Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład do kominka o dużej mocy grzewczej.


Recommended Posts

Jakiej firmy polecacie wkład kominkowy.

Chodzi mi te o największej mocy grzewczej do dgp z turbiną.

Który producent robi wkłady o największej mocy do ciągłego palenia?

 

Mam do ogrzania ok. 180 m2 z poddaszem użytkowym, dom dobrze zaizolowany, reku.

Myślę o Jotulu lub francuskim - Fonte Flame.

 

Jaką firmę polecacie i jaką powierzchnię ogrzewacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam DGP ponieważ sercem domu jest duzy salon z antresoną. Ciepłe powietrze z kominka (Panorama + okrągłe kafle - wyk. Cebud) samo unosi się do góry co powoduje niekiedy nadmierny wzrost temp. - dlatego od pomieszczeń na poddaszu zamykam drzwi. Dom ma 150 m2 pow. użytkowej (bez garazu, który jest w bryle domu) i Panorama spokojnie to ogrzewa tak, że automatyka pieca gazowego wyłącza piec zgodnie z nastawami. kafle + obudowa kominka kumulują ciepło, że niekiedy rano czuć że są ciepłe (po mocnym paleniu tj. ok. 8 - 10 szczap po 50 cm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tarnave 18kW z DGP, ogrzewam prawie 250m2 (oczywiscie bez łazienek i pomieszczeń typu schowek, czy garderoba, bo wtedy bedzie mniej...ale i tak ponad 200m2).... Jest to chyba największej mocy wkład Tarnavy.... Powiedzmy, że do -5C nie potrzena żadnego dodatkowego grzania... w pokojach jest od 21C do 23C. W Twoim przypadku (180m2) taka moc pozwoli grzać kominkiem do znacznie niższych temperatur... Ja jak jest zimniej "dodaje" ciepła z konwektorów i mat elektrycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubetrus, jaki masz model Twojej Tarnavy?

Ja też zamierzam dogrzewać się ogrzewaniem elektrycznym. W salonie podłogówką akumulacyjną w gabinecie konwektorami lub piecem akumulacyjnym. Poddasze oczywiście dgp z kominka, ew. konwektory.

Tak w ogóle to zamierzam połączyć dgp z reku.

Mnie osobiście podoba się Jotul Panoroma 15 KW, ale mojej żonie to jest obojętne, aby było ciepło.

Masz dgp z turbiną czy grawitacyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja Tarnavy to Comfort 18kW. Oczywiscie DGP z turbiną, inaczej trudno byłoby tą ilość ciepła dobrze rozprowadzić po domu. Ja też mam powiedzmy jako calość, łączoną powierzchnie kuchnie, jadalnie i salon... tam mam mate elektryczną (nie wchodzi ona na salon) , ale jak na razie od początku zimy ani razu nie była uruchomiona...kominek wystarczał. Aha zapomniałem dodać, że wkład mam obudowany kaflami (w środu szamot), zarówno przód nazwijmy to klasycznie, jak i "plecy", które wychodzą na przedpokoj (w postaci sciany z kafli mniej więcej 210wys na 120szer i wystające ze ściany na jakies 8 cm) Tych kafli trochę jest, wiec jak złapią ciepło to ładnych parę godzin oddają co zakumulują. Wiec nawet jak w kominku wygasnie to nadal jest przyjemnie ciepło. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Największe moce z wkładów stalowo-szamotowych to 19kW . Wielkość szyby wcale nie poprawia zdolności grzewczych , jedynie budowa wewnętrzna paleniska tj deflektory oraz powietrze do dopalania powodują że jedne wkłady [ o tych samych gabarytach ] maja np 11kW a inne 19kW . Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nie mam interesu by popierać francuskie wkłady kominkowe ale nie lubię jak ktoś komuś robi wodę z mózgu. Czyżby Francji zabrali Alpy, czy jak się nie mylę Ardeny, w górach bywa raczej bardzo zimno i -20 w Alpach to nie nowość. Bo we Francji jest łagodny klimat,tak mówią producenci polscy, owszem też jest.Gdzieś na tym forum powiedziano, żeby robić w Polsce wkłady kominkowe (żeliwne)takie jak robią Francuzi (napewno nie wszystkie) to musi upłynąć jeszcze trochę czasu. Sam znam pewną odlewnię żeliwa gdzie tłuką wkłady nie mając żadnej skomplikowanej apratury(np spektrometry) co jest warunkiem produkowania żeliwa o odpowiednim składzie i jakości. I to by było na tyle! [/url]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość wkładu nie wynika z kraju pochodzenia , czy ma góry czy nie , ale z jego budowy . Akurat z tym oferowane na naszym rynku wkłady francuskie maja pewne zaległości techniczne . Większość tych skręcanych wkładów SPALA CIEPŁO które przed chwilą wytworzyło zabierają przy okazji tlen z pomieszczenia . Jedna znana firma francuska z wieloletnia tradycją posiada JEDEN model z poborem powietrza do spalania z zewnątrz , ale za to produkuje swoje wyroby pod nazwą własną oraz drugą " dla marketów" ..... Wiele firm polskich lub produkujących w Polsce posiada WSZYSTKIE modele z poborem powietrza jako standard .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do dyskusji. Posiadamy Tarnavę 18 kW, ogrzewamy około 200 m2 (z poddaszem użytkowym), DGP doprowadzone do wszystkich pomieszczeń na górze i na dole (nie przekonały mnie stwierdzenia, że nie doprowadza się do kuchni i łazienek), posiadamy turbinkę na stryszku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...