Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto


Recommended Posts

Dołożę od siebie pytanie o system ogrzewania.

Zdecydowałem już o instalacji went. mech. z reku, "komfortowym" źródłem ciepła ma być kocioł gazowy, natomiast mój kłopot polega na kominku: DGP czy płaszcz? Jeśli DGP, to podbijam pytanie przemiego: czy konieczne jest rozprowadzanie powietrz kanałami czy też wystarczy wywiew ciepłego powietrza przy kominku?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 566
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rekuperatory nie mają sensu. Oto wyliczenie

1. prąd pobierany przez rekuperator 100W x 24h = 2,4 kwh

2,4 kwh *0,45 zł = 1,08 zł dajmy na to 1 zł dziennie

miesięcznie 30 zł, co przy 5 miesiącach grzewczych daje 150zł

2. koszty ogrzewania ok. 2000 zł z czego zaoszczędzić można przez rekuperator ok. 30% czyli 600 zł (teoretycznie).

Czyli 600 zł (oszczędność) - 150zł (za prąd) = 450 zł

Średnia cena rekuperatora to ok. 4500 zł co oznacza, że zwróci się za 10 lat.

Wcześniej pewnie się popsuje (wentylatory napewno).

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna ale bez rekuperatora. Dwa wentylatory będą kodztowały ok 500 zł a pobór prądu wyniesie połowę tego co przy rekuperatorze (wymiennik znakomicie zwiększa opór powietrza). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce wiedzieć ile zaoszczędzi na rekuperacji to proponuję eksperyment:

 

1. Zainstaluj w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem ustawioną tak, aby był jak największy komfort.

2. Policz koszt ogrzewania za np. tydzień ogrzewania.

3. Odłącz od instalacji rekuperator, nie zmieniaj ustawień (ew. skoryguj zmniejszenie oporów).

4. Policz to co w pkt.2

5. Wykonaj operację odejmowania (p4-p2).

 

Teraz będziesz wiedział ile Ty zaoszczędzasz :D

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem. Nic nowego. Fakty są jednoznaczne. Nie opłaca się. Sorry tzn. opłaca się producentom rekuperatorów.

 

Tak sie zastanawiam. Przeczytałem wszystkie Twoje wpisy. Wynika z nich, ze nic sie nie opłaca. To może zdradź sekret co sie opłaca - wszak to wymiana doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperatory nie mają sensu. Oto wyliczenie

1. prąd pobierany przez rekuperator 100W x 24h = 2,4 kwh

2,4 kwh *0,45 zł = 1,08 zł dajmy na to 1 zł dziennie

miesięcznie 30 zł, co przy 5 miesiącach grzewczych daje 150zł

2. koszty ogrzewania ok. 2000 zł z czego zaoszczędzić można przez rekuperator ok. 30% czyli 600 zł (teoretycznie).

Czyli 600 zł (oszczędność) - 150zł (za prąd) = 450 zł

Średnia cena rekuperatora to ok. 4500 zł co oznacza, że zwróci się za 10 lat.

Wcześniej pewnie się popsuje (wentylatory napewno).

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna ale bez rekuperatora. Dwa wentylatory będą kodztowały ok 500 zł a pobór prądu wyniesie połowę tego co przy rekuperatorze (wymiennik znakomicie zwiększa opór powietrza). :wink:

 

Wyliczenie mało warte! Zbyt ogólne i mooocno uproszczone.

Mój dom bez reku mialby wg dokładnych wiliczeń ok. 50% więcej zapotrzebowania na ciepło.

I jeszcze z teorii i bardzo stwierdzone na bazie dokladnych wyliczeń:

Dom wg norm wykonany PRAWIDLOWO zużywa 120 kWh/m2*rok, wystarzy zastosowac reku i już mamy energooszczędny mniej niż 70 kWh/m2*rok.

 

Jeszcze jedno: reku ma przede wszsytkim być komfortem a nie rozwiązaniem ekonomicznym i w takich kategoriach najpierw należy go rozpatrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje: jak się nie ma argumentów zweryfikowanych lub bardzo prawdopodobnych to się wyjeżdża z normami i się nimi manipuluje. Moje wylicznie jest szacunkowe, ale nawet jak się pomyliłem o 30% to i tak się nie opłaca.

A komfort to kolego sympatyczny możesz mieć wentylacją mechaniczną bez rekuperatora. Używanie stwiedzenia, że rekuperator przede wszystkim służy komfortowi jest nieuzasadnione. Komfortowi służy wentylacja mechaniczna, wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła, czyli rekuperator jest po to aby dawać oszczędność. A ten jej nie daje. Wiec rozwiązanie to nie ma sensu.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "ekonomicznie" liczysz, to dlaczego planujesz tak nieekonomiczny sytem ogrzewania? Bo zapewne, nie grzejesz prostym kotłem opalanym drewnem - bo tylko taki jest najekonomiczniejszy - zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym.

Druga sprawa jest to, ze nie do końca wiesz o czym piszesz - mam na mysli przytoczony komfort - w tym przypadku cieplny.

Bardziej komfortowe warunki panuja jednak w przypadku, kiedy do pomieszczenia "wpada" powietrze o różnicy temp. np. 10 stopni niz 40 stopni (odpowiednio +10 i -20 stopnia celcjusza.). Własnie o takim komforcie piszemy - no chyba, ze jesteś eskimosem, to pojecie komfortu cieplnego może być inne :lol:

Ewentalne oszczedności z REKU nie sa najważniejsze i moga być różne. Zależy to od wielu czynników.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. prąd pobierany przez rekuperator 100W x 24h = 2,4 kwh

2,4 kwh *0,45 zł = 1,08 zł dajmy na to 1 zł dziennie

miesięcznie 30 zł, co przy 5 miesiącach grzewczych daje 150zł

2. koszty ogrzewania ok. 2000 zł z czego zaoszczędzić można przez rekuperator ok. 30% czyli 600 zł (teoretycznie).

 

Pomijajac te 30% ktore bierzesz chyba z kosmosu to:

 

1. a co jak ktos ma reku ktory ciagnie 50wat ?

2. a co jak ktos ma koszty ogrzewania roczne rzedu 4000zl lub wiecej ? (to nie sa przeciez jakies tam ekstremalne wyjatki)

 

Jak juz ci ten projektant zaprojektuje wentylacje grawitacyjna ktora dziala zawsze tak jak powinna to badz tak mily i podziel sie szczegolami z ogolem - byc moze wtedy Twoje wypowiedzi komus pomoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje: jak się nie ma argumentów zweryfikowanych lub bardzo prawdopodobnych to się wyjeżdża z normami i się nimi manipuluje. Moje wylicznie jest szacunkowe, ale nawet jak się pomyliłem o 30% to i tak się nie opłaca.

A komfort to kolego sympatyczny możesz mieć wentylacją mechaniczną bez rekuperatora. Używanie stwiedzenia, że rekuperator przede wszystkim służy komfortowi jest nieuzasadnione. Komfortowi służy wentylacja mechaniczna, wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła, czyli rekuperator jest po to aby dawać oszczędność. A ten jej nie daje. Wiec rozwiązanie to nie ma sensu.

:)

 

Ja na pewno mam inne pojęcie komfortu, niż Ty.

Dla mnie na pewno nie jest kompfortem siedzieć w salonie przed telewizorem np. i czuć po karku jak z nawiewnika wentylacji mechanicznej zapyla w zimie powietrze o temp. -20oC.

Dla mnie komfortem jest to, że to powietrze będzie miało powiedzmy +16oC albo i więcej i nie będę musiał ubierać szalika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

 

Ja na pewno mam inne pojęcie komfortu, niż Ty. [...]

Dla mnie komfortem jest to, że to powietrze będzie miało powiedzmy +16oC albo i więcej i nie będę musiał ubierać szalika.

 

Zgoda, komfort rzecz bezcenna.

 

Czy ktoś umie policzyć jak długo można grzać prądem wpadające powietrze zastępując koszty rekuperatora z instalacją, naprawami, wymianą filtrów itp, kosztami grzałki, która powietrze podgrzeje w okresie grzewczym ze średnich 7st do 16st czyli o 9 st ? Przy cenie prądu 44gr (tak,tak - tyle kosztuje prąd całodobowy)

 

Nie mówmy o 40st różnicy bo nie płacę rachunków za najzimniejszy zień w roku ale za wszystkie dni okresu grzewczego i nie jest to zawsze -20st na zewnątrz.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o Bartoszu?

Jeszcze nie mam, ale chcę mieć...

9 tysiączków i już jest... :)

 

9 tysięcy??? :o

Możesz napisać coś bliżej. Mi w W-wie na Bartyckiej wycenili na 15.

9 tys. za sam rekuperator Vena 4 ze sterowaniem, dwa wentylatory (jeden o większej mocy ze względu na gwc).

Całą instalację wyceniają mi na około 17 tys + 12 gwc :)

Ale na szczęście żona już wie... :)

 

Witaj,

 

Jaki masz duży dom skoro instalujesz Vena 4? Ja myślę o Vena 3 i zastanawiam się czy nie będzie zbyt "mały".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o Bartoszu?

Jeszcze nie mam, ale chcę mieć...

9 tysiączków i już jest... :)

 

9 tysięcy??? :o

Możesz napisać coś bliżej. Mi w W-wie na Bartyckiej wycenili na 15.

9 tys. za sam rekuperator Vena 4 ze sterowaniem, dwa wentylatory (jeden o większej mocy ze względu na gwc).

Całą instalację wyceniają mi na około 17 tys + 12 gwc :)

Ale na szczęście żona już wie... :)

 

Witaj,

 

Jaki masz duży dom skoro instalujesz Vena 4? Ja myślę o Vena 3 i zastanawiam się czy nie będzie zbyt "mały".

Witam kolego!

Mój dom to 460 m3 do wentylacji, vena 3 może być za mała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej komfortowe warunki panuja jednak w przypadku, kiedy do pomieszczenia "wpada" powietrze o różnicy temp. np. 10 stopni niz 40 stopni (odpowiednio +10 i -20 stopnia celcjusza.).

 

ile dni i ile nocy w roku masz te -20 stopni?

2 dni i 5 nocy - czy może jeszcze mniej?

 

manipulacja polega na tym, że najpierw zakłada się ekstremalne warunki które występują 5x w ciągu 10 lat a potem na ich podstawie dokonuje sie wyliczeń "oszczędności"... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny przykład? Prosze :lol:

Różnica temperatur 20 i 5 stopnia - czyli odpowiednio 0 i 15 stopnia celcjusza.

Też moze dać dobrze po "nerkach".

Tak na marginesie. Dla potrzeb obliczeniowych zawsze przyjmuje sie temperatury maksymalne (minimalne) np. do obliczania mocy kotła, przyjmuje sie -20/+20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie zresztą z tym liczeniem kosztu instalacji wentylacji mechanicznej z reku.

 

Na początku zakłada się że nie budujemy 2 kominów co daje nam od razu oszczędności 10000zł do tego dokładamy marne 3000 i już oczom zdumionych inwestorów ukazuje się że będą mili reku za 3000.

 

też się tak kiedyś napalałem... ale np u mnie nie mogłem zrezygnować z kominów ponieważ będę miał piec na ekogroszek i kominek rekraacyjny w salonie. doklejenie tych paru kanałów wentylacyjnych do kominów dymowych które i tak musiałem postawić to pikuś.

 

nie sądzę że przy ogrzewaniu ekogroszkiem ładowanie kasy w wentylację mech. z odzyskiwaniem ciepła ma jakikolwiek sens. I tak będę miał przy paleniu groszkiem tego ciepła w nadmiarze gdyż nie da się pieca na ekogroszek tak oszczędnie wyregulować jak jakiegoś kotła na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...