Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U nas w weekend wiało a u was? Ale "chłopcy" dzielnie walczyli ze stropem, ja głównie szukając spokojnego miejsca do opalania :grin:

W tygodniu wchodzi murarz na ściany kolankowe.

 

Ogrzewanie chyba będziemy mieć węglowe + kominek Piec do zasypywania raz na kilka dni a docelowo gaz z sieci Olej ciągle ma tendencję zwyżkową więc jakoś te pierwsze zimy trzeba będzie się pomęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo! Rozumiem, ze uziom otokowy jest tobie potrzeby do instalacji odgromowej. Bo jeśli nie robisz "odgromówki" to uziom otokowy jest tylko wydanym pieniądzem. Do zrobienia połączenia wyrównawczego może wystarczyć jedna szpilka wbita w okolicy rozdzielnicy elektrycznej. Warto jest połączyć elementy metalowe fundamentu z punktem wyrównawczym. Poprawi to zdecydowanie –zmniejszy- rezystancję uziemienia. Odkuj kawałek fundamentu i przyspawaj bednarkę. po wykonaniu tych czynności zrób pomiary elektryczne i dopiero wtedy sprawdź czy potrzebny jest jeszcze dodatkowy uziom. W większości przypadków wystarczy uziom fundamentowy (zależy od gruntu rodzimego).

Jeśli chodzi o uziom otokowy to wystarczy, że wkopiesz rowek na 60-80 cm i ułożysz w nim bednarkę. Jeśli budynek przysypałeś piaskiem to bednarkę zakupuj w takiej odległości gdzie jest już grunt rodzimy (zwykle ok. 80cm od budynku). Pamiętaj aby przysypać bednarkę gruntem rodzimym. Nie syp pisku i kamieni bo pogorszysz parametry uziomu.

P.S.

Konsultowałem ze znajomym z branży i on twierdzi, że wystarczy tylko uziom fundamentowy, ale ja bym to sprawdził pomiarem kontrolnym bo wg mnie zależy to od wykonania fundamentu i właściwości gruntu pod domem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos chudziaka, to faktycznie moj majster i kierownik (ten jest teoretycznie po mojej stronie) sa zdania, ze nie bedzie trzeba chudziaka. Co wiecej nawet mowi sie o tym by nie robic podsypki ze zwiru i cementu tylko walic bezp. na grunt rodzimy. Tez jestem ciekaw czemu.

 

Dzis wytyczono mi chalupe i mam zagwozdke na ile sie podniesc nad 'virtualna' (bo jesli ja jej nie zrobie to jej nie bedzie) droge. Jak bede 10 cm to dupcia domku i tak wyladuje w polowie ogrodzenia sasiada - koles nie pomyslal. Ogolnie - kupa wyborow i decyzji jakich jeszcze wiele bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i coś się tam ruszyło. Póki co walczę ze zbrojeniem. Chcę zamówić beton z Ekobetu. Znacie może tą firmę. Siedzibę mają na ul. Budowlanych przy obwodnicy obok centrostalu. Dobre warunki w szczególności z pompą. Płacę w sumie za beton, dojazd i pompę 195zł + 7%vatu i nie obchodzi mnie czy zalewa 30 min czy 5 godzin. Pompa 19m + przedłużenia, więc jest super bo nie będzie wjeżdżał nawet na działkę. Tak więc jeśli nic się nie stanie to na spokojnie 29.06. zalewam ławy. Wypożyczam wibrator do zagęszczenia betonu - firma z Miszewa /doba 90zł + vat/ i będę go miał przez sobotę i niedzielę /płacę za jedną dobę/, więc może ktoś chce pożyczyć - jeśli nie na budowę to może na wieczór :grin:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, Kodi - to bardzo ciekawe - czy mowimy o tej samej Budowlanej i Centrostalu, co jest niedaleko mojego kochanego Banina? A w jakiej cenie maja beton?

No i czy wiesz jak sie rozni jakosc tego betonu np. wzgledem B-Complex, ktory jest podawany jako dobry.

Moze w przyszlym tygodniu bede zalewal, wiec jest sie o co bic.

 

PS. Myslalem ze jestes z budowa dalej - jak to czlowiek sie jednak nie orientuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mówimy o tej samej ul. Budowalnej. Co do betonu to nie wiem czy jest ok. Firma jednak istniej od 1989 roku, więc coś musi chyba prezentować. Cena tak jak pisałem beton, transport, pompa 195zł +7%vat. Nie wiem ile kosztuje sam beton.

Mój kolega kierownik, mówi że co prawda nie brał od nich nigdy betonu, ale powiedział także, że B-15 to wykręci każdy węzeł betoniarski.

Tempo mam póki co słabe, bo robię w pojedynkę. Mam jednak już docelowe ogrodzenie, a roboty było dużo. Czerwiec ławy, lipiec ściany fundamentowe i podłoga na gruncie. Wrzesień, pażdziernik, listopad - stan surowy. Sporo czasu damy radę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne pytanie o podkładki dystansowe pod zbrojenie, aby zachować odpowiednie otuliny. Sebo proponuje kostki betonowe /najlepiej kostki brukowe/, dzwoniłem do hurtowni Raab Karcher i mają po 10gr za stukę, ale trtzeba wziąć 700 sztuk. Może wiecie gdzie kupić coś co spełni swoją rolę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My beton też bierzemy z Uniconu. Wytargowaliśmy trochę większy rabat więc się opłacało. Właśnie zalaliśmy chciałoby się powiedzieć robaka, ale niestety a może stety chudziaka. Chcieliśmy zalewać ławy we czwartek , ale musimy zrobić jeszcze jedno uzgodnienie na zajęcie pasa ruchu na czas pracy betoniarki z pompą. Kodi , jesteś w samorządzie, kurde, zrób coś z gdyńską biurokracją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi przykro Erbi. Jestem w przepieknym wydziale, ale niestety nie decyzyjnym, tylko koncepcyjnym. Mam wrażenie, że nikomu nie zależy, aby biurokracja była mniejsza. Zobaczysz co będzie jak wejdziemy do UE. Mam z tym lekką styczność - koszmar.

Pozdrawiam

 

Jakie mieliście rabaty w tym Unikonie. Ceny z m3. Ceny za pompę.

Czekam i Pozdrawiam

KODI

- może dołączę do klanu Unikonu :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania -jakie były ceny betonu na strop? Acha czy ktoś kupował terivę? Zdradźcie gdzie i za ile ...

U mnie tak ruszyło, że ledwo nadążam zamawiać materiały -tak na marginesie robi mi się 20% więcej kosztów niż tylko główne pozycje. Wszystko przez to, że a to cement trzeba, a to wapno a to gwoździe i ciągle coś o czym nawet by się nie pomyślało. Dobrze, że główne rzeczy i roboty są już ustalone finansowo.

Jak to miło za to patrzeć jak mury rosną !!! Mam już zarysy okien i robią się schody wejściowe. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc od wczoraj mamy strop nad salonem a już się zdążyłam przyzwyczaić do nieba :smile: i przestrzeni tyle ubyło (: aby do dachu.

Co do marsjańskich krajobrazów Zachar, to łączę się z tobą w bólu, chociaz już koło murków robi się płaskato. Tak czy inaczej może spotkanko u nas? na stropie jest najrówniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do UNICONU to trzeba z nimi każdorazowo indywidualnie ustalać ceny. Ale jak się będziecie dobrze targować, to za B-15 z dowozem i pompą można zejść poniżej 180 PLN/m3. Wygodne jest też to, że mogą dowieźć nawet 1 m3.

Jeśli chodzi o widoki, to ostatnio nie byliśmy na Marsie, ale nasza działka bardziej przypomina teren, przez który właśnie co przetoczył się front wojny. Jak już pisałam mamy sporą skarpę, a po wykopaniu dziury pod piwnicę różnica poziomów między dnem a brzegiem wykopu wynosi o zgrozo około 6-7 m! Było jeszcze więcej, bo w trakcie prac wykopaliśmy "kamyk", który miał wymiary ~2x2x2m (jakieś 9t).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...