zacofanie technologiczne jest nie do przyjecia u osoby od ktorej spodziewamy sie rozwiazan nowoczesnych, na miare czasow w ktorych zyjemy.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam Daytonę 250 od roku i jestem zadowolony. Filtry samodzielnie wymieniam raz na miesiąc i są wtedy nabite kurzem. Komfort ze świeżego powietrza duży. Oczywiście nie jest to ten zapach pachnącego lasu jak się otworzy okno, ale nie ma siekiery i zaduchu. Nie ma problemu z wilgocią grzybem i nieschnącym praniem (jak miałem kiedyś w mieszkaniu). Automatyczny bypas pewnie by się przydał, ale bez tego też można żyć.

Nie wolno mylić WM z rekuperatorem z klimatyzacją i ogrzewaniem nadmuchowym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Montaż WM to same korzyści.

 

1. Odzysk ciepła (zimą 10 - 12 st C) - z GWC jeszcze ze 2 - 3 oczka wyżej, ale to dopiero w przyszłym roku

2. Obniżenie wilgotności (40 - 50 %) - wcześniej miałem 70 - 80% (nie muszę tłumaczyć co miałem na ścianach)

 

Koszt mojej instalacji (z której wszyscy się śmiali) to 1300 zł reku LUNA 200, reszta instalacji 1300 zł.

Eksploatacja Luna zużywa na maxa 120 W u mnie regulowana jest przez autotransformator i chodzi nie na 230, a na 80 - 100 V całą dobę (czyli nie zużywa nawet połowy mocy max). Jeżeli chodzi o hałas to skoro ja potrafiłem jako laik zrobić instalację której nie słychać to trzeba "fachowca" by ją spierdzielić. Filtry stosuję inne niż producent zalecił, ale tej samej klasy (przeznaczone do pochłaniaczy stosowanych w kuchni) koszt 10 zł wychodzi z tego kawałka 6 szt filtrów i starcza na kwartał.

 

I nie mówcie mi, że to się nie opłaca czy coś tam, bo w zimie zawsze coś się odzyska, a z wykorzystaniem GWC w lecie można troszkę domek schłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż WM to same korzyści.

 

1. Odzysk ciepła (zimą 10 - 12 st C) - z GWC jeszcze ze 2 - 3 oczka wyżej, ale to dopiero w przyszłym roku

2. Obniżenie wilgotności (40 - 50 %) - wcześniej miałem 70 - 80% (nie muszę tłumaczyć co miałem na ścianach)

 

Koszt mojej instalacji (z której wszyscy się śmiali) to 1300 zł reku LUNA 200, reszta instalacji 1300 zł.

Eksploatacja Luna zużywa na maxa 120 W u mnie regulowana jest przez autotransformator i chodzi nie na 230, a na 80 - 100 V całą dobę (czyli nie zużywa nawet połowy mocy max). Jeżeli chodzi o hałas to skoro ja potrafiłem jako laik zrobić instalację której nie słychać to trzeba "fachowca" by ją spierdzielić. Filtry stosuję inne niż producent zalecił, ale tej samej klasy (przeznaczone do pochłaniaczy stosowanych w kuchni) koszt 10 zł wychodzi z tego kawałka 6 szt filtrów i starcza na kwartał.

 

I nie mówcie mi, że to się nie opłaca czy coś tam, bo w zimie zawsze coś się odzyska, a z wykorzystaniem GWC w lecie można troszkę domek schłodzić.

 

a jaki masz dom parter czy piętro jaka powierzchnia i kubatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam od 4 lat Mistral geo 400 z gwc bezprzeponowym.Wymieniam filtry co 100 dni.Wloknine zakupilem w plachcie,docinam,wpasowuje w ramki samodzielnie,oszczednosc ogromna,na tym,co producent chce zgarnac-za wygode.Filtry pokazuja ,co z i do domku wchodzi.Wilgotnosc srednio 41% na dole z podlogowka,gora ok.53%,gdy dopalam kominkiem,dol tak samo-wilgotnosc,gora 43%.Silniki zwykle,pracuja,mialem latem awarie silownika od przepustnicy reku-gwc/out.---35 pln naprawa.Niezmiennie od lat,zgodnie z moimi danymi,jakie wpisalem na forum 2-3 lata temu mam takie:

przy -12-18 C,jak teraz z gwc +4-5C,na ost. anemo +13,srednio ,gdy cieplej ok +15C.Koszt za dom,za prad,przy indukcji,reku ,tv,bramach,roletach elektr. poza tym przy zwyklej eksploatacji domu przez 3 osoby,srednio 220pln/miesiac.Ogolnie jestem zadowolony,ale sa lepsze reku,ale o polowe teraz juz drozsze....

Dom Ytong 40 cm,bez izolacji,pietrowy,stodolkowy,okna 3 szybowe,welna 30 cm dach,183m.kw. pow. + 31 m.kw. garazu w bryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...