Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uko?na instalacja kominowa


Recommended Posts

No to teraz nie wiem... Architekt powiedział że w tym miejscu na dachu komin nie może wystawać (jest w niekorzystnym zagłębieniu zbiegających się dachów i ma prawie 2 m. wysokości) i trzeba zmienić projekt.

Projekt przewiduje dom z użytkowym poddaszem, skośne dachy. Nie da się zbytnio przesunąć podstawy komina na parterze (da się, ale komin na środku pokoju dziwnie wygląda) - w związku z tym jest propozycja położenia instalacji kominowej ukośnie (czy jakoś tak), przesuwając komin na dachu o ok. 1,5 m.

Zawsze myslałem, że komin jest prosty - od podstawy w piwnicy aż do wylotu u góry. No i nie wiem... czy proponowana przez architekta ukośna instalacja kominowa nie jest półśrodkiem ? Czy taki komin jest tak samo sprawny jak prosty (tymbardziej, że jest to komin od kominka) ?

 

mast

 

ps. Dziwne mi przyszło decyzje podejmować, kiedy nie mam o tym zielonego pojęcia. Help !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek prowadzenia przewodów powinien być pionowy.Dopuszcza się odchylenie przewodów od kierunku pionowego nie więcej niż 30 stopni.Za zgodą terenowego organu administracji państwowej,właściwego w sprawach pozwoleń na budowę,dopuszcza się odchylenie przewodów od kierunku pionowego do 45 stopni,pod warunkiem umieszczenia na załamaniach przewodów,otworów rewizyjnych zamkniętych szczelnymi drzwiczkami.Powierzchnie wewnętrzne przewodów w miejscach załamań należy zabezpieczyć przed uderzeniem kuli kominiarskiej ochraniaczami stalowymi wykonanymi z prętów lub blachy stalowej i zamocowanymi zgodnie z dokumentacją techniczną.

Długość przewodu biegnącego w kierunku odchylonym od pionu nie powinna przekraczać 2,0 m.Odchylenie przewodu wynikające z niedokładności wykonania nie powinno być większe niż dla spoinowanych powierzchni muru wg PN-68/B-10020.

Tyle na temat prowadzenia przewodów kominowych dymowych,spalinowych i wentylacyjnych murowanych z cegły wg PN-89/B-10425.

Pozd...kominiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byc moze nie uwzgledniles zwiekszonej wilgotnosci sciany

ktora moze byc spowodowana tzw "efektem termosa"

 

taka zwiekszona wilgotnosc (oprocz wody sorpcyjnej rowniez znaczne ilosci wody kapilarnej) prowadzi do zmniejszenia wytrzymalosci sciany

 

z czego masz ocieplenie?

niech zgadne...

z steropianu tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu_2,

nie wiem dlaczego pytasz mnie o ocieplenie, mógłbyś rozjaśnić mi temat ? O rodzaju ocieplenia mogę na tym etapie projektu jeszcze decydować.

 

Kominiarzu,

a czy taka instalacja kominowa jest tak samo efektywna jak komin prosty ? Stoję przed poważnym dylematem - czy z powodu kominów na dachu mam zmieniać całą zaplanowaną funkcjonalnośc pomieszczeń w domu, czy też bez obaw zgodzić się na "ukośny dach", z założeniem spełnienia wymogów, o których piszesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym budownictwie do dziś są użytkowane kominy o kącie nachylenia nie 45 a nawet 90 stopni z poziomymi odcinkami

o wiele dłuższymi niż pozwalają dzisiejsze przepisy i wszystko jest OK - ciąg w przewodach komiowych jest wyśmienity.

Pozdrawiam kominiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...