Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze raz dzięki Zachar.

Kodi przecież się przyłączyłem.

Co do projektu to zgrubsza mam jego wizję.

Chciałbym tylko poznać czym kierują się inni przy wyborze.

Mnie np. intryguje sprawa orientacji N-S i W-E.

Mieszkałem już w wielu miejscach i wg mnie tzw. operacja słoneczna była najważniejsza do dobrego samopoczucia.

Bardzo mało się temu poświęca uwagi w projektach.

Koszmarnie wspominam mieszkanie gdzie okna wychodziły na zachód.

Latem od 15 do 21 nie można było sobie znaleźć miejsca.

Najlepiej było w mieszkaniu z oknami na wschód.

Wschody słońca nawet w mieście są super i nastrajają optymistycznie na cały dzień.

Napewno więc sypialnie u mnie będą miały okna na wschód a na zachód nie będzie nic lub jakieś rozwiązanie przeciw świeceniu w oczy wieczorem.

Dojazd na ziemię mam od pn. - wsch. więc z drugiej strony wypada pd. - zach. wiec muszę to jakoś rozwiązać.

Co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeszcze co do mojego nicka.

To moj patent na niezapominanie nicka i hasła na forach w których

uczestniczę. Nigdy na żadnym nie było takiego nicka więc mam jeden na wszystkich.

Przykro mi, że może on kojarzyć sie z człowiekiem o wielu twarzach (nickach), który na forum mąci i rozmawia sam ze sobą

(po błędach ortograficznych i stylu go poznacie).

 

 

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: anonimowy dnia 2002-07-05 00:05 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę, się z Tobą, iż ustawienie względem stron światła jest bardzo ważne.

Ja postawiłem samego siebie w innej sytuacji - trochę nietypowej i głupiej - pisałem o tym w "dzienniku".

Otóż kupiliśmy projekt a dopiero potem działkę, tak więc o stronach światła nie mogło być mowy. nasz działka tak na marginesie to boki ma zwrócone np. nie na południe tylko na południowy-wschód itd. Tak więc tylko narożniki domów wybiegają prosto na południe, północ....

 

Zauważ także, że w mieszkaniu jesteś lekko uwięziony. Jesteś szczęśliwy jeśli masz okna na 2 czy 3 strony świata. Często masz okna na jedną stronę.

Dom to bryła, gdzie okna zazwyczaj masz z czterech stron - więc jeśli pasuje ci słońce przebywasz tu a jeśli chcesz mieć cień to gdzie indziej.

 

Ja osobiście nie przykładałem takiej wagi do stron świata. Może to będzie pokutować w przyszłości - zobaczymy. Cieszę się, że w ogóle wystartowałem i to się dla mnie liczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ocieplić narożnik:smile:

Żartuję. My wybierając projekt byliśmy ograniczeni głównie przez strony świata - mamy wjazd od południa czyli najgorszy z możliwych. To spowodowało, że jedyny projekt jaki nam pasował miał kształt litery L.

Chciaż najpierw wybraliśmy D12...

Potem poszliśmy do architekta, który zwrócił nam uwagę na mnóstwo spraw. Potem rozrysowaliśmy sobie "własny" projekt (część dzienna z D12 została). A jeszcze potem okazało, że jest prawie identyczny z D24.

Ściana sypialni wypadnie u nas na północ a ponieważ wieje zazwyczaj stamtąd to planujemy dać grubszy styropian. No i koniecznie zasadzimy jakiś "łamacz" wiatru. Jak już wkoło powstaną domy to pewnie będzie lepiej ale po tegorocznych wichurach wolimy się ocieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo - gratulacje. Kolejny etap za tobą. Tak na marginesie to o ile pamiętam była to teriva - podaj wstępne koszty, za materiał i robocizne. Ile było m2 tego stropu. Jak długo go przygotowali. Ile za beton i pompę - jakoś umkneło mi to ze spotkania. Firma od betonu znajduje się naprzeciwko Prestolu - jaka nazwa?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop Teriva na powierzchni 180 m2. Jedno żebro rozdzielcze, 4 podciągi w stropie, 3 belki łączące antresolę z wieńcem, kawałek stropu (narożnik) zazbrojony.

Czterech ludzi układało 8 dni.

Wyszło

-1170 pustaków teriva

- 16 belek 6 metrowych

- 37 belek 3,60 metra

- 17 belek 4,20

- 1 belka 3,00

- 1 belka 4,50

Za to terive ponad 6 tyś (w tym transport i rozładunek)

Robocizna 3 tyś.

Beton brałem z firmy Unicon.

Do tego trzeba dodać 3 m3 desek, 170 stempli i ponad 1 m3 kantówek 12x12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam obrysu 81, ale stropu ok.74m2, więc za 3tys. w życiu. Dam im góra dwójkę, a pewnie się skończy na tym, że położę go z teściem.

Trudna to jest robota - ocencie obiektywnie, czy średnio inteligentna małpa jest w stanie to zrobić samemu?

Pozdrawiam :grin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to najłatwiejsza z czynności do zrobienia przy budowie domu.

Sam zaprojektowałem ułożenie belek. Od ściany belka (dł. 12 cm) potem pustak (47 cm) i tak dalej.

Układanie podobnie. Od ściany 2 belki oddzielone po jednym pustaku na końcach belek. Następnie następna belka oddzielona pustakami. Trzeba zrobić podpory. Potem wypełnić pustakami przestrzenie między belkami. Ważna rzecz aby po skończeniu ścian wyrównać górę warstwą betonu. Po tym zabiegu układanie jest proste i szybkie.

Kodi jak będziesz sam układał to mogę przyjechać. Może coś doradzę (bazując na własnym doświadczeniu :smile: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czas to strop bez problemu ułoższ sam. Faktycznie jeżeli mur jest wyrównany to jest to jedno z łatwiejszych zadań na budowie :smile: . Kosztować Cię wtedy będzie tylko materiał na zbrojenie wieńca i ewentualnie żeber rozdzielczych (ale Ty chyba Kodi nie masz?), parę desek, stęple no i strop + beton. Jak dobrze pójdzie to w tydzień albo i szybciej masz zalany. Ja po powrocie z pracy (4h po zalaniu) już po swoim chodziłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...