Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witamy wszystkich,

Jako nowi inwestorzy z okolic Trójmiasta chcieliśmy się przywitać. Zamierzamy zacząć w tym roku (2006) budowę domu w miejscowości Rąb, gmina Przodkowo. Od trzech lat pracujemy nad tym żeby zacząć się budować. Na początku był pomysł potem zakup działki, praca nad projektem (to trwało najdłużej) a teraz czas zacząć budowę! Nasza działka ma 2700 m2, dom parterowy ma niecałe 120 m2 pow. użytkowej, garaż osobno. Budować będziemy z Silki 18 + 15 cm wełny. Grupę "Trójmiasto i okolice" śledzimy już od dłuższego czasu i widać że jest to zgrana ekipa. :)

Jako że jesteśmy na etapie zbierania ofert i wybierania ekip, to mam pytanie o polecanych wykonawców na fundamenty, mury i dach.

 

Witajcie!

 

Namiary na wykonawców kilka postów poniżej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz, dasz, tylko jeszcze o tym nie wiesz :lol:

A tak przypadkiem to nie powinienem Ci gratulować :o

 

No właśnie jeszcze nie. Jesteśmy wciąż na stand-by :( I między innymi z tego powodu dziś nie dam rady.

 

No to trzymam kciuki i przekaż pozdrowienia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wszystkich,

Jako nowi inwestorzy z okolic Trójmiasta chcieliśmy się przywitać. Zamierzamy zacząć w tym roku (2006) budowę domu w miejscowości Rąb, gmina Przodkowo. Od trzech lat pracujemy nad tym żeby zacząć się budować. Na początku był pomysł potem zakup działki, praca nad projektem (to trwało najdłużej) a teraz czas zacząć budowę! Nasza działka ma 2700 m2, dom parterowy ma niecałe 120 m2 pow. użytkowej, garaż osobno. Budować będziemy z Silki 18 + 15 cm wełny. Grupę "Trójmiasto i okolice" śledzimy już od dłuższego czasu i widać że jest to zgrana ekipa. :)

Jako że jesteśmy na etapie zbierania ofert i wybierania ekip, to mam pytanie o polecanych wykonawców na fundamenty, mury i dach.

 

Witamy niedalekich sąsiadów! My zaczynamy fundamenty jak tylko przyjdzie wiosna w Przodkowie 8)

Pozdrowienia i powodzenia :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie: jeden z wykonawców, z którymi rozmawiam, zwrócił mi uwagę, że załozona w projekcie gotowym grubość fundamentów jest zbyt mała. Architekt pracuje nad adaptacją, ale nie wspomniał o badaniach geologicznych celem ustalenia faktycznych warunków posadowienia budynku. Czy powinnismy je wykonać teraz, aby zostało to naniesione w adaptacji i jak to się ma do panującej za oknem zimy? Czy teraz można wykonywać odwierty? To tak a propos kolejności zdarzeń przy adaptacji opisywanej przez Franciszka.

A i prośba do CMYKa, jeśli to czyta. Swego czasu podawał namiar na w miarę niedrogiego geologa w rejonie Pruszcza. Proszę o kontakt.

Gaba

Ani wykonawca, ani architekt bez badań nie powinni niczego stwierdzać - podstawa to badania!!! Inaczej bawimy się we wróżenie i polecam szklaną kule :lol:

No i druga sprawa: zwracajcie uwagę, czy architekt zatrudnił do adaptacji konstruktora. To taka osoba, która potrafi policzyć nośność poszczególnych elementów budynku, np. fundamentów. To konstruktor po otrzymaniu wyników badań powinien sprawdzić fundamenty, powinien też sprawdzić inne elementy konstrukcyjne i podpisać się pod projektem jako jego autor. powinien też np. sprawdzić więźbę dachową czy została przewidziana dla odpowiedniej strefy obciażonej wiatrem i śniegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA W BOJANIE

Mieszkańcy Bojana wstydźcie się, że tak niewielu z Was było obecnych. Nie dziwcie się potem, że tak niewiele zależy od Was.

 

Ponieważ nie zapisałem nazwisk poszczególnych osób będę posługiwał się funkcjami. Zebranie rozpoczęło się tradycyjnym sprawozdaniem za rok 2005 i planami na 2006. Nic nowego poza tym co można było do tej pory wyczytać w Lesoku i znaleźć w uchwale budżetowej Rady Gminy.

 

Zebranie zdominował praktycznie problem skomunikowania Bojana z Gdynią. Jak sie okazało ten sam temat zdominował wczorajsze zebranie w Koleczkowie i należy oczekiwać że tak samo będzie w Karczemkach i Dobrzewinie.

I o ile na początku Wójt próbował zbagatelizować i zignorować problem komunikacji, to gdy okazało się, że osoby z Fundacji Rozwoju Bojana są bardzo dobrze przygotowane do tematu, a co więcej odbyły juz spotkanie z dyrektorem ZKM Gdynia i wiedziały że stosowne pismo o spotkaniu zostało przez ZKM przesłane na adres Wójta to nastąpiła zmiana frontu. Summa sumarum Wójt złożył obietnicę że od września komunikacja w Bojanie ma ulec znacznemu polepszeniu, przy czym zaznaczył że nie oznacza to koniecznie współpracy z ZKM Gdynia lecz inną firmą.

 

Kolejnym istotnym problemem jest kanalizacja. I tu się przeraziłem. Byłem przekonany, że w tym roku ruszają prace ziemne przy kanalizacji w Szemudzie, a tymczasem okazało się że ten przetarg który lada dzień zostanie przeprowadzony nie dotyczy fizycznego wykonawstwa lecz prac projektowych. I co gorsza, te prace projektowe mają trwać rok. A gdzie budowa, a gdzie realizacja Dyrektywy Unijnej o 100% skanalizowaniu do końca 2010? Potem gmina będzie musiała płacic kary, czyli my wszyscy jako podatnicy.

 

Ale jest jedno światełko w tunelu. Podobno za miesiąc gazownia ma rozsyłać umowy o przyłączenie gazu i ze strony Urzędu Gminy jest prośba aby nie przetrzymywać tych umów w nieskończoność jak również żeby nie marudzić zbyt długo przy uzgodnieniach.

 

I na koniec moje subiektywne spostrzeżenia.

 

1) Mimo całej sympatyczności pracowników odnoszę wrażenie, że Urząd Gminy ewidentnie cierpi na braki kadrowe i merytoryczne. Tylko jeden opracowany i złożony projekt o wspólfinansowanie ze środków unijnych, na dodatek wstrzymany przez Marszałka Województwa.

 

2) W październikowych wyborach mieszkańcy Bojana muszą zadbać o wybranie swoich radnych, tylko nie tego figuranta co obecnie. Bojano jest największą wioska w gminie, zamieszkuje je blisko 20% mieszkańców gminy i wkładamy 20% do budżetu (z danych zaprezentowanych przez Wójta) ale gdy popatrzeć na uchwalony na 2006 budżet, to największym beneficjentem jest Szemud. Tylko że my mamy 1 radnego z Bojana, a Szemud 3.

 

3) Wydaje mi się (a właściwie jestem przekonany), że powinniśmy mocno wspierać osoby działające w Fundacji Rozwoju Bojana. Widać było, że są to osoby aktywne, dające dużo od siebie. Pani Sekretarz Fundacji powiedziała mi, że na 23 marca jest planowane Walne Zgromadzenie Fundacji, gdyż zwalnia sie jedno miejsce w Zarządzie i trzeba będzie wybrać nową osobę. Odsyłam do strony http://www.bojano.org.pl

 

P.S. Do łez rozbawił mnie Pan Radny z Bojana, który na pytanie co zrobił w sprawie komunikacji odparł że on jest aż w trzech komisjach, a o komunikację walczy dłużej niż ja mieszkam w Bojanie. Jednak konkretów nie potrafił wymienić. Był to argument w stylu: "a u Was Murzynów biją..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) W październikowych wyborach mieszkańcy Bojana muszą zadbać o wybranie swoich radnych, tylko nie tego figuranta co obecnie. Bojano jest największą wioska w gminie, zamieszkuje je blisko 20% mieszkańców gminy i wkładamy 20% do budżetu (z danych zaprezentowanych przez Wójta) ale gdy popatrzeć na uchwalony na 2006 budżet, to największym beneficjentem jest Szemud. Tylko że my mamy 1 radnego z Bojana, a Szemud 3.

 

Markus jak będziesz kandydował to ja w 100% głosuję na Ciebie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) W październikowych wyborach mieszkańcy Bojana muszą zadbać o wybranie swoich radnych, tylko nie tego figuranta co obecnie. Bojano jest największą wioska w gminie, zamieszkuje je blisko 20% mieszkańców gminy i wkładamy 20% do budżetu (z danych zaprezentowanych przez Wójta) ale gdy popatrzeć na uchwalony na 2006 budżet, to największym beneficjentem jest Szemud. Tylko że my mamy 1 radnego z Bojana, a Szemud 3.

 

Markus jak będziesz kandydował to ja w 100% głosuję na Ciebie!

 

Bardzo Ci dziekuję, ale ze względów zawodowych ta opcja odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franciszek, właśnie doświadczam wszystkiego na własnej skórze. Chcieliśmy prosty dom, gotowy projekt, jak najmniej zmian. Teoretycznie wszystko w tym projekcie nam pasowało, ale wymyśliliśmy, że po co nam Teriva, skoro i tak poddasze nieużytkowe (dzięki założeniom planu miejscowego zmiana dachu czterospadowego na dwuspadowy i z 30st do 22st). Więc drewniany strop, a jak drewniany, to może tak wiązary gotowe z Complexu? Przygotowali projekt wiązarów - super. Dopiero jak architekt od adaptacji dobrze się mu przyjrzał, wyszło, ze fajne te wiązary, ale projekt zupełnie nie uwzględnia konstrukcji budynku, czyli trzeba wyliczyć od nowa - zatrudnienie konstruktora niezbędne i koszty projektowe rosną. Nikt nam po drodze nie powiedział, ze dzięki wiązarom zmieni się wszystko począwszy od fundamentów. Myśleliśmy, że dzięki temu budowa będzie tańsza, ale dziś mam wątpliwości. Może nie warto się upierać przy wiązarach, przy stropie drewnianym, bo to za duża ingerencja w projekt?

A badania już zleciłam. Skoro i tak grzebiemy w fundamentach, to dobrze by było uniknąć kolejnych niespodzianek. :) G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franciszek, właśnie doświadczam wszystkiego na własnej skórze. Chcieliśmy prosty dom, gotowy projekt, jak najmniej zmian. Teoretycznie wszystko w tym projekcie nam pasowało, ale wymyśliliśmy, że po co nam Teriva, skoro i tak poddasze nieużytkowe (dzięki założeniom planu miejscowego zmiana dachu czterospadowego na dwuspadowy i z 30st do 22st). Więc drewniany strop, a jak drewniany, to może tak wiązary gotowe z Complexu? Przygotowali projekt wiązarów - super. Dopiero jak architekt od adaptacji dobrze się mu przyjrzał, wyszło, ze fajne te wiązary, ale projekt zupełnie nie uwzględnia konstrukcji budynku, czyli trzeba wyliczyć od nowa - zatrudnienie konstruktora niezbędne i koszty projektowe rosną. Nikt nam po drodze nie powiedział, ze dzięki wiązarom zmieni się wszystko począwszy od fundamentów. Myśleliśmy, że dzięki temu budowa będzie tańsza, ale dziś mam wątpliwości. Może nie warto się upierać przy wiązarach, przy stropie drewnianym, bo to za duża ingerencja w projekt?

A badania już zleciłam. Skoro i tak grzebiemy w fundamentach, to dobrze by było uniknąć kolejnych niespodzianek. :) G.

 

Zapraszam do mnie na budowe, tez mam dom parterowy z wiazarami. Przywiezcie ze soba projekt to rzuce na niego okiem, zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mnie na budowe, tez mam dom parterowy z wiazarami. Przywiezcie ze soba projekt to rzuce na niego okiem, zapraszam

 

A wiązary masz gotowe czy robione przez ekipę? I czy strop też drewniany? Trochę jestem skołowana po wczorajszej rozmowie z naszym architektem - do tej pory ulegałam wrażeniu, że zamiana stropu gestożebrowego na lżejszy drewniany to czysta oszczędność i zwykła formalność. Wczoraj okazało się, ze dzięki temu, że zamarzył się nam strop drewniany wysadziliśmy w powietrze wszystkie założenia projektu. A czas płynie, trzeba szybko podjąć decyzję, czy dalej brnąć w wiązary czy też pozostać przy ciężkim stropie?

Jakie jest Twoje zdanie? czy warto trzymać się w tej sytuacji stropu drewnianego? Czy rzeczywiście jest to racjonalne rozwiązanie przy poddaszu nieużytkowym i czy warto ponieśc koszty przeprojektowania na korzyść póżniejszych oszczędności w budowie?

Uff, ale dylematy, a miało być prosto.

Z góry dziękuję za komentarze. A spotkamy się chętnie. Spróbuję do Ciebie zadzwonić, może udałoby się jakoś w sobotę umówic, bo w tygodniu moja druga połowa pracuje zbyt długo.

Pozdrawiam

Gaba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) W październikowych wyborach mieszkańcy Bojana muszą zadbać o wybranie swoich radnych, tylko nie tego figuranta co obecnie. Bojano jest największą wioska w gminie, zamieszkuje je blisko 20% mieszkańców gminy i wkładamy 20% do budżetu (z danych zaprezentowanych przez Wójta) ale gdy popatrzeć na uchwalony na 2006 budżet, to największym beneficjentem jest Szemud. Tylko że my mamy 1 radnego z Bojana, a Szemud 3.

 

Markus jak będziesz kandydował to ja w 100% głosuję na Ciebie!

Ja tez

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...