Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

MarcinU to ja mam troche lepiej bo mi snieżek pięknie przelatuje między krokwiami :-?

 

Ania i Piotr na temat ytonga 40 może coś powiedzieć Markus i ja, więc jeśli chodzi o mnie to wewnątrz domku jest tak samo zimno jak na zewnątrz ale nie mam jeszcze okien i ... patrz wyżej :wink:

 

czekam na odwilż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Mam do Was kilka pytan:

1. Technologia scian, architekt namawia nas na Ytong 40cm, bez docieplenia, ja w sumie nie wiem co o tym myslec, szukam taniej sensownej technologii (wiadomo ze im taniej tym gorzej, ale czy z technologiami tak jest???)

 

Dziekuje

Piotr

 

My mamy gazobeton (osława) 24 cm, styropian 12 cm, tynk silkatowo-silikonowy (krzemianowy) Teranova.

W domu bez ogrzewania jest znośnie nawet w tak zimne dni jak ostatnie.

Ogrzewamy czasami kominkiem ale brak ocieplenia poddasza skutecznie wychładza górną cześć domu.

 

Styropian wybrałem za namową kolegi, który zrobił mi wykresy "punktu rosy" dla mojej ściany. U mnie punkt rosy przy -20 stopniach na zewnątrz wypada na styku styropian i pustak. Powyżej tej temperatury wypada oczywiście w styropianie co uniemożliwia wykroplenie się wody. Nie możliwe jest więc przenikanie wilgoci do wnętrza domu przez ścianę.

 

Poza tym musicie zastanowić się nad tym problemem bardziej kompleksowo, tzn. jeżeli zastosujecie pustak 40 cm to budując ściankę fundamentową zużyjecie 2 razy więcej bloczków betonowych niż mając ścianę 24 cm (bloczki kładzie się wtedy w poprzek, a nie wzdłuż).

 

Na tym kończę swoją nudną opowieść.

(Jak już się wybudujecie to też dorobicie sobie swoją teorię do wszystkich elementów domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADAMSKI - co Ci się nie podoba w ścianie jednowarstwowej ???

Ja mam właśnie dom postawiony w ten sposób z YTONG-a 40 cm.

 

 

W takiej sytuacji należy użyć znanego rymu: Nerwy w konserwy !

 

Markus - jak tam pompa? podaj aktualny stan licznika

Adamski - ja też nie ufam ścianom jednowarstwowym. poczekajmy spokojnie aż zaczną ocieplać w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sa jeszcze jakies opinie na temat scian jedno-, dwu- i trzywarstwowych.

 

Jakie materialy stosujecie i dlaczego. Ostatnio wpadla mi ulotka (reklamowa co prawda) na temat pustakow keramzytowych. W sumie w ogole juz nie wiem co i jak glupieje. Pomozcie.

 

Dziekuje

 

 

Nie stosujcie keramzytobetonu - ja mam z tego kominy i miałem poważne problemy z ich wysuszeniem. Keramzytobeton schnie dłużej niż wszystkie inne materiały. Przez 2 miesiące miałem dużą plamę na ścianie która stykała się z kominem. Myślałem, że nigdy nie wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sa jeszcze jakies opinie na temat scian jedno-, dwu- i trzywarstwowych.

 

Jakie materialy stosujecie i dlaczego. Ostatnio wpadla mi ulotka (reklamowa co prawda) na temat pustakow keramzytowych. W sumie w ogole juz nie wiem co i jak glupieje. Pomozcie.

 

Dziekuje

Ściana dwuwarstwowa BK 24cm na klej + 12cm wełny lub styropianu, dwuwarstwowa, bo wydaje mi się, że po pierwsze do wykonania takiej ściany najłatwiej znaleść ekipę a ew. niedoróbki można ukryć właśnie pod ociepleniem, po drugie wydawało mi się, że taka ściana jest cieplejsza od jednowarstwowej (- w myśl zasady:ubieraj się na cebulkę :wink: , Markus, sory :wink: ), a tańsza od trzywarstwowej.Oczywiście wybór technologi niesie za sobą pewne konsekwencje zaczynając od fundamentów (tak jak napisał Barti) a kończąc na wyborze tynku i farby na elewację ale co tam.. przy trzecim domu dokonywanie wyborów będzie już łatwiejsze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie ulatwiacie mi wybory :wink: , czekam na dalsze sugestie.

 

Jak do tej pory dokladnie przeleciale do 86 strony watku trojmiejskiego i wlasnie nie spotkalem sie z zadna "debata" jaka technologia lepsza i dlaczego. Sucha infrmacja z czego robie i gdzie. w sumie nawet jezeli ktos "tlumaczyl" sie dlaczego to bylo bardzo lakoniczne.

 

W ubieglym roku przeczytalem o waszym spotkaniu i juz dlugo przed wiedzialem (ze wzgledu na date ze nie uda mi sie na nim byc). W tym roku planowalem sie wybrac, ale decyzja zapadla dosc szybko i ponownie wypadl mi projekt, wiec bylem poza domem. Bardzo zaluje, bo mialem nadzije "pociagnac Was za jezyyk" "na zywo". Teraz bedzie trudniej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Upłynął właśnie rok od uruchomienia ogrzewania. Przez ten okres zużyłem 2.148 m3 gazu GZ-50 (c.o., c.w.u., gotowanie). Średnio wychodzi to 201 zł/m-c. Generalnie wynik przerósł (pozytywnie) oczekiwania i jestem zadowolony.

 

Ania i Piotr. Ja mam ścianę dwuwarstwową - BK + wełna 12 cm. Co do ściany jednowarstwowej to wydaje mi się, że norma dla niej wymaga, aby współczynnik U wynosił 0,5, tymczasem dla dwuwarstwowej 0,3. Zachowanie normy przez jedną i drugą powoduje, że jednowarstwowa jest prawie dwa razy zimniejsza.

Byc może pokornie odszczekam to co napisałem powyżej (pamięć już nie ta :wink: ), ale tak mi się wydaje.

 

Pozdrowienia B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie ulatwiacie mi wybory :wink: , czekam na dalsze sugestie.

 

Jak do tej pory dokladnie przeleciale do 86 strony watku trojmiejskiego i wlasnie nie spotkalem sie z zadna "debata" jaka technologia lepsza i dlaczego.

 

Bo tak naprawdę to nigdy się nie dowiesz, co lepsze :wink: Musisz się zastanowić co dla Ciebie ważne... My mamy 2-warstwową, bk24 cm +styropian12 cm, bo... tak jak inni, nie mam zaufania do jednowarstwowych :wink: jakoś ciężko mi uwierzyć,. że te ściany są ciepłe. Nie ważne, że są, ja i tak nie wierzę :wink:

A 3-warstwowych w ogóle nie rozważałam, bo wydawało mi się to przeraźliwie drogie, a jak sobie uświadomiłam, że nie jest aż tak drogo, to decyzja już była podjęta...

 

W ubieglym roku przeczytalem o waszym spotkaniu i juz dlugo przed wiedzialem (ze wzgledu na date ze nie uda mi sie na nim byc). W tym roku planowalem sie wybrac, ale decyzja zapadla dosc szybko i ponownie wypadl mi projekt, wiec bylem poza domem. Bardzo zaluje, bo mialem nadzije "pociagnac Was za jezyyk" "na zywo". Teraz bedzie trudniej

 

Ależ przecież niezależnie od spotkania "oficjalnego" można się spotkać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Upłynął właśnie rok od uruchomienia ogrzewania. Przez ten okres zużyłem 2.148 m3 gazu GZ-50 (c.o., c.w.u., gotowanie). Średnio wychodzi to 201 zł/m-c.

A jak to wygląda u innych ? Z niecierpliwością czekam na swój pierwszy rachunek za gaz. Na razie przyszedł za wodę i szczęka mi opadła (oczywiście z pozytywnego zaskoczenia :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benicio w statystyce nie uwzględniłeś wpływu ogrzewanej powierzchni i ustawionych temperatur ale bez osobistych sympatii 8) a ww parametry powiedzy że znam wynik niezły.

 

Piotr oczywiście że najlepiej z wizji lokalnej na budowie. U nas aktualnie mozna zobaczyc wystające spod śniegu pół dachu w dachówce :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANIA & PIOTR - ponieważ chyba jako jedyny w naszej grupie mam dom postawiony w technologii sugerowanej przez Waszego wykonawcę oraz na skutek opinii innych osób czuję się wywołany do tablicy.

 

Dlaczego zdecydowałem sie na YTONG-a 40 cm ?

- bo śledziłem prace ekipy budującej z YTONG-a i oni potem budowali u mnie;

- bo podobała mi się sama technologia;

- bo współczynnik U dla tej ściany wynosi 0,23;

- nie chciałem etapować budowy ścian (sama ściana, potem ocieplenie, w końcu tynkowanie)

- wspaniale akumuluje ciepło (widzę to obecnie namacalnie)

- BO MAM WSTRĘT DO STYROPIANU

 

WADY:

- wymaga dobrej ekipy bo w tym przypadku "nie przyjdzie styropian i wszystko wyrówna";

- wymaga dobrych izolacji przeciwwilgociowych;

- jest "wrednym" materiałem do otynkowania, to znaczy jedynym sensownym wyjściem jest położenie na niego tradycyjnego tynku mineralnego i dopiero potem ozdobnego.

 

ALE TO WSZYSTKO JEST ZWYKŁĄ AKADEMICKĄ DYSKUSJĄ - każdy materiał dostępny na rynku (byle nie robiony w przydrożnej szopie) jest dobry jeżeli zajmie się nim dobra ekipa. Jak Forum Muratora stare, tak długo toczy się dyskusja na temat ścian zewnętrznych. Co wybierzecie będzie dobre i tak naprawdę wszyscy kierujemy sie naszymi subiektywnymi ocenami i opiniami z Forum, niekoniecznie słusznymi i sprawdzonymi.

 

Gdy dwie kolejne ekipy, które miały wykonać elewację mojego domu zostawiły mnie na lodzie, przeklinałem ścianę jednowarstwową i zarzekałem sie, że drugi raz to bym robił z 3-warstwowej i dał klinkier na zewnątrz. Jak już otynkowałem dom to mi przeszło.

 

Moim prywatnym zdaniem, ostatnim elementem na jaki powinniście patrzeć jest koszt postawienia ścian zewnętrznych. W całokształcie kosztów wybudowania domu stanowią one około 10% wydatków. Różnica pomiędzy tańszą a droższą technologią zostanie błyskawicznie "wyrównana" przez np. droższą / tańszą glazurę w łazience.

 

 

BARTI - po dziesięciu dniach pracy pompy zużycie prądu wyniosło 140 kWh. Dzisiaj mijają trzy tygodnie, więc postaram się podać jutro wynik.

W piątek wstawiłem termometr w domu i widzę przez kolejne dni, że trzyma zadaną temperaturę "na sztywno".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Markus: najważniejsze zarzuty przeciw technologii jednowarstwowej:

 

- pierwszy i najważniejszy - znaleźć ekipę której będzie można zaufać że stawiając ścianę będzie robiła cienkie spoiny, używała kleju jak się powinno a nie jak zaprawy, wszystkie nadproża będą porządnie zamontowane i trzymane będą wszędzie piony i poziomy. Niestety takią ekipę to trzeba minimum z rok wcześniej zarezerwować i bardzo dużo kasy na nią przeznaczyć. Rozumiem że Twoja ekipa jest porządna i masz do niej zaufanie. OK, ja do swojej z założenia nie miałem. Z założenia, bo mój chrzestny jest inspektorem nadzoru, kilka lat temu moi rodzice budowali swój dom i dość sie nasłuchałem i naoglądałem na budowach.

 

- omawiane przez Benicio normy są zdaje się takie jak je podał - przy czym dla mnie są zawsze bzdurą!!! Jak można rozgraniczać dopuszczenie do użytku domu rozgraniczając normy pod względem ilości warstw, przecież dla tego kto w środku zamieszka tak naprawdę najważniejsze w ostatecznym efekcie jest ciepło w środku, a nie ilość warstw w domu.

Markus, proszę podaj wsp. U dla Ytona 40.

Tak więc wybierając technologię kierowałem sie ostatecznym (dla mnie) współczynnikiem - wspól. ciepła/cena - i zdecydowałem się na gazobeton 24 + styropian 12. Póżniej udało mi się kupić w dobrej cenie wełnę 12 i w efekcie jest gazobeton (z Osławy) + wełna 12 (rockwool ecorock-l).

 

Jak tak z perspektywy czasu na to patrzę to gdybym miał lepszą drukarkę i trochę więcej papieru z mennicy państwowej :-) to pewnie zdecydowałbym się na trzecią warstwę - cegłę klinkierową.

 

Jeszcze co do ściany jednowarstwowej to pytanie do Zachara który już trochę mieszka w domu ze ścianami jednowarstwowymi z keramzytu. Planujesz dodatkowe ocieplenie, czy nie ;-) ?

 

Ania i Piotr: proponuję, żebyście naprawdę trochę pojeździli po naszych budowach. Jest zima, więc będziecie mogli gdzieniegdzie przekonać się na własnej skórce jak jest brrrrrr ;-) zimno...

 

Pozdrowionka

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus: widzę że wrzuciliśmy odpowiedzi w zbliżonym czasie i że w efekcie nasze poglądy są prawie takie same ;-)

 

To sformułowanie "potem styropian i tak wszystko przykryje" ciągle słyszałem u nas na budowie. Nasi malarze zawsze sobie żartowali w momencie uwag co do poprawek na którejś ścianie "nie ma się co przejmować, położy się styropian, zaciągnie klejem i będzie git...' :-)

 

Pozdrawiam

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benicio w statystyce nie uwzględniłeś wpływu ogrzewanej powierzchni i ustawionych temperatur (...)

 

No już, no już :D :

 

Kocioł kondensacyjny De Dietrich Innovens.

Ogrzewana powierzchnia to dokładnie 146 m2 + nieogrzewany garaż połączony z domem ściana BK 24 cm.

Temperatura dzienna - 20 st.

Temperatura obniżona - 18 st. (na noc, oraz 8-15 w dzień), w zimniejszym okresie przestawiałem na 19, bo kocioł długo dochodził z 18 do 20

Wielkość zasobnika na cwu - 150 litrów

Temperatura w zasobniku - 45 st., czasem podwyższana (rzadko)

 

Termoizolacja:

podłoga - 10 cm styropian

ściany - 24 cm BK + 12 cm wełna

strop - 25 cm wełna

okna 1,1

drzwi 1,6 (chyba)

 

Pogoda jaka była w ostatnim roku każdy wie. W zimie w Baninie zawsze jest zimniej niz w mieście - średnio 2-3 stopnie. Rekordowo -24 :o .

 

Alternatywne źródło ogrzewania używane sporadycznie - bez znaczącego wpływu na wielkość zużycia gazu.

 

(...) bo współczynnik U dla tej ściany wynosi 0,23 (...)

Jestem pozytywnie zaskoczony.

 

omawiane przez Benicio normy są zdaje się takie jak je podał - przy czym dla mnie są zawsze bzdurą!!!

 

Dla mnie to też jest chore. Wyznacznikiem normy powinno byc osiągnięcie celu (w tym przypadku określonej wielkości współczynnika U) bez względu na zastosowana technologie. Przytoczyłem je, żeby ewentualna reklama produktu, że spełnia norme nie przesłoniła jego stosunkowo niskich parametrów. Przytoczone 0,23 dla Ytonga 40cm jest wh mnie całkowicie satysfakcjonujące.

 

ALE TO WSZYSTKO JEST ZWYKŁĄ AKADEMICKĄ DYSKUSJĄ

 

Chyba dobra puenta tematu.

 

Pozdrowienia B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siepka - no co Ty :wink: jeszcze nie mieszkamy... ale za parę miesięcy... :)

Przyznaj się, gdzie ta Wasza działeczka?

 

no wlaśnie czytałam niedawno twój dzienik budowy i jakoś się urywa gwałtownie :lol:

niesamowite z tymi ograniczeniami przejazdów przez mosty, przy jednoczesnym wydawaniu decyzji przez UM

 

też braliśmy pod uwagę te działki - deweloper znów sie z nimi ogłaszał

ale jednak za daleko do roboty (męża) by było poza tym dziecie mamy na świecie i szkoła/przedszkole....

ale wyspa piękna jest - te rejony też bardzo mi się podobają

 

a nasza działeczka jest na Oruni Górnej, na górce morenowej i pięknym widokiem na małą dolinkę (która nigdy nie będzie zabudowana) z majaczącymi na horyzoncie osiedlami Moje marzenie i 4 pory roku.....

tyż ładnie, choć do morza daleko :)

 

 

Również szukamy działeczki (ciągle szukamy i zaczyna byc to już nużące) :-? Mam pytanie: w którym miejscu na Orunii Górnej w Gdańsku sa działki do sprzedania? Mieszkamy teraz w bloku na Orunii Południe ale zupełnie nie potrafię sobie "umiejscowić " działek. W którym to jest miejscu i od kogo sie te działki kupuje? Z góry dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Markus: najważniejsze zarzuty przeciw technologii jednowarstwowej:

 

- pierwszy i najważniejszy - znaleźć ekipę której będzie można zaufać że stawiając ścianę będzie robiła cienkie spoiny, używała kleju jak się powinno a nie jak zaprawy, wszystkie nadproża będą porządnie zamontowane i trzymane będą wszędzie piony i poziomy.

 

Dlatego ekipa która u mnie budowała była "podglądana" przeze mnie na wcześniejszej budowie.

 

Markus, proszę podaj wsp. U dla Ytona 40.

 

Jak podałem wcześniej, w moim przypadku U=0,23. Wynik obliczony nie przez YTONG-a, ale gości wyliczających zapotrzebowanie cieplne domu celem ustalenia wielkości kolektora gruntowego.

 

Jak tak z perspektywy czasu na to patrzę to gdybym miał lepszą drukarkę i trochę więcej papieru z mennicy państwowej :-) to pewnie zdecydowałbym się na trzecią warstwę - cegłę klinkierową.

 

Widzę, że masz napady tej samej choroby co ja :lol: .

 

Ania i Piotr: proponuję, żebyście naprawdę trochę pojeździli po naszych budowach. Jest zima, więc będziecie mogli gdzieniegdzie przekonać się na własnej skórce jak jest brrrrrr ;-) zimno...

 

Pozdrowionka

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...