Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty budowy studni głębinowej w płd-wsch Polsce.Realizacja


kolbas

Recommended Posts

Cała rzecz się miała w południowo wschodniej Polsce gdzieś na przedmieściach Zamościa. Mała historia małej studni dla budujących bez szans na wodociąg. Musiałem to opisać aby ocalić całą rzecz od zapomnienia bo to było ciekawe doświadczenie (nie przy kopaniu).

Całość została podsumowana kosztami przedsięwzięcia.

 

Gdzie wywiercić?

 

Tam gdzie nie będzie kolizji z zaplanowanym uzbrojeniem terenu oraz prawem budowlanym. Studnia musi być naniesiona na planie zagospodarowania terenu z zachowaniem wszystkich wymaganych odległości od granicy działki, odległości do POŚ itp.

 

Gdzie jest woda?

 

Woda jest wszędzie pytanie jakiej jakości i jak głęboko.

Najpierw zajrzyj do sąsiadów przeprowadź wywiad środowiskowy u mnie w najbliższym sąsiedztwie 2 z kręgów, a przez miedzę wiercona. Poziom wód w studniach z kręgów zmienny od 2 metrów pod poziomem terenu na wiosnę do 4 metrów pod poziomem terenu latem. W studni wierconej bez znaczenia.

Jakość wody w studniach z kręgów spróbowałem zasadniczo bez smaku, a w wierconej studni sąsiada żelazo jak cholera nie do wypicia bez zakąski studnia sąsiada wywiercona na 22m około 20m od mojego planowanego odwiertu.

 

No to wiercimy?

 

Miejsce wytyczone na zasadzie idę sobie z kijkiem w tą i w tamtą i macham sobie tu ma być to tu ma być tamto tam dom tu może kiedyś gospodarczy to pewnie będzie tu wbiłem kijek zaczepiłem taśmę ostrzegawczą i do domu. Jutro na 8.00 mają być. Przyjechali o 7.oo no to ustalamy plan gry z okolicznym z dziada pradziada studniarzem teren zna wizja lokalna zrobiona krótka analiza, sprzęt ustawiony, siła od sąsiada, woda do płuczki od sąsiadki ze studni z kręgów (a dużo tej wody potrzeba). Maszyna poszła w ruch najpierw świder Fi 1600mm pod rurę osłonową woda do płuczki ruszyła świder zniknął w gruncie klasy II. Dokręcamy drugą sztangę i jazda, wyciągamy rury zabijamy rury osłonowe Fi 160mm 12mb. Zmiana świdra na Fi-100mm i jedziemy dalej miękie się skończyło zaczął się piaskowiec no i sąsiadka leci na sygnale, że się jej smok odkrył w studni no to żeśmy powiercili. Skąd wziąć wodę od sąsiada z kranu oczywiście napełniając wielką 5tyś litrów wannę którą przywiózł studniarz wiedział, że lato gorące i mogą być problemy z wodą w studniach z kręgów. Będziemy wiercili z płuczką na przetok co wypłynie spowrotem do wanny i tak wkoło co jakiś czas uzupełniając wodę w wannie biorąc od sąsiada.

Jak głęboko wiercić doszliśmy do 33m studniarz mówi stop ma być (u sąsiada 22m). Wyciągamy rury i płukanie odwiertu poszła pompa głębinowa sprawdzamy wydajność ujęcia jest oka efekt końcowy woda o zabarwieniu wody z mlekiem już nie jest źle niech się trochę ostoi. Po kilku tygodniach pierwsze pompowanie moją pompą woda czysta smak nawet bez smaku czyli chyba jest oka na wiosnę wodę dam do sanepidu, ale to jak ruszą prace budowlane i trochę się woda wymieni.

 

Czas na szacht:

 

Przygotowałem sobie projekcik i według niego była wykonana jama w ziemi razem ze szwagrem oczywiście.

http://images13.fotosik.pl/33/6fa1273c415e9ec8.gif

 

Następnego dnia zakup materiałów pomocniczych i zabezpieczenie na składzie budowlanym wcześniej zakupionych kręgów izolbetem bo w wykopie za ciasno.

Następnego dnia podsypka z piasku i kolejno betony do wykopu połączone na wodoodporny ceresit wygładzenie i doszczelnienie połączeń od środka. Potem wylewka na dno i podniesienie ponad teren wejścia po uprzednim zaszalowaniu, zazbrojeniu i zalaniu betonem made in home, i schnie. Jak już wyschło całość od środka ceresitem na rzadko jak wyschło emulsją co by bardziej sterylnie było. Czas na montaż hydrauliki, pompy i lokalnego ujęcia wody. I tak to wygląda.

 

Nasz szacht (hydrofornia) na razie mały zbiornik na potrzeby budowy potem pomyślimy prawdopodobnie zbiornik będzie w piwnicy.

http://images14.fotosik.pl/101/42aa3593752fadb7.jpg

 

Nasze lokalne ujęcie wody zasilanie podciągnięte z blaszaka.

http://images14.fotosik.pl/101/91ff54ace507a00e.jpg

 

Szacowanie strat po styczniowych wiatrach.

http://images14.fotosik.pl/101/26baa5782b9c8e13.jpg

Jakie koszty?

 

Odwiert studni:

33mb – 1250,00zł

Rury osłonowe Fi 160mm grubościenne czarne 2x6mb – 500,00zł

RAZEM – 1750,00zł

 

Szacht:

Za całość 1300,00zł robocizna własna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...