Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do ogrzewania to już zgłębiam temat jakiś czas. Tak więc domek mały po kwadracie z użytkowym poddaszem. Komin pod kominek ustawiony centralnie.

Prosi się zatem aby kominek był i tak też robię. W grę wchodzą dwie firmy Dovre i Spartherm. Jotul za drogi i myślę że lekko przereklamowany. Skłaniam się ku Sparthermowi. Model Speedy R, niby 8-9 kW, ale wiele osób ze sprzedawcami włącznie mówi, że są zaniżone. Koszt ok. 3700-4000. To sam wkład - do tego rozprowadznie obudowa. Zrobię to jednak samemu więc koszty ograniczę do minimum. Spartherm jest bardzo precyzyjnie zrobiony, wygodny w użytkowaniu oraz jest wyłożony szamotem co poprawia jego akumulacyjność cieplną. Ważna uwaga - jest cały ze stali, żadnego żeliwa. Szyba panoramiczna, półokrągła - bajka. Ma własne nóżki więc stoi stabilnie. Ma precyzyjne doprowadzenie powietrza do spalania poprzez zbudowaną czerpnię. generalnie temat rzeka. Można sporo pisać. Znam kilka osób - głownie wirtualnie co mają ten model i są zadowoleni. grzeje dobrze, żar trzyma do 10godzin, to jest to o co mi chodzi. Do tego planuję rozprowadzenie ciepła kanałami prostokątnymi w stropie i kratki będą wychodzić w ścianach.

 

Co do kotła, to jestem zdecydowany na gaz z butli. Instalacje w systemie Hepworth - bajeczna sprawa. Kocioł dwufunkcyjny prawdopodobnie Vaillanta o mocy do 21kW z zamknieta komora spalania i wszystko wypuszczone przez ścianę w kuchni. Jesteśmy na razie w trójkę i nie ma ciśnienia na dużo gorącej wody, więc dwufunkcyjny jest optymalny. Zajmuje mało miejsca i tańszy od tradycyjnych. Koszt 4500zł za sam piec. Do tego sterowanie pogodowe ok.650zł i wyprowadzenie spalin ok.400zł. Jak znam życie dojdzie do 6tys. Rozważam jeszcze inne firmy, ale sam nie wiem. Może Junkers, Saunier Duval, Viessmann, Buderus.

 

Mam trochę bibuły, więc jak się spotkamy mogę ci ot pokazać.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Serdeczne zyczenia wszystkiego najlepszego w 2003 roku dla wszystkich uczestników trójmiejskiego forum. :grin::grin::grin:

Do tej pory jedynie Wam kibicowalem czytajac zamieszczone posty, az w koncu po wielu latach pracy u podstaw w wykonaniu mojej towarzyszki malzonki dopadla mnie goraczka pod nazwa "chce zbudowac dom".

Ponad rok temu kupilismy dzialke w Bojanie, ale z róznych wzgledów starania o pozwolenie na budowe mozemy rozpoczac dopiero w sierpniu tego roku.

Zapowiada sie raczej na plan minimum, czyli zalatwienie wszelkich papierów w tym roku, poszukanie ekipy i start wiosna 04.

No moze przy odrobinie szczescia pociagniemy stan zerowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus pozdrawiamy. Sebo to Dobrzewino, ja Miszewko, Gabi - Tuchomek, kilka osób Banino, parę osób trochę dalej, ale generalnie blisko. Odwiedzaj nas częściej.

 

Sebo - powiem szczerze, że Supry nie brałem pod uwagę. Muszę trochę pochodzić po sieci i się zaznajomić. Jeśli masz jakieś przecieki co do Supry to pisz śmiało. Zachwalaj.

Co do oleju to nigdy nie brałem tego pod uwagę. Piece są droższe, olej kojarzy mi się z mało ciekawą mazią, itd. W przysżłości liczę na gaz z sieci /nawet za 10 lat/, więc będę mógł wykorzystać to co już mam. Wszystko jeszcze jest przyszłością, ale czuję, że już dokonałem wyboru.

Pozdrawiam.

Sebo można Cię zastać w sobotę lub niedzielę. Może wybierzemy się z Zacharem do Ciebie. Nic nie obiecuję, ale jest szansa. Mam nadzieję, że nie jest to problem dla Ciebie i Ewy.

Pozdrawiam wszystkich

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo, Kodi: szyld "kominki SUPRA" widzialem w Redzie. Mam tam blisko i postaram sie do nich podjechac w przyszlym tygodniu i zebrac informacje.

Wczoraj bylem u kolezanki ktorej narzeczony jest specem od alarmow. Ma juz spore doswiadczenie i zdecydowanie doradzal SATELa - okreslone koszty przy instalacji, ale pozniej mniejsze przy rozbudowie, dobra jakosc. Na razie zobacze w hurtowni cennik i zrobie sobie maly kosztorys.

Pozdrawiam

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z grupy Trojmiejskiej,

 

Na imie mam Wojtek. Jestem na etapie wyboru projektu. Mieszkam w Redzie, a budowac chcialbym sie w Połchowie (ok. 5 km od Redy).

Licze na wasze opinie i pomoc. Mam nadzieje ze kiedys takze bede mogl sie podzielic swoimi doswiadczeniami.

 

Pozdrowienia,

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellou,

w koncu widze sie cos ruszylo - chyba odwilz :smile:

 

KODI - niestety nie moge sie z Toba zgodzic, jesli chodzi o kominki (piszesz ze Jotul jest przereklamowany). Znam kilka osob majacych te kominki. One po prostu grzeja, sa na prawde dobre. A to ze sa drogie - no coz za jakosc i marke sie placi. Ale to tak musi juz na tym swiecie byc. Oczywiscie wolalbym aby byly tansze :sad: Mimo wszystko i tak wybiore na 90% Jotula. Zreszta roznica nie jest az taka wielka.

 

ADAMSKI - potwierdzam z alarmami. Sam montowalem sobie centralke SATELa w mieszkaniu. Moze interface uzytkownika nie jest super ale dziala praktycznie bez zarzutu od 5 lat. No i koszty niewielkie. Wszystkie czesci kosztowaly pon. 1000PLN.

 

PAGIN - witamy na forum :smile:))

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Jaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam również Pagina. Kojarzę Połchowo, jak interesowałem się działką, pamiętam, że było tam na sprzedaż kilkanaście działek za dobrą cenę. Ja jednakże całe życie mieskząłem w Gdyni i to w tej części południowo - zachodniej więc w stronę Żukowa mi po drodze.

Zaglądaj tutaj częściej.

 

Jaca - wiesz ja jestem człowiek uparty i nie wierzę, że Jotul jest najlepszy, albo inaczej że jest jedynym piecem na takim poziomie. To jest tak jakby wybierać samochód. Ja nie potrafię powiedzieć, który jest najlepszy. Znam gorsze i lepsze. Jotul ma wysokie ceny i nie wiem czy jest to uzasadnione. W związku z tym szukam czegoś innego, coś co będzie nie gorsze od Jotula, powiem więcej lepsze i za niższe pieniądze. Rozglądam się, szukam i nie powiedziałem ostatniego słowa. A magiczne słowo jakiejkolwiek marki nie robi na mnie wrażenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - chyba chodzilo Ci o hurtownie w Pepowie, a nie w Przodkowie - czy tak...? :smile: No i jak opinia na temat naszego projektu domku?

 

Jak na razie wiecej czasu spedzam na pochlanianiu wiedzy, ktora przekazujecie. Pewnie do dyskusje wciagne sie, gdy faktycznie ruszymy z budowa...

 

Dzieki i milego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Co do kominkow - w ten weekend spotkam sie z kolezanka z Pinusa z Sopotu, oni sprzedaja jakies francuskie kominki. Jeden z nich mam okazje na biezaco widziec w akcji - moi rodzice maja go od postawienia domu czyli od 5 lat (to juz tak dlugo, jak ten czas szybko leci). Niestety w momencie stawiania domu nie rozprowadzili ogrzewania i nie wiem jak wygladaloby jego dzialanie i moc w momencie rozsylania cieplego powietrza po pokojach. W kazdym razie do ogrzania salonu - 30m2 w zupelnosci wystarcza, ale to niestety nie przeklada sie na moje cele. Ja chcialbym rozprowadzic powietrze do 1 pokoju na dole + 3 pokoje i lazienka na pietrze. W Jotulu facet obejrzal projekt i stwierdzil ze na odleglosci jakie sa (do najdalszego punktu od kominka jakies 6m) wystarcza w zupelnosci ogrzewanie grawitacyjne. Chociaz pod tym wzgledem mnie uspokoil.

Co do cen to rzeczywiscie Jotul jest drogi ale wyznaje zasade ze niestety za dobre rzeczy trzeba zaplacic sporo. Przykre ale prawda. Inna sprawa ze jak zaczynam ogladac kominki innych firm to modele ktore mnie interesuja czyli 15-20kW sa w cenie powiedzmy 4tys. Jotul - 5200zl i mysle ze na dzien dzisiejszy wybiore jego. Po prostu odpowiada mi jego JAKOSC. Moze to glupi powod - ale Jotul to Skandynawia a oni wiedza jak ogrzewac domy.

Zobaczymy co powie kolezanka z Pinusa.

 

Co do drugiego ogrzewania to gazowe-miejskie. Mam o tyle dobrze ze gaz jest niedaleko od dzialki i szybko go podciagana. A jaki piec? Jeszcze nie wiem - musze poczytac, pojezdzic po sklepach, popytac. Zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo - Zachar cos się nie odzywa a dzisiaj piątek, więc nic nie obiecuje, ale jeśli nie ten weekend to może przyszły. Generalnie będziemy w kontakcie, poinformuje Cię jak będziemy jechać na 100%.

 

Ivo - oczywiście, że Pępowo, coś mi się pomieszało.

Domek bardzo mi się podoba, choc wiem jedno taki tani w budowie to on nie będzie, ale bryła super. Podobaja mi się te dachy dwuspadowe, choć kilka kominów, koszy itp. podroży koszty. Ciekawe rozwiązania w środku, ścian nie pod kątem prostym - fajnie. A i kominek centralnie to jest to. Mnie by nie było stać bo zabudowa dużo większa niż moja a i w przyszłości koszty ogrzewania większe /dla porówniania ja mam 400m3 a ty 900m3/, ale jeśli masz kasę buduj śmiało. Nieraz zazdroszczę takich budów, ale trzeba mierzyć siły na zamiary.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamski - jak będziesz w Pinusie popytaj o Sparthermy. Wiem, że też nimi handlują. Interesuje mnie porównanie z innymi dobrymi piecami i jak się spisują w trudnych warunkach.

 

co do Jotula to interesują mnie tylko okrągłe szyby - raz że bardzo nam się podobają a ponadto kominek będzie ustawiony w rogu ściany więc taki model jest optymalny. Jotul ma chyba taki model - 80RH Panorama BBE - który kosztuje lekko piątkę. Dla mnie za drogo. Nie jestem desperatem.

Pozdrawiam

 

jeszcze jedno - na twoim miejscu Adamski nie cieszył bym się do końca z tym 6 metrami rozprowadzenia. Zdania są podzielone, poczytaj na forum. Podobno to francuzi zachwalają, że 7m bez turbiny spokojnie przepycha w poziomie. Kolesie z Jotula twierdzą, że to bzdura. Popytaj w innych źródłach, albo użytkowników.

______________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2003-01-10 09:43 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - dzięki za opinię!

Przy szukaniu projektu planowaliśmy, że dom ma być tani w budowie, więc skupilismy się na np. dachach dwuspadowych. Jednak w wyniku wymagań (marzeń!) np. o otwartym salonie połączonym z jadalnią (litera L), centalnym kominku (ogrzewanie), gabinecie na parterze oraz DUZYM grazu - zdecydowaliśmy się jednomyślnie na Rafała... Na początku będziemy zapewnie mieszkać tylko na parterze, a poddasze zostanie na lepsze czasy.

Z tą kasą to jednak nie jest tak pięknie, nie mam dużo i dlatego będziemy budować własnymi siłami i na końcu sprzedamy mieszkanie (podobnie jak Ty :smile:).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednym słowem walcz chłopie. Ja jestem bardzo zadowolony z własnego systemu budowania. Jaksię chce można wiele rzeczy pogodzić. Jak zaczniesz budować, chętnie bym Cie odwiedził.

Pozdrawiam

 

p.s z czego budujesz, co na dach, ekipa budowlana, czy własne ręce i rodzina?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi.. hi.. z tym chłopem, to nie bardzo :smile:

ale to własnie mąż z rodziną będzie budować..

 

jak zaczniemy to oczywiście zaprosimy...

 

na dzień dzisiejszy plan to startujemy w czerwcu/lipcu (o ile finanse pozwolą na to), ściany trójwarstwowe z gazobetonu, dach - to jeszcze się zastanawiamy.

 

teraz zastanawiam się też nad kominkiem - kiedy planować rozprowadzenie instalacji ogrzewania kominkowego.

 

Co polecacie? Iść do sprzedawców kominków z projektem domku i poprosić o wstępny projekt rozporowdzenia (aby potem niepotrzebnie kuć) czy może samemu rozpykać ten temat..? Może macie rozrysywany i opisany taki projekt (dom z poddaszem użytkowym)..?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że maglujecie temat kominków. Było kilka wątków na forum o kominkach. Ja jednak też cenię wysoko Jotula ale jeszcze nie wiem co będę instalował. Jedno jest pewne. Nie zamierzam instalować kominków francuskich bo w Polsce klimat jest bliższy Skandynawii niż Francji. Wydaje mi się, że tam właśnie dopracowano konstrukcję kominków aby była bardziej wydajne. We Francji średnia temperatur jest dużo wyższa i sprawność kominka nie ma takiego wielkiego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...