Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 566
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeczytałem i przemyślałem argumenty oponentów wentylacji mechanicznej.

Moje wnioski są takie, że nie dostaje im wyobrażni.

Upierdliwie usiłują porównywać zupełnie różne stany różnych domów.

Po jednej stronie stawiają dom z nieskutecznie działającą wentylacją grawitacyjną, a po drugiej z bardzo skuteczną mechaniczną i wychodzi im Ich racja! :lol:

 

Zróbmy to tak, jak należy! :lol:

Kiedy wentylacja grawitacyjna naprawdę działa? - Zimą, w bardzo mrożny i wietrzny dzień!

Kiedy wentylacja mechaniczna działa? - zawsze!

 

Co wychodzi jak się porówna stan jednego i drugiego domu w taki zimowy dzień? - Rozpacz i wołania o pomoc! POMOCY! PIZGA CHŁODEM PO NOGACH! LICZNIK ENERGII ZACIERA OŚKĘ!

A gdzie? - W domach z grawitacyjną wentylacją.

 

Nowoczesne materiały i technologie są szczelne. Z samej natury i konstrukcji.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Dziurą przy podłodze (nawiew) i dziurą przy suficie (wywiew). DWOMA dziurami w tym superszczelnym domu.

To czemu to jest lepsze? - BO JEDNEJ Z NICH SIĘ NIE ROBI! (czyli nie buduje się systemu wentylacji grawitacyjnej, lub nawet się ją psuje zatykając wszelkie szparki i nawiewy.)

Porównanie parametrów domu bez wentylacji i domu ze skuteczną wentylacją mechaniczną generuje wniosek, że mechaniczna daje straty!

 

Porównania warunków bytowych taktycznie się nie wykonuje.

 

ZWOLENNICY WENTYLACJI GRWITACYJNEJ POWINNI STOSOWAĆ NIESZCZELNE OKNA O SŁABYCH PARAMETRACH I NIESZCELNE DRZWI! :lol:

NAJGORSZE MOŻLIWE MATERIAŁY!

Dlaczego?

Bo w superszczelnym domu w superoknach trzeba wiertarką dziury zrobić. SPORO DZiUR! :lol: To po co ta cała superizolacja jak i tak wieje? (bo musi!)

 

Kompletny brak zrozumienia co i po co!

 

Ale , oczywiście - można! Wszystko można!

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem i przemyślałem argumenty oponentów wentylacji mechanicznej.

Moje wnioski są takie, że nie dostaje im wyobrażni.

Upierdliwie usiłują porównywać zupełnie różne stany różnych domów.

Po jednej stronie stawiają dom z nieskutecznie działającą wentylacją grawitacyjną, a po drugiej z bardzo skuteczną mechaniczną i wychodzi im Ich racja! :lol:

Adam, to jest jasne od momentu założenia tego tematu :lol:

jak ktoś tego nie skuma to nie ma zmiłuj, wentylacja mechaniczna będzie be :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym róznią się reku przeciwprądowe od krzyżowych?

i czym kierowaliście się przy wyborze?

teraz wybrałbym Bartosza, fajnie go kroś opisał, że to rurki skręcone jak pęczek spagetti. działa na wyobraxnie.

 

 

ale za 6000, można kupić mistrala, ładnie wygląda, jakoś bardziej profesjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym róznią się reku przeciwprądowe od krzyżowych?

i czym kierowaliście się przy wyborze?

teraz wybrałbym Bartosza, fajnie go kroś opisał, że to rurki skręcone jak pęczek spagetti. działa na wyobraxnie.

 

 

ale za 6000, można kupić mistrala, ładnie wygląda, jakoś bardziej profesjonalnie.

np. google.pl a w skrócie :

http://www.heatex.pl/krzyzowy.html

http://www.heatex.pl/przeciwpradowy.html

 

co do wyglądu ... wolisz mercedesa s-klasy z silnikiem od syrenki czy na odwrót ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn bedziesz kupowal " na wygląd " ?:)

 

Reku przeciwprądowe od krzyzowych roznia sie sposobem dzialania, przeplywu powietrza, skutecznością. W skrocie mozesz zerknac na http://heatex.pl/

 

Przy wyborze rekuperatora kierowałem się wydajnością, prądożernością oraz ewentualną awaryjnością. Wybrałem reku domowej roboty omawiany m.in. przez Adam_mk z tego forum. Niestety ten reku nie wygląda jak paczka zapalek wiec polubią go raczej miłośnicy TIRów czy amfibii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wyście ludzie na łby pospadali, z niektórych postów to wynika że jak ktoś nie ma rekuperatora to po prostu mieszka w lodówce, ściany ma zawilgocone i spleśniałe, w chałupie wali jak w oborze i w ogole to krasnoludki mu do mleka szczają. Ja jakoś rekuperatora nie mam i nie narzekam na żadną z powyższych przypadłości. Przed budową rozmawiałem ze specjalistą od wentylacji i klimatyzacji który (o dziwo) skutecznie mnie odwiódł od pomysłu robienia instalacji reku. Z prostego powodu - jest to najczęściej instalacja bardzo prosta i tania (tanie materiały, tanie i proste urządzenia), która nie ma wiele wspólnego z profesjonalnymi instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi. Spełnia swoje zadanie w jakimś tam stopniu, ale na pewno jej jakość nie jest najwyższa a co za tym idzie i trwałość. Różnie też bywa z czystością całości po paru latach użytkowania. Ja specjaliście wierzę - dał mi za to parę rad jak zrobić dobrze wentylację grawitacyjną i ta na razie działa ok. Zastanówcie się dobrze zanim wydacie 20 tysięcy na rozwiązanie problemu którego nie ma (jakoś wszystkie problemy zostały zauważone i naukowo udowodnione kiedy pojawiły się rekuperatory - wcześniej w ogóle nie występowały).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wyście ludzie na łby pospadali, z niektórych postów to wynika że jak ktoś nie ma rekuperatora to po prostu mieszka w lodówce, ściany ma zawilgocone i spleśniałe, w chałupie wali jak w oborze i w ogole to krasnoludki mu do mleka szczają. Ja jakoś rekuperatora nie mam i nie narzekam na żadną z powyższych przypadłości. Przed budową rozmawiałem ze specjalistą od wentylacji i klimatyzacji który (o dziwo) skutecznie mnie odwiódł od pomysłu robienia instalacji reku. Z prostego powodu - jest to najczęściej instalacja bardzo prosta i tania (tanie materiały, tanie i proste urządzenia), która nie ma wiele wspólnego z profesjonalnymi instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi. Spełnia swoje zadanie w jakimś tam stopniu, ale na pewno jej jakość nie jest najwyższa a co za tym idzie i trwałość. Różnie też bywa z czystością całości po paru latach użytkowania. Ja specjaliście wierzę - dał mi za to parę rad jak zrobić dobrze wentylację grawitacyjną i ta na razie działa ok. Zastanówcie się dobrze zanim wydacie 20 tysięcy na rozwiązanie problemu którego nie ma (jakoś wszystkie problemy zostały zauważone i naukowo udowodnione kiedy pojawiły się rekuperatory - wcześniej w ogóle nie występowały).

Noooooo kolega to widzę chciał zabłysnąć elokwencją :lol:

Nie chce mi się nawet dyskutować na takim poziomie, ale widzę, że jesteś specjalistą w dziedzinie wentylacji. Najczęściej, bywa, 20 tysięcy, tanie materiały, wcześniej nie występowały. Te teksty świadczą tylko o tym, że nie poświęciłeś na temat więcej niż 5 minut :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosmo77

Opowiedz nam, proszę, o tym ,jak rozwiązałeś w swoim domu problem nawiewu.

Czytając Twój post wyraźnie widać, że kilka minut poświęciłeś na rozwiązanie tego problemu.

Opowiedz nam może jak skteczną wentylację sobie zbudowałeś. Ten problem tu wszystkich bardzo interesuje.

Tylko nie pisz może o kominach wentylacyjnych, bo to sposób wyrzucania zużytego , ciepłego powietrza i wszyscy powyżej 1 klasy podstawówki wiedzą o co chodzi. Napisz o uzupełnianiu tego, co tymi kominami ucieka.

Jakimi drogami uzupełniasz, jakie ilości, jak to się sprawdza, ile dziur w oknach wyborowałeś i takie sprawy....

 

Czekamy w napięciu!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zrobić wentylację z rekuperatorem, ale bez GWC (przynajmniej) na razie. Ponoć tak się da.

 

Dostałem ofertę od rekuperatory.pl i wychodzi bardzo drogo - 15 KPLN bez GWC. Znalazłem te na forum ofertę Bartosza i będę to sprawdzał.

 

Czy znacie jeszcze jakieś inne firmy, które mogą zrobić instalację wentylacyjną w okolicach Warszawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamie mk ;)

 

zeby skrocic Twoje w napieciu trwanie ....opowiem jak to jest u mnie ....

 

Aha ..i panowie ...troche wiecej luzu ...bo czuje w Was spore niepotrzebne napiecie ...a napiecie rodzi strach jak mowil sam mistrz Joda ;)

 

NAWIEW STORY

U mnie sa 2 Z-ki - jedna w kotlowni, druga w spizarni.

Tymi Z-kami zasysane jest zimne BRRRRRR! powietrze do domu, ktore wstepnie podgrzewa sie w tych pomieszczeniach.

Nizsza temperatura w kotlowni, spizrani i pomieszczeniu gospodarczym byla zakladana od samego poczatku, gdyz:

w domu powienny byc strefy zimniejsze (spizarnia, kotlownia, wiatrolap)

- cieplejsze (sypialnie na gorze)

- cieple (przy kominku)

- najcieplejsze (lazienki, wc)

 

Nie rozumiem osob, ktore daza do usredniania temperatur w calym domu.

 

Poza tym mam rozszelnione okna w zaleznosci od potrzeb - ale niewiele - jedno gora dwa. Poza tym swieze powietrze rozprowadzane jest po pokojach na gorze za pomoca DGP.

W moim domu naprawde nie jest duszno - moze to tez kwestia duzej powierzchni oraz kubatury (na dole wysokosc pomieszczen 3.0 m, na pietrze 2.72) - dom okolo 220 m2 po podlogach.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dla chwili odetchnienia chciałbym zapytać czy ktoś już ma lub może coś powiedzieć na temat zintegrowanego systemu Dospela TWIX http://www.dospel-comfort.pl/?lang=pl troche mnie to kusi ale słyszałem też negatywne opinie np. że kurz z kominka będzie nawiewany do wszystkich pomieszczeń (chyba ze ten filtr jest konkretny) lub że moc wentylatora do nawiewu powietrza z kominka jest na tyle duża ze zuzycie pradu sprawia to rozwiazanie malo oplacalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamie mk ;)

 

zeby skrocic Twoje w napieciu trwanie ....opowiem jak to jest u mnie ....

 

Aha ..i panowie ...troche wiecej luzu ...bo czuje w Was spore niepotrzebne napiecie ...a napiecie rodzi strach jak mowil sam mistrz Joda ;)

 

NAWIEW STORY

U mnie sa 2 Z-ki - jedna w kotlowni, druga w spizarni.

Tymi Z-kami zasysane jest zimne BRRRRRR! powietrze do domu, ktore wstepnie podgrzewa sie w tych pomieszczeniach.

Nizsza temperatura w kotlowni, spizrani i pomieszczeniu gospodarczym byla zakladana od samego poczatku, gdyz:

w domu powienny byc strefy zimniejsze (spizarnia, kotlownia, wiatrolap)

- cieplejsze (sypialnie na gorze)

- cieple (przy kominku)

- najcieplejsze (lazienki, wc)

 

Nie rozumiem osob, ktore daza do usredniania temperatur w calym domu.

 

Poza tym mam rozszelnione okna w zaleznosci od potrzeb - ale niewiele - jedno gora dwa. Poza tym swieze powietrze rozprowadzane jest po pokojach na gorze za pomoca DGP.

W moim domu naprawde nie jest duszno - moze to tez kwestia duzej powierzchni oraz kubatury (na dole wysokosc pomieszczen 3.0 m, na pietrze 2.72) - dom okolo 220 m2 po podlogach.

 

Y

 

Yoric, wierzę, że nie jest duszno, ale myślę, że masz spore straty na ogrzewaniu - bo owszem, powietrze zasysane przez zetki wstępnie ogrzewa się w tych pomieszczeniach - ale ogrzewa je ciepło wyprodukowane przez twój system grzewczy. Czyli nie ma znaczenia, gdzie to powietrze wpada, w ogólnym rozrachunku i tak zostaje ogrzane energią, za którą płacisz. Plusem jest to, że nie odczuwasz dyskomfortu związanego z wwiewaniem zimnego powietrza do domu (czy jednak masz dostateczną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych - nie mam pojęcia - nie znam się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...