Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator-kto ma, za ile i czy było warto


Recommended Posts

Co do oszczędności wynikających z zastosowania rekuperatora to byłbym bardzo ostrożny. Wystarczy sobie to prosto policzyć, straty na wentylacji przyjmuje się na poziomie 20% (im cieplejszy dom, tym większe straty procentowe na wentylacji). Przy rocznym koszcie ogrzewania na poziomie 3 tys. możemy zaoszczędzić 600 zł, zakładając, że reku odzyska 100% :lol: :lol: :lol: :lol: od tego 600 zł trzeba odjąć koszt prądu ...

i le zostanie ???? :lol: :lol: :lol:

REKUPERATOR TO KOMFORT I JESZCZE RAZ KOMFORT !!!!

a oszczędności jeśli są to dobrze bo też cieszą :D

W moim przyszłym domu będę miał rekuperator ale tylko ze względu na komfort a nie na oszczędności. Wczoraj na BUDMIE rozmawiałem z przedstawicielem firmy "BARTOSZ" odnośnie reku, mają ciekawe rozwiązanie, bardzo efektywny wymiennik i niezbyt drogi. Wiele wskazuje, ze będę miał reku "BARTOSZ".

A może się tez okazać i tak, że duszny i niewietrzony dom bedzie zużywał mniej ciepła niż ten z rekuperatorem ..... :evil: :evil: :evil:

 

Pozdrawiam i zyczę świeżego powietrza.

 

Chciałbym nie zgodzić się z tą wypowiedzią.

 

1. Straty wentylacyjne przy wentylacji grawitacyjnej i 1 wymianie na godzinę sięgają 30% widać to w każdym wyliczeniu OZC. Jeżeli możemy rekuperatorem odzyskać powiedzmy 80% tej wartości to starta pozostaje na poziomie 6% OZC. Dzięki temu możemy dobrać instalację o mocy mniejszej o ok20% więc jest oszczędność mniejsze grzejniki mniejsze podłogowe mniejsza moc kotła i finalnie mniejsze zużycie paliwa.

 

2. Teraz coś o nakładzie finansowym na instalację. Instalując wentylację z rekuperacją nie musimy budować kominów. To chyba dla wszystkich jest oczywiste. Liczył ktoś z was ile kosztuje postawienie kominów wentylacji grawitacyjnej ja tak z grubsza policzyłem i wychodzi że można za to prawie kupić instalację.

 

3. Komfort sprawa bezdyskusyjna.

4. Koszty eksploatacyjne centrala musi być dobrze dobrana. Nie może być za duża ani za mała. Max bieg pracy przy którym mamy najwyższe zużycie prądu to jest wydatek szczytowy. Centralę się dobiera tak aby przy wyliczonym zapotrzebowaniu strumienia wentylacyjnego można był zwiększyć wydajność o 50% bo np goście przyszli i mamy łącznie 15 osób. Więc przez większość czasu centrala pracuje na połowę mocy lub mniej. Ja mam dobraną centralę która na 3 biegu zużywa 100W. Raczej mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 566
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kurcze takimi cenami rzucacie że aż mnie wryło. Ja mam wyliczoną wentylację wg cennika chyba z firmy prowent a na pewno przy użyciu ich centrali Mistral 250Eco i cała instalacja bez montażu wyszła mi 9000 netto. Montażu dokonam samodzielnie. A dom 160m2 kubatura ok 430m3.

turcin no to chyba coś słabo masz dobraną centralę, ona ma max wydajność 250m3 przy sensownym sprężu. Skoro bierzesz od proventu to zobacz sobie na wykres na ich stronie do tej centralki. To jest przykład jak dobierają firmy "specjalistyczne" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dominikams,

Nawet uzytkownicy mowia raczej o komforcie niz jakichs spodziewanych zyskach/oszczednosciach przy stosowaniu REKU i wentylacji mechanicznej. Oczywiscie cos tam na papierze mozna powyliczac ...pomierzyc ...ale:

 

moje oplaty za ogrzewanie sa niewielkie i te straty kominowe sa naprawde smieszne.

W tym sezonie grzewczym (11 listopada - 21 luty) spalilem 520 m3 GZ 50 (grzanie gotowanie cwu) i 4-5 m3 drewna.

 

Zatem wydatki REALNE na ogrzewanie tej zimy to 300 zl gaz + 400 zl drewno. Drewno i tak spale bo lubiem :) - to ile zaoszczedze tego gazu ??

 

Mice,

 

I jeszcze jedna sprawa ...chyba nie poruszana tutaj ....

Jak powszechnie wiadomo, przy duzych mrozach powietrze jest suche i moze sie okazac ??? ze przy naprawde duzych mrozach, kiedy spodziewane zyski z rekuperacji bylyby najwieksze - uzytkownicy wentylacji mechanicznej specjalnie ja przykrecaja, zeby zbytnio nie wysuszac pomieszczen. Czy stosuje sie jakies nawilzacze do takich wentylacji ??

 

 

Pozdrawiam,

 

Yoric

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mice,

I jeszcze jedna sprawa ...chyba nie poruszana tutaj ....

Jak powszechnie wiadomo, przy duzych mrozach powietrze jest suche i moze sie okazac ??? ze przy naprawde duzych mrozach, kiedy spodziewane zyski z rekuperacji bylyby najwieksze - uzytkownicy wentylacji mechanicznej specjalnie ja przykrecaja, zeby zbytnio nie wysuszac pomieszczen. Czy stosuje sie jakies nawilzacze do takich wentylacji ??

O nawilżaczu w samym reku nie słyszałem, ale mogłem nie słyszeć. W przypadku połączenia żwirowego GWC do reku, można zrobić instalację nawilżającą. Zawsze można też robić osobne nawilżacze. Co do mniejszania zimą ilości powietrza i największych zysków. Nie budujemy wentylacji po to żeby jej służyć tylko odwrotnie więc nie widzę sensu nie zmniejszania jej bo odzysk będzie mniejszy. Inna sprawa, że im wolniejszy przepływ (w pewnych granicach normy 0.3 do 0.8 ) powietrza tym lepszy odzysk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier,

 

Prawde mowiac Twoj ostatni post przekonal mnie raczej do tego, jak wazny jest projekt calego domu niz do zbawiennej roli wentylacji mechanicznej - ja porownywalny komfort uzyskuje bez wentylacji mechanicznej ....

 

Po co zamieszczasz wiec wartosci od 100 - 600 m3 / godzine, jesli w Twoim domu na wentylacje idzie 50 ...a moze 60 m3 (obliczeniowych) na godzine ??

 

I jeszcze jedna sprawa ...o ktorej "mechaniczni" zdaja sie zapominac - zalozone sprawnosci rekuperacji sa przy zalozonej delta T = 40 K, czyli przy temperaturze zewnetrznej -20 *C. Ile takich godzin bylo tej zimy ??? ;)Zakladajac, ze realna sprawnosc REKU przy dT = 40 K wynosi 70 % (optymistycznie) - to realna sprawnosc procesu to 30 - 35 % (biorac pod uwage srednie NOTOWANE temperatury zewnetrzne rzegu +3 *C)

Jezeli rekuperatory zarastaja podobnie jak przewody wentylacyjne - wspolczynniki przenikania ciepla drastycznie spadaja i to prowadzi do jeszcze mniejszej sprawnosci procesu odzysku ciepla.

 

A wietrzcie sobie wentylatorami ...ale nie maccie ludziom w glowach jakie to zbawienne i jak ogromne oszczednosci daje.

 

ciemny chlop ze wsi Yoric

 

Dla jakichś wartości zakłada się obliczenia. A straty ciepła w budynku dla jakich są liczone???? W strefie 3 czyli np Warszawa -20st C i dla takiej wartości dobiera się też instalację. KOlego nie ogarniasz zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze takimi cenami rzucacie że aż mnie wryło. Ja mam wyliczoną wentylację wg cennika chyba z firmy prowent a na pewno przy użyciu ich centrali Mistral 250Eco i cała instalacja bez montażu wyszła mi 9000 netto. Montażu dokonam samodzielnie. A dom 160m2 kubatura ok 430m3.

turcin no to chyba coś słabo masz dobraną centralę, ona ma max wydajność 250m3 przy sensownym sprężu. Skoro bierzesz od proventu to zobacz sobie na wykres na ich stronie do tej centralki. To jest przykład jak dobierają firmy "specjalistyczne" :roll:

 

A jaką proponujesz dobrać centralę??? Uważam że nie zrobiłem błędu przy doborze. Sum nawiewu i wyciągu oraz po wyliczeniu strat ciśnienia centrala została dobrana z jej charakterystyki pracy. Podkreślam że przy doborze wentylacji mech są określone wartość wymiany dla poszczególnych pomieszczeń i nie ma obowiązku 1 wymiany na h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką proponujesz dobrać centralę??? Uważam że nie zrobiłem błędu przy doborze. Sum nawiewu i wyciągu oraz po wyliczeniu strat ciśnienia centrala została dobrana z jej charakterystyki pracy. Podkreślam że przy doborze wentylacji mech są określone wartość wymiany dla poszczególnych pomieszczeń i nie ma obowiązku 1 wymiany na h.

W skrócie metraż masz podobny do mojego. Ja mam 150m2 + garaż którego nie liczę do wentylacji. Jeśli masz kubaturę do wentylacji w granicach 350-380m3 to wychodzi ok 65% wymiany max. Norma mówi, że 0.3 do 0.8 jest ok. Natomiast dobiera się dla większej wartości wywiewu lub nawiewu. U mnie wg norm i obliczeń o których wspominasz wyszło chyba 300m3 i 320m3. Więc 250m3 byłoby niezgodne z obliczeniami. Na koniec musisz pamiętać, że przy max wydajności (zobacz wykres) centralka ma b.duży opory i małą sprawność co oznacza, że może nie uciagnąć pod wzgl. sprężu maksymalnego. Oczywiście pozostaje możliwość okresowego zwiększenia strumienia powietrza który chyba warto mieć dlatego ja celuję w max 1wym/h. a dla normalnej pracy ok 0.5wym./h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz podać przepisy i przywołwne przrz nie normy, na podstawie których obliczasz "krotność wymiany" - bo moim zdaniem od kilku lat obowiazuja m3/h okreslone dla pomieszczeń i zależne od ilosci przebywajacych w nich ludzi. Zaznaczam chodzi o domy mieszkalne - jednorodzinne

Podpowiem nowela Rozporzadzenia w sprawie warunków.... w 2004r. przywoluje odpowiednia norme i to obowiazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą mieszkać na stałe 2 osoby. Krotność wymian jest na poziomie 0,61 i to jest współczynnik który mieści się w środku normy. Ten współczynnik zawiera już 50% zwiększenie wydajności i jest podyktowane przebywaniem większej ilośći ludzi w salonie gdzie będzie dodatkowy anemostat zamykany przepustnicą elektryczną. Trochę wziąłem poprawkę na niektóre wartości wywiewu i wyszło mi że wywiew mam na poziomie 270m3/h nawiew odrobinę większy. Te wartości są w szczycie. Ponieważ wentylacją i doborem nie zajmuję się (mój konik do instalacje c.o. i wod-kan) dam moje wyliczenia i dobór koledze, który jest uprawnionym projektantem i zajmuje się wentylacją. Dam znać o jego spostrzeżeniach i ewentualnych zmianach jakich dokona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ błędnie przywoływane sa przepisy i normy cytuję obowiazujące:

 

§ 147. 1. Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w rozporządzeniu.

W 2004r. Rozporządeniem z dnia 07 kwietnia (Dzu. z 12.05.2004r.) przywołano jako obowiazkowa min. dla wentylacji w terści: § 147 ust. 1

PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania - wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3:2000 całość normy, z wyjątkiem pkt 5.2.1 i 5.2.3

 

A zgodnie z nimi wydajność dla wentylacji, każdej, liczy sie w ilościach m3/h, dla pomieszczeń wentylowanych i ilości osób przebywajacych stale.

 

Przykładowy dom: 2 osoby, łazienka, WC, kuchnia z oknem i kuchenką elektryczna - wymiana powietrza

- minimalna dla "nocy" 40m3/h

- minimalna 110m3/h

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ błędnie przywoływane sa przepisy i normy cytuję obowiazujące:

 

§ 147. 1. Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w rozporządzeniu.

W 2004r. Rozporządeniem z dnia 07 kwietnia (Dzu. z 12.05.2004r.) przywołano jako obowiazkowa min. dla wentylacji w terści: § 147 ust. 1

PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania - wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3:2000 całość normy, z wyjątkiem pkt 5.2.1 i 5.2.3

 

A zgodnie z nimi wydajność dla wentylacji, każdej, liczy sie w ilościach m3/h, dla pomieszczeń wentylowanych i ilości osób przebywajacych stale.

 

Przykładowy dom: 2 osoby, łazienka, WC, kuchnia z oknem i kuchenką elektryczna - wymiana powietrza

- minimalna dla "nocy" 40m3/h

- minimalna 110m3/h

Pozdrawiam

sSiwy12 chodziło mi o normę jaką przyjmuje się w wyliczeniach wentylacji dla okresowgo zwiększenia ilości powietrza. Nie wiem skąd są te wielkości ale wszystkie firmy projektujące tak liczą, zobacz choćby na stronie pro-vent i to mam na myśli pisząc "normę" :wink:

tak mi wychodzi wg norm które przytaczasz:

Powietrze usuwane :

Razem : 215m3/h

Vu_max=215+0,6*215=329m3/h

 

Powietrze nawiewane :

Razem : 300m3/h

 

Krotność wymiany :

K=300m3/445m3=0,674

 

 

turcin liczę dla 4-5 osób, choć teraz jest nas mniej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyliczeń obowiazuje norma która przytoczyłem. Ta sama norma okresowe zwiekszenie powietrza usuwanego, zaleca tylko dla kuchni do 120m3/h.

Dla Ciebie jako osoby opłacajacej koszty ogrzewania wazne sa minimalne ilości, bo w takich warunkach wentylacja pracuje (w grawitacynej praktycznie są dużo niższe). Projektujac centrale wentylacyjną powinieneś mieć możliwość jej pracy w minimum 2 trybach:

- nocny

- normalny

Mozna dodać tryb 3 "inensywne przewietrzanie".

Producenci maja interes w tym aby sprzedać urzadzenie skomplikowane i duże, bo wiecej zarobią. A inwestor nie dość, że na wstępie zapłacił wiecej, to jest jednocześnie skazany na płacenie za wieksze koszty eksploatacyjne.

Prawda jest tez taka, że jesli z jakiś powodów bedzie potrzeba awaryjnego przewietrzenia pomieszczeń, to i tak otworzysz okno :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100%, obliczenia zrobiłem zgodnie z normą i wyszło jak powyżej. Nic na oko nie robiłem. Jedyna różnica to taka, że będę miał płynną regulację reku od 0 do 100% wydajności stąd dobranie całości na max 1wym/h. A okna będę otwierał jak tylko będzie mi się chciało, po to domek na "wsi", jednak ze względu na las przy działce zakładam, możliwość przewietrzenia bez otwierania okien (komary, muchy, żubry i inne :wink: ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

A czy ktos ma wentylacje mechaniczna z GWC ale bez rekupyratora? Z wyliczen wynika ze zysk ekonomiczny jest niewielki tym bardziej przy GWC z ktorego uzyskujemy ok +5 st. Na pewno chce miec wentylacje mechaniczna polaczona z ogrzewaniem kominkowym mam pare pytan do takiego systemu.

 

- Pow uzytkowa 170 m,

- GWC zwirowy 3 x 5,5 x 1 m ( troche mala powierzcznia ale na glinie)

- planuje na zewnatrz piwniczke i tam moge sie wpiac do rury od GWC, aby umiescic wentylator tloczacy powietrze z GWC do domu

- lubie i bede palil w kominku Tarnava Prestige 18 KW, a jak mi sie nie bedzie chcialo lub wyjazd bede dogrzewal pradem (tu jeszcze musze rozwazyc czy akumulacyjne czy zwykle grzejniki na pewno glowne zrodlo to kominek)

 

i teraz pytania:

1. Czy wylot rury od GWC nalezy w tym przypadku wprowadzic pod kominek jako powietrze do ogrzewania. (mam doprowadzona niezalezna rure 110 ktora bedzie wprowadzone powietrze do komory spalania)

2. Czy jezeli zastosuje pkt. 1 czy moge w lecie wykorzystac GWC do schladzania pomieszczen ta sama instalacja

3. jezeli zastosuje pkt 2 to gdzie umiesci wyloty powietrza w pokojach na dole czy na gorze ( w zimie powinno byc na dole, w lecie na gorze)

4. czy jezeli zastosuje tloczenie powietrza wentylatorem od GWC pod kominek czy powietrze "pojdzie" knalami czy znajdzie pierwsza nieszczelnosc w obudowie (np kratka wywiewna obudowy) a dalej tylko marny procent calego powietrza. Moze powinien byc drugi wentylator wyciagajacy?

5. czy wywiewy z kuchni, łazienek mozna nadal wpiac w jedna rure (chyba juz nie musi byc izolowana) jak do reku i calosc wywalic na zewnatrz. (slyszalem tez o wyrzutni umieszconej w garazu (dogrzanie garazu brudnym powietrzem)

6. czy jezeli zastosuje pkt 5. czy powietrze brudne samo pojdzie czy trzeba je wspomoc wentylatorem wyciagajacym

7. czy przy GWC jest potrzeba stosowania dodatkowych filtrow (w ktorym miejscu)

 

Prosze o odpowiedz ew wskazanie watku (nie moge nic takiego znalezc) w ktorym stosuj ktos takie rozwiazanie.

pzdr

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

- GWC zwirowy 3 x 5,5 x 1 m ( troche mala powierzcznia ale na glinie)

-marcin

 

a co ma glina do powierzchni?

też mam glinę stąd ciekawosc.

Lepiej trzyma wilgoć, a to ma wpływ na przewodność cieplną (ztcp). Widocznie mar_ch liczy na lepszą wydajność przy mniejszej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...