Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

http://foto.onet.pl/upload/33/72/_181752_n.jpg

Ten zagadany siwy staruszek, to wlowik (cóś spowiada się kodi-emu...), po prawej, w czerwonym - wlowikowa (już się czuje dobrze), dalej, z czerwoną plamką - zachar z małżonką, po lewej od wlowika ... (no, właśnie ? ... no, kolega z Londynu... << ...nie ma takiego miasta Londyn, jest Lądek Zdrój...>>). Obok kodi-ego druga połowa tomgora.

Tomgor - fotki będą wkrótce, jak się wywołają, zeskanują i nagrają... cierpliwości, nie wiadomo nawet czy coś wyszło... :o

 

Na lewo od Wlowika (w brązowym swetrze) jam ci to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WLOWIK stronka z fotkami świetny pomysł! a przy okazji dobre ze wytłumaczyłeś mi pochodzenie swojego nika bo nijak nie mogłam go wczesniej załapać

 

a do wszystkich - mam nadzieję że "chmurki " juz na wstępie pomogły się poznać

 

a teraz z innej beczki - uruchamiam akcję kartki dla nowo zamieszkanych!

test dla listonosza i zawsze to miło cos otrzymac oprócz rachunków

dziś wysyłam swoja do Kodiego kto się przyłącza i kto następny? Zachar ?Benicio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od kilku/kilkunastu dni jestem już Baniniakiem. Pora więc na kilka słów podsumowania.

 

Czas budowy i organizacja

 

Pierwsza łopata została wbita w kwietniu 2002, a wprowdziłem się w listopadzie 2003. Czyli czas zupełnie niezły. Trzeba uczciwie przyznać, że budowa wymaga dużo wysiłku organizacyjnego (jeżdżenie, zakupy, zaopatrzenie, spotkania, doglądanie itd. - każdy wie o czym mówie). Tu muszę się pochwalić, bo generalnie nie miałem żadnych przestojów przez to, że coś nie zostało na czas załatwione przez mnie lub uzgodnione. Jedyne kłopoty z zachowaniem terminów leżały po stronie wykonawców.

 

Fachowcy i fachowcy

 

Generalnie z ekip, które u mnie pracowały jestem zadowolony. nie trafiłem na żadnych oszustów, znali się na tym co robili, zazwyczaj otwarci na fanaberie inwestora. Oczywiście tu i ówdzie wychodzą jakieś kwiatki, ale w skali całej budowy są to sprawy drobne, nad którymi można przejść do porządku dziennego. Spróbowałem podzielić wszystkich wykonawców na grupy, kogo moge polecić.

I tak pierwsza grupa, zdecydowanie najbardziej godna polecenia:

- alarmiarz

- hydraulik (c.o., c.w.u., kanaliza, gaz)

- dekarz (tylko dachówka), robił też podbitke

- cekolownik

- wykończeniowcy (kafelki, panele, biały montaż)

- ociepleniowiec

- malarz (jam Ci to był :wink: )

- brukarz

 

II grupa, też warta polecenia, ale ... (w nawiasach pisałem dlaczego):

- ekipa od stanu surowego, tynków, więźby dachowej, wylewek, stropu z płyt gk (za marudzenie)

- stolarz drzwi wewnętrzne (za opóźnienia)

- stolarz meble kuchenne (za opóźnienia)

- kominkarz

- drzwi zewnętrzne

 

III grupa, Byli, zrobili. Nic nadzwyczajnego, ale może być:

- okna

- instalator kotłowni

- szambiarz

 

IV grupa - do odstrzału:

- pierwszy kafelkarz - kiepsko robił, mądrzył się za pięciu i na każdy temat miał swoje zdanie pt. "wiem wszystko".

- ekipa wykończneiowa, która miała u mnie robić pierwotnie. Umawiałem się z Nimi przez miesiąc, a dw adni prze dwejściem zadzwonili, że nie mają czasu i że mnie olewają (w środku sezonu budowlanego). W końcu nic nie robili - i dobrze, bo dałbym naciagaczom zarobić)

 

Jesli ktokolwiek potrzebuje jakis kontakt, służe moimi. Część z nich zreszta już publikowałem na forum.

 

Finanse

 

To jest temat rzeka. Mój dom to D24 Muratora (powierzchnia 174 m2), raczej droższy niz tańszy projekt - rozłożysta bryła, duży dach, wymyślne dwa okna. Koszt 1m2 wyniósł mnie 1.800 zł. Co w tym jest? Wymienie rzeczy, ktore moga miec tansze zamienniki:

-dachowka ceramiczna Wiekor

-ocieplenie welna - system Rockwoola

-elewacyjna farba silikonowa Lotusan

-kociol kondensacyjny De Dietrich

-parapety marmurowe w oknach wykuszowych 8)

W tych kosztach (1.800) są równiez meble kuchenne ze sprzętem pod zabudowe, wykończone wszystkie pomieszczenia (w tym 2 łazienki), wykafelkowane wejście do domu, instalacja alarmowa, drzwi wewnętrzne etc. brakuje firnaek, karniszy i tego typu dupereli.

Ile mogłem na oszczedzic? Może koło 10 tysięcy, może 12 ... Dużo więcej, jeśli wkładałbym więcej własnej pracy, a na nią albo nie miałem czasu, albo umiejętności, albo byłem zbyt leniwy :oops:

Prawda niepodważalną jest, że podstawowym źródłem oszczędności jest prosty projekt i własna praca. Zresztą mamy na to znakomity przykład (brawo Kodi jeszcze raz)

Jeszcze jedno, nauczyłem się o sobie, że nie lubie i nie umiem się targować. Nie umiałem postawic sprawy na ostrzu noża, jesli coś chciałem kupić. Handlowiec by ze mnie nie był żaden, niestety.

 

Nerwy

 

:D Większość już za mną, na szczęście.

Początek budowy - nie mogłem spać, cały czas myślałem tylko o budowie. Czy wszystko jet w porządku, czy o czymś nie zapomniałem, czy wykonawca czegoś nie spieprzy etc. Z czasem nerwy zaczęły mieć konkretne podłoże. Mniej się przejmowałem całością jako taką, a bardziej konkretnym rzeczami.

Końcówka budowy - wyluzowałem sie strasznie, wtedy przestają mieć znaczenie ryski na ścianach, milimetrowe odchyłki etc. Wkurzają tylko naprawde hard-corowe wypadki (mi np. fachowcy przbeili podłogówke w łazience :p ).

A wspaniałym uczuciem jest pierwsza noc. Mi się nic nie śniło, wogóle nie spałem prawie, ale i tak było superancko.

 

Epilog

 

Jedna rzecz o której warto pamiętać. Nikt (naprawde nikt), poza INWESTOREM (a czasem on sam też nie :D ) nie wie wszystkiego o budowanym domu (gdzie co ma stać, upodobania, inne bajery-rowery). Zatem tylko INWESTOR ma szanse pokierować budową tak, aby był zadowolony ze swojego domu. Żaden, najlepszy nawet fachowiec, który wykonuje tylko częśc roboty nie zrobi tego za INWESTORA. Tylko inwestor ma pdoejście systemowe, a nie cząstkowe.

 

Inną niebagatelną korzyścią jest uczetnictwo na tym forum. Pomijając wszelkie korzyści budowlane i okołobudowlane, to spotkałem tu życzliwe osoby, które mam nadzieje, kiedyś NAPRAWDE poznać. W związku z tym na kulig zapisuje się dwoma rękoma. :D .

 

Pozdrowienia B.

 

PS. jeśli kogoś przynudziłem, to bardzo przepraszam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WLOWIK stronka z fotkami świetny pomysł! a przy okazji dobre ze wytłumaczyłeś mi pochodzenie swojego nika bo nijak nie mogłam go wczesniej załapać

 

a do wszystkich - mam nadzieję że "chmurki " juz na wstępie pomogły się poznać

 

a teraz z innej beczki - uruchamiam akcję kartki dla nowo zamieszkanych!

test dla listonosza i zawsze to miło cos otrzymac oprócz rachunków

dziś wysyłam swoja do Kodiego kto się przyłącza i kto następny? Zachar ?Benicio?

 

Ja się przyłacze, jak tylko będe miał adres. O czym napewno poinformuje.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benicio - skoro mozesz kogoś polecić to poproszę o:

- alarmiarza

- hydraulik (c.o., c.w.u., kanaliza, gaz)

- cekolownik

- wykończeniowcy (kafelki, panele, biały montaż)

- ociepleniowiec

- brukarz

- stolarz drzwi wewnętrzne

- stolarz meble kuchenne

- kominkarz

- drzwi zewnętrzne

- instalator kotłowni

- szambiarz

jesli nie jest to dla Ciebie problem to prześlij mi to jak najszybciej, bo przymierzam się do dalszych prac!

Gratuluję ukończenia domu i życzę spokojnego życia w zaciszu domku.

 

Pozdr....G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek - Ty to zawsze z grubej rury :lol:

 

Gabi - miło że tak dbasz o naszą skrzynkę. Doceniam to i przyłączam się.

 

All - jak na razie mam tylko zdjęcia od Tomgora i Markusa /4/. Tomgora są w sieci - Markusa roześlę. Czekam na foto Włowika. Są na necie, ale czekam na maila lepsza jakość - choć i tak jak na nie cyfrówkę super.

 

Benicio - piękny tekst. Musimy się spotkać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchajcie mnie.

Niejaki Maksiu - nasz forumowy kolega z grupy Szczecińskiej złapał mnie na gg i prosił, żeby podpisywać zdjęcia.

Wtedy to dostałem olśnienia. Zrobię colage. Mam zatem prośbę - sporo wytnę z tych zdjęć ze spotkania, ale jeśli ktoś jest słabo widoczny, bądź go nie było niech śle swoją fotkę na mojego maila.

 

Jak się podoba pomysł?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...