Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja trochę z inna parą kaloszy do tych co juz mieszkaja lub są jedna nogą na nowym Jak sobie wyobrażacie organizację życia rodzinnego co z dojazdami szkołą przedszkolem opieką nad dziećmi, bedziecie mieć pod ręka dziadków czy pomoc domową?

 

Stanowi to jednak pewien problem. Rano córka razem ze mną samochodem, z powrotem jak się uda, ze mna albo PKS. Przy moich wyjazdach słuzbowych zostanie tylko PKS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jakby co - to teściowa jest na emeryturze i już się pali do opieki nad wnukami :wink: ale to ostateczność - bo uważamy, że dzieci nie powinny być wychowywane przez dziadków...

Kingaa zgadzam się z Tobą, że od wychowywania dzieci są rodzice. Dziadkowie natomiast są od rozpieszczania.. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i gorący temat powstał i nie powinienem go podjudzać ale dodam swoje 3 grosze:

... Byc może wiele zależy od projektu, działki oraz sposobu liczenia kosztów (ja dodałem koszt całej papierologii - około 10 kzł, ...

Jak dla mnie troszkę dużo!!!. Na razie wydałem tylko 2,8 kPLN i może (ale niekoenicznie) jeszcze wydam z 700 PLN.

... równania działki - 4 kzł ...

Za wykopanie 120 m na głębokości 1,5 m pod tymczasowe przyłącze elektryczne, zakopanie, zrobienie podjazdu (zrównanie), zdjęcie 0,7 m ziemi pod całym domem, zakopanie fundamentów i obsypanie domu, wyrównanie 1/3 działki dwu i półtysięcznej kosztowało mnie 1,3 tysiąca PLN. I na dodatek to był bardzo profesjonalny sprzęt z fachową obsługą. Jak nieraz czytam Wasze wyceny to się za głowę chwytam. Oczywiście wcale nie myślę, że wybuduję dom zadarmo ale napewno nie za tak wysokie ceny za takie same usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rozpętałem kolejną wojnę światową ... :lol:

 

Dzięki za wasze wypowiedzi. Widzę, że jednak nie tylko mnie temat bulwersuje. ... Ja nie chcę budować domu przez następne 5 lat. Chcę go zakończyć i wprowadzic się i przez jakiś czas NIE BUDOWAĆ. ...Kodi wiemy jak - robił praktycznie sam i kilka lat temu gdzie ceny były też inne. Dziś to wydaje się absolutnie nie do powtórzenia. Osobą która się wzoruje mocno na Kodim jest Wakmen - może wniesie coś do dyskusji...

W sumie to nie lubię dyskutować co jest lepsze - styropian czy wełna? - czy wybuduje się dom za 150 tysięcy czy nie ale podpuściłeś mnie i może coś powiem o sobie. Domek mamy malutki - 94 m2 pow. użyt. + garaż. Technologia 2 warstwowa - silikaty + styropian, okna plastyki ale P4 + okucia + blokady + dobry alarm. Wykończenie wcale nie najtańsze:

Żoneczce podobają się kafelki do kuchni za ... 105 PLN za m2 i ... je kupimy. Za to na podłogach zamiast deski Barlineckiej wybieramy dechy sosnowe jak wszystkie meble, które już mamy. Ogrzewanie i CWU to tylko kominek z płaszczem wodnym + kolektory słoneczne, dwie łazieneczki (wanna + prysznic szkalany) z armaturą podwieszaną na stelażach. Co jeszcze z tych grubszych wydatków?: POŚ.

Ponad rok temu zrobiliśmy kosztorys uwzględniając 20 % wzrost cen po 1 maja 2004r. i teraz biorąc poprawki na ceny aktualne prawie się nie pomyliłem. Oczywiście ktoś powie: jesteś jeszcze daleko w polu z budową i zobaczysz jak to będzie tak naprawdę. Pewnie, różnie może się jeszcze w życiu ułożyć. Na razie 95 % prac na budowie zrobiłem sam ale już niedługo zatrudnię fachowców (ale tylko kilku i bardzo dobrze sprawdzonych) do konkretnych prac.

Dla mnie oszczędności na budowie wiążą się raczej tylko z niezatrudnianiem "wykwalifikowanych (lub nie) ekip" co przy całkowitych kosztach wychodzi dość pokaźna sumka.

 

Nie nie będę się już więcej rozpisywał. Kto chce śledzić moje poczynania zapraszam na moją prywatną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!!

Rafalg-jak bys mógł cos wiecej powiedzieć o kredycie w pko bp chodzi mi konkretnie o wymaganie banku dotyczące przedstawiania zarobków co pół roku .Czy jest to musowe?Wiem że jest to zapisane w umowie ale co się stanie jezeli sie tych zarobkow nie przedstawi???

pzdr. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wykopanie 120 m na głębokości 1,5 m pod tymczasowe przyłącze elektryczne, zakopanie, zrobienie podjazdu (zrównanie), zdjęcie 0,7 m ziemi pod całym domem, zakopanie fundamentów i obsypanie domu, wyrównanie 1/3 działki dwu i półtysięcznej kosztowało mnie 1,3 tysiąca PLN. I na dodatek to był bardzo profesjonalny sprzęt z fachową obsługą. Jak nieraz czytam Wasze wyceny to się za głowę chwytam. Oczywiście wcale nie myślę, że wybuduję dom zadarmo ale napewno nie za tak wysokie ceny za takie same usługi.

Wlasnie wyslalem Ci priva w tej sprawie. Mam tez pytanie: czy masz jakas wiedze na temat wywozu ziemi? Czesto widzi sie ogloszenia "ziemie przyjme". Kto w takim przypadku ponosi koszt transportu? Czy trzeba sie z takim gosciem dogadac?

Oswieccie mnie plis!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie sprowokowałeś do dyskusji nt. co kto liczy:

 

Może i gorący temat powstał i nie powinienem go podjudzać ale dodam swoje 3 grosze:

... Byc może wiele zależy od projektu, działki oraz sposobu liczenia kosztów (ja dodałem koszt całej papierologii - około 10 kzł, ...

Jak dla mnie troszkę dużo!!!. Na razie wydałem tylko 2,8 kPLN i może (ale niekoenicznie) jeszcze wydam z 700 PLN.

 

Psze bardzo:

projekt - 3500 zł

geodeta (mapka do projektu + wytyczenie domu) 650 zł

przyłącze elektryczne - 2500 zł

przyłącze wodne - 3000 zł

kierownik budowy - 2500 zł

i jeszcze głupia szopa za 500 zł

 

Ciekaw jestem jak ty to wszystko zrobiłeś za 2,8 kzł + 700 zł

 

... równania działki - 4 kzł ...

Za wykopanie 120 m na głębokości 1,5 m pod tymczasowe przyłącze elektryczne, zakopanie, zrobienie podjazdu (zrównanie), zdjęcie 0,7 m ziemi pod całym domem, zakopanie fundamentów i obsypanie domu, wyrównanie 1/3 działki dwu i półtysięcznej kosztowało mnie 1,3 tysiąca PLN. I na dodatek to był bardzo profesjonalny sprzęt z fachową obsługą. Jak nieraz czytam Wasze wyceny to się za głowę chwytam. Oczywiście wcale nie myślę, że wybuduję dom zadarmo ale napewno nie za tak wysokie ceny za takie same usługi.

 

Wykop pod fundamenty - profesjonalna koparka za 70 zł /h razem 550 zł (z rozplantowaniem ziemi z wykopu)

zasypywanie - nawet bardziej profesjonalna koparka za 75 zł/h razem 350 zł

dowóz ziemi (30 ciężarówek) - 4400 zł

 

Może i masz tanie ekipy, a może po prostu liczysz inny zakres prac. Jak wydałeś 2,8 kzł za papierologię z przyłączami, projektem, kierownikiem itp. to jest to mistrzostwo świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie sprowokowałeś do dyskusji ...:

Psze bardzo:

projekt - 3500 zł - ja z 1200zł utargowałem na 1000, plus dorysowanie garażu garażu i adaptacja 1200

geodeta (mapka do projektu + wytyczenie domu) 650 zł - ja z 600 na 480

przyłącze elektryczne - 2500 zł

przyłącze wodne - 3000 zł

kierownik budowy - 2500 zł - u mnie kierownik chce 1300 ale zapłaciłem mu na razie 700 i myślę, że jeszcze coś uszczknę z drugiej raty.

i jeszcze głupia szopa za 500 zł

 

Ciekaw jestem jak ty to wszystko zrobiłeś za 2,8 kzł + 700 zł

 

Wykop pod fundamenty - profesjonalna koparka za 70 zł /h razem 550 zł (z rozplantowaniem ziemi z wykopu) - u mnie wykop pod fundamenty, wykopanie 120m rowu pod przewód elektryczny na głębokość 1,5m ,zasypanie jego zrobienie podjazdu zajęło "koparce" 10 godzin po 70 PLN/ za godzinę - utargowałem 50 zł

zasypywanie - nawet bardziej profesjonalna koparka za 75 zł/h razem 350 zł - u mnie zasypanie fundamentów, obsypanie ziemi wokół domku i wyrywanie drzewek - koszt 500 PLN

dowóz ziemi (30 ciężarówek) - 4400 zł - u mnie 3 ciężarówki 30 tonowe i 3 ciężarówki 20 tonowe koszt 800 PLN z WAKOZU

 

Może i masz tanie ekipy, a może po prostu liczysz inny zakres prac. Jak wydałeś 2,8 kzł za papierologię z przyłączami, projektem, kierownikiem itp. to jest to mistrzostwo świata.

Co się zaś tyczy przyłączy elektrycznego i wodnego to ceny sądość wysokie ale ja zakupiłem działkę o 16 tyś PLN taniej abym we własnym zakresie je zrobić. Woda - 3000, prąd 4000.

Jeżeli podaje się ceny to nalwży sprecyzować dokładnie za co. Bo ja również nieraz się dziwię za co tyle pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podaje się ceny to nalwży sprecyzować dokładnie za co. Bo ja również nieraz się dziwię za co tyle pieniędzy.

 

Zgadza się. Należy podac za co i co wchodzi. Tak czy inaczej możemy wrócić do tematu po zakończeniu budowy porównując komplet kosztów poniesionych. Jedynie wtedy będzie to w miarę obiektywne. O ile również wszystkie koszty notujemy. Ja wpisuję wszystko z dokładnością do "1 gowździa" (notabene same gwoździe kosztowały mnie na obecnym etapie prawie 2000 zł :evil: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, ze tu raczej dopiero budujacy, ale moze ktos juz jest na tym etapie.

 

Chodzi mi o meble kuchenne ze Studia Rustica, ktore ma swoje sklepy obok Bo Conc w Sopocie i obok Kliffa w Gdyni.

 

Czy ktos ma takowe lub slyszal opinie na temat mebli lub samej firmy?

Jak z jakoscia, terminowoscia, poziomem obslugi, poziom cenowy? czy ceny da sie negocjowac?

 

dzieki

 

Gorath

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i czytam i ręce mi opadają :cry:

najpierw myślałem że będę budował ok.4 lat i wydam ok. 190

teraz wim że to będzie ok.250 i musi trwać 2 sezony, smutna prawda

nie masz kasy buduj z dobrych materiałów sprawdzonymi ekipami i dlatego będę czytał dalej bo może się coś ładniejszego uda zrobić

za te dutki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tak czy inaczej możemy wrócić do tematu po zakończeniu budowy porównując komplet kosztów poniesionych. Jedynie wtedy będzie to w miarę obiektywne. O ile również wszystkie koszty notujemy. Ja wpisuję wszystko z dokładnością do "1 gowździa" (notabene same gwoździe kosztowały mnie na obecnym etapie prawie 2000 zł :evil: ).

Ja prowadzę zeszyt z wpisami od momentu zakupu działki i tak jak Ty zapisujęwszystko, nawet sumy za 1 zł. Z drugiej strony zapisuję wydatki poniesione na zakup narzędzi ale one nie są wliczane do kosztów inwestycji tylko tak dla mnie informacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może mi dać namiary na jakieś porządne centrum ogrodnicze czy coś takiego? Najlepiej niedrogie i żeby jeszcze sprzedający potrafili doradzić i nie wciskali kitu, bo ja zielona jestem w tym temacie :roll:

 

Pagin - z tego co nam się udało zorientować to firmy śmieciarskie itp. mają zbliżone ceny... ale jeśli jeździ u Was śmieciarka ze zgniatarką, to możesz się dogadać z kierowcą, żeby za drobną opłatą zabierał co jakiś czas parę worków... szczególnie jeśli masz mniej niż na cały kontener...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony zapisuję wydatki poniesione na zakup narzędzi ale one nie są wliczane do kosztów inwestycji tylko tak dla mnie informacyjnie.

 

Ja narzędzia, o ile kupiłem je tylko dla celów budowy, wpisuję w osobnym arkuszu Excel'a i dodam do kosztów budowy. Bądź co bądź nie kupiłbym ich (czyt.nie wydałbym tej kasy) gdyby nie budowa. Nie zaliczam do tego np. wiertarki ale zaliczam taczkę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam centrum ogrodnicze Kroton w Kokoszkach niedaleko hurtowni Bat.

Jeśli chodzi o Studio Rustica mój znajomy zamówił tam meble,ponieważ nie dotrzymali terminu i nie chcieli oddać zadatku w podwójnej wysokości sprawa trafila do sąu.Sąd w sentencji orzekł,że firma pobiera zadatki w wysokości nie adekwatnej do sytuacji rynkowej(czytaj kaze sobie placić przed wykonaniem umowy)W tym konkretnym przypadku musieli wszystko zwrócić plus odsetki.Trwało to 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony zapisuję wydatki poniesione na zakup narzędzi ale one nie są wliczane do kosztów inwestycji tylko tak dla mnie informacyjnie.

 

Ja narzędzia, o ile kupiłem je tylko dla celów budowy, wpisuję w osobnym arkuszu Excel'a i dodam do kosztów budowy. Bądź co bądź nie kupiłbym ich (czyt.nie wydałbym tej kasy) gdyby nie budowa. Nie zaliczam do tego np. wiertarki ale zaliczam taczkę itp.

Z tymi narzędziami to jest sprawa mocno dyskusyjna. NA początku też robiłem tak jak Marcin, ale później stwierdziłem, że taka np. taczka to narzędzie nei tylko na budowę, bo skoro mam ogród, to i tak prędzej, czy później kupiłbym ją. Podobnie np. z piłą do drewna, czy pilarką. W mieszkaniu były zupełnie nieprzydatne, a teraz używam ich na okrągło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...