Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Forumowiczów,

W tym tygodniu muszę przygotować okablowanie do montażu bramy uchylnej - chodzi o wkopanie kabli przed zrobieniem kostki, sama brama będzie montowana później.

Zasilanie "przychodzi" do centrali bramy. Centrala będzie przy słupku bramy. Z centrali kable do każdego z siłowników (czy wystarczy 3x0,5). No i jeszcze kable do fotokomórek - jakie to mają być kable? Jeżeli chcę mieć jedną parę fotokomórek na słupkach bramy, a drugą 2 metry przed słupkami, to do każdej fotokomórki prowadzę kabel z centrali - ale jaki kabel, skrętkę czy eneergrtyczny?

Prosze o pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Forumowiczów,

W tym tygodniu muszę przygotować okablowanie do montażu bramy uchylnej - chodzi o wkopanie kabli przed zrobieniem kostki, sama brama będzie montowana później.

Zasilanie "przychodzi" do centrali bramy. Centrala będzie przy słupku bramy. Z centrali kable do każdego z siłowników (czy wystarczy 3x0,5). No i jeszcze kable do fotokomórek - jakie to mają być kable? Jeżeli chcę mieć jedną parę fotokomórek na słupkach bramy, a drugą 2 metry przed słupkami, to do każdej fotokomórki prowadzę kabel z centrali - ale jaki kabel, skrętkę czy eneergrtyczny?

Prosze o pomoc i pozdrawiam

 

Jaka ma moc silniczek?

 

do foto.. 4-0,5 lub 4-0.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów,

W tym tygodniu muszę przygotować okablowanie do montażu bramy uchylnej - chodzi o wkopanie kabli przed zrobieniem kostki, sama brama będzie montowana później.

Zasilanie "przychodzi" do centrali bramy. Centrala będzie przy słupku bramy. Z centrali kable do każdego z siłowników (czy wystarczy 3x0,5). No i jeszcze kable do fotokomórek - jakie to mają być kable? Jeżeli chcę mieć jedną parę fotokomórek na słupkach bramy, a drugą 2 metry przed słupkami, to do każdej fotokomórki prowadzę kabel z centrali - ale jaki kabel, skrętkę czy eneergrtyczny?

Prosze o pomoc i pozdrawiam

 

Jaka ma moc silniczek?

 

do foto.. 4-0,5 lub 4-0.7

 

Moc standardowa - szerokość jednego przęsła 2m.

A te "kabelki do foto" to rozumiem, że rozchodzą się gwiaździście od centali do każdej fotokomórki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczow

 

Zostalo mi pobudowie sporo pretow zbrojeniowych

 

fi 6 i fi 18, a takze steple budowlane.

 

Chcialbym je odsprzedac po nastepujacych cenach

 

fi 6 - ok 2zl 70gr ( w hurtowniach ok 3,65 )

 

fi 18 - ok 1zl 80gr ( w hurtowniach ok 2,70 )

 

stemple budowlane ok 3-4 zl w zaleznosci od grubosci, kosztowaly 6-9 zl.

 

Budowa jest w GD - Osowie

Prosze o kontakt na priva.

 

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów,

W tym tygodniu muszę przygotować okablowanie do montażu bramy uchylnej - chodzi o wkopanie kabli przed zrobieniem kostki, sama brama będzie montowana później.

Zasilanie "przychodzi" do centrali bramy. Centrala będzie przy słupku bramy. Z centrali kable do każdego z siłowników (czy wystarczy 3x0,5). No i jeszcze kable do fotokomórek - jakie to mają być kable? Jeżeli chcę mieć jedną parę fotokomórek na słupkach bramy, a drugą 2 metry przed słupkami, to do każdej fotokomórki prowadzę kabel z centrali - ale jaki kabel, skrętkę czy eneergrtyczny?

Prosze o pomoc i pozdrawiam

 

Jaka ma moc silniczek?

 

do foto.. 4-0,5 lub 4-0.7

 

Moc standardowa - szerokość jednego przęsła 2m.

A te "kabelki do foto" to rozumiem, że rozchodzą się gwiaździście od centali do każdej fotokomórki.

 

Sluchaj sa rozne rodzaje foto...... ale przwaznie do kazdej jest potrzebny kabelek, mozesz dac 4-0,5 a do silnikow 4-075 bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo prosze o pomoc !potrzebuje kontakt do hydraulika z uprawnieniami .

tak jak osoba kilka postów wyzej ! inspektorat budowlany zaządał kopie uprawnien hydraulicznych oraz wpisu przez niego do dziennika.

mam spory problem ,szukam juz 2 tygodnie i nic...

nikt nie ma uprawnien a wymagaja bez tego nie mam odbioru domu.jestem załamana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących

 

Buduję domek w okolicach Gdańska i natknęłam się na mały problem. Otóż mam podpisaną umowę z firmą, która ma mi zrealizować prace do stanu deweloperskiego. Pod namową kierownika budowy (niezalęzny od developera) i po lekturze internetu zdecydowałam się na montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem. Problem polega na tym, że firma która mi buduje dom nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie ale mówi ze to nic skomplikowanego i chętnie mi to wykonają (oczywiście za dodatkową opłatą).

 

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytania:

1. Czy taka instalacja to naprawdę nic skomplikowanego (mam tu duże wątpliwości)?

 

2. Jaką ew. firma jest godna polecenia w tej technice z Trójmiasta? Chciałabym chociaż u nich zweryfikować to co mówią mi Panowie z fimy developerskiej.

 

3. No i czy wogóle warto inwestować w tą instalację? (może ktoś kto już posiada rekuperator się wypowie)

 

 

Z góry dziękuje z pomoc

 

Kati

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość It****
Witam wszystkich budujących

 

Buduję domek w okolicach Gdańska i natknęłam się na mały problem. Otóż mam podpisaną umowę z firmą, która ma mi zrealizować prace do stanu deweloperskiego. Pod namową kierownika budowy (niezalęzny od developera) i po lekturze internetu zdecydowałam się na montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem. Problem polega na tym, że firma która mi buduje dom nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie ale mówi ze to nic skomplikowanego i chętnie mi to wykonają (oczywiście za dodatkową opłatą).

 

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytania:

1. Czy taka instalacja to naprawdę nic skomplikowanego (mam tu duże wątpliwości)?

 

2. Jaką ew. firma jest godna polecenia w tej technice z Trójmiasta? Chciałabym chociaż u nich zweryfikować to co mówią mi Panowie z fimy developerskiej.

 

3. No i czy wogóle warto inwestować w tą instalację? (może ktoś kto już posiada rekuperator się wypowie)

 

 

Z góry dziękuje z pomoc

 

Kati

 

Ja bym nie ryzykowała z firmą, która nie ma żadnego doświadczenia. To nie jest wykopanie rowu. A projekt też zrobią? Mają uprawnienia? A dają gwarancję - co zrobią jak nie będzie działała instalacja?

 

Na forum gdzieś było kilka polecanych firm. Nam instalację też robił AirComfort. Z innymi nie mam doświadczenia to nie się nie wypowiadam.

Na pewno jak ognia unikaj tzw.Rekuperatorów Pomorze i Michała Gołucha.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie dla forumowiczow.

Czy instalacja rekuperatora ma jakikolwiek sens ekonomiczny? Jak to sie ma do kosztow zamontowania a oszczednosci w latach nastepnych?

Obawiam sie ze sprawa jest podobna jak z solarami.

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi osob posiadajacych takie instalacje

nareczka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących

 

Buduję domek w okolicach Gdańska i natknęłam się na mały problem. Otóż

...

 

Hej!

Rekuperator... Może się nie powinienem wypowiadać, bo domu jeszzce nie zbudowałem (siedzę w projketach na razie i wykonawcy szukam) ale:

1. Przeczytałem na temat rekuperacji "wszystko" co się dało...:)

2. Trochę ich oglądałem w użyciu...

3. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku będę miał uprawnienia audytorskie w zakresie cetryfikacji energetycznej....

 

Tak więc wedle najlepszej wiedzy powiedzieć mogę że:

- Opłacaca się... Symulacja najprostsza bezliczbowa wygląda plus minus tak... Wyobraź sobie domek zbudowany w oparciu o standardową ścianę jednowarstwową ze stolarką 1.1..., potem wyobraź sobie ten sam domek zbudowany w oparciu o ścianę dwuwarstwową z izolacją scian zew 20cm. A potem dorzuć do tego system wentyalcji nawiewno- wywiewnej z odzyskiem ciepła... Oszczędności z rekuperacji są plus minus takie jak z zamiany sciany jednowarstwowej na dwuwarstwową z ponadnormatywną izolacją... (min 20cm)

 

Prosty przykład na wyobraźnię - oczywiście baaaaardzo nieprecyzyjny ale plus minus tak to działa. Pod warunkiem oczywiście, że chałupinka dobrze zaizolowana od dołu (funadment), ściany no i przede wszystkim z góry (dach). Jak izolacje będą miały charkater docelowy dla domu energooszczędnego to wsadzenie tam rekuperatora nie tylko podbije wyniki osczędności, ale też zapewni odpowiednią wentylację - a to lepszy mikorklimat, brak grzyba etc...

Jak się jeszce dopniesz z gruntowym wyminnikiem ciepła... to już będzie system kpl.

 

Reasumując - warto - ale nie może tego montować patałach... Ważne są drobne detale - rodzaj przewodów, ich mocowanie, gięcie, tłumiki, anemostaty itd... Bardzo wiele elementów może spowodować, że całą instalacja będzie chodzić na "pół gwizdka", hałasować, zbierać wodę itd... Serio szukaj fachowca od wentylacji no i niech ktoś to zaprojektuje. Na polibudzie serio po coś się spora gromadka ludzi działką wentylacji zajmuje :))))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki... też informacji poszukuję...

Generalnie planuję budowę domu lipińskich (lipisncy.pl) DPC160 może DCP180...

Lipińscy mają najlepiej systemowo rozpracowane projektowanie budynków energooszczędnych...

Ale do rzeczy... Natknąłem się na stronę firmy z Tczewa http://www.fabrykadomow.com.pl

To domy prefabrykowane - czyli ze ścian keramzytobetonowych. Posłałem im projekty do kalkkulacji i uszłyszałem że ok... ale na wynik poczekam 2-4 tygodnie !!!! Albo są zawaleni robotą albo to sprytny marketing. Czy ktoś mial z nimi styczność? Teoretycznie wiedzą co to dom energooszczędny budują w oparciu o: ciepłą płyte fundamentową, ściany keramzytobetonowe z wtopionym zbrojeniem i płytą fermacell od środka, docieplenie zew BASF do 30cm, konstrukcja dachowa na bazie belki duteowej STEICO plus Steico docieplenia... Montują sami went-nawiew-wywiewną (rekuperator rurowy plus GWC... )

Na papierze wygląda OK... Ktoś ma jakieś doświadczenia związane z nimi?

 

Generalnie się skłaniałem i nadal skłaniam ku klasycznej murowance z ceramiki poryzowanej ale... keramzytobeton to niej jest coś strasznego no i po 3 miesiącach możesz mieszkać (PODOBNO???)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących

 

Buduję domek w okolicach Gdańska i natknęłam się na mały problem. Otóż

...

 

Hej!

Rekuperator... Może się nie powinienem wypowiadać, bo domu jeszzce nie zbudowałem (siedzę w projketach na razie i wykonawcy szukam) ale:

1. Przeczytałem na temat rekuperacji "wszystko" co się dało...:)

2. Trochę ich oglądałem w użyciu...

3. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku będę miał uprawnienia audytorskie w zakresie cetryfikacji energetycznej....

 

Tak więc wedle najlepszej wiedzy powiedzieć mogę że:

- Opłacaca się... Symulacja najprostsza bezliczbowa wygląda plus minus tak... Wyobraź sobie domek zbudowany w oparciu o standardową ścianę jednowarstwową ze stolarką 1.1..., potem wyobraź sobie ten sam domek zbudowany w oparciu o ścianę dwuwarstwową z izolacją scian zew 20cm. A potem dorzuć do tego system wentyalcji nawiewno- wywiewnej z odzyskiem ciepła... Oszczędności z rekuperacji są plus minus takie jak z zamiany sciany jednowarstwowej na dwuwarstwową z ponadnormatywną izolacją... (min 20cm)

 

Prosty przykład na wyobraźnię - oczywiście baaaaardzo nieprecyzyjny ale plus minus tak to działa. Pod warunkiem oczywiście, że chałupinka dobrze zaizolowana od dołu (funadment), ściany no i przede wszystkim z góry (dach). Jak izolacje będą miały charkater docelowy dla domu energooszczędnego to wsadzenie tam rekuperatora nie tylko podbije wyniki osczędności, ale też zapewni odpowiednią wentylację - a to lepszy mikorklimat, brak grzyba etc...

Jak się jeszce dopniesz z gruntowym wyminnikiem ciepła... to już będzie system kpl.

 

Reasumując - warto - ale nie może tego montować patałach... Ważne są drobne detale - rodzaj przewodów, ich mocowanie, gięcie, tłumiki, anemostaty itd... Bardzo wiele elementów może spowodować, że całą instalacja będzie chodzić na "pół gwizdka", hałasować, zbierać wodę itd... Serio szukaj fachowca od wentylacji no i niech ktoś to zaprojektuje. Na polibudzie serio po coś się spora gromadka ludzi działką wentylacji zajmuje :))))

Pozdrawiam

 

Witam!

Twoja wypowiedź daje wiele do myślenia. Realnie budując taką instalacje ponosi się duże nakładay finansowe, które pewnie zwrócą się dopiero po kilkunastu latach. Z tego co się orientuję taka instalacja kosztuje około 40 tys. Ja jednak stawiam na starą metodę tradycyjną. Piwnice, bloczki betonowe, siciana 3W(12+10 styropianu+ 24)parter, protherm, ściana 3W(11,5+16 styropianu+18)10 cm ocieplenia pod wylewką piwnicy oraz 30 cm waty na poddaszu. Dodatkowo okna 0.7 5 komorowe, ogrzewanie piec gazowy kondensacyjny i kominek z płaszczem wodnym. Liczę na to, że przy zastosowaniu takich technologii dom bedzie ciepły oraz niskie koszty utrzymania. Nie wiem czy w moim przypadku instalacja mechanicznej wentylacji ma sens ekonomiczny. Wiele czytałem na temat budowy ścian, w różnych technologiach i tylko jedna tzw tradycyjna 3W( najdroższa)pozwala utrzymać warstwy izolacji w nienaruszonym stanie przez wiele lat a ponad to budynek w takiej technologii jest bardzo ciepły i posiada tzw mikro klimat.

Pozdrawiam daro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ściana 3W - wielce cacy jest!!! Trwała, solidna, ciepła - na lata... Inna kwestia - wmaga od budowlańców trochę kunsztu... błędy mogą być kosztowne... No i sam w sobie tania nie jest...

 

Nie jest tak strasznie z kosztami rekuperacji...... Polecam lekturę miesięcznika Budyjemy Dom nr 10 z tego roku (jeszczcze dorwiesz w kioskach - albo wydanictwo Ci wyśle jak poprosisz) Masz tam kilkunastostronicowy raport o wentylacji i klimatyzacji - z kilkoma symulacjami dla kilku wersji domów... na bazie komponentów kilku producentów. Plus namiary na kilku producentów... Koszty nie są aż tak straszne. Pamiętaj, że odpadają Ci kominy grawitacyjne...

Dwa proste argumenty... wentylacja grawitacyjna działa marnie. Weź kąpiel w łazience w gorącej wodzie i zobacz jak długo masz wilgoć o ile nie otworzysz okna lub nie masz wiatraka w przewodzie wentylacyjnym... W całym domu wymiana powietrza jest równie marna...

 

Jak masz w zimie went. grawitacyjną to co daje Ci super docieplenie jak kominy grawitacyjne wysysają slicznie ciepło... Czyli dogrzewasz wietrzysz, dogrzewasz wietrzysz lub nie wietrzysz i się kisisz :))))

 

Serio - przemyśl to komfort duży. Spisz sobie w sypialni, możesz mieć zamknięte drzwi, okna , plus 22 (niektórzy tak lubią ja akurat nie...) ale się nie dusisz nad raneem z powodu wilgoci jaką z siebie wypocisz i dwutlenku jaki z siebie wydalasz... powietrze świeże (górskie :))), sypialnia przewitrzona, a Ty się budzisz w dobrej kondycji... Serio to tak działa..

 

Jak nie dorwiesz Buduj Dom To Cie poratuje skanami...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoja wypowiedź daje wiele do myślenia. Realnie budując taką instalacje ponosi się duże nakładay finansowe, które pewnie zwrócą się dopiero po kilkunastu latach. Z tego co się orientuję taka instalacja kosztuje około 40 tys.

 

Tu nie chodzi o to kiedy się zwróci ale o komfort.

Wentylacja mechaniczna to komfort przede wszystkim i to, że działa zawsze.

A jeśli przy okazji można odzyskać trochę ciepła (rekuperacja) to warto się nad tym zastanowić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...