Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto


Recommended Posts

Hmmm... Nie do końca łapię... Ja bym w Twojej sytuacji (zreszta je JESTEM w Twojej sytuacji, bo tez mam pietrowy dom) raczej rozprowadził rury w poziomie na poddaszu a tylko schodzil pionowo do poszczegolnych pomieszczen. Przy dobry rozplanowaniu powinno zadzialac. Jesli nie mozesz zniesc malego wybrzuszenia z GK to faktycznie pozostaja kanaly prostokatne.

 

Daj moze jakies rzuty to sie zobaczy, jak by bylo najlepiej...

 

Rury okrągłe to nie małe wybrzuszenie, bo az 20cm z ociepleniem przy rurze 125 i to w kazdym rogu domu. Kanaly na poddaszu beda rozprowadzone z reku poziomo do pomieszczen na pietrze, a ja mam problem jak doprowadzic kanaly pionowe do pomieszczen na parterze. Gdyby kanaly lecialy w stropie a pion w sciance dzialowej, to wszystko byloby praktycznie nie widoczne. Pozostaloby jedynie zrobienie otworow w stropie na anemostaty do pomieszczen na parterze.

 

Jak umieszcza sie obrazki na tym forum?? I o jakie rzuty chodzi, czy rzuty samego domu, czy rzuty wentylacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 566
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdyby kanaly lecialy w stropie a pion w sciance dzialowej, to wszystko byloby praktycznie nie widoczne. Pozostaloby jedynie zrobienie otworow w stropie na anemostaty do pomieszczen na parterze.

 

No to po krzyku. Kwestia tylko to zrobić. W BK łatwo. W PTH już gorzej, ale też sieda pewnie. Ja tam bym wziął te 20cm w rogu - niekoniecznie każdym.

 

Jak umieszcza sie obrazki na tym forum?? I o jakie rzuty chodzi, czy rzuty samego domu, czy rzuty wentylacji??

 

Rzuty domu - chyba, że masz już gotowe wentylacji. Ja jednak sądziłem, że nad tym własnie pracujemy :lol:

 

Gdzieś był tutorial do tego. W skrócie - musisz to umięscić gdzies na serwerze (photobucket, fotosik, picasa itp ) a następnie wstawić URL pomiędzy tagi [/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak umieszcza sie obrazki na tym forum?? I o jakie rzuty chodzi, czy rzuty samego domu, czy rzuty wentylacji??

 

Rzuty domu - chyba, że masz już gotowe wentylacji. Ja jednak sądziłem, że nad tym własnie pracujemy :lol:

 

 

Gdzieś był tutorial do tego. W skrócie - musisz to umięscić gdzies na serwerze (photobucket, fotosik, picasa itp ) a następnie wstawić URL pomiędzy tagi [/img]</div></blockquote><p> </p><p> Oto link do rzutów mojego projektu - poniżej. Dodatkowo z projektem dostałem projekt instalacji wentylacji mechanicznej, ale z niego mogę tylko skorzystać gdzie umieścić anemostaty, bo rekuperator jest w garazu (a ja chce na poddaszu), a kanaly sa okragle (a ja chce prostokątne, tak zeby nie bylo widac). A z wentylacji grawitacyjnej zostały tylko dwa kanały w kominie (do garażu i kotłowni), oraz jeden kominek wentylacyjny w dachówce, do którego planuję podłączyć osobno okap kuchenny.</p><p> </p><p> Link:</p><p> [img]http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m44af5b720e5a8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na wstępny kosztorys z rekuperatory.pl więc dam znać ile powiedzieli. Z reklamy firmy dospel wynika 12 tys z robocizną, ale to reklama w gazecie

 

To 18-20 tyś to właśnie moja wycena z rekuperatory.pl Centrala 6 tyś, osprzęt + montaż 12 tyś.

Wywalić 20 tyś na mały dom to moim zdaniem przegięcie.

 

Czekam na wycenę z Bartosza

 

Ja mam wycenę na 16000 brutto dla domu o pow. 170m2. Rekuperator krzyżowo-przeciwprądowy. Wykonanie profesjonalne. Stojąc metr od rekuperatora pracującego na I biegu wcale go nie słychać. Z tego cowiem, to rekuperatory.pl mają tylko wymienniki przeciwprądowe- znacznie droższe. Jeśli chodzi o Dospel, to czekamna wycenę od listopada a i słyszałem, że wykonanie mają bardzo słabe (dużo rur i wogóle mało estetyczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam wycenę na 16000 brutto dla domu o pow. 170m2. Rekuperator krzyżowo-przeciwprądowy. Wykonanie profesjonalne. Stojąc metr od rekuperatora pracującego na I biegu wcale go nie słychać. Z tego cowiem, to rekuperatory.pl mają tylko wymienniki przeciwprądowe- znacznie droższe. Jeśli chodzi o Dospel, to czekamna wycenę od listopada a i słyszałem, że wykonanie mają bardzo słabe (dużo rur i wogóle mało estetyczne).

 

bedziu, a jakiej on jest firmy? Widziałam kilka wycen z rekuperatory.pl i zawsze jest to około 20 tys (na moją wycenę jeszcze czekam). Bartosz mnie olał zupełnie, Dospel przysłał ofertę-gotowca i dalej milczenie (coś mało skuteczna jestem :roll: ), czekam też na ofertę na Renovent z ASK i Mistrala z małej, lokalnej firmy. A na końcu Was zapytam który wybrać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy pisać o tym tutaj czy tutaj http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622-240.htm

 

Niech będzie tutaj.

W ubiegłym tygodniu byłem na targach budowlanych w Rzeszowie. Było kliku przedstawicieli z branży rekuperacji.

Porozmawiałem sobie z przedstawicielem firmy, która wykonuje pełne instalacje na rekuperatorach StorkAir (znana firma, niechcę wprowadzać reklamy).

 

O to co sie dowiedziałem:

1. Nie mogę zakupić u nich samego reku, tylko całą instalacje wraz z projektem (dają na to 10 lat gwarancji). Musze mieć od nich projekt*

* wyjatek jest taki, że mogę sam wykonać projekt, oni go przesyłają do centrali i jeśli zostanie zatwierdzony to w takim przypadku zgodzą sie na sprzedaż samego reku.

 

2. Instalacja musi byś wykonana na rurach gładkich, sztywnych. Odpadają rury typu spiro i flex. Tłumaczą to koniecznością czyszczenia co jakiś czas przewodów. Podobno szczotkę, którą wpuszczają może uszkodzić i niedoczyścić przewodów innych niż gładkie.

 

3. Rozgałęzienia tylko na trójnikach i nie typu "Y". Argumentują to tym, że kiedyś stosowali skrzynki rozprężne oraz trójniki typu"Y", ale powodowało to powstawanie "przegłosów".

 

4. Nie zalecają "wpinania" okapu kuchennego do instalacji. Twierdzą, że musiałby być specjalny okap za 8k pln. Nie dostałem odp jak to wykonać-domyślam się, że okap "wyrzuca" zużyte powietrze do kuchni i dodatkowy wyciąg usuwa to powietrze.

 

5. Reku StrokAir jest podobno na silnikach prądu stałego i pobiera max kilkadziesiąt wat mocy. To muszę jeszcze sprawdzić.

 

Chciałem się z Wami podzielić informacjami, jakie otrzymałem.

 

PS. Z opinii osób, które wypowiadały się na temat na forum większość z tych informacji jest całkowicie odwrotna. I bądź tu człowieku mądry :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy pisać o tym tutaj czy tutaj http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622-240.htm

 

Niech będzie tutaj.

W ubiegłym tygodniu byłem na targach budowlanych w Rzeszowie. Było kliku przedstawicieli z branży rekuperacji.

Porozmawiałem sobie z przedstawicielem firmy, która wykonuje pełne instalacje na rekuperatorach StorkAir (znana firma, niechcę wprowadzać reklamy).

 

O to co sie dowiedziałem:

1. Nie mogę zakupić u nich samego reku, tylko całą instalacje wraz z projektem (dają na to 10 lat gwarancji). Musze mieć od nich projekt*

* wyjatek jest taki, że mogę sam wykonać projekt, oni go przesyłają do centrali i jeśli zostanie zatwierdzony to w takim przypadku zgodzą sie na sprzedaż samego reku.

 

2. Instalacja musi byś wykonana na rurach gładkich, sztywnych. Odpadają rury typu spiro i flex. Tłumaczą to koniecznością czyszczenia co jakiś czas przewodów. Podobno szczotkę, którą wpuszczają może uszkodzić i niedoczyścić przewodów innych niż gładkie.

 

3. Rozgałęzienia tylko na trójnikach i nie typu "Y". Argumentują to tym, że kiedyś stosowali skrzynki rozprężne oraz trójniki typu"Y", ale powodowało to powstawanie "przegłosów".

 

4. Nie zalecają "wpinania" okapu kuchennego do instalacji. Twierdzą, że musiałby być specjalny okap za 8k pln. Nie dostałem odp jak to wykonać-domyślam się, że okap "wyrzuca" zużyte powietrze do kuchni i dodatkowy wyciąg usuwa to powietrze.

 

5. Reku StrokAir jest podobno na silnikach prądu stałego i pobiera max kilkadziesiąt wat mocy. To muszę jeszcze sprawdzić.

 

Chciałem się z Wami podzielić informacjami, jakie otrzymałem.

 

PS. Z opinii osób, które wypowiadały się na temat na forum większość z tych informacji jest całkowicie odwrotna. I bądź tu człowieku mądry :-?

 

Potwierdzam rozmawiałem osobiście z szefem w/w firmy pewnie każdy się domyśla jakiej i usłyszałem dokładnie to co napisano wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam rozmawiałem osobiście z szefem w/w firmy pewnie każdy się domyśla jakiej i usłyszałem dokładnie to co napisano wyżej.

Sugerujesz, że nauczyli się tego na pamięć :o :lol:

Co do reszty się nie wypowiadam bo wiele razy były te argumenty dyskutowane :roll:

 

Może i na pamięć nie zastanawiałem sie na tym :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam wycenę na 16000 brutto dla domu o pow. 170m2. Rekuperator krzyżowo-przeciwprądowy. Wykonanie profesjonalne. Stojąc metr od rekuperatora pracującego na I biegu wcale go nie słychać. Z tego cowiem, to rekuperatory.pl mają tylko wymienniki przeciwprądowe- znacznie droższe. Jeśli chodzi o Dospel, to czekamna wycenę od listopada a i słyszałem, że wykonanie mają bardzo słabe (dużo rur i wogóle mało estetyczne).

 

bedziu, a jakiej on jest firmy? Widziałam kilka wycen z rekuperatory.pl i zawsze jest to około 20 tys (na moją wycenę jeszcze czekam). Bartosz mnie olał zupełnie, Dospel przysłał ofertę-gotowca i dalej milczenie (coś mało skuteczna jestem :roll: ), czekam też na ofertę na Renovent z ASK i Mistrala z małej, lokalnej firmy. A na końcu Was zapytam który wybrać :wink:

 

agakz- Wejdz na stronę http://www.rekuperatory.krakow.pl/

Zadzwoń i poproś z Panem Adamem- fajny koleś i wszystko Ci doradzi (jaki reku, jaki kominek itp)

Powodzenia.

 

W razie pytań jestem do dyspozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru rekuperatora i mam kilka pytań:

- czy wymienniki krzyżowe przeciwpradowe wymagaja specjalnego servisu do czyszczenia niz same krzyżowe? Krzyzowe mozna czyścic samemu.

- przeczytałem, że wymienniki krzyżowo prądowe maja zywotność 10 lat. Wiec co 10 lat lilka tysiecy na wydatek + czyszczenie przez servis.

 

Czy ktoś coś wie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bedziu, a jakiej on jest firmy? Widziałam kilka wycen z rekuperatory.pl i zawsze jest to około 20 tys (na moją wycenę jeszcze czekam). Bartosz mnie olał zupełnie, Dospel przysłał ofertę-gotowca i dalej milczenie (coś mało skuteczna jestem :roll: ), czekam też na ofertę na Renovent z ASK i Mistrala z małej, lokalnej firmy. A na końcu Was zapytam który wybrać :wink:

 

agakz- Wejdz na stronę http://www.rekuperatory.krakow.pl/

Zadzwoń i poproś z Panem Adamem- fajny koleś i wszystko Ci doradzi (jaki reku, jaki kominek itp)

Powodzenia.

 

W razie pytań jestem do dyspozycji

 

Dzięki :D własnie dostałam ofertę od Pana Adama :D na pewno pomęczę go o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś coś wie na ten temat?

 

Ja w ogóle nie wiem, co to jest ten wymiennik krzyzowo-przeciwprądowy. Dla mnie to brzmi jak silnik benzynowo-wysokoprężny.

 

Albo to, albo to.

 

A co do zywotności, to co może się zużyć w aluminiowych lamelach? Chyba, że to taki plastikowy wymiennik typu Koss.

 

Weź zamów wymiennik u Adama_mk - wyglądaja tak, jakby miały przetrwać następne millenium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówię o podłogówce ale o dolnym źródle - czyli odwiertach lub źródle poziomym + zmontowanie całego ustrojstwa

 

jeżeli masz namiary za PC w cenie 10-12kpln (te 16 pochłoną odwierty) to się podziel tą wiedzą - jestem jeszcze przed kupnem pieca na ekogroszek to może się skuszę. za domem mam 6arów to jakoś tam dolne źródło wcisnę.

 

jak sie orientowałem rok temu to kompletna PC wychodziła w cenie 60kpln - czyli kompletnie nieekonomiczy wybór ogrzewania domu...

 

Ja mam ofertę na 25.000 PLN za pełną instalację pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. W cenie jest również instalacja ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...