Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach bez okapu - za i przeciw takiej konstrukcji


Recommended Posts

Witajcie,

 

Jestesmy na etapie planowania domu i rozmow z architektem. Mamy wstepny projekt, ktory jesli chodzi o zalozenia, wszystkie nasze potrzeby etc. jest swietny i bardzo nam sie podoba. Architektura dosc nowoczesna laczaca jednoczesnie "normalne" materialy i niewybujale koszty.

 

Projekt moglibysmy zaakceptowac do dalszych prac od razu gdyby nie jeden szczegol, ktory nie daje nam spokoju. DACH :) (sposob laczenia z murem i co najwazniejsze sposob odprowadzania wody)

 

Dach nie ma trodycyjnego okapu tylko laczy sie ze sciana kolankowa (dom parter + poddasze) i system odprowadzania wody (z powodu konstrukcji poddasza i bryly domu) wyglada jak na rysunku.

 

Czy ktos z was moze stosowal takie rozwiazanie????

 

moja najwieksza obawa to brak dobrego wyknania ktore moze skutkowac w ekstremalnych sytuacjach przelewaniem wody do muru...

 

Gra jest warta swieczki bo walczymy o kilka fajnych rozwazan na poddaszu (miedzy innymi okna), oraz bryle budynku...

 

http://img408.imageshack.us/img408/6701/konstrukcjadachuoi8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na ile szczelnie to korytko będzie uszczelnione, bo nie wierzę, żeby w nim pod rynną nie było wody. To jeden problem. A drugi- żadna rynna nie odbierze wody z ulewnego opadu (np. burzy). Przy okapie poleci na glebę, tutaj będzie płynąć po ścianie.

Nie wiem, to Twój wybór. Ale ja bym chyba tak nie chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okap ma jeszcze jedno zadanie - moim zdaniem istotne. Ogranicza latem tzw. efekt solarny, czyli inaczej mówiąc powoduje, że pomieszczenia nie są narazone na nadmiernr (bezpośrednie) nasłonecznienie. Zima kiedy potrzebujemy tej energii, z uwagi na fakt, że słońce jest "niżej" nie ogranicza tego efektu (solarnego).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chesz robić okapu to przynajmniej zrób pożadny gzyms i na nim umieścisz rynne. Nie piszesz jaki masz mur ale to tak jak rysujesz to technicznie tez chyba bedzie problem. A myslałes jak to wszystko poza techniczą strona bedzie wyglądac? Bo na moje oko to troche kiepsko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem stary zgred, mocno konserwatywny. Więc pomyślałem na początku - zgroza!!! Po chwili zaś - a może to byłoby ciekawie? No i na koniec doszedłem do wniosku, że jeśli ktoś jest tak mocno awangardowy i stać go na eksperymenty za cenę chaty, to niech robi!!! Wprawdzie uważam, że po paru latach zmieni cały dach, bo ten wygląd domu (nie przymierzając - jak bociana z oberwanym skrzydłem lub pół du.y zza krzaka, albo bacówki na plaży nad morzem), mu zbrzydnie na 100%.

 

Ale w końcu to nie moja kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz dach też nie ma okapów, na razie (od roku) się sprawdza, choć ma też swoje wady. Ale zewnętrzną krawędź rynny mamy poza obrysem muru, więc ewentualny nadmiar wody przelewa się bezpiecznie przez krawędź i z kapinosa spada daleko od muru.

IMHO rozwiązanie z twojego projektu wcześniej czy później gwarantuje kłopoty - przede wszystkim ze wzgl. na problemy z uszczelnieniem styku rynny z murem. Nasz projektant też myślał naad schowaniem rynny w specjalnie wykonanym gzymsie - ale zrezygnowaliśmy z tego wspólnie, bo b. trudno (albo jeszcze trudniej) zrobić to tak, aby woda nie zagrażała murowi.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie ma wady i zalety. Wady to już wszystkie zostały praktycznie wymienione. Z zalet to takie rozwiązanie pozwala wyprowadzać dach o pokryciu szklanym, często stosowane jest do ogrodów zimowych, oranżerii, czy też centrów handlowych. Innym mankamentem jest odbiór wody - rynna musi być wyliczona na maksymalny z sporą rezerwą, z tego względu średnice są większe. Nie znam projektu, więc nie powiem zy takie rozwiązanie jest uzasadnione, ale element można wykonać dobrze i solidnie, aby nie przeciekał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim,

 

wasze opinie utwierdzily mnie tylko w przekonaniu ze jest to zbyt ryzykowne, nie stac mnie na takie ryzyko. Projektant zmieni koncepcje dachu... mysle ze to rozwiazanie jest dobre na 4-5 lat ale woda moze wszystko i po jakims czasie bolesnie bysmy sie o tym przekonali...

 

pozdrawiam,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...